Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Farbę o efekcie rdzy - jak nakładać? 0
Farbę o efekcie rdzy - jak nakładać?

FARBA O EFEKCIE RDZY - JAK NAKŁADAĆ?

Poradnik jak w poprawny sposób nakładać farbę o efekcie miedzi. Jest to bardzo popularna dekoracja zawsze wzbudzająca emocje wśród ludzi. Jedni jej nienawidzą inni natomiast kochają. Jednak jedno należy jej oddać. Jest to jedna z najłatwiejszych w aplikacji farb i jeden z najmniej wymagających do uzyskania efektów. Można stosować ją zarówno na ścianach jak i sufitach.

 

  1. Czyszczenie podłoża.

  2. Przygotowanie podłoża.

  3. Nakładanie podkładu.

  4. Tworzenie efektu rdzy.

  5. Cechy farby o efekcie rdzy

 

1. CZYSZCZENIE PODŁOŻA.

Powierzchnię należy oczyścić z kurzu, pyłu i innych tego typu zabrudzeń. Poza tym musi być ono gładkie, suche i pozbawione pęknięć oraz jakichkolwiek innych uszkodzeń mechanicznych. Jeśli takowe są to należy je zagipsować.

 

2. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA. 

Już oczyszczone podłoże należy zagruntować za pomocą rekomendowanego preparatu gruntującego lub farby podkładowej. Jeśli ściana ma dziury lub większe nierówności zaleca się wygładzenie ściany gładzią gipsową i lekkie zagruntowanie powierzchni standardowym gruntem tak, aby nie stworzyć efektu "szklanki" na ścianie.  Wówczas przechodzimy do aplikacji podkładu. 

 

3. MALOWANIE ŚCIANY PODKŁADEM.

Aby efekt rdzy wyszedł poprawnie zaleca się używać podkładów z rodziny Guardi. Farbę podkładową jak i preparat gruntujący należy dokładnie wymieszać przed aplikacją. Podkład nanosimy wałkiem bez względu którą wersję podkładu wybierzemy. Z racji, że tego typu farba dekoracyjna jest raczej stosowana na małych metrażach (zwykle do 20m2 na pomieszczenie) zalecamy użycie mniejszego wałka 10 czy 12 cm. Dobry jest wałek Microline. Ma długie włosie które dobrze pije farbę i dobrze ją oddaje, przy czym warstwa farby jest bardzo gładka. Co jest ewenementem wśród wałków z długim włosiem. Po aplikacji zaleca się odczekać 6 godzin i jeśli jest potrzeba należy nałożyć drugą warstwę podkładu. 

W praktyce wykonawcy odczekują znacznie krócej i rzadko malują drugą warstwę podkładu. Podpowiemy że zwykle wystarczają 2-3 godzin. Jednak to wynika z osobistej oceny i doświadczenia osoby malującej.

Są dwa rodzaje i kolory podkładu.

Pierwszy jest gładki i jest w kolorze imitującym blachę czyli kolor jest zbliżony do stalowego.

Drugi jest lekko chropowaty i jest czarny. Ten rodzaj podkładu zyskuje bardzo na popularności.

Jedni wykonawcy pozwalają prześwitywać podkładowi przez efekt rdzy. Tworząc nawet rozległe czarne czy stalowe łatwy w dekoracji. Inni skrupulatnie operują składnikami A i B efektu rdzy tak, aby pokryć podkład w całości. Styl wykończenia to indywidualne preferencje. 

 

4. TWORZENIE EFEKTU RDZY. 

Przystępujemy do ostatniego etapu - nakładania farby strukturalnej.

Za pomocą specjalnej gąbki stemplujemy powierzchnię najpierw za pomocą składnika A a później składnika B. Cały zabieg najlepiej wykonać na mokre na mokre, czyli zanim wyschnie pierwszy składnik nakładamy drugi. Jeśli efekt nie będzie wystarczająco można wykonać poprawki nawet rok po skończonej pracy. Nie ważne czy na mokrej czy suchej powierzchni.

 

Jest to już cały proces jeśli chodzi o nakładanie farby. W pierwszych 3 korkach na dobrą sprawę nie różni się w ogóle od nakładania innych farb. Dopiero ostatni etap stemplowania jest pewnym urozmaiceniem. Jest on banalnie łatwy do wykonania i nawet małe dziecko by sobie z nim poradziło. Jeśli po czasie uznamy, że chcielibyśmy uzyskać inny efekt nic nie stoi na przeszkodzie by go poprawić. Dekoracja jest podatna na modyfikacje nawet po dłuższym czasie.

 

5. CECHY FARBY O EFEKCIE RDZY.

  • Farba nie wymaga lakierowania - jest zmywalna.

  • Jest lekko chropowata, więc zmywa się troszkę trudniej niż gładkie farby - istnieje możliwość że podczas czyszczenia dekoracji gąbka czy szmatka może się pruć. Należy to wyczuć lub użyć miękkiej szczoteczki. 

  • Można ją poprawiać i naprawiać bez obawy że będzie widać naprawiane miejsca. To wielki plus dla lokalów użyteczności publicznej jak lokale.

  • Finalny efekt to kompromis między matem i połyskiem. Jednak skłaniałbym się bardzie w kierunku matu.

  • Jest ciemnym typem dekoracji, co czyni ją mocnym kontrastem dla jasnych jakże modnych odcieni szarości i beżów. To pożądana cecha.

 

Kliknij w poniższy link i sprawdź naszą ofertę farb strukturalnych w tym farb o efekcie rdzy.

https://www.budujto.pl/pl/c/Farby-Strukturalne-i-Dekoracyjne/151

 

Możesz też rzucić okiem na nasz artykuł mówiący więcej o efekcie rdzy. Kliknij w poniższy link

https://www.budujto.pl/pl/blog/Farba-dekoracyjna-o-efekcie-rdzy%2C-wszystko-co-musisz-wiedziec/20

 

 

 

Autor - Cyprian Kozłowski 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl