--- ---
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog chmura tagów
Farba - efekt betonu, jak nakładać 0
Farba - efekt betonu, jak nakładać

FARBA - EFEKT BETONU, JAK JA NAKŁADAĆ?

 

Farba strukturalna o efekcie betonu Rullo to produkt włoskiej firmy Pigio, która mocno zagościła na Polskim rynku tynków i farb dekoracyjnych.
Przekonała do siebie nie tylko wykonawców, ale i prywatnych inwestorów pokazując, że dekoracje ścienne są łatwe w wykonaniu. 

Do łatwych w położeniu na ścianie należy również farba beton Rullo. 

Na końcu artykułu znajduje się film przedstawiający produkt, który jest kładziony na naturalny beton. Jak stwierdził sam nabywca farby o efekcie betonu oprócz zmiany koloru nie widzi różnicy między betonem a farbą Rullo.

To dobrze bo o to chodziło producentowi gdy ją tworzył. :)

Nowoczesna masa dekoracyjna imitująca efekt betonu architektonicznego, którą można łatwo malować wałkiem całkowicie samodzielnie. Producenci mas dekoracyjnych chcąc ułatwić ambitnym inwestorom pracę wprowadzili na rynek jeszcze łatwiejszy w wykonaniu produkt o efekcie betonu.

 

Farba o efekcie betonu

 

Polecamy również zapoznać się z różnymi dostępnymi dekoracjami o efekcie betonu na naszej stronie, które znajdziecie pod tym linkiem Dekoracje o efekcie betonuMimo, że efekt betonu wydaje się być po prostu no... betonem to tak nie do końca jest. W zależności od konkretnej dekoracji może on się diametralnie różnić. 

 

Spis Treści

1. DEKORACYJNA FARBA STRUKTURALNA W STYLU LOFT - CO TO JEST?

2. NAKŁADANIE FARBY O EFEKCIE BETONU - KROK PO KROKU

3. CZY WARTO DZISIAJ KUPIĆ FARBĘ O EFEKCIE BETONU?

4. LEPIEJ NAŁOŻYĆ TO SAMEMU CZY WZIĄĆ FACHOWCA?

5. FILM WIDEO O FARBIE O EFEKCIE BETONU RULLO - DOSTOSOWANY POD TELEFONY

 

Efekt betonu to chyba najpopularniejsza dekoracja w ostatnim czasie. W sumie to można bez wątpienia stwierdzić, że przeżywa teraz swój złoty okres. Jest jedną z najchętniej wybieranych dekoracji wewnętrznych i nic nie zapowiada aby miało się to jakoś szybko zmienić.

Jednym z powodów dla, których tak jest, jest fakt iż pasuje do surowego, industrialnego i nowoczesnego wystroju wnętrz, które na ten moment są jednymi z modniejszych i najbardziej pożądanych przy projektach wnętrz.farba betonowa czy tynk mineralny? beton architektoniczny na ścianie w domu.

 

 

Jednak aby móc cieszyć się efektem betonu trzeba go najpierw poprawnie wykonać. Dlatego właśnie powstał ten poradnik. W prosty, dokładny i szczegółowy sposób omówimy wszystkie niezbędne kroki w procesie nanoszenia farby betonowej na ścianę. 

UWAGA! Jeśli nie posiadamy wystarczająco dużej wprawy nie powinniśmy sami zabierać się za tą pracę. Nie jest to typowe nakładanie farby na ścianę jak w przypadku większości. Ta wymaga tym razem większej wprawy oraz doświadczenia ze względu na złożoność całego procesu.

Wśród jednych z najbardziej popularnych farb znajduje się farba betonowa primacol decorative czy też magnat style beton.

 

Jednak to tylko 2 z naprawdę wielu świetnych farb dających efekt betonu, zachęcamy zapoznać się z naszą ofertą pod tym linkiem, znajduje się tam wiele świetnych produktów Farby Strukturalne i Dekoracyjne. Jednak jeśli efekt betonu nie przypadł wam do gustu to znajdziecie tam również całą masę oryginalnych alternatyw.

 

 

DEKORACYJNA FARBA STRUKTURALNA W STYLU LOFT- CZYLI PO PROSTU FARBA BETONOWA.

Zanim przejdziemy do największych zalet, warto dowiedzieć się jakie właściwości i cechy posiada ta imitacja betonu architektonicznego. Po użyciu farby betonowej uzyskamy naprawdę niezwykły efekt, który zadowoli niejedno oko.

Pamiętajmy jednak, że wygląd to nie wszystko. Wytrzymałość czy warunki w jakich farba może być wykonywana to również bardzo ważne kwestie, których nie wolno pomijać.

 

  • Farba betonowa jest odporna na wilgoć.
  • Farby betonowe mogą być stosowane np. pod prysznicem, jednak muszą być bardzo dobrze zabezpieczone.
  • Farby betonowe są przeznaczone głównie do stosowania wewnątrz pomieszczeń.
  • Posiadają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Co prawa nie tak dużą jak surowy beton, ale wciąż imponującą jak na farby. 

 

 

NAKŁADANIE FARBY O EFEKCIE BETONU - KROK PO KROKU

1. Przygotowanie powierzchni.

2. Nakładanie pierwszej warstwy farby betonowej.

3. Wygładzanie jeszcze mokrej farby.

4. Nanoszenie drugiej warstwy farby.

5. Ponowne wygładzanie warstwy farby.

6. Oczyszczanie powierzchni i schnięcie.

7. Przydatne linki. 

 

Pamiętajcie, nie ma jednego sposobu aplikacji. Farby betonowe oferują różne efekty końcowe. Jeśli posiadacie wystarczające duże umiejętności to bez problemu nałożycie farbę pacą plastikową, wałkiem malarskim, pędzlem czy jeszcze innymi narzędziami.

Co prawda nakładanie jej przy pomocy wałka malarskiego jest najłatwiejszą opcją jednak efekt betonu na ścianie posiada wiele wykończeń, które mogą zainteresować klienta. Beton sprawdzi się bardzo dobrze na ścianie jednak warto rozważyć jego różne opcje wizualne.

 

 

1. PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI DO NANOSZENIA FARBY BETONOWEJ

W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się bardzo dokładnym oczyszczeniem ściany. Ma być ona wolna od wszelkiego kurzu, pyłu, resztek po starych farbach, tłustych plam czy innych tego typu zabrudzeń. Musi być również gładka i wolna od pęknięć czy rys.

Jeśli takowe występują należy je wypełnić. Po upewnieniu się, że ściana jest w odpowiednim stanie należy już zagruntować dedykowanym preparatem. Wzmocni on samą ścianę ale przede wszystkim pozytywnie wpłynie na przyczepność farby.

 

 

 

2. NAKŁADANIE PIERWSZEJ WARSTWY FARBY BETONOWEJ

Zanim zaczniemy nakładać farbę należy ją najpierw dokładnie wymieszać. Farba jest od razu gotowa do użytku i nie wymaga już żadnego dodatkowego przygotowania.

Jeśli chcesz otrzymać w miarę gładki efekt to nakładaj farbę na powierzchnie 3-4 m2 i ją zacieraj.

Im dłużej odczekasz tym więcej wżerów zostanie.

Uwaga ważne info!
Gdy nakładasz Farbę i pozwolisz jest wstępnie wyschnąć, aby wżery były intensywne. Bez tzw. efektu mokrego palca (opisze to dalej w dziale czy warto zatrudniać fachowca)

Do większych zestawów często jest dodawany wałek do struktur. Jeśli zastosujesz pomiar struktury wg metody mokrego palca to Pamiętaj, że otrzymasz fakturę deski podżeranej przez korniki. 
Jeśli chcesz intensywne wżery charakterystyczne dla surowego betonu to zastosuj wałek malarski. 

O tym, że są farby betonowe jak Rullo, które można barwić na każdy kolor i otrzymywać rozmaite faktury takie jak drewniana deska, kornikowa deska, piaskowiec, itd. opisze w innym artykule.

 

 

 

3. WYGŁADZANIE JESZCZE MOKREJ FARBY

Zanim farba zdąży całkowicie wyschnąć musimy wygładzić ją za pomocą plastikowej lub metalowej pacy, a jeszcze lepiej jak użyjemy pacy weneckiej. Im szybciej zaczniesz zacierać powierzchnię tym gładszą strukturę otrzymasz.

Kiedy już osiągniemy pożądany efekt kończymy pracę i dajemy farbie kilka godzin na wyschnięcie. Producent zaleca 24h, ale polscy fachowcy zwykle kładą 2 warstwę po 3-4h.

Ale tego ode mnie nie wiecie. Muszę promować praktyki zalecane przez producenta.

 

4. NANOSZENIE DRUGIEJ WARSTWY

Następną warstwę farby nanosimy w taki sam sposób jak tą pierwszą. Możesz powtórzyć metodę lub puścić wodzę fantazji i zmienić kolor farby, albo nałożyć ją punktowo, albo nie nakładać wcale 2 warstwy.

Zanim druga warstwa farby wyschnie przy pomocy plastikowej lub stalowej pacy wygładzamy całą powierzchnię kolistymi ruchami. 

 

 

5. PONOWNE WYGŁADZANIE WARSTWY FARBY - metoda dla zaawansowanych

Opcjonalna metoda stosowana przez niektórych fachowców. Wymaga wyczucia czasu i obeznania się z produktem.

Po upływie mniej więcej 15 albo 20 minut zaczynamy wygładzanie farby. Może to jednak oczywiście nastąpić po trochę dłuższym czasie np. 30 min w zależności od tego z jakiej farby dokładnie korzystamy itp.

Najważniejsze jest to aby nie była sucha i nie kleiła się do narzędzi. W przeciwnym wypadku cały proces się nie uda. Prace wykonujemy przy pomocy stalowej pacy weneckiej. 

Dzięki temu ziarenka farby ułożą się co zniweluje wszelkie nierówności i uwaga doprowadzi do gładkości podobnej do szkła. Z 2-3 warstwami lakieru otrzymasz efekt wypolerowanego betonu. 

Zalecam zakupić próbkę 1-2 kg jeśli to możliwe i wypróbowanie tej metody. Dzięki dziwnym praktyką fachowców efekt betonu wciąż jest modny.6. LAKIEROWANIE - OPCJONALNY ZABIEG

Przy pomocy wałka bądź pędzla nanosimy lakier malarski. Lakier jest ostatnią warstwą ochronną dla farby warto rozważyć jego zakup ponieważ farba otrzyma pełną wytrzymałość od razu po wyschnięciu lakieru, a nie naturalnie w naturalnym procesie twardnienia żywic zawartych w farbie (do 28 dni)

Podczas nakładania lakieru należy uważać by nie zostawić żadnych zacieków. W przeciwnym wypadku odbije się to negatywnie na efekcie końcowym.


Ważna rada. Jeśli coś może nie pójść dobrze to właśnie w tym etapie. 

Ważne jest, aby nanosić lakier mokre na mokre. Jeśli pozwolisz wyschnąć warstwie lakieru to automatycznie kładziesz następną warstwę, która jeszcze bardziej podkreśli kolor. To oznacza, że podczas prac lakierniczych nie robisz przerwy dopóki nie skończysz lakierować całej ściany. Jeśli nie jesteś pewien czy ci starczy lakieru to nie zaczynaj tego etapu.

Będzie widać, gdzie położyłeś dwie warstwy, a gdzie jedną. Im więcej warstw lakieru położysz tym bardziej podkreślisz kolor betonu. Przy 3-4 warstwie lakier przestanie być matowy i zacznie nadawać powierzchni delikatny połysk.LEPIEJ NAŁOŻYĆ TO SAMEMU CZY WZIĄĆ FACHOWCA? 

Cóż jak sami widzicie nie jest to tradycyjne nakładanie farby na ścianę. Wymaga ono zdecydowanie większego doświadczenia oraz wprawy niż tradycyjne malowanie ścian.

Dlatego osoby z bardzo małym doświadczeniem mogłyby popełnić jakiś błąd, który najpewniej odbiłby się w widoczny sposób na efekcie końcowym. Jeśli nie czujemy się wystarczająco wprawieni w tego typu prace lepiej nie podejmować ryzyka i sięgnąć po pomoc fachowca.

A jak to wyjdzie pod kątem finansowym? Nie ma co ukrywać, że od kiedy w Polsce zaczęła szaleć inflacja i to nie na tak małym poziomie bo od 2021 do 2023 roku zdążyła urosnąć już do ponad 30% to i ceny wszystkiego także wywindowały do góry.

Poza klasycznymi artykułami usługi także znacznie podrożały. Przed 2020 rokiem za pomalowanie ściany z metra zapłacilibyśmy około 15zł. Ile zapłacimy teraz? Na ten moment będzie to przeszło 25zł.

A z racji, że mamy do czynienia z specjalistycznym produktem to ta kwota jest przynajmniej dwukrotnie wyższa czyli, w 2023 roku za pomalowanie m2 ściany farbą o efekcie betonu przyjdzie nam zapłacić nawet w okolicach 50zł (i to tylko robocizna).

 

Zatem już pozostaje wam ocenić czy chcecie tyle dopłacać za pomalowanie ściany czy może raczej sami spróbujecie stać się domowymi weekendowymi wykonawcami?

O co chodzi z wspomnianą wyżej metodą mokrego palca?

Barwna nazwa dla bardzo praktycznej metody sprawdzania, czy struktura na ścianie jest gotowa do następnego etapu.

Gdy masa na ścianie bardzo klei się do palca to znaczy, że jeśli zaczniesz wygładzać ścianę to otrzymasz powierzchnię gładką, niemalże bez wżerów.

Gdy masa nie klei się, ale brudzi palec to oznacza, że można zacierać lub wygładzać ścianę i otrzymasz średnią ilość wżerów, większa cześć powierzchni ściany będzie gładka.

Gdy masa jest zimna w dotyku, ale nie brudzi palca to znaczy, że nie zmienisz już struktury jaką otrzymałeś na ścianie, ale możesz bardzo wygładzić powierzchnię i delikatnie ją nabłyszczyć oraz czasami przebarwić - tylko dla zaawansowanych.

Nie otrzymasz efektu jak w przypadku stiuku, ale dotykałem ściany z efektem betonu zrobionej farbą Rullo od Pigio i muszę powiedzieć, że fachowiec był mega zaawansowany. 

Ściana posiadał liczne duże wżery plus do tego miejscami mega gadką powierzchnię. W dotyku była gładka jak szkło i była w subtelnym połysku.

Wykonawca nie chciał podać szczegółów, wiadomo to jego tajemnica i lata praktyki.

Podejrzewam, że finalnie użył polerki mechanicznej. W wolnej chwili popracuje nad tym i opiszę to w osobnym wpisie.

Jak mi wyjdzie identycznie to zrobię jeszcze wideo poradnik.

 

 

CZY WARTO DZISIAJ KUPIĆ FARBĘ O EFEKCIE BETONU?

 

Czy warto dzisiaj kupować farby o efekcie betonu oraz jakiekolwiek inne betonowe dekoracje? Jak najbardziej. Mimo upływu kilkunastu lat moda na industrialne dekoracje praktycznie nie maleje z roku na rok.

Jeśli chcecie nadać swoim wnętrzom trochę industrialnego i stonowanego wydźwięku farby betonowe będą do tego wręcz idealnym wyborem. Jednak nie jest to coś co przypadnie do gustu każdemu.

 

Dekoracje betonowe mają do siebie to, że są strasznie zimne, minimalistyczne i pozbawione wszelkiego przepychu. Dominuje tam "chłodna" atmosfera przez co nie ma mowy o uczuciu przytłoczenia.

Warto też pamiętać, że ze wszelkimi imitacjami betonu świetnie grają zimne kolory jednak jeśli chodzi o ciepłe to z nimi jest już trochę ciężej.

 

 

8. FILM WIDEO O FARBIE O EFEKCIE BETONU RULLO
Dostosowany do telefonów (włącz napisy podczas odtwarzania)
 

 

 

 

Film jak położyć krok po kroku farbę betonową

 

Autor:
Adam Chaczka
Tynkarz, malarz, AKRobata

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl