Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog chmura tagów
Domy drewniane całoroczne - Ile kosztują i czy warto? 0
Domy drewniane całoroczne - Ile kosztują i czy warto?

Domy drewniane całoroczne - Ile kosztują i czy warto?

 

Domy drewniane całoroczne stają się coraz większym fenomenem z roku na rok a powodów takiego stanu rzeczy jest naprawdę całkiem sporo. Zacznijmy, jednak od tego najbardziej oczywistego jakim jest cena. Na ten moment, czyli okres po pandemiczny, który uprzykrzył życie wszystkim wybuchła kolejna katastrofa jaką jest wojna na Ukrainie.

Żadne z tych wydarzeń nie wpłynęło pozytywnie na gospodarkę jakiegokolwiek państwa oraz handel czego skutki odczuwają na ten moment zwykli ludzie tacy jak my. W branży budowlanej większość produktów podrożała o 100 czy nawet 200% przez ciągle rosnącą inflację.

Na ten moment w 2022 roku za dom o o powierzchni około 100 m2 będzie nam dane zapłacić w okolicach 400 - 500 tysięcy złotych. Tak, nie przesłyszeliście się, materiały budowlane są na ten moment tak drogie, że prawie podwoiły koszty, które będziemy musieli ponieść. Dla porównania w 2019 roku za ten sam dom zapłacilibyśmy około 300 tysięcy złotych.

Dlatego właśnie tak wiele osób sięga w stronę alternatywy, którą mogą okazać się domy drewniane, są one znacznie tańsze bo ich ceny zaczynają się już od blisko 120 tysięcy złotych czyli ponad 4 razy mniej niż za klasyczny dom z bloczków betonowych.

 

 

Ile kosztuje całoroczny dom z drewna?

Ceny za dom o powierzchni już 70m2 zaczynają się od 170 tysięcy zł. Jest to jedna cena poglądowa bo cala wycena drewnianego domu jest dużo bardziej złożona oraz skomplikowana. Należy zwrócić tam uwagę na wiele różnych istotnych aspektów, które odgrywają kluczową rolę podczas wykonywanych prac np. budowa fundamentów.

Pierwszą kwestią, którą poddajemy wycenie jest działka, bez dokładnych informacji trudno jest wycenić koszty jej przygotowania. Jeśli jednak działka wymaga wyrównania terenu albo utwardzenia to średnia stawka za godzinę pracy wynosi około 50 -70 zł.

Za wylewanie betonowych fundamentów zapłacimy od 150 do 300 zł za m2 albo około 200 za słupek jeśli mamy do czynienia z fundamentem punktowym.

 

Instalacje typu prąd oraz kanalizacja i wodociąg

Jeśli chodzi o prąd to za przyłącze nie przekraczające długości 200m2 będziemy musieli zapłacić w okolicach 1500 - 2100 zł.

Kanalizacja i wodociąg są znacznie kosztowniejszą inwestycją niż instalacje elektryczne. Za metr bieżący przyjdzie nam zapłacić najmniej 200zł, standardowe ceny za wykonanie kanalizacji oraz wodociągu to mniej więcej 5 tysięcy złotych w górę.

 

Cena drewna

Jest to zdecydowanie najbardziej kosztowny etap wszystkich prac i trudno jest go jednoznacznie wycenić ze względu na to, że cena będzie całkowicie uzależniona od tego na jaki konkretnie gatunek drewna się zdecydujemy.

W przypadku tych najtańszych przyjdzie nam zapłacić w okolicach 1500zł za m2, jednak średnie ceny oscylują w okolicach 2000 - 3000 zł. Znaczenie ma również to czy decydujemy się na dom z bali czy raczej domek w stylu kanadyjskim.

 

Koszty dachu

Trzeci zaraz po cenie drewna i izolacji najbardziej pochłaniający środki pieniężne proces wykonywanych prac. Tutaj ponownie zależy również z czego wykonamy dach. Najczęściej wybieranymi oraz rekomendowanymi zarówno przez fachowców jak i architektów opcjami jest gont bitumiczny albo blachodachówka.

Gont bitumiczny zazwyczaj wychodzi taniej od dachówki, jeśli dach ma powierzchnię około 150m2 to pokrycie go gontem ze średniej półki to będzie wydatek około 10 000 zł. Blachodachówka jest znacznie bardziej kosztowna i i potrafi przekroczyć koszty gontu nawet dwukrotnie. Za nią o takim samym metrażu będzie nam dane zapłacić około 15 000 zł.

 

Ile zapłacimy za izolację domu z drewna?

Mamy tutaj 4 opcje (koszt dotyczy powierzchni około 100m2):

  1. Izolacja wykonana wełną mineralną wyniesie około 35 - 40 tys. zł.

  2. Użycie granulatu celulozowego to koszt od 45 do 50 tys. zł.

  3. Za piankę poliuretanową zapłacimy od około 50 do nawet 60 tys. zł.

  4. Ostatnia opcja pozornie wydaje się najtańsza i dotyczy tylko domu z bali. Chodzi oczywiście o mszenie, które należy wykonywać raz na rok. Za mszenie m2 zapłacimy około 25 - 40 zł + koszty materiału. W skrócie cały proces polega na wypychaniu szczelin między balami specjalnymi wiórami lub innym rekomendowanym materiałem).

 

Wykończenie domu z drewna

Tego etapu nie jesteśmy już w stanie wycenić nawet ogólnie ponieważ to jakie meble kupimy, jakie drzwi oraz okna wstawimy czym wykończymy podłogę ściany itp. to już całkowicie nasza sprawa. Można kupić drzwi i za 1000 i za 10 000zł. to samo tyczy się okien czy mebli.

Podsumowujący koszty, za drewniany dom przyjdzie nam zapłacić w 2022 roku o powierzchni 100m2 nawet 350 000 zł.

 

 

Czy warto inwestować w domy z drewna całoroczne?

dom z bali

 

To zależy, bez wątpienia znajdzie się osób, które będą zwolennikami takich rozwiązań jeśli chodzi o lokum, ale nie zabraknie również jego przeciwników, którzy znajdą całkiem sporo powodów by zrezygnować z takiej opcji. Zatem kto ma rację? Na to pytanie musicie już odpowiedzieć sobie sami, a pomóc w tym mogą wam informacje poniżej.

 

Największe wady domu z drewna

Dla odmiany zacznijmy od wad, żeby każdy kto nie jest zdecydowany ocenił czy są one na tyle znaczące, że przekonują go do odsunięcia się od decyzji na temat drewnianego domostwa.

Dom żyje - nie w sensie dosłownym, ale należy mieć świadomość, że się po prostu rusza. Jest wykonany z naturalnych materiałów więc nie należy się dziwić, że będą nam towarzyszyły dźwięki skrzypienia, osiadania i ogólnego "poruszenia się".

Łatwopalność - pół prawda i pół nieprawda. Jeśli zdecydujemy się na odpowiednie zabezpieczenie drewna zagrożenie pożarem nie będzie w cale specjalnie duże. Jednak jest to mimo wszystko drewno więc wymaga od nas po prostu zachowania odpowiednich środków ostrożności.

Trwałość - i tutaj ponownie pół prawda i pół nieprawda. Jeśli dom zostanie wykonany z niskiej jakości drewna i nie będzie odpowiednio pielęgnowany oraz zadbany to jego żywotność może w znaczny sposób ograniczyć się do około 50 lat. Jeśli jednak będzie to budynek zadbany i odpowiednio pielęgnowany jego trwałość nie będzie w cale odbiegała od klasycznych budynków murowanych.

 

Plusy życia w drewnianym domu

Na szczęście te najbardziej istotne minusy się już skończyły, zatem przejdźmy do plusów, których naszym zdaniem jest dużo więcej.

Poprawienie kondycji zdrowotnej - życie w drewnianym domy jest znacznie zdrowsze niż w klasycznym budynku. Ilość formaldehydów (rakotwórczych substancji) jest w nim dużo mniejsza. W dodatku drewno bardzo dobrze dba o odpowiednie natlenienie pomieszczenia dzięki czemu jest to raj m.in. dla alergików.

Koszty budowy - cena wybudowania domu z drewna potrafi być dwukrotnie mniejsza niż klasycznego domu z bloczków. Oczywiście jest to kwestia uwzględnienie wielu istotnych czynników, o których już wspominaliśmy w naszej powyższej wycenie.

Trwałość - są niezwykle wytrzymałe oraz odporne nawet na ciężkie warunki atmosferyczne. Słabo pielęgnowane domu wytrzymują minimum 50 lat. Natomiast te zadbane potrafią przetrwać na spokojnie 100 - 150 lat.

Temperatura - drewno jest materiałem, który znacznie wolniej niż klasyczne domy reaguje na zmiany temperatur. Latem znacznie wolniej się ogrzewa co jest niezwykle przydatne podczas upałów. Zimą natomiast jest odwrotnie, ponieważ budowla stosunkowo wolno się ochładza.

Ekologia - poza oczywistymi plusami, które podnoszą nie tylko komfort naszego życie ale również poprawiają znacząco naszą kondycję zdrowotną pozostaje jeszcze kwestia ekologii oraz przyjazności dla środowiska. Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule https://www.budujto.pl/pl/blog/Eko-dom/109Poruszamy tutaj temat nie tylko samego surowca jakim jest drewno ale również kwestie takie jak w jaki sposób najlepiej wyposażyć swój do by był jak najbardziej eko.

Samych zalet domów wykonanych z naturalnych surowców jest oczywiście dużo więcej, ale te należą do tych najważniejszych i kogo miały przekonać tego przekonały a kogo wady miały odrzucić to odrzuciły. A jaka jest nasza opinia? Dom z drewna jest bardzo ciekawą alternatywą, jednak nie w każdym regionie naszego kraju nadaje się do stosowania. Znacznie bardziej radzimy je jako domy sezonowe.

 

Jaka jest żywotność domu z drewna?

Tak jak już powyżej wspomnieliśmy średnia żywotność domu z drewna wynosi od 50 do nawet 150 lat w zależności od tego jak dom był zadbany, pielęgnowany oraz jakiego drewna użyto do jego wykonania.

Logiczne, że jeśli głównym budulcem było dobrej jakości egzotyczne drewno to wytrzyma ono znacznie dłużej niż nasza rodzimy świerk czy modrzew.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl