Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki
Elewacja domu. Na jaką się zdecydować? 0
Elewacja domu. Na jaką się zdecydować?

ELEWACJA DOMU. NA JAKĄ SIĘ ZDECYDOWAĆ?

 

Elewacja domu to nic innego jak jego wizytówka. Im lepiej się prezentuje z zewnątrz tym lepsze wrażenie robi. I nie jest to dla nikogo żadną tajemnicą, ale jaka elewacja będzie najlepsza? W jakim stylu ją utrzymać? Najładniejsze elewacje domów? Modne elewacje domów 2021 oraz tanie nowoczesne elewacje.

Trzeci rok wprowadzam aktualizację do tego wpisu. Dodając nowinki i praktyczne porady.

Cóż, opcji mamy naprawdę mnóstwo. Przedstawię Ci kilka moim zdaniem najlepszych, najładniejszych czy w przypadku, niektórych również i najciekawszych propozycji.

Inspiracje, które Ci zaprezentuje pochodzą również ze stanów zjednoczonych gdzie święcą swoją popularność od dobrych prawie 100 lat. Z zimnej i bardzo praktycznej ale i zmysłowej Skandynawii.

Znajdą się nawet projekty z naszego rodzimego podwórka. Każdy znajdzie coś dla siebie. Elewacja domu to coś nad czym naprawdę warto się pochylić. 

 

 

Jeśli chcesz kupić tynk silikonowy lub inny tynk elewacyjny w dobrej cenie to sprawdź

ofertę tynków elewacyjnych na budujto.pl klikając TUTAJ

 

 

Spis Treści

   1. Jakie będą najpopularniejsze kolory elewacji 2023 roku?

        - Wnioski na podstawie sprzedaży tynków i farb w 2022 roku

        - Jaki kolor elewacji będzie modny w 2023 roku?

   2. Gdzie najlepiej sprawdzi się konkretny kolor?

   3. Pomysły na elewację Domu

       - Elewacja domu z kamienia (lub imitacji kamienia)

       - Elewacja domu z drewna

       - Styl amerykański

       - Styl skandynawski

       - Domy z bali

       - Tynk dekoracyjny o imitacji deski

       - Imitacja Deski w rolce

       - Gładka elewacja

       - Sposób na gładką elewację jaki praktykuje się obecnie w Polsce 

       - Tynk Silikonowy barwiony w masie

  4. Elewacja domu to ciężki wybór?

 

JAKIE BĘDĄ NAJPOPULARNIEJSZE KOLORY ELEWACJI W 2023 roku

 

Jeszcze zanim przejdę do samych projektów elewacji warto zastanowić się nad kolorami.

Co prawda elewacje domów mogą mieć tak naprawdę taki kolor jaki sobie tylko wymyślimy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć fioletowy dom w zielone kropki.

 

W naszym kraju najczęściej wybieranymi barwami w przypadku elewacji są wszelkie jasne kolory np. różne odcienie szarości czy bieli (nie bierzemy teraz pod uwagę domów wykonanych z deski czy kamienia).

Nie brakuje jednak miejsca na nieco cieplejsze kolory np. jasny żółty. Pomimo, że możemy spotkać się z wyjątkami od tej reguły to jednak zdecydowanie takie barwy dominują.

Są one ewentualnie przełamywane bardziej rzucającymi się w oko kolorami np. czerwonym, niebieskim, pomarańczowym itp.

 

 

Wnioski na podstawie sprzedaży tynków i farb w 2022 roku

 

Jak przeanalizujemy naszą sprzedaż tynków i farb w 2022 roku to śmiało można stwierdzić że w Polsce na elewacjach rządzą pastelowe kolory.

Przez pastelowe kolory rozumiem I i II grupę kolorystyczną. Udział pastelowych kolorów w ogólnej sprzedaży był na poziomie 82%.

 

Pozostałe 18% to kolory mocno kontrastujące i zwykle wybierane z tej samej gamy kolorystycznej.

Nikogo nie zaskoczy fakt, że te intensywne kolory są kładzione na wokół lub pomiędzy oknami i na cokole budynku.

 

Udział odcieni kolorów na podstawie sprzedaży 38 tyś opakowań tynków elewacyjnych i farb fasadowych w 2022 roku to:

Kupiono 17,2 tyś opakowań w odcieniu pastelowego żółtego koloru. Bardzo upraszczając dla wyobrażenia skali w 2022 roku powstało ponad 170 tyś m2 elewacji w pastelowym żółtym kolorze - ciepły odcień bieli też zaliczyliśmy do tej grupy.

 

Blisko 14 tyś opakowań zeszło w odcieniach szarości i typowej bieli w tym zimna biel.

 

Niecałe 2200 wiader było w kolorze czarnym, antracycie i grafitowym kolorze. To jest nie dużo, ale czarny kolor na elewacji do tej pory był problemem. Pokazało się kilka tynków, które skutecznie opierają się działaniu promieni UV. Dzięki czemu elewacja nie blaknie w 3-4 lata tylko w naście lat.

 

Niecałe 1800 wiader to odcienie brązu, a najpopularniejszym odcieniem brązowego koloru na elewacji to kawa z mlekiem.

Pozostałe niecałe 3 tyś wiader tynków i farb były w kolorze pastelowych fioletów, różu, błękitu, ale znalazły się także intensywne granaty i czerwienie.

 

 

Jaki kolor elewacji będzie modny w 2023 roku?

 

Sądzę, że niewiele się zmieni. Patrząc na 13 lat sprzedaży do tyłu udział procentowy w sprzedaży kolorów zawsze był podobny. Nadal w topce sprzedających się kolorów na elewację będzie dominować pastelowy żółty kolor, odcienie szarości oraz biele i czernie.

Zmieniają się tylko ilości i powracająca moda.

 

W 2023 roku przewidujemy wzrost sprzedaży produktów imitujących naturalny kamień i drewno. 

Już na początku roku widać sporo zapytań o panele kwarcowe. Do wyboru Polski klient ma dwóch producentów Guardi oraz Greenplast.

 

Widać też śladowe ilości zapytań z biur architektonicznych odnośnie farb i tynków dekoracyjnych odpornych na warunki atmosferyczne.

Jeśli jakiś influencer budowlany jak np. Dorota Szelągowska pokaże efekt rdzy cortenowskiej na ścianie to zaczną sprzedawać się "nowości na elewację", które produkuję się już od 12 lat. 

 

 

Gdzie najlepiej sprawdzi się konkretny kolor?

 

Kiedyś panowało ogólne przekonanie o tym, że jasne tynki na elewacjach nie powinny być użytkowane w centrach miast albo w okolicach gdzie panuje po prostu duży ruch np. przy drogach lub autostradach.

I miało to faktycznie sens. Taki tynk tracił wtedy swój kolor i stawał się wyblakły, jednak to już przeszłość. W tym momencie tynki posiadają na tyle dobre właściwości ochronne, że nie trzeba się martwić takimi kwestiami.

A nawet jeśli to nas nie przekonuje to istnieje wiele opcji zabezpieczenia naszych elewacji w sposób niezależny. Dzięki temu nie ważne czy mieszkamy na wsi czy w mieście, nie musimy przejmować się tym, że nasza elewacja straci swój oryginalny wygląd.

 

 

POMYSŁ NA ELEWACJĘ DOMU 

 

Samych projektów elewacji nie brakuje w internecie. Są ich całe masy, dlatego postanowiliśmy wykonać selekcję i przedstawić wam naszym zdaniem najlepsze, najciekawsze i najbardziej opłacalne opcje.

Znajdziesz tutaj prawdziwie kosztowne inwestycje, ale i te w przystępnych cenach, więc nie ma o co się martwić.

 

Dla każdego coś miłego, że tak to ujmę.

Zatem bez zbędnego przedłużania zapraszamy do zapoznania się z najlepszymi elewacjami domów według Budujto.pl.

 

 

Elewacja domu z kamienia (lub imitacji kamienia)

 

Jest to jedna z najbardziej interesujących dekoracji zewnętrznych. Zimny, elegancki, klasyczny i gustowny kamień potrafi bez wątpienia nadać charakteru każdemu budynkowi.

Kiedy mówię o dekoracji z kamienia przychodzą mi na myśl wielkie rezydencje i wille, w pewnym momencie święciły one rekordy popularności na wyspach brytyjskich wśród bardziej zamożnych mieszkańców. I jeśli kojarzy Ci się to z wysokimi kosztami to się nie mylisz.

 

Nawet okładzina na elewację w postaci łupka kamiennego to spory koszt ponieważ, prace są wykonawcze to długi proces. Łupek kamienny jest ciężki, więc nie można położyć wielu warstw bo spadnie z ściany - grawitacja nie zna litości.

 

Postawienie domu z kamienia to dość spory koszt, na który mogą pozwolić sobie osoby bogatsze. Jednak po co stawiać dom z kamienia albo wykładać za małą fortunę skoro można użyć imitacji kamienia?

Taka opcja również istnieje i jest wręcz rekomendowana dla osób, którym zależy na kamiennej dekoracji jednak koszty mogą być zbyt wysokie.

 

A czym jest imitacja kamienia?

To po prostu specjalny tynk, który umożliwia stworzenie wcześniej wspomnianego efektu. Oczywiście jest on droższy od zwykłych tynków elewacyjnych, w końcu to specjalistyczna dekoracja, ale jeśli porównamy koszty tynku o imitacji kamienia do prawdziwego kamienia to jest to naprawdę ogromna przepaść.

Sama imitacja naprawdę wiernie oddaje prawdziwy kamień czego dowodem jest powyższe zdjęcie.

 

Tak jest to tylko tynk a nie prawdziwy surowiec. Trudno uwierzyć co nie? Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego tynku to zachęcam do przeczytania tego bloga o efekcie o tynkach imitacyjnych https://www.budujto.pl/pl/blog/Efekt-cegly-na-scianie/83

Znajdują się w nim swego rodzaju recenzje, wizualizacje, porady oraz najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wykonywaniu tynków imitacyjnych.

 

 

Elewacja domu z kamienia  

 dom z kamienną elewacją

 

Dodam że wspomniany wyżej łupek ma więcej zastosowań.

Ten specjalnie łupany kamień dekoracyjny, którym można wykładać elewacje, dachy, kominy, cokoły budynków.

Do tego jest tani i bardzo łatwo dostępny w Polsce. Posiada wiele różnych rodzajów i odmian, więc mamy w czym przebierać.

Drogie importowane wersje łupka też kupisz w Polsce. Przez drogie rozumiem 100 zł i więcej za m2

 

Posiada jednak jedną, ale za to sporą wadę, jest dość kruchy, więc trzeba uważać, w całym przedsięwzięciu, że najdroższe będzie wykonanie.

 

Materiały są dość tanie, główną część kosztów pochłonie wykonawca. Jednak nawet z tym jest to najtańsza alternatywa ze wszystkich dostępnych opcji. 

 

 

Ozdobny łupek elewacyjny  

 łupek wykonany wewnątrz

 

 

Elewacja domu z drewna

 

Tutaj jest podobna sytuacja co z kamieniem tylko jeszcze bardziej złożona. Dlaczego? Bo mamy jeszcze więcej możliwości.

Pierwszą z nich jest zbudowanie całego domu z drewna a dokładniej z desek. Jednymi z najpopularniejszych domów budowanych w ten sposób są te budowane w stylu amerykańskim oraz skandynawskim.

 

 

Styl amerykański

 

Wyobraź sobie dom z typowo amerykańskiego przedmieścia. Jednorodzinny budynek z podjazdem i niewielkim ogródkiem.

Sam dom natomiast, jest obudowany poziomymi deskami typu siding. To jest właśnie najbardziej charakterystyczna cecha stylu amerykańskiego.

 

 

amerykański styl  

 dom w stylu amerykańskim

 

 

Styl skandynawski

 

W takim największym skrócie jest to pewna wariacja stylu amerykańskiego.

Domy w stylu skandynawskim również są obudowane deskami.

Jednak główną różnicą pomiędzy jednym a drugim podejściem jest to w jaki sposób deski są ułożone.

W stylu skandynawskim nie są one układane poziomo tylko pionowo.
 

 

Styl skandynawski  

 dom w stylu skandynawskim

 

Z daleka wygląda to rewelacyjnie, z bliska już inaczej.

Ponieważ drewno "pracuje" i ten kto decyduje się na drewniane elementy elewacji akceptuje niedoskonałości tego materiału. 

 

Mam na myśli odkształcanie się produktu, a także porastanie i szarzenie jeśli regularnie go nie konserwujesz. 

Są odmiany piekielnie drogie, ale nie wymagają dużej ilości uwagi. Dobrym przykładem jest dąb bagienny. 

Należy pamiętać, że drewno jest świetnym izolatorem i tu przechodzimy do...

 

 

Domy z bali

 

Tutaj jesteśmy już na etapie prawdziwie oryginalnego podejścia nie tylko do elewacji ale i całego domu. Wybudowanie domu z balii nie jest czymś łatwym, a już na pewno tanim. Dochodzi jeszcze do tego kwestia utrzymania go w odpowiedniej formie.

Drewno wymaga odpowiedniego zabezpieczenia oraz impregnacji. Dobrze by było również gdyby osoba decydująca się na taką inwestycję posiadała trochę wiedzy na temat samego obchodzenia się z drewnianymi budowlami.

 

Każdy kto był w górach i nie mieszkał w domu z bali to nie wie co to znaczy drewniane wykończenie. Sporo hałasu bo kroki się niosą, konstrukcja trzasami zatrzeszczy, ale jakie powietrze?! 

Mam dwie córki - alergiczki. Przez tydzień pobytu w górach w domu z bali całkowicie o tym zapomniałem.

 

 

Ile kosztuje budowa domu z bali?

 

Jego cena mieści się mniej więcej w zakresie od 1400 do 3000 zł za 1m2. Mówimy tutaj oczywiście o stanie surowym. Rozbieżność jest tak duża ze względu na aspekty tak jak metraż, rodzaj, drewna itp.

Za dom z bali o metrażu 100m2 w stanie surowym będziemy mogli w tym momencie zapłacić nawet do 300 tysięcy złotych.

 

Więcej na temat domu z bali poczytacie tutaj https://www.budujto.pl/pl/blog/Dom-z-bali-Czy-warto/94

 

Ale spokojnie na to też jest rozwiązanie. Nie trzeba stawiać od razy całego domu z bali. Wystarczy zamontować je na podobnej zasadzie co wykonywanie ozdób za pomocą łupka. Jak to działa? Zamiast bali kupujemy tak zwane półbale.

Są to po prostu zwykłe bale przecięte na pół. Są one przyklejane do ścian zewnętrznych domu dzięki czemu imitują efekt domu z prawdziwych bali. Jest to biznes dużo tańszy niż stawianie całego domu, ale izolacja termiczna już nie ta. 

Odchudzona wersja domu z bali posłuży co najwyżej jako domek sezonowy.

 

 

Dom z bali  

 dom z bali

 

 

Tynk dekoracyjny o imitacji deski

 

Kto powiedział, że drewniany dom musi być wykonany z drewna? Otóż absolutnie nikt. Jest to bardzo podobna sytuacja co ta w przypadku tynku o imitacji kamienia. A nawet bym powiedział, że identyczna.

 

Jeśli podoba ci się efekt drewna, a totalnie nie akceptujesz niedoskonałości tego materiału to materiały imitujące drewno na elewacji to Twój wybór. 

Do wyboru masz tynk za jego pomocą można uzyskiwać różne faktury drewna. Praktycznie zależy to od narzędzia, którego użyjesz nazywanej często "pieczątką".

Czyli silikonowym stemplem odlanym na wzór drewnianej deski.

 

Drewno czy kamień? Ten sam tynk sprawdzi się świetnie jako imitacja kamienia, a nawet cegły klinkierowej.

 

 

Imitacja Deski w rolce

 

To gotowy odlew z elastycznego tworzywa sztucznego, pomalowany bejcą do drewna, a czasami zabarwionym lakierem odpornym na UV.

Świetnie imituje drewnianą deskę. Trzeba naprawdę blisko podejść, aby sprawdzić czy to prawdziwa deska czy imitacja.

Nie odkształca się, nie pęka, jest bardzo trwała, ale ma ten sam problem co deska z drewna. Bejca użyta do malowania deski i jej imitacji degraduje od słońca w maksymalnie 5 lat (jeśli użyłeś dobrego lakieru).

Oznacza to, że co kilka lat będzie trzeba oczyścić powierzchnię kercherem i użyć bejscy jeszcze raz.

Optymista powiedziałby, że jest okazja zmienić kolor, który już się znudził żonie. Pesymista i po co mi to było? Kamień nie wymaga lakierowania.

 

tynk dekoracyjny o imitacji deski  

 elewacja domu z imitacji deski

 

 

Gładka elewacja

 

Jest to hit ostatnich lat. Wcześniej niewiele osób decydowało się na całkowicie gładką elewację. Jednak po jakimś czasie ten stan rzeczy uległ zmianie i stało się to niezwykle popularnym trendem.

Dlaczego? Nie mamy pojęcia, może ludziom się już po prostu znudził wiecznie wykorzystywany tynk o strukturze baranka czy kornika.

Czy to dobrze czy to źle? Nie wiadomo, ale mamy za to trochę większą różnorodność jeśli chodzi o dekoracje zewnętrzne.

 

Najlepszy przepis na gadką elewację to masa polimerowo cementowa na białym cemencie i dobra farba silikonowa powyżej 280 zł za 10 litrów. 

Masę można łatwo szlifować żyrafą przez pierwsze 48h (nie tak jak gładź gipsową, ale i tak dobrze idzie) po 7 dniach nabiera już niezłej twardości i szlifowanie jest trudne, a po 30 dniach jest tak twarda jak materiał na którym leży. 

Zrobisz w niej uszkodzenia jeśli w wyniku uderzenia wgniecie się materiał pod nią np. styropian.

 

Dobra farba silikonowa jest kluczowa ponieważ na leży polimer, czyli tworzywo sztuczne, a jak wiadomo tworzywa sztuczne degradują od słońca. 

Poza tym tanie farby silikonowe przepuszczają wilgoć w dwie strony co może doprowadzić do łuszczenia się masy ze ściany. 

 

Dlaczego jestem tego pewien, bo już przetestowałem i regularnie widuje taką elewacje od przeszło 11 lat. Byłem jednym z pionierów, którzy robili takie elewację.

W moim przypadku była to biała elewacja, która zrobiłem na domu rodziców. Dodam, że na styropianie przymocowanym tylko na kołki (bez kleju i zaślepek styropianowych).

 

Dla informacji to nie ja popełniłem błędy podczas ocieplania budynku. Te babole były zrobione przez lokalnych majstrów z wieloletnim doświadczeniem (z PRL-u).

 

Całość stanowiła doskonałe pole do eksperymentu. Po prostu nie mogłem się oprzeć.

Wziąłem wolne, zwolniłem brygadę speców i powiedziałem rodzicom, że sam im wykończę tę elewację, albo się siebie wykończę.

 

Jak nie zapomnę to wrzucę zdjęcie domu rodziców, a na razie będzie ten ładny żółty domek poniżej.

 

Elewacja z gładkiego tynku  

 gładka elewacja wykonana z tynku silikonowego

 

 

 

Sposób na gładką elewację jaki praktykuje się obecnie w Polsce 

 

Nie jest tak gładki jak opisany przeze mnie wyżej przykład, ale daje radę. Zamiast masy polimerowo cementowej używa się dobrego kleju do zatapiania siatki z dodatkiem żywic. 

Jaka jest różnica?

Kruszywo w kleju jest miałkie, ale i tak 2-3 razy grubsze niż w masie polimerowej.

Do tego szlifowanie jest trudne i raczej taką elewację się "szwamkuje", czyli zaciera się mokrą pacą z gąbką polimerową, stosuje się ją do zmywania fugi epoksydowej - wykonawca i lepszy sprzedawca będzie kojarzył produkt (ta wytrzyma najdłużej to tarcie)

Z daleka efekt jest jak trzeba, z bliska widać sporo rys po szllifowaniu grubszym papierem, lub maziaje po ciągnącym się za pacą klejem. 

Nie jest tak jak wewnątrz w domu.

 

 

Tynk Silikonowy barwiony w masie

 

Dobra, zbliżamy się już do końca naszego zestawienia. Na sam koniec postanowiliśmy zostawić coś co zna każdy kto po polskiej ziemi stąpał. Są to najczęściej kupowane i użytkowane tynki do dzisiaj.

Charakteryzują się bardzo dobrą jakością i niezwykle przystępną ceną. O czym mowa? Co to takiego? Dajcie spokój pewnie już doskonale wiecie. Mówimy oczywiście o tynku o efekcie baranka i kornika.

 

 

Tynk elewacyjny o imitacji baranka  

 efekt baranka na elewacji

 

Dlaczego postanowiłem wymienić je w tym zestawieniu? Dlatego, że mimo wszystko jest to bardzo dobry wybór na elewację domu. A oto przynajmniej kilka naprawdę niezłych powodów.

  • Bardzo przystępna cena.
  • Niezwykle łatwa dostępność na rynku.
  • Posiadają ogromna paletę kolorów, którą można przeplatać ze sobą.
  • Charakteryzują się bardzo solidnym wykonaniem.
  • Posiadają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne.
  • Łatwo naprawić uszkodzenia.

 

 

ELEWACJA DOMU TO CIĘŻKI WYBÓR?

 

Jak widać masz naprawdę sporo opcji jeśli chodzi o wykonanie elewacji domu czy innego budynku. W naszym małym zestawieniu przedstawiłem Ci tylko kilka najpopularniejszych opcji, z których możecie wyciągnąć własne inspiracje.

Przedstawiłem Ci oryginalne, zmysłowe i też w dużej mierze łatwe dekoracje elewacji domu, na których na szczęście się nie wykosztujesz.

Poza tym nasz artykuł jest tylko kropelką w morzu inspiracji, które możesz bez najmniejszych trudności znaleźć w internecie, zarówno polskie jak i zagraniczne fora są przepełnione niezwykłymi wizualizacjami.

Płaskorzeźby, malunki i nie tylko. Ludzka wyobraźnia nie zna granic czego dowodem są nasze tytułowe elewacje domów.   

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl