Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki

Dlaczego warto się rejestrować

7 Zabójczych Mitów o Impregnacji Kostki Brukowej 0
7 Zabójczych Mitów o Impregnacji Kostki Brukowej

7 ZABÓJCZYCH MITÓW IMPREGNACJI KOSTKI BRUKOWEJ

 

Sezon na impregnację kostki brukowej zaczyna się mniej więcej w maju a kończy we wrześniu. Jest to oczywiście związane z dogodnymi warunkami pogodowymi.

Wtedy też wiele osób chcących zabrać się za tą pracę postanawia poczytać różne „poradniki” „fachowców” spod ciemnej gwiazdy.

Wiele osób zaczyna brać na poważnie różne absurdalne porady przez co wytwarza się wiele mitów o samej impregnacji. Oto najczęstsze z nich.

 

1. NIE TRZEBA IMPREGNOWAĆ KOSTKI BRUKOWEJ

Oczywiście, że nie trzeba. Tak samo jak nie trzeba dbać o zdrowe odżywianie. Jednak lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Podobnie jest z impregnacją kostki. Niby nie trzeba, ale zabezpieczona starczy nam na dłużej. Bez impregnacji kostka z czasem traci wiele właściwości.

 

Są to m.in. jej odporności, kolor i przede wszystkim wytrzymałość. Impregnacja chroni kostkę przed różnymi warunkami pogodowymi. Opady deszczu, śniegu czy gradu znacznie osłabiają kostkę brukową.

Ciecze wsiąkają w niezabezpieczoną powierzchnię przez co traci ona na swojej wytrzymałości.

 

oferta impregnatów do kostki brukowej

 

2. DESZCZ ZMYJE WSZYSTKIE ZABRUDZENIA Z KOSTKI

Nie. Deszcz jest w stanie zmyć zabrudzenia zalegające na powierzchni takie jak kurz, pył czy piach. Jednak ma to sens wyłącznie w przypadku powierzchni nienasiąkliwych. Do takich zdecydowanie nie należy kostka brukowa.

Co prawda sprawa wygląda inaczej w przypadku poprawnie zaimpregnowanej kostki.

 

Impregnacja chroni kostkę brukową przed wsiąkaniem w jej strukturę cieczy oraz zabrudzeń takich jak kurz czy pył. W takim wypadku nie musimy przejmować się deszczem oraz zabrudzeniami.

Jednak jeśli kostka nie została zaimpregnowana jesteśmy zmuszeni do jej regularnego czyszczenia za pomocą dedykowanych środków.

 

3. IMPREGNOWANIE KOSTKI OLEJEM JADALNYM - TANI SPOSÓB NA ŁADNY EFEKT 

Nie, to nie żart. Sposób został pożyczony z impregnacji klinkieru. Jest to częsty chwyt wykonawcy murującego klinkier.

Klinkier przez krótki czas wygląda rewelacyjnie. Dzięki czemu prawie zawsze klient płaci z uśmiechem na twarzy.

 

Ten sposób można bez wątpienia nazwać ewenementem. Większość „wykonawców” polecając olej słonecznikowy powołuje się na dwa argumenty.

Odzyskanie przez kostkę wyrazistych barw oraz zapewnienie ochronnej warstwy przed wodą. I jest to po części prawda. Jednak efekt wyrazistych barw zniknie w ciągu niecałego tygodnia.

 

Olej czy to jadalny czy to niejadalny nigdy nie połączy się z podłożem na stałe. Jest ciągle aktywny i przyciąga do siebie brud i pył. Po tygodniu efekt wyrazistych barw zniknie a po miesiącu hmmm... będziemy mieli jeden wielki i nieestetyczny syf.

Późniejsze usuwanie oleju z kostki będzie trudne, czasochłonne oraz kosztowne. Będzie trzeba usuwać go za pomocą specjalnych środków do usuwania tłustych plam. Pochłonie to mnóstwo czasu i środków. A chyba nie o to chodzi w impregnacji prawda?

 

4. IMPREGNOWANIE KOSTKI UNIGRUNTEM

Unigrunt służy do gruntowania powierzchni. Jest to trochę podobny zabieg do impregnacji ale o bardzo odstającym efekcie. Głównym zastosowaniem unigruntu jest zbieranie kurzu i pyłu z powierzchni oraz zmniejszanie jej chłonności.

Z pozoru brzmi to dobrze jednak nie da efektu prawdziwej impregnacji z jednego ważnego powodu. Ilość środków zabezpieczających podłoże i zmniejszających chłonność jest w impregnacie znacznie większa. Na przykład w unigruntach jest to od 5% do 10% związków a w impregnatach od 70% do nawet 90%.

W dodatku jeśli zdecydujemy się na impregnację już zagruntowanego podłoża spowoduje to znaczne zmniejszenie chłonnych właściwości impregnatu. Efektem tego jest słaba impregnacja kostki brukowej.

 

5. IMPREGNOWANIE KOSTKI BRUKOWEJ SZKŁEM WODNYM

Szkło wodne co prawda posiada właściwości zabezpieczające powierzchnie betonowe. Jest to składnik innych związków i substancji będący jedynie częścią składową większej całości. Używanie go osobno jest wręcz nie wskazane.

 

Po pierwsze, swoje właściwości najlepiej wykorzystuje jako składnik większej całości.

 

Po drugie, jest niebezpieczny dla człowieka. Jest to silnie żrąca substancja mogąca wyrządzić ogromne szkody na ciele człowieka. Po trzecie jeśli chodzi o kolor zastosowanie szkła wodnego sprawia, że kostka staje się przyciemniona oraz uzyskuje nienaturalny efekt „mokrej kostki”, USZKODZENIA KOSTKI SĄ NIEODWRACALNE.

Jedynym sposobem na poprawienie wyglądu kostki to jej ściągnięcie i założenie nowej. W skrócie, nie polecamy ;)

 

6. LAKIEROWANIE KOSTKI LAKIEREM POLIURETANOWYM

Kolejny absurdalny zabieg polecany przez amatorów budowlanki. Lakierowanie ma podobno znacznie poprawić efekt wizualny kostki oraz zapewnić warstwę ochronną. To poniekąd prawda, ale są dwa argumenty z czego ten drugi kładzie projekt już przy wycenie.

Efekt wizualny – Część produktów poliuretanowych nie posiada filtra UV i na skutek promieni słonecznych lakier zżółknie nadając całej powierzchni ten nieestetyczny kolor.

Cena - Lakier poliuretanowy jest wybitnie drogi. A lakierowanie kostki brukowej to nie wykonanie kamiennego dywanu na tarasie. To są często setki metrów, co przekłada się na dziesiątki tysięcy złotych.

 

7. IMPREGNOWANEJ FABRYCZNIE KOSTKI NIE TRZEBA PONOWNIE IMPREGNOWAĆ

Fabrycznie impregnowane kostki są coraz częściej spotykane. Jest to całkiem niezły wybór jeśli nie chce nam się jej impregnować na początku. Jednak prędzej czy później i tak nas to czeka. Fabryczna impregnacja nie jest stała.

Może wytrzymać jeden a czasem i kilka sezonów. Producenci nie podają danych po jakim czasie fabryczna impregnacja ich kostek traci skuteczność. Kostkę warto na nowo zaimpregnować po jednym albo dwóch sezonach.

Należy pamiętać o tym, że FABRYCZNIE IMPREGNOWANEJ KOSTKI NIE POWINNO IMPREGNOWAĆ ZARAZ PO WYŁOŻENIU. Fabryczny impregnat tworzy warstwę, która blokuje wchłanianie naszego impregnatu. Przez to cały zabieg nie ma sensu. Zatem co zrobić? Mamy 2 opcje.

Pierwsza - kupujemy zwykłą kostkę i od razu ją impregnujemy po wyłożeniu.

Druga - kupujemy kostkę z fabrycznym impregnatem i impregnujemy ją we własnym zakresie po przynajmniej dwóch sezonach. 

 

 

Sprawdź nasze inne artykuły o impregnacji kostki brukowej:

1. Jak wykonać impregnację kostki brukowej https://www.budujto.pl/pl/blog/Jak-wykonac-impregnacje-kostki-brukowej/15

 

2. Impregnacja kostki brukowej. https://www.budujto.pl/pl/blog/NIGDY-NIE-POPELNIAJ-tych-bledow-podczas-impregnacji-kostki-brukowej/14#4.NIECH%C5%81ONA%20POWIERZCHNIA.

 

3. Nie popełniaj tych błędów podczas impregnacji kostki brukowej https://www.budujto.pl/pl/blog/NIGDY-NIE-POPELNIAJ-tych-bledow-podczas-impregnacji-kostki-brukowej/14

 

Impregnacja kostki brukowej pomimo, że jest na dobrą sprawę dość błahym tematem (przynajmniej pozornie), ale odgrywa bardzo istotną rolę jeśli chodzi o estetkę naszego podjazdu czy chodnika.

Dlatego właśnie jak najbardziej zalecamy przeczytanie powyższych artykułów, ponieważ w dość szczegółowy sposób przedstawiają nam cały proces począwszy od klasycznej instrukcji wykonania po przybliżenie najczęściej popełnianych błędów.

Ten drugi jest w szczególności istotny ponieważ, niektóre z nich są już nieodwracalne, a tego chyba nikt by ni chciał.

 

 

Autor: Cyprian Kozłowski

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl