Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Blog chmura tagów
Farba silikonowa wewnętrzna 0
Farba silikonowa wewnętrzna

 Farba silikonowa wewnętrzna

 

Na stronie istnieje już artykuł podejmujący taki sam problem. Tylko dotyczy on białej farby dekoracyjnej. A dokładniej tego, że taka farba nigdy nie istniała i wciąż nie istnieje.

Tutaj jest niemalże identyczną sytuacja. Nie istnieje coś takiego jak farba silikonowa do wnętrz. Jest to kolejny tak zwany mit budowlany, w który wiele osób wierzy.

Dlatego właśnie zdecydowałem się napisać ten artykuł aby dokładnie wyjaśnić dlaczego taka farba nie istnieje i dlaczego zastosowanie farby silikonowej wewnątrz budynków będzie miało negatywne konsekwencje.

 

 

DLACZGO FARBY SILIKONOWE NIE MOGA BYC WYKORZYSTYWANE WEWNĄTRZ BUDYNKÓW? 

Farby silikonowe nie są wykorzystywane wewnątrz budynków naprawdę z wielu powodów. Głównym z nich są specyficzne właściwości tych farb.

Przede wszystkim są one dostosowane do warunków zewnętrznych. Posiadają właściwości zwiększające ich oporność na warunki panujące na zewnątrz np. przed opadami atmosferycznymi czy promieniowaniem UV.

Do tego dochodzi bio ochronna, czyli zawierają w sobie środki biobójcze powstrzymujące porastanie glonami i porostami. Wewnątrz budynków te cechy są całkowicie zbędne.

 

 

DLACZEGO ODRADZAMY?

No dobrze może i nie będą wykorzystane zgodnie z zastosowaniem ale nic się nie stanie jeśli wykorzystacie je wewnątrz prawda? Nie, nie prawda. Farby silikonowe w zamkniętych pomieszczeniach np. kuchniach, salonach itp. posiadają pewną specyficzną właściwość.

Mianowicie absorbują zapachy. I to na naprawdę długi czas. Nie mówię tutaj o kilku dniach czy tygodniach ale o miesiącach. Jedynym sposobem na pozbycie się zapachu będzie pozbycie się farb poprzez szlifowanie ścian.

Zamalowanie farby nie da ci niestety 100% gwarancji, że nieprzyjemny zapach całkowicie zniknie. Ewentualnie można spróbować ścianę zagipsować i pomalować dwukrotnie farbą która po wyschnięciu ma zamknięte pory np. farba ceramiczna.Z  życia wzięte...

Ten przykład nie jest wyssany z palca, tylko opisany na fakcie. Nasz firma jest już kilkanaście lat na rynku i obsługiwaliśmy wiele dziwnych projektów, opisana poniżej inwestycja jest jedna z ciekawszych z jakimi mieliśmy do czynienia.

Pewna restauracja w naszej miejscowości zdecydowała, że chce wymalować sale bankietową najdroższą farbą dostępną na rynku, aby pokazać prestiż swojej marki i wpadli na pomysł, żeby malować ściany farbą silikonową (nie było wówczas farb ceramicznych).

 

Wyjaśniliśmy klientowi, że przeznaczenie tej farby jest inne i że będzie to zwykłe przepłacanie. 

Klient się uparł i finalnie wymalowano ściany dwukrotnie farbą silikonową. Restauracja wyłączyła sale bankietową z użytku na czas pracy remontu, ale nie zamknęła restauracji. Kuchnia pracowała normalnie, więc przyjemny zapach przygotowanych dań kusił ekipę wykonawczą.

W najbliższy weekend po remoncie miała odbyć się impreza, nie pamiętam z jaka ani z jakiej okazji. Istotne natomiast było to, że w sali unosi się nie przyjemny zapach który ciągle wraca zaraz zamknie się okna i skończy się wietrzyć salę.

Okazało się że ściany podczas schnięcia wchłonęły zapachy unoszące się w powietrzu i oddawały je przez kolejne 2 miesiące, aż inwestorzy nie zdecydowali się na gruntowny remont. Należy jeszcze wspomnieć że zapach nie był tak przyjemny jak w dniu kiedy unosił się w lokalu.

Zaszła jakaś reakcja i raczej był kojarzony z czymś lekko już nie świeżym, trudnym do opisania słowami.
Dlaczego uważamy, że czas schnięcia był kluczowy?

Farba oddawała ten sam zapach przez cały czas, nie przyjmowała nowych zapachów z kuchni czy odświeżaczy powietrza. Szkoda ponieważ to byłby efekt. Zapach świeżości bez roślin i wietrzenia pomieszczenia.


 
Szkoda, że tylko dwa miesiące można było obserwować to zjawisko. Byliśmy ciekawi czy zapach ściany w końcu zniknie samoczynnie. 
Nie wspomniałem, że po drodze inwestorzy malowali ściany farbami Beckers.

Zjawisko osłabło na mocy, ale wciąż był można wyczuć ten nieprzyjemny zapach.

 

Kolejny argument na nie

Kolejny powód dlaczego nie używać farby silikonowej wewnątrz pomieszczeń jest prosty. Farba silikonowa jest miękka, to znaczy, że łatwo się rysuje. Na fasadzie budynku to nie przeszkadza, ponieważ mało kto szoruje strukturę tynku chcąc zmyć zabrudzenia ze ściany.

Jeśli trzeba umyć ścianę wyciąga się myjkę ciśnieniową z przystawką do lancy typu zbiorniczek na płyn myjący i opłukujemy ścianę z dodatkiem środków do mycia i impregnacji ścian typu Biotox. Umyjemy zabrudzone ściany i powstrzymamy ewentualny rozwój glonów i porostów.

To że farba silikonowa się rysuje wynika z jej budowy strukturalnej. Jak wiadomo, farba silikonowa jest farbą "oddychającą" i "przepuszcza" wilgoć w jedną stronę. Wynika to z jej lejkowej struktury. Jednak otwarte pory (lejki) powodują że jej powierzchnia nie jest wystarczająco twarda, stąd podatność na zarysowania.

 

 

PO PROSTU KOLEJNY MIT I TYLE

Farba silikonowa wewnętrzna jest po prostu kolejnym mitem budowlanym. Nie pierwszym i nie ostatnim a raczej jednym z wielu, o których można usłyszeć w naszej branży. Całkowicie odradzam wykorzystywanie farb silikonowych wewnątrz pomieszczeń.

Moją wiedzę i doświadczenie pozyskałem z praktyki oraz opinii wielu profesjonalnych wykonawców a nie domysłów jak robi to wielu. Bez wątpienia mogą trafić się w internecie jakieś artykuły czy blogi mówiące, że można ją ze spokojem wykorzystać wewnątrz budynków.

Jednak żaden z portali rozpowszechniających te informacje nie da żadnej gwarancji, że to prawda i nie weźmie na siebie odpowiedzialności za możliwe „komplikacje”.  Interesujących farb dekoracyjnych do wnętrz naprawdę nie brakuje.

Dlatego nie ma także potrzeby aby wykorzystywać farby silikonowe w celach dekoracyjnych.

 

 

JAKĄ FARBĘ DO WNĘTRZ W TAKIM WYPADKU? 

Interesujących farb dekoracyjnych do wnętrz naprawdę nie brakuje. W asortymencie strony jest ich naprawdę sporo.

Od farb dekoracyjnych po strukturalne o różnych efektach, fakturach, kolorach i nie tylko. Każdy bez wątpienia znajdzie coś dla siebie. Farby Strukturalne i Dekoracyjne Efekt brokatu? Jak najbardziej. Imitacja betonu? Dla każdego coś dobrego ;)


A do osób zainteresowanych umyciem fasady budynku wraz z impregnacją, poniżej znajdziecie link do przydatnego produktu 
Preparat do usuwania pleśni, grzybów i porostów, przed rozpoczęciem pracy polecam obejrzeć albo przeczytać jakiś poradnik, który pomoże wam uniknąć błędów.

 

 

WARTO DZISIAJ ZAOPATRZYĆ SIĘ W FARBĘ SILIKONOWĄ

Czy farba silikonowa to wciąż dobry wybór? Zależy jaką pracę macie do wykonania, jeśli stawiacie obiekt od zera to zostańcie przy tynku silikonowym jednak jeśli chcecie odświeżyć budynek to zdecydowanie warto wybrać farbę.

Dlaczego? Nawet jeśli nie będzie dużo tańsza z jednego metra to i tak na niej zaoszczędzicie bo możecie sami podjąć się prac malarskich, które są dużo prostsze niż wykładanie tynku.

Do tego będzie też dużo niższy koszt wynajmu rusztowania bo nie musimy wracać do malowanej powierzchni. W przypadku tynku trzeba wrócić po 7 dniach by go jeszcze pomalować co mnoży nam wydatek.

Jak widzicie koszty tutaj będą niemalże dwukrotnie niższe niż w przypadku tynku. Gdzie dochodzi nam wydatek w postaci robocizny i podwójnie rozstawianego rusztowania farba staje się naprawdę znacznie tańsza.

 

Autor – Cyprian Kozłowski.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl