Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki

Dlaczego warto się rejestrować

Farba o efekcie rdzy - jak nakładać? 0
Farbę o efekcie rdzy - jak nakładać?

FARBA O EFEKCIE RDZY - JAK NAKŁADAĆ?

Efekt Rdzy na ścianie to popularny efekt w nowoczesnych mieszkaniach, w których aktualnie dominuje biel i czerń. Efekt rdzy nawiązuje do industrialnego stylu, dlatego świetnie odnajdzie się w domach i mieszkaniach urządzonych w sposób nowoczesny.

W tym poradniku pokażę Ci jak zrobić w prosty sposób efekt rdzy na ścianie, przy użyciu 3 składników i gąbki do mycia naczyń. 

Zaletą tego sposobu jest fakt, że możesz w każdym momencie zmodyfikować jego wygląd. Co więcej nie potrzebuje aktywatora, wiec masz pełną kontrolę nad efektem korozji.

Dodatkowo zamieściłem w tym artykule instruktażowy film Wideo zrobiony przez rozpoznawalną personę Youtuba.

Przedstawię Ci oficjalny poradnik producenta i zestawie je przeciwko praktycznym metodą fachowców.

Jeśli jesteś zainteresowany efektem z tego artykułu poniżej znajdziesz linki do produktów, którymi osiągniesz efekt opisywany w wpisie.

Kliknij, aby przejść do oferty farby o efekcie rdzy

 

Spis Treści Artykułu

1. Czyszczenie podłoża i wyprawki przed malowaniem.

2. Przygotowanie podłoża.

3. Nakładanie podkładu.

4. Tworzenie efektu rdzy.

5. Film Instrukcyjny - Jak malować efekt Rdzy na ścianie?

6. Cechy farby o efekcie rdzy.

 

1. CZYSZCZENIE PODŁOŻA.

W teorii:

Powierzchnię należy oczyścić z kurzu, pyłu i innych tego typu zabrudzeń. Poza tym musi być ono gładkie, suche i pozbawione pęknięć oraz jakichkolwiek innych uszkodzeń mechanicznych. Jeśli takowe są to należy je zagipsować gładzią.

 

W praktyce:

Tak powiedziała by Ci instrukcja producenta. Jednak zwróć uwagę, że tworzysz efekt korozji na ścianie, czyli rdze trawiącą metalową blachę w sposób chaotyczny.

Nie zmienia to faktu, że pyłu nic się nie trzyma, więc postępowanie wg zaleceń jest dobre, ale należy się zastanowić, czy gipsować ścianę.

Sądzę, że małe nierówności na ścianie, drobne dziurki, nawet te po kołkach doda Twojej imitacji rdzy oryginalności. 
Farby Dekoracyjne imitujące Rdzę to jedna z 3 rodzajów farb, którymi możesz malować na krzywej ścianie, nie ważne jak brzydka jest, a efekt końcowy będzie szałowy.

 

2. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA. 

W teorii:

Już oczyszczone podłoże należy zagruntować za pomocą rekomendowanego preparatu gruntującego lub farby podkładowej. Jeśli ściana ma dziury lub większe nierówności zaleca się wygładzenie ściany gładzią gipsową i lekkie zagruntowanie powierzchni standardowym gruntem tak, aby nie stworzyć efektu "szklanki" na ścianie.  Wówczas przechodzimy do aplikacji podkładu. 

W praktyce:

Trzeba gruntować, bez gruntowania nie ma malowania.

 

Fachowcy odwiedzjący naszą hurtownie lubią rozmawiać o swoich przygodach.
Był inwestor, który wziął pierwszego lepszego fachowca, który nie miał doświadczenia z farbami dekoracyjnymi. Pokazał mu 3 filmy na Youtubie. Następnie kazał zerwać tapetę, zagruntować ścianę i zrobić na niej rdzę.

Fachowiec zrobił wielkie oczy i powiedział klientowi, że po zerwaniu tapety musi gipsować i szlifować ścianę, ponieważ tapeta zerwie się razem z farbą, a może nawet i z tynkiem.

Na to Klient mu powiedział: I o to chodzi.

Taką historię opowiedział nam stary fachowiec, który pracuje w zawodzie ponad 30 lat. Szkoda że nie wpadł na pomysł zrobienia zdjęcia przed i po. Wrzuciłbym je do artykułu.

 

3. MALOWANIE ŚCIANY PODKŁADEM.

W Teorii:

Aby efekt rdzy wyszedł poprawnie zaleca się używać podkładów tego samego producenta. Farbę podkładową lub preparat gruntujący należy dokładnie wymieszać przed aplikacją.
Podkład nanosimy wałkiem bez względu którą wersję podkładu wybierzemy. Z racji, że tego typu farba dekoracyjna jest raczej stosowana na małych metrażach (zwykle do 20m2 na pomieszczenie) zalecamy użycie mniejszego wałka 10 czy 12 cm.
Dobrym wałkiem jest Microline. Ma długie włosie, które dobrze pije farbę i dobrze ją oddaje, przy czym warstwa farby jest bardzo gładka. Co jest ewenementem wśród wałków z długim włosiem. Po aplikacji zaleca się odczekać 6 godzin i jeśli jest potrzeba należy nałożyć drugą warstwę podkładu. 

W praktyce:

Wykonawcy odczekują znacznie krócej i rzadko malują drugą warstwę podkładu. Podpowiemy że zwykle wystarczają 2-3 godzin. Jednak to wynika z osobistej oceny i doświadczenia osoby malującej. Są dwa rodzaje i kolory podkładu.

  1. Pierwszy jest gładki i występuje w kolorze stalowym i czarnym.
  2. Drugi jest lekko chropowaty i jest przeważnie w kolorze czarnym, jego chropowata struktura potęguje efekt korozji.


Jedni wykonawcy pozwalają prześwitywać podkładowi przez efekt rdzy. Tworząc nawet rozległe czarne czy stalowe łatwy w dekoracji. Inni skrupulatnie operują składnikami A i B efektu rdzy tak, aby pokryć podkład w całości. Styl wykończenia to indywidualne preferencje. 

 

4. TWORZENIE EFEKTU RDZY. 

Przystępujemy do ostatniego etapu - nakładania farby strukturalnej.

W teorii:

Za pomocą specjalnej gąbki stemplujemy powierzchnię najpierw za pomocą składnika A a później składnika B. Cały zabieg najlepiej wykonać na mokre na mokre, czyli zanim wyschnie pierwszy składnik nakładamy drugi. Jeśli efekt nie będzie wystarczająco można wykonać poprawki nawet rok po skończonej pracy. Nie ważne czy na mokrej czy suchej powierzchni.

 

Jest to już cały proces jeśli chodzi o nakładanie farby. W pierwszych 3 korkach na dobrą sprawę nie różni się w ogóle od nakładania innych farb. Dopiero ostatni etap stemplowania jest pewnym urozmaiceniem. Jest on banalnie łatwy do wykonania i nawet małe dziecko by sobie z nim poradziło. Jeśli po czasie uznamy, że chcielibyśmy uzyskać inny efekt nic nie stoi na przeszkodzie by go poprawić. Dekoracja jest podatna na modyfikacje nawet po dłuższym czasie.

 

W praktyce:

Nie ma różnicy od którego składnika zaczniesz. Nie musisz też używać oryginalnych gąbek z wielkimi dziurami. Osobiście polecam gąbki od mycia naczyń, świetnie się sprawdzają i są bajecznie tanie - mniej niż 1 zł za sztukę. 

Jeśli stwierdzisz, że za dużo nałożyło się rudego koloru, a za mało jest brązowej rdzy to możesz to poprawić kiedy chcesz. Jeśli chcesz zrobić strugę zacieku, to najlepiej jest to zrobisz strzykawką medyczną i wodą. Zrób to dopóki farba jest mokra. 

 

5. Film instruktażowy

 

6. CECHY FARBY O EFEKCIE RDZY.

  • Farba nie wymaga lakierowania - jest zmywalna. Większość farb dekoracyjnych można czyścić ciepłą wodą i detergentem do mycia naczyń. Na pewno te lepsze od producentów Guardi, Pigio, Valpaint, Eccorson

  • Jest lekko chropowata, więc zmywa się troszkę trudniej niż gładkie farby - istnieje możliwość że podczas czyszczenia dekoracji gąbka czy szmatka może się pruć. Należy to wyczuć lub użyć miękkiej szczoteczki. 

  • Można ją poprawiać i naprawiać bez obawy że będzie widać naprawiane miejsca. To wielki plus dla lokalów użyteczności publicznej jak lokale.

  • Finalny efekt to kompromis między matem i połyskiem. Jednak skłaniałbym się bardzie w kierunku matu.

  • Jest ciemnym typem dekoracji, co czyni ją mocnym kontrastem dla jasnych jakże modnych odcieni szarości i beżów. To pożądana cecha.

 

Strony powiązane

Kliknij w poniższy link i sprawdź naszą ofertę farb strukturalnych w tym farb o efekcie rdzy.

Farby dekoracyjne o efekcie rdzy, imitacja rdzy na ścianie 

  

Poniżej wklejam link do do artykułu, który pisze o imitacji rdzy na ścianie nawiązując do różnych rodzajów produktów dostępnych na rynku

Farba o efekcie rdzy na ścianie - wszystko co musisz wiedzieć. 

 

Autor:
Jakub Marciniak

 

Sprawdź aktualne ceny naszych tynków silikonowych i elewacyjnych

Podobne artykuły z filmami z działu poradników Jak wykonać?

  1. Podoba Ci się efekt betonu architektonicznego? Nie masz doświadczenia, ani wprawy?  Zobacz jak łatwo zrobić beton na ścianie przy pomocy farby betonowej. Farba - efekt betonu, jak nakładać? Ten poradnik jest dla Ciebie, zawiera filmy instruktorskie.

  2. Chcesz się dowiedzieć jak samodzielnie zrobić perłowy efekt rosy na ścianie przy pomocy włoskich farb? Chcesz wiedzieć jak uniknąć błędów podczas malowania? Ten poradnik jest dla Ciebie: Jak wykonać farbę strukturalną na ścianie?

  3. Lubisz połączenie matu z błyszczącymi drobinkami brokatu? Z naszym poradnikiem zrobisz sobie na ścianie efekt gwiezdnej nocy całkowicie samodzielnie. Jak zrobić efekt gwiezdnej nocy na ścianie?

  4. Lubisz gładkie dekoracje na ścianie? Podoba ci się jak jest kompromis między matem, a połyskiem? Powinnaś poznać farbę o efekcie aksamitu. Przeczytaj nasz poradnik jak ja nakładać na ścianę: Farba o efekcie aksamitu - jak nakładać?

  5. Podobają ci się perłowe efekty nazywane piaskiem na ścianie czy efektem rosy? Powinien cię zainteresować produkt, którym zrobisz znacznie więcej wzorów i perłowych efektów. Oto poradnik: Jak Malować włoską Farbą Deserto od Pigio?

  6. Jeden z najpopularniejszych farb strukturalnych w Polsce. Oto poradnik jak zrobić efekt rosy na ścianie: Farba o efekcie rosy - Jak malować?

  7. Podobają ci się ściany w metalicznych kolorach? Przeczytaj nasz poradnik: Jak wymalowć na ścianie efekt miedzi?

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl