Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki
Jak kleić styropian, żeby się nie narobić? 0
Jak kleić styropian, żeby się nie narobić?

JAK KLEIĆ STYROPIAN I SIĘ NIE NAROBIĆ?

 

Bez wątpienia każdy fachowiec miał już do czynienia z klejeniem styropianu. Nie jest to najtrudniejsza praca na świecie, ale z pewnością wymagająca pewnej wprawy a raczej skupienia. Sposobów na klejenie styropianu jest przynajmniej kilka, który jest najlepszy, a który najgorszy nie będziemy tutaj oceniać. My po prostu skupimy się na jednym konkretnym i jednocześnie najpopularniejszym. Mowa oczywiście o metodzie „na placki”. Jest ona najczęściej stosowana przez fachowców, jest szybka, stosunkowo prosta i nie wymagająca wielkiej wprawy od wykonującego.

 

 

PRZYGOTOWANIE MATERIAŁÓW DO KLEJENIA STYROPIANU.

Zanim zaczniemy cokolwiek robić musimy zgromadzić odpowiednie materiały. Co do tego jaki to powinien być styropian i jak dużo mamy go zakupić powinien już sprecyzować projekt samego domu.

Poza samym styropianem będą nam oczywiście potrzebne narzędzia poziomica, mieszadło czy pistolet do pianki. Zaprawa bądź tak zwany szybki klej do styropianu. Poza tym niezbędna będzie listwa startowa, kołki mocujące (jeśli przewiduje je projekt) oraz pianka do wypełniania szczelin.

Kolejną ważną sprawą jest zadbanie o warunki pogodowe w jakich będziemy wykonywać pracę. Nie są one bardzo rygorystyczne, ale należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Montaż powinien odbywać się w przedziale od 5 do 25 stop C. NIE WOLNO KLEIĆ W TEMPERATUŻE UJEMNEJ. Prace nie powinny być wykonywane w pełnym i intensywnym słońcu oraz podczas deszczu.

 

 

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA.

Jest to dość standardowa i niespecjalnie wymagająca procedura. W pierwszej kolejności musimy po prostu wyczyścić ścianę. Nie może być ona mokra, ubrudzona czy poplamiona. Należy ją odkurzyć z pyłu oraz brudu. Nie mogą znajdować się na niej żadne plamy po tłustych rzeczach np. po oleju. Należy się również pozbyć wszystkich pozostałości po starych farbach czy tynkach jeśli takowe były.

Następnym etapem jest gruntowanie powierzchni, na którą będziemy kleić styropian. Zwiększy to jego przyczepność oraz ryzyko pylenia się. Na już oczyszczoną ścianę za pomocą pędzla nakładamy preparat gruntujący. Tak przygotowana ściana musi odstać minimum 24h aby preparat wysechł.

 

 

MONTAŻ LISTWY STARTOWEJ.

Listwa to nic innego jak aluminiowy profil montowany w na wysokości, na której kończy się cokół. W znacznym stopniu ułatwia ułożenie pierwszej warstwy styropianu. Poza tym chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Uwaga! Jeśli styropian zbyt obciąży listwę zaleca się ja czymś podeprzeć od spodu. Świetnie sprawdzą się do tego odcięta na późniejszym etapie prac kawałki styropianu.

 

 

PRZYGOTOWANIE ZAPRAWY ORAZ SZYBKIEGO KLEJU DO STYROPIANU.

Zaprawa klejąca.

Do pojemnika (najczęściej wiadra) z już odmierzoną ilością wody wsypujemy zaprawę. Proporcje dostępne są na opakowaniu. Doświadczeni fachowcy mogą wykonać za prawę na oko lub na wyczucie, jednak nie polecamy, aby robiły to również osoby niedoświadczone. Takie niech lepiej trzymają się wyznaczonych proporcji.

Następnym krokiem jest dokładne wymieszanie zaprawy z wodą aby móc uzyskać jednolitą masę. Po tym powinna ona odstać przez minimum 5 minut aby mogła „pooddychać”. Po tym czas mieszamy ją ponownie. Tak przygotowana masa jest zdatna do użycia przez około 2 godziny.

Zaprawę kleimy na „placki”. Najpierw nakładamy klej na całym obwodzie płyty na szerokość 3 – 4 cm. W środku rozmieszczamy około 6 – 8 placków zaprawy. Powierzchnia kleju powinna zajmować około 40% powierzchni całej płyty.

 

 

Szybki klej do styropianu.

Jest on sprzedawany w specjalnych puszkach, które są od razu aplikatorami. Działają na zasadzie spreju. Średnia szerokość „warkocza” styropianu to około 3 cm. Jest on bardzo łatwy w użyciu i znacznie szybszy niż tradycyjna zaprawa klejąca. Można go swobodnie stosować na każdym rodzaju styropianu chyba, że producent stosuje jakąś specjalną anty rekomendację. Chociaż trudno o taką sytuację.

Sam klej nakładamy na literę M. Brzegowe „nóżki“ litery M muszą być ułożone przy krótszych krawędziach płyty.

 

 

KLEJENIE STYROPIANU DO ŚCIANY.

Klejenie płyt zaczynami od dołu tak jak umieściliśmy listwę startową. Uwaga! Płyty nie powinny być łączone na krawędziach okien i drzwi. Po ułożeniu każdego pasa trzeba sprawdzić za pomocą poziomicy czy izolacja jest układana równo.

Mocowanie kołków nie jest obowiązkową czynnością, ale nie zaszkodzi zrobienie tego. Tę pracę można wykonać po 3 – 4 dniach od przyklejenia styropianu. Natomiast w przypadku szybkiego kleju kołki można mocować nawet po 2 godzinach.

Uwaga! Jeśli płyty styropianowe mają odstępy większe niż 2 mm to trzeba wypełnić je za pomocą poliuretanowej. Jej nadmiar usuwamy później np. ostrym nożem do tapet.

Pamiętajcie, przed położeniem tynku płyty styropianowe należy wzmocnić przy pomocy z zatopioną siatką z włókna szklanego. Tę warstwę również należy zagruntować.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl