Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki

nasze paczki są mrozoodporne

Jak impregnować kostkę brukową? 0
Jak impregnować kostkę brukową?

JAK IMPREGNOWAĆ KOSTKĘ BRUKOWĄ?

 

Przygotowanie podłoża pod impregnat do kostki brukowej

Przygotowanie podłoża do impregnacji jest dość łatwym procesem. Przede wszystkim powierzchnia musi być oczyszczona. Należy zadbać by nie znajdowała się na niej nadmierna ilość kurzu, pyłu czy też innych tego typu skaz. Nieczystości takie jak kamienie czy pozostałości po pracach budowlanych można bez problemu usunąć ręcznie. Po względnym oczyszczeniu kostki należy dokładnie obmyć ją najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej typu Karcher. Po umyciu kostki za pomocą wody należy odczekać minimum 4h aż całkowicie wyschnie. Jednak zalecany czas to około od 7 do 8 godzin. W przypadku obrośnięcia kostki brukowej przez mchy czy porosty należy zastosować środek biobójczy. Jednak nie jest to obowiązkowy wymóg. Większość impregnatów posiada w składzie biocydy, które mają właściwości chwastobójcze.

 

 

Co jeszcze zrobić przed impregnowaniem?

Spoinowanie kostki brukowej - skutkiem ubocznym czyszczenia podłoża przed impregnacją jest wypłukanie spoin między kostką brukową. Jej głębokość jest zależna od rodzaju spoin oraz zabrudzeń. Jeśli głębokość spoin będzie zbyt duża może doprowadzić to do pewnych uszkodzeń powierzchni. Wpłynie to bezpośrednio na jej stan użytkowy. Jeśli dojdzie do powstania zbyt głębokich spoin zalecane jest aby je wypełnić.

Zastosowanie środków chwastobójczych - często zdarza się, że z pomiędzy spoin wyrastają chwasty. Podczas oczyszczania podłoża wszystkie, które wystają ponad powierzchnię powinny zostać usunięte. Jednak trzeba pamiętać, że pozostałe korzenie szybko wypuszczają nowe łodygi.

 

Jest jednak na to sposób. Przed przeprowadzeniem całkowitego oczyszczenia kilka dni wcześniej zaleca się użycia specjalistycznego środku chwastobójczego, który na stałe usuwa korzenie. Dzięki temu w momencie mycia, chwasty są już uśmiercone i nie musimy martwić się ich ponownym powrotem. Aby opóźnić ponowne wzrastanie chwastów, należy po czyszczeniu przeprowadzić zabieg spoinowania kostki brukowej odpowiednią fugą.

 

 

Jakie są sposoby impregnacji kostki brukowej?

Wałkiem

Impregnację kostki brukowej można przeprowadzać za pomocą specjalnie dedykowanych wałków. Zaleca się korzystać z tych odpornych na rozpuszczalniki czyli wałków velurowych. Ich używanie nie różni się zupełnie niczym od tych do malowania ścian. Jedyną różnicą jest długość włosia, która wynosi 6-8 mm. Wałek wystarczy zamoczyć w impregnacie i za jego pomocą dokładnie malować powierzchnię. 

Zalecamy zaopatrzyć się w kij teleskopowy dla ergonomii pracy. Jest znacznie wygodniej pracować w pozycji stojącej. Wówczas impregnacja staje się nawet przyjemna. 

 

Pędzlem

Nie ma tutaj chyba zbyt wielkiej filozofii. Bierzemy pędzel, maczamy go w impregnacie i dokładnie malujemy powierzchnię. To wszystko. Ewentualna trudność jaką możemy tutaj napotkać to wybór pędzla. W tym przypadku radzimy zakupić wielkość pędzla według własnych preferencji. Ta metoda jest uciążliwa przy wielkim metrażu typu parking (praca w pozycji klęczącej), jednak impregnacja chodnika wokół domu jest do zrobienia. 

 

Metodą natryskową, fachowo nazywaną hydrodynamiczną o niskim ciśnieniu

Metoda natryskowa to najszybszy, najdokładniejszy i najbardziej efektowny sposób na nanoszenie impregnatu. Obywa się on za pomocą specjalnych agregatów malarskich. My w szczególności polecamy agregat malarski hydrodynamiczny YATO. Posiada on osobny zbiornik na impregnat połączony z pistoletem za pomocą 3 metrowego węża. Daje to ogromną swobodę oraz komfort podczas wykonywanej pracy. Odradzamy natomiast korzystanie z pistoletów z bezpośrednio podłączonym zbiornikiem na impregnat. Po opróżnieniu go z niecałych 2/3 płynu będzie trzeba go ponownie napełniać ponieważ rurka nie będzie dozować impregnatu.

Wygodną i tanią opcją staje się również opryskiwacz, choćby ogrodowy prezentowany przez pana na głównej grafice tego artykułu :)

 

Autor
Cyprian Kozłowski

 

Sprawdź nasze inne artykuły o impregnacji kostki brukowej:

1. Jak wykonać impregnację kostki brukowej? https://www.budujto.pl/pl/blog/Jak-impregnowac-kostke-brukowa/15 nie jest to zadanie specjalnie trudne a jeśli będziecie trzymać się naszego poradnika krok po kroku, który znajdziecie pod powyższym linkiem całe zadanie będzie niemalże banalne.

 

 

 

2. Impregnacja kostki brukowej https://www.budujto.pl/pl/blog/NIGDY-NIE-POPELNIAJ-tych-bledow-podczas-impregnacji-kostki-brukowej/14#4.NIECH%C5%81ONA%20POWIERZCHNIA. Nie jest to zbyt trudne zadanie jednak musimy się wystrzegać różnych błędów (większych lub mniejszych), które mogą w znacznym stopniu wpłynąć na to czy nasz efekt końcowy będzie satysfakcjonujący.

 

3. 7 mitów o impregnacji kostki brukowej https://www.budujto.pl/pl/blog/7-mitow-impregnacji-kostki-brukowej/16możliwe, że natknęliście się w internecie na całą listę "lifehacków" dotyczących impregnacji kostki np. kultowy już w pewnych kręgach olej. Jeśli chcecie poznać największe mity i wyjaśnienie dlaczego te cudowne sposoby nie działają przeczytajcie ten artykuł, wszystko tam wyjaśniamy.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl