Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki
Beton ze złotem - przeciwieństwa ale nie do końca? 0
Beton ze złotem - przeciwieństwa ale nie do końca?

Beton ze złotem - przeciwieństwa ale nie do końca?

 

Beton i złoto to nie tylko na pierwszy rzut oka ale również po głębszym przemyśleniu rzeczy, które są od siebie tak bardzo różne i można by powiedzieć z innych światów, że trudno jest sobie wyobrazić artystyczne połączenie jedno z drugim.

Tylko spójrzcie z jednej strony mamy zimny, chropowaty, prosty i charakterystyczny dla stylu industrialnego oraz loftowego beton a z drugiej ciepłe, eleganckie oraz bardzo wystawne i zjawiskowe złoto, które genialnie prezentuje się w stylach takich ja glamour lubiących efekt prestiżu oraz bogactwa w formie minimalistycznej jak i przepychu.

A jednak się udało, i to jeszcze w jakim stylu. Nie tylko te dwa przeciwieństwa do siebie pasują ale i genialnie ze sobą współgrają tworząc kompozycję zimnej klasycznej industrialnej dekoracji, która jest przełamywana w bardzo subtelny i jednocześnie bardzo estetyczny sposób złotymi nienachalnymi elementami.

Ponadczasowe połączenie dwóch przeciwstawnych biegunów, które zostanie z nami jeszcze przez długie, długie lata.

 

 

Jak zrobić beton ze złotem?

Tutaj mamy kolejny plus tej niezwykłej dekoracji, ponieważ jest kilka możliwych opcji na jej wykonanie. Niektóre są prostsze, niektóre trudniejsze ale z pewnością każdy znajdzie taką, która odpowiada mu najbardziej.

Należy mieć jednak świadomość, że nawet pomimo tego, że niektóre formy są dość proste to osoby, które nie miały nigdy styczności z pracami malarskimi lub tynkarskimi powinny zwrócić się o pomoc do fachowca.

Jeśli nie mamy pojęcia jak wykonać poprawnie dekorację lepiej nie ryzykować jej uszkodzenia i po prostu zatrudnić odpowiednia osobę. W ten sposób unikniemy komplikacji oraz ryzyka zniszczenia całej dekoracji.

 

 

Jak zacząć (uniwersalny punkt dla każdej z metod)

masa o efkecie betonu ze złotem

Odpowiednie przygotowanie powierzchni:

Ściana, na której chcemy wykonać dekorację musi być odpowiednio oczyszczona czytaj równa, wolna od wszelkich zabrudzeń oraz uszkodzeń oraz sucha. Oprócz tego musi być też odpowiednio zaimpregnowana rekomendowanym przez producenta podkładem, który wzmocni przyczepność podłoża.

UWAGA! Pierwszy punkt jest uniwersalny dla każdego ze sposobów, dlatego nie będziemy go wymieniać osobno dla każdej metody. Zostanie on tylko tutaj

 

Sposób I - (jest rekomendowany dla produktu beton ze złotem marki Luxmal)

Po odpowiednim przygotowaniu ściany według powyższej instrukcji musimy odczekać kilka godzin aż preparat gruntujący całkowicie wsiąknie w powierzchnię. Gdy tak się stanie możemy przejść do wykonywania faktycznej dekoracji.

Na ścianę nanosimy dołączoną do zestawu farbą metaliczną do tynku dekoracyjnego. Robimy to tak jakbyśmy malowali zwykłą ścianę. Następnie odczekujemy około 12h aż masa całkowicie wyschnie.

Kiedy ściana będzie już sucha przy pomocy taśmy malarskiej (najlepiej wybrać tę dobrej jakości) wykonujemy wzory, które imitują betonowe płyty itp. Możemy zrobić wszystko co chcemy. UWAGA! Nie należy naklejać taśmy na nawet lekko wilgotną farbę bo podczas ściągania zejdzie ona razem z klejem.

Po naklejeniu taśmy przechodzimy do nakładania tynku o imitacji betonu. Robimy to ostrożnie i tak aby nie uszkodzić taśmy. Po wyrównaniu całości odrywamy paski taśmy i dekoracja gotowa. Wystarczy jeszcze poczekać aż wyschnie.

Ewentualnie można jeszcze na sam koniec całość zaimpregnować przy pomocy impregnatu aby wzmocnić dekorację.

UWAGA! malując całą powierzchnię przy pomocy złotej farby metalicznej na ścianie pojawią się złote przebarwienia, które będą przebijać się przez beton. Nie każdy przepada za tym efektem, dlatego warto zdawać sobie z niego sprawę.

 

Sposób II - (sposoby II i III nie są rekomendowane przez producenta Luxmal)

Tym razem po przygotowaniu ściany zaczynamy od ułożenia taśmy we wzory, które nas interesują. Następnie wykonujemy na nich masę o efekcie betonu i tak jak w punkcie powyżej po wyrównaniu ostrożnie usuwamy taśmę, tak by nie uszkodzić tynku i czekamy aż beton wyschnie.

Kiedy masa jest już całkowicie sucha przy pomocy taśmy oraz pędzla malujemy powstałe "fugi" na złoto lub dowolnym kolorze na jaki się decydujemy. Jest to w sumie już cały proces. Jaki jest sens wykonywania dekoracji w ten sposób?

W przeciwieństwie do wykonania pracy ze sposobu pierwszego tutaj nie powstają złote przebarwienia na powierzchni całej ściany.

 

Sposób III - (sposoby II i III nie są rekomendowane przez producenta Luxmal)

odrywanie taśmy ze ściany

Wiemy, że nie każdy jest zachwycony alternatywą z malowaniem pędzelkiem dlatego jest jeszcze jedna opcja aby uzyskać beton ze złotymi elementami bez złotego przebicia.

Procedura wygląda prawie identycznie jak w przypadku sposobu I tylko tym razem nie malujemy całej ściany tak jak w instrukcji tylko jej elementy.

 

Staramy się malować fragment ściany, który nie wychodzi bardzo mocno poza szerokość taśmy, którą będziemy na niego naklejać. I to w sumie tyle. Później tak jak w punkcie pierwszym.

Naklejenie taśmy, nałożenie tynku i wyrównanie, ściąganie taśmy i dekoracja gotowa.

 

Sami zdecydujcie, która alternatywa dla uzyskania dekoracji bez złotych przebarwień będzie dla was lepsza.

 

 

Ile kosztuje beton ze złotem?

Za dekoracje o efekcie betonu ze złotymi "fugami" przyjdzie nam zapłacić około ponad 300 zł za pełny komplet spod szyldu Luxmala.

W skład wchodzi masa o efekcie betonu w 11kg opakowaniu (średnie zużycie na m2 to około 2,2 kg) oraz złota metalizująca farba dostępna w opakowaniach po 250 (wydajność przy 1 warstwie około 2,5m2, preferowane 2 warstwy powłoki) lub 500 ml (wydajność przy 1 warstwie około 5m2, preferowane 2 warstwy powłoki).

Beton ze złotem nie był specjalnie popularny we wcześniejszych latach dlatego trudno jest pokazać jak jego cena zmieniła się z biegiem czasu. Jednak możemy porównać to z zeszłorocznymi cenami, które mimo wszystko były znacznie niższe. 

Za beton ze złotem w 2021 roku zapłacilibyśmy około 250 zł za m2, a w 2022 roku dzisiaj kosztuje nas już 300zł za m2 i więcej. 

 

Czy są jakieś alternatywy? oczywiście

Polecamy nasze produkty o efekcie betonu architektonicznego takie jak chociażby farba strukturalna o efekcie betonu Rullo, która jest dużo lepszym wyborem dla osób nie chcących płacić wykonawcy tylko wszystkim zająć się samemu.

Wygląda jak prawdziwy beton a nakłada się ją przy pomocy zwykłego wałka i nie wymaga to żadnej wprawy. Farbę oraz kilka innych interesujących produktów znajdziecie pod tym linkiem Dekoracje o efekcie betonu Są tam też masy dekoracyjne takie jak Creativo. naszym skromny zdaniem są to jedne z najlepszych mas o efekcie betonu na rynku, tak jak większość produktów od marki Pigio.

 

A do tego są w konkurencyjnej cenie. Kupienie masy u nas wyjdzie wam znacznie taniej niż w większości sklepów internetowych.

 

Ile kosztuje robocizna?

Średnio za wykonanie m2 tynku dekoracyjnego przychodzi nam zapłacić około 50zł za m2 w zależności od firmy, regionu itp. Jednak tutaj wykonanie całości jest dużo bardziej złożone więc usługa może również wynosić więcej niż w przypadku klasycznego tynku dekoracyjnego.

 

 

Czy ciągle się opłaca kupić beton dekoracyjny ze złotem

(marzec 2023 rok)

Czy ciągle warto zdecydować się na tę dekorację? Czy szał na industrialne dekoracje ciągle trwa czy jest to już może raczej przeżytek i warto skupić swoją uwagę na coś innego?

Cóż odpowiedź dla niektórych będzie dość oczywista. Mianowicie tak, szał oraz popularność industrialnych wnętrz i dekoracji ciągle nie maleje i cały czas trzyma się na przyzwoitym poziomie.

A jeśli jesteś miłośnikiem industrialu ale chciałbyś go czymś dodatkowo upiększyć to jesteś w odpowiednim miejscu. Dodanie do betonu złotej dekoracji w stylu glamour w znacznym stopniu wyróżni go na tle konkurencji.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl