Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki

Dlaczego warto się rejestrować

Ile jest styropianu w styropianie? (oszukany styropian)? 0
Ile jest styropianu w styropianie? (oszukany styropian)?

Ile jest styropianu w styropianie? (oszukany styropian)?

 

Spotkaliście się kiedyś z oszustwem przy kupnie styropianu? Nie? A może się spotkaliście ale o tym nie wiecie? Wiele firm produkujących styropian fasadowy i nie tylko decyduje się na kilka nieuczciwych zagrywek w stronę kupującego.

Czego efektem np. jest płacenie wielomilionowych kar pieniężnych nałożonych przez rząd na pewną dużą korporację zajmującą się produkcją wcześniej wspomnianego surowca.

Z dość oczywistych przyczyn nie będziemy wymieniać nazwy tej firmy jednak jest ona dowodem, że nawet przy produkcji na skalę narodową możemy spotkać się z typowym oszustwem.

 

Teraz nasuwa nam się na usta pytanie w jaki sposób możemy być oszukiwani na styropianie? Przecież styropian to styropian. Nie ma tutaj miejsca na oszustwa prawda? Otóż nie, najłatwiej się "przycina" już na etapie produkcyjnym.

No dobra ale w takim razie jak odróżnić mierny styropian od tego lepszego? Sposób jest naprawdę bardzo prosty, wystarczy tylko wiedzieć co oznaczają konkretne oznaczenia na styropianie.

 

 

Jakie tworzywo jest wykorzystywane do produkcji styropianu?

Do produkcji styropianu wykorzystuje się całą masę różnego rodzaju substancji chemicznych i nie tylko. Nie ma większego sensu rozpisywać się bardzo dokładnie na ten temat, ponieważ same suche dane niewiele nam mówią.

Wystarczy wiedzieć, że tworzywem wykorzystywanym do produkcji styropianu jest tak zwany styren. On, a dokładniej jego natężenie świadczy o tym z produktem jakiej jakości mamy do czynienia.

Im mniej jest styrenu w styropianie czytaj im mniejsza jest jego gęstość na cm3 typ styropian posiada niższe właściwości izolacyjne.

 

A jak ją rozpoznać? W tym może pomóc poniższa tabela, która dokładnie przedstawia mniej więcej jakie zależności powinny występować pomiędzy konkretnymi parametrami. Jednak sama tabela to zdecydowanie za mało.

  • Kolor niebieski - dla ścian z gazobetonu typ ok. 500 grubość ściany 24 cm, w tym przypadku do ocieplenia wystarczy opór cieplny w granicach 3,00 m2K/W, ten rodzaj ściany można zatem ocieplić styropianem białym o lambdzie 040 przy grubości płyt 12 cm lub styropianem grafitowym o lambdzie 032 i grubości 10 cm, w obu przypadkach zalecamy produkty frezowane aby uniemożliwić powstawanie mostków termicznych.

  • Kolor żółty- dla pustaka ceramicznego 25 cm, w tym przypadku można zastosować do ociepleń styropian w kolorze szarym 12 cm lub biały 15 cm,

  • Kolor czerwony - dla cegły pełnej lub silikatowej 24 cm, to 20 cm styropianu białego lub ok. 15 cm styropianu grafitowego.

Co nam da, że będziemy mieli dokładną tabelę z informacjami skoro nie potrafimy jej poprawnie odczytać? A do tego niezbędna jest znajomość skrótów i oznaczeń pojawiających się na opakowaniu.

 

 

Co oznaczają symbole na styropianie?

Aby odpowiednio dobrać styropian musimy nauczyć się odpowiednio czytać to co znajduje się na jego opakowaniu. Oznaczeń, skrótów oraz symboli jest naprawdę sporo ale na razie skupmy się na tym co jest najważniejsze.

 

Najłatwiej jest wszystko dokładnie objaśnić na konkretnym przykładzie:

Styropian EPS 80 0,038

  • Co oznacza ten skrót i liczby po nim? Sam skrót EPS mówi nam po prostu, że mamy do czynienia ze styropianem. Znajdujące się obok niego liczby które zawsze występują w formie dziesiętnej lub setnej tak jak na powyższym przykładzie - "80".

  • W skrócie odpowiadają one bezpośrednio za wytrzymałość styropianu w kg/m3. Im współczynnik wyższy tym styropian posiada większą odporność na siłę nacisku. Możemy spotkać się z oznaczeniami EPS 40, 50, 60... itp.

  • Następną liczbą jest lambda, występuje ona zawsze po jednym zerze po przecinku tak jak widać powyżej np. 0,038 (chociaż pojawia się również w formie 038, mimo to oznacza to samo). Lambda jest najważniejszym współczynnikiem, który informuje nas o wypuszczanym cieple. Im lambda jest niższa tym lepiej bo mniej ciepła wypuszcza.

  • A co do grubości, czasami zamiast informacji o lambdzie na opakowaniu (ta również się znajduje ale gdzieś z boku) podaje się np. grubość styropianu w cm np. 10, 15 czy 20. To jakiej grubości styropian dobrać jest całkowicie zależne od projektu obiektu.

 

Pozostałe symbole:

Poza tymi najważniejszymi możemy znaleźć również całą masą innych symboli informujących nas o specyfice konkretnego styropianu. Oto najważniejsze z nich:

  • EPS (lub XPS) - oznaczenie, które mówi, że produkt zapakowany w dane opakowanie to styropian.

  • EN 13163 - oznaczenie normy.

  • T — tolerancja grubości (w tym wypadku warto zwrócić uwagę na cyfrę znajdującą się przy literze — im wyższa, tym mniejsza tolerancja).

  • L — tolerancja długości.

  • W — tolerancja szerokości.

  • S — tolerancja prostokątności.

  • P — tolerancja płaskości.

  • BS — wytrzymałość na zginanie (w tym wypadku minimalna wartość powinna wynosić 50).

  • CS(10) - wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu.

  • DS(N) - stabilność wymiarowa, którą ocenia się w laboratorium (%).

  • DS(70,-) - stabilność wymiarowa, którą oceniono w temperaturze 700 stopni C.

  • TR100 - wytrzymałość na rozciąganie, która w tym wypadku wynosi 100 kPa.

 

 

Ile jest styropianu w styropianie?

Jesteśmy w stanie sprawdzić to w banalny sposób. Wystarczy, że zważymy jego większą ilość. Styropian posiadający w sobie odpowiednie zagęszczenie styrenu powinien mieć konkretną wagę ustaloną z góry.

Średni margines błędu na niego to mniej więcej 2/3%. Więc na jednej płycie mogą wystąpić jakieś drobne różnice.

 

Sytuacja natomiast wygląda inaczej gdy zważymy większą ilość styropianowych płyt, np. 10 sztuk i wtedy cały czas będzie występowały odstępstwo od normy powyżej 2/3% mamy pewność, że nasz styropian jest tym oszukanym z gorszymi parametrami mimo przeczącej temu informacji na opakowaniu.

Między innymi w taki sposób (oraz dzięki badaniu chemicznemu) jeden z największych producentów styropianu w Polsce, o którym wspominaliśmy na początku artykułu otrzymał (nie pierwszą i nie ostatnią) karę około 20 mln zł.

 

 

Ile kosztuje styropian w 2022 roku?

Ceny styropianu na ten moment cały czas rosną i się ciągle zmieniają dlatego jakiekolwiek wyceny na dłuższą metę nie mają najmniejszego sensu bo to co napiszemy tutaj dzisiaj za tydzień nie będzie aktualne.

Jedyne sensowne wyceny to te na prośbę u sprzedawców pisane na konkretny dzień.

 

Nasz sklep prowadzi DARMOWE wyceny na prośbę:

UWAGA! Styropian jest w tym momencie ciężko dostępnym surowcem przez co jego cena ulega ciągłym zamianom z dnia na dzień.

Dlatego jeśli jesteś zainteresowany kupnem styropianu napisz do nas na maila wycena@budujto.pl albo zadzwoń na jeden z tych numerów 795 594 935 albo 501 209 331 a my go wycenimy.

 

Jeśli interesuje was cena zapraszamy do kontaktu na powyższe numery i maila. Na maila odpowiadamy w ciągu 24h a infolinia z działem wycen jest dostępna od 8 do 16 w dni robocze i od 8 do 13 w sobotę (mogą pojawić się wyjątki i dłuższe przerwy techniczne).

Jeśli jednak bardzo zależy wam na poznaniu średniej ceny za styropian zapraszamy do tego artykułu Cena styropianu w 2022 roku Przeprowadziliśmy tam wycenę zarówno styropianu białego i grafitowego w wersji fasadowej oraz białego w wersji podłogowej.

 

 

Jaki styropian na elewację?

Na elewację najlepiej jest stosować styropian fasadowy biały z lambdą od 0,038 do 0,031. Natomiast jeśli chodzi o jego grubość oraz wytrzymałość kg/m3 wszystko jest zależne całkowicie od projektu budynku.

Jego wymiarów, budulca oraz miliona innych warunków, o których my nie wiemy, a które reguluje projekt konkretnego obiektu.

 

To samo tyczy się podłogi. Jaki styropian najlepiej stosować na podłogę? Jeśli chodzi o powierzchnie chodzone to tutaj najważniejszą kwestią jest wytrzymałość kg/m3.

Najlepszym wyborem będą styropiany EPS 80 - 100, Natomiast jeśli chodzi o grubość i lambdę to tutaj ponownie warunkiem decyzyjnym jest projekt.

 

 

Tutaj kupisz styropian i nie tylko

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem styropianu w dobrej cenie to polecamy zajrzeć w to miejsce Systemy dociepleń, znajdziesz tutaj nie tylko wymieniony przed chwilą styropian ale także wiele innych wysokiej jakości produktów, które mogą okazać się niezbędne do wykonania wysokiej jakości docieplenia budynku.

Tak jak powyżej jest wspomniane poza styropianem znajdziecie tutaj także produkty takie jak kleje do zatapiania siatki, farby oraz tynki silikonowe, tynki mineralne i wiele wiele więcej akcesoriów.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl