Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog chmura tagów
Beton Architektoniczny w 4 wydaniach - Który najlepszy? 0
Beton Architektoniczny w 4 wydaniach - Który najlepszy?

Beton Architektoniczny w 4 wydaniach - Który najlepszy?

 

Beton architektoniczny czyli jedna z najpopularniejszych dekoracji ściennych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Wszelkie betonowe dekoracje cieszą się ogromną popularnością na polskim rynku od kilku dobrych lat. Nie da się ukryć, że Polacy bardzo cenią sobie minimalistyczne, eleganckie i taktowne wnętrza.

Dlatego właśnie znajdziemy u nas tak wielu miłośników styli industrialengo oraz loft (tutaj co prawda swoje 3 grosze dokłada cegła, ale to temat na inną okazję). Zresztą też nie ma co się dziwić, dobrze zaaranżowane wnętrza industrialne lub loftowane wyglądają naprawdę niebanalnie oraz szałowo.

A do tego z pewnością przyda nam się bohater dzisiejszego artykułu czyli nasz beton, który jest niezwykle uniwersalny i potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Tutaj znajdziecie link do naszej oferty dekoracji o efekcie betonu architektonicznego Jest tam kilka naprawdę interesujących dekoracji o efekcie betonu, o których więcej możecie poczytać w nagłówkach poniżej.

Życzymy miłej lektury ;)

 

 

Czym jest beton architektoniczny?

betonowe płyty architektoniczne

 

Zanim zaczniemy wychwalać ten produkt warto zadać sobie kluczowe pytanie czym on w ogóle jest i z czego się składa. Cóż tak najprościej jest to to mieszanka cementu, kruszywa, wody i ewentualnych dodatków. Receptura może się różnić w zależności od konkretnego produktu i efektu jaki oferuje.

Jednak z grubsza jest ona jeśli nie taka sama to bardzo zbliżona do siebie. Główną różnicę mogę ewentualnie stanowić proporcje albo rodzaj zastosowanych dodatków. Cóż r3easumując, z dość prostego składu jesteśmy w stanie otrzymać naprawdę nietuzinkową dekorację.

Jednak nie jest to jedyny sposób w jaki możemy uzyskać tę dekorację.

 

 

Beton architektoniczny w 4 rodzajach

 

 

Klasyczny beton architektoniczny w postaci płyt na ścianę

Na samym początku beton architektoniczny był znany jako odlew mineralny w postaci płyt o grubości 2-3 centymetrów w dosłownie każdym wymiarze. Nie była to żadna innowacja, tylko lepiej i bardziej estetycznie odlana płytka chodnikowa znana już w PRL-u o prostokątnym kształcie. Pierwsze dekoracyjne płyty miały wymiary 40x20 cm. Niewielki wymiar sprawiał że płytka betonowa była łatwa w montażu, a używano do tego prosty uelastyczniony klej do płytek. Jednak rynek pragnął większych wymiarów. Producenci produkowali coraz większe i droższe płyty architektoniczne aż finalnie można było zakupić płyty wielkości 200x90 mm, które były już zbrojone stalą.

Tak wielkie wymiary płyt borykały się z poważnymi problemami takimi jak:

 1. krucha konstrukcja, która wynikała z dużej powierzchni monolitu, zbrojenie płyt pomagało ale...

 2. ciężar wielkowymiarowych płyt był nie praktyczny. np. płyta betonu architektonicznego 90x45 cm potrafiła ważyć blisko 100 kg co rodziło kolejny problem...

 3. transport płyt po budowie plus do tego potrzeba 3-4 ludzi do montażu takiej średniej wymiarów płyty 900x450 mm płyty. Przecież wózek widłowy do salonu nie wjedzie a tym bardziej na schody prowadzące na piętro, ale to nie koniec...

 4. Samo przymocowanie wymagało naprawdę dobrego kleju klasy S2 i nadal to było za mało. Jakby się taka płyta odspoiła od ściany pod wpływem grawitacji to mogła ładnie poturbować, a nawet doprowadzić do śmiertelnego wypadku... Z pomocą przyszły kotwy chemiczne i pręt stalowy zakończony dekoracyjny dynksem z stali nierdzewnej lub nawet plastiku imitującego metal. Marketing przedstawił te mechaniczne mocowanie jako element ozdobny pięknie kontrastujący z surową strukturą płyty betonowej i się przyjęły te mocowania do tego stopnia że małe rozmiary płyt mimo iż nie potrzebowały dodatkowego mocowania to inwestorzy na siłę montowali te kotwy ze względu na aspekt dekoracyjny. Nawet długo później wymyślono same kapsle które przyklejano do ścian zrobionych z tynków imitujących beton architektoniczny na taśmie dwustronnej czy na kleju akrylowym.

Te wszystkie trudności poprowadziły do wynalezienia mas dekoracyjnych, które umożliwiły wykonanie imitacji płyt betonowych o dowolnych wymiarach bez tych wszystkich powyżysz problemów, ale...

 

Masy dekoracyjne o efekcie betonu nazywane też tynkami.

Używanie płynnej masy wiązała się wciąż z nieoceniona pomocą fachowca.  Nie ma co ukrywać, że poprawna aplikacja wymagała obeznania i wiedzy praktycznej z tynkami. Zdajemy sobie sprawę, ze wykonanie betonu na ścianie, dla niektórych to bardzo duże wyzwanie w szczególności jeśli nie mieliśmy doświadczenia w tego typu pracach. Dlatego tez fachowcy wciąż mają wzięcie i chętnie wykonuje tynk typu beton ponieważ stawki są większe od tynkowania tynkiem gipsowym. W końcu są to w głównej mierze "prace artystyczne".

Jednak tradycyjna myśl włoskich producentów dekoracji nie przewidziała zaradności Polaków. Filmy na Youtubie jak wykonać beton na ścianie, odrobina chęci i widmo zaoszczędzenia czasami kilku tysięcy złotych zachęciła prywatnego inwestora do samodzielnej pracy. Efekt betonu to jedna z najłatwiejszych dekoracji, która dosłownie trzeba położyć byle jak, aby była efektowna. Nie liczy się tutaj estetyka tylko surowy stan rzeczy.

 

Wspomnienia z praktyki budowlanej...

Pamiętam jak pewnej pani architekt jak zabłyszczały się oczy jak na pewnej budowie zerwaliśmy szalunki z sufitu w pomieszczeniu które moja ekipa miała wykończyć na łazienkę. 
Surowy beton, a na nim zacieki wapienne i odciśnięte słoje zerwanych desek. To były początki betonowego fenomenu, dlatego nie rozumieliśmy czym podniecała się pani architekt.


Pamiętam jej słowa: "panowie jesteście specami, nie wiem jak to zrobicie, ale ten beton na suficie ma zostać taki jakim go teraz widzę i ma być zabezpieczony aby wytrzymał warunki panujące w saunie". Akurat mieliśmy już doświadczenie z przemysłowymi hydrofobami i wiedzieliśmy co zrobić, aby woda dosłownie się od sufitu odbijała. 
Finalnie świetnie zarobiliśmy bo była premia, a przy tym niewiele się napracowaliśmy - wspomina Adam Chaczka.

Drugim minusem, który nie mógł pokonać tynk imitujący beton był efekt 3D. Ściana z płyt miała swój klimat. Symetryczne i równe płyty wprowadzała do pomieszczenia surowy, ale niezwykle estetyczny charakter. Niczym mężczyzna z długim zarostem który wyszedł właśnie od Barbera. Niby długi zarost jest uważany za niechlujność, ale zadbany robi bardzo dobre wrażenie.

Płaski efekt na ścianie wykonany tynkiem w kręgach mistrzów dekoracji nadal jest uważany snobistycznie jako beton architektoniczny dla biednych. Co prawda rozwiązano już problem płaskiego efektu jednak wymaga to poznania kilku tajemnic najlepszych dekoratorów, a ta wiedza jest trzymana w tajemnicy poza tym jest mega czasochłonna. Poniżej wrzucę wam zdjęcie z bliska stylu o którym mowa.

 

 

tynk beton w efekcie płyt 3d
Jak widać Mistrzowie dekoracji poradzili sobie z płaską estetyką tynku.

 

Na nasze szczęście producenci również zdają sobie sprawę, że kluczem do dobrej sprzedaży jest to by pracę można było wykonać jak najtaniej nie ponosząc wysokich kosztów związanych z zatrudnieniem fachowców.

Dlatego też przygotowali dla nas kilka alternatyw, które bez wątpienia nam ułatwią życie i uwolnią od konieczności robocizny.

 

 

Farba o efekcie betonu architektonicznego

Tak nie przesłyszeliście farba o efekcie betonu i nie, nie jest to po prostu szara farba ścienna. Jest to specjalna farba, które ze względu na swoją unikalną strukturę oraz skład została stworzona w taki sposób by była w stanie imitować efekt prawdziwego industrialnego betonu na ścianie.

Najpopularniejszą z farb o efekcie betonu jest bez wątpienia Rullo od Pigio na podstawie, której się teraz wypowiadamy (cena na naszej stronie to 115 zł za 7kg opakowanie farby).

Jest to idealny wybór dla każdego kto nie posiada większego doświadczenia z pracami budowlanymi i jednocześnie nie chce przepłacać. Co prawda sam produkt jest znacznie droższy od zwykłych farb ściennych ale nie ma co się dziwić. Jeśli chcesz coś dobrej jakości to musisz ponieść koszty.

UWAGA! Ta linijka jest dla wszystkich, którzy kręcą nosem na cenę tej farby. Jeśli uważacie, że Rullo jest za droga to jak najbardziej polecamy kupić tańszy suchy beton w worku oraz zatrudnić fachowca do wykonania pracy. Po dość szybkich i prostych wyliczeniach łatwo można dojść do wniosku, że farba jednak nie jest taka droga.

 

efekt uzyskany farbą o efekcie betonu

 

Panele ścienne 3d o efekcie betonu

Tutaj mamy podobną sytuację do płyt tylko ułatwioną do potęgi n-tej. Panele są zazwyczaj dużo mniejszych rozmiarów niż płyty i znacznie łatwiej jest je przykleić do ściany. Mają też niestety jeden znaczący minus. Chodzi oczywiście o to, że nie większości z nich nie wolno stosować na zewnątrz budynków bo nie są dostosowane do ciężkich warunków atmosferycznych.

W przypadku paneli można zastosować pewien lifehack, gdzie stosunkowo niskim kosztem będziemy w stanie wykonać efekt betonowych płyt. Wystarczy kupić tanie styropianowe panele i pomalować je przy pomocy wcześniej wspomnianej farby Rullo Pigio.

Po tym czekamy aż farba wyschnie i tak gotową "płytę" przyklejamy do powierzchni. I to w sumie byłoby tyle. Można nawet wykonać ją w łazience czy kuchni nie martwiąc się o wysoki poziom wilgoci czy też sporadyczny kontakt z wodą. Tylko uwaga! Jeśli chcemy kleić je w tych pomieszczeniach to musimy szczególną uwagę zwrócić na klej.

Należy zadbać by była to wodoodporny produkt bo w przeciwnym wypadku panele po prostu zaczną nam odpadać ze ściany.

 

 

 

Jak wykonać beton architektoniczny?

beton architektoniczny na ścianie budynku

 

Cóż zależy, na który dokładnie produkt się skusimy. W przypadku paneli i płyt to instrukcja wygląda tak. Malujemy ścianę klejem i przyklejamy panel. Dziękuję to wszystko. W przypadku farby ścianę po prostu gruntujemy powierzchnię i malujemy ją, wszystko w temacie.

Trudniej robi się w przypadku klasycznego betonu albo mas dekoracyjnych o jego efekcie. W takiej sytuacji jeśli nie mamy doświadczenia radzimy zatrudnić fachowca. Tak, jest to dodatkowy koszt ale mamy przynajmniej pewność, że praca nie zostanie niepomyślnie wykonana, Tak ładnie ujmując.

Dokładny poradnik jak powinniśmy wykonać tę dekorację na ścianie znajdziecie pod tym linkiem (link). Osobom niedoświadczonym pozwoli się dokładnie zapoznać z całym procesem prac a dla fachowców będzie to przyjemna forma przypomnienia sobie najważniejszych punktów.

 

 

Ile kosztuje beton architektoniczny? I gdzie go kupić? Jaka cena za beton architektoniczny?

Ile kosztuje? Jaka cena (beton architektoniczny)? Czyli chyba najpopularniejsze pytania odnośnie jakiegokolwiek produktu. Jednak nie ma co się dziwić, lubimy wiedzieć ile co jest warte. Dlatego właśnie poniżej przygotowaliśmy dla was dokładną wycenę dekoracji o efekcie betonu architektonicznego.

W przypadku produktów, które znajdują się w naszym sklepie zamieścimy informacje oraz link z dokładnymi danymi, abyście również sami bezpośrednio mogli porównać ceny sklepowe z tymi z bloga.

Średnia cena za beton architektoniczny w postaci masy dekoracyjnej to około 200 - 300 zł za opakowanie od 12 do 13 kg. W przypadku farby strukturalnej o efekcie betonu architektonicznego musimy liczyć się z wydatkiem w okolicach 100 - 150 zł za 7 - 10kg opakowanie. Natomiast za najtańsze płyty o efekcie betonu architektonicznego zapłacimy 20 zł a za te najdroższe nawet 200 (mowa o 1m2). Podobna rozbieżność cen jest w przypadku paneli, które potrafią kosztować już od 10 zł a kończyć się nawet na 100 zł.

Poniżej macie listę przykładowych produktów o efekcie betonu architektonicznego: 

Masa dekoracyjna Creativo o efekcie betonu architektonicznego - za opakowanie o pojemności 12kg w kolorze szarym (cena jest zależna od koloru) przyjdzie nam zapłacić w okolicach 220zł (plus koszty dostawy). https://www.budujto.pl/Tynk-dekoracyjny-o-efekcie-betonu-Pigio-zestaw Średnia wydajność Creativo wynosi 1,0 - 2,3 kg/m2.

Farba Strukturalna o efekcie Betonu Rullo - za 7kg opakowania farby zapłacimy 115 zł (informacja o tej cenie już pojawiła się wyżej). Jej aplikacja jest bardzo prosta. Wystarczy klasyczny wałek i tyle. Spójrzcie sami https://www.budujto.pl/farba-o-efekcie-betonu-Rullo Efekt jest naprawdę bardzo realistyczny i sprawia wrażenie jakbyśmy faktycznie mieli do czynienia z prawdziwą betonową powierzchnią.

Płyty betonowe - w zależności na jak dobrej jakości produkt się zdecydujemy oraz od jakiego producenta średnia cena za płyty betonowe wynosi od 20 do 200zł za m2. Bardzo istotną kwestią jest również ich grubość i to czy mają znaleźć zastosowanie wewnątrz czy na zewnątrz pomieszczeń.

Panele o efekcie betonu - tutaj cena zależna jest od tego na z czego wykonany panel się zdecydujemy. W przypadku styropianowych cena może oscylować w granicach 10 - 20 zł za m2. W przypadku plastikowych podobnie. Najdrożej wyjdą te pokryte faktyczną warstwą betonu, tutaj musimy liczyć się z wydatkiem już w okolicach 50 zł za m2 i więcej.

 

Cena na przestrzeni lat:

Cena za beton architektoniczny w 2019 roku:

 • Masa dekoracyjna - około 100 - 120 zł za opakowanie od 12 do 13 kg.
 • Farba strukturalna - 50 - 100 zł za 7 - 10 kg opakowanie.
 • Panele i płyty - zaczynały się już kilku złotych za m2 (około 5 - 10 zł).

Cena za beton architektoniczny w 2020 roku:

 • Masa dekoracyjna - około 120 - 150 zł za opakowanie od 12 do 13 kg.
 • Farba strukturalna - 60 - 125 zł za 7 - 10 kg opakowanie.
 • Panele i płyty - zaczynały się już kilku złotych za m2 (około 5 - 10 zł), tutaj ceny pozostawały jeszcze stabilne.

Cena za beton architektoniczny w 2021 roku:

 • Masa dekoracyjna - około 150 - 200 zł za opakowanie od 12 do 13 kg.
 • Farba strukturalna - 80 - 100 zł za 7 - 10 kg opakowanie.
 • Panele i płyty - zaczynały się już kilku złotych za m2 (około 10 - 15zł za m2, mowa o najtańszych opcjach)

Najbardziej aktualne na ten moment cena za beton architektoniczny w 2022 roku:

 • Masa dekoracyjna - około 200 - 300 zł za opakowanie od 12 do 13 kg.
 • Farba strukturalna - 100 - 150 zł za 7 - 10 kg opakowanie.
 • Panele i płyty - zaczynały się już kilku złotych za m2 (około 10 - 15zł za m2, mowa o najtańszych opcjach).

 

Gdzie kupić?

Większość produktów jest dostępnych na naszej stronie internetowej jednak jeśli chodzi o panele czy płyty polecamy odwiedzić inne sklepy podobne do naszego albo strony dyskontów takich jak Castorama, OBI, Leroy Merlin.

Dobrą opcją będzie również zajrzeć na platformy takie jak allegro gdzie wiele firm wystawia swoje produkt lub skorzystać z dobrej porównywarki ofert takiej jak ceneo.

Komentarze do wpisu (0)

Okazje cenowe
Mikrocement dekoracyjny Weberfloor
Mikrocement dekoracyjny Weberfloor
495,00 zł 389,00 zł
szt.
Tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance
Tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance
396,24 zł 332,50 zł
szt.
Rusztowanie LEVVEL Easygate 730
Rusztowanie LEVVEL Easygate 730
11 165,00 zł 8 900,00 zł
szt.
Rusztowanie jezdne SOLID 290
Rusztowanie jezdne SOLID 290
2 222,00 zł 1 935,00 zł
szt.
Impregnat do kostki brukowej Silbruk
Impregnat do kostki brukowej Silbruk
425,00 zł 382,00 zł
Rusztowanie LEVVEL Solid 900
Rusztowanie LEVVEL Solid 900
13 860,00 zł 12 190,00 zł
szt.
Rusztowanie LEVVEL Solid 550
Rusztowanie LEVVEL Solid 550
7 865,00 zł 6 950,00 zł
szt.
Rusztowanie LEVVEL Easygate 380
Rusztowanie LEVVEL Easygate 380
4 675,00 zł 4 000,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium