Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki

Dlaczego warto się rejestrować

Jak ukryć metalową ościeżnicę? 0
Jak ukryć metalową ościeżnicę?

Jak ukryć metalową ościeżnicę?

 

Jak ukryć metalową ościeżnicę? Jest to poradnik skierowany przede wszystkim do tych osób, które lubią prace remontowe z jak najmniejszą ilością bałaganu oraz resztek, które będzie trzeba później posprzątać.

Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że wizja remontu, w którym nie uświadczymy odpadów, hałasu, brudu itp. jest praktycznie niemożliwa.

 

Jednak jeśli chcesz pozbyć się ościeżnicy to mamy dużo lepszy sposób niż wyrywanie jej bezpośrednio ze ściany.

Tyczy się to przede wszystkim klasycznych metalowych ościeżnic, które występują często m.in. w komunistycznych blokach a lata świetności zostawiły gdzieś w latach 70, 80 oraz 90.

 

Nie ma co ukrywać, usuwanie ich niejednokrotnie mogło sprawiać niemałe problemy, ale nasz sposób pozwoli wam całą sprawę załatwić w miarę szybko i bez zbędnego bałaganu.

 

To co jest tym magicznym sposobem? Oczywiście wykonanie zabudowy z płyt kartonowo gipsowych.

Płyty g-k w pracach remontowych to produkt tak wszechstronny, że można z ich pomocą stawiać ścianki działowe, podwieszać sufity czy nawet robić parapety.

 

A jak wygląda wytrzymałość takiej zabudowy? Powiemy wprost, jak wykonasz ją dobrze to nie będzie żadnych zastrzeżeń, jak podejdziesz do zadania pobieżnie to nie masz co liczyć na trwałą konstrukcję.

 

Ile mniej więcej zajmie nam taka praca? Cóż jeśli mamy wprawę, wiemy co i jak to wyrobimy się w niecałe 2 – 3h razem ze sprzątaniem. Ważna uwaga! Nie bierzemy pod uwagę czasu schnięcia preparatu gruntującego bo może wynosić on od 1h nawet do 24h.

Dobra wystarczy nam już tego wprowadzenia i czas zabrać się w końcu do pracy.

 

 

1. Demontaż starego skrzydła drzwiowego

Cóż, nie można powiedzieć, że zaczynamy z grubej rury ale to dobrze. W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od czegoś prostego. Wyjmuje skrzydło z zawiasów i odstawiamy najlepiej do innego pokoju by nie przeszkadzało nam w pracy.

 

Drugi krok to zajęcie się zawiasami. I tutaj mała uwaga, niektóre zawiasy da się odkręcić bez najmniejszego problemu. Natomiast w przypadku tych najstarszych może okazać się to niestety niemożliwe. Śruby na skutek bardzo długiego upływu czasu zdążyły po prostu zastygnąć.

 

W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak odciąć je przy pomocy kątówki lub piłki do metalu.

Pamiętajcie by odstające strzępy jeszcze przypiłować by nie wpłynęły negatywnie na dalszy przebieg prac. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się pilnik taśmowy.

 

Co prawda jest to lekkie utrudnienie ale nie na tyle duże by w znaczący sposób przedłużyło naszą pracę. Całe zadanie może potrwać około 20 min max. Jak widzicie absolutnie nie macie się czym martwić.



2. Przyklejanie płyty g-k do ościeżnicy

Całe zadanie można wykonać dwojako. Pierwszą opcją jest przyklejenie płyty bezpośrednio na w sam środek ościeżnicy, ale wtedy stracimy mniej więcej 2 cm szerokości w przejściu.

 

Drugą opcją jest przyklejenie dwóch węższych pasków po bokach. Nie tracimy wtedy ani jednego mm w przejściu.

Co prawda czeka nas dodatkowe cięcie płyt kartonowych oraz klejenie ale jest to jakieś 5 min dodatkowej pracy.

 

Osobiście polecamy właśnie tę drugą opcję. Całość jest bardziej estetyczna oraz tak jak powiedzieliśmy, nie tracimy ani mm w przejściu.

Jednak ostateczna decyzja tak jak zawsze należy do was. Ważne jest to by efekt pop prostu spełniał konkretnie wasze wymagania.



UWAGA! W dalszych krokach będziemy przedstawiać wam przebieg prac dotyczący opcji drugiej.

 

Łapiemy za miarkę i sprawdzamy wysokość ościeżnicy oraz to jakiej szerokości powinny być nasze docinki z płyt gipsowych.

Kiedy już są docięte to przykładamy je do ściany i sprawdzamy czy na pewno odpowiednio pasują. Nie musicie martwić się jeśli będą trochę cieńsze a ościeżnica będzie odstawać trochę bardziej.

Wszystko będzie pod koniec wypełniane masą i wygładzamy, więc nie zostanie po tych nierównościach nawet mały ślad.

 

Jeśli wszystko pasuje a ewentualne poprawki zostały już naniesione czas na wyrobienie kleju.

Spokojnie, tylko żartowaliśmy. Wystarczy klasyczny klej z tuby, którą następnie włożymy do pistoletu, potocznie nazywa się go „płynnym gwoździem”.

Jednak nie macie się o co martwić klasyczny silikon również sprawdzi się nie najgorzej. Nanosimy go wzdłuż ościeżnicy tak zwanymi „plackami”.

 

Bierzemy kawałek płyty i dociskamy go do ościeżnicy na tyle mocno by się dobrze trzymał. Teraz chwytamy za kątomierz i upewniamy się czy mamy równo kąt prosty.

Cały czas oczywiście wszystko jednocześnie kontrolujemy poziomicą i w razie potrzeby także dociskamy. Jeśli w narożnikach płyta wystawała ponad ścianę całość uzupełniamy klejem i rozprowadzamy przy pomocy szpachelki.

 

Ten sam proces powtarzamy dokładnie w ten sam sposób na każdym z docinków płyty. Na samym końcu czekamy tylko

Całą procedurę powtarzamy dokładnie w ten sam sposób na każdym z docinków. Następnie pozostaje nam jeszcze poczekać aż całość dokładnie wyschnie.



3. Wygładzanie oraz gruntowanie ościeżnicy i płyt.

Jeśli przygotowaliście ościeżnicę zgodnie z naszymi wszystkimi wskazówkami to czas na na kolejny etap czyli wykończenie płyt gipsowych.

Jest to dość istotne zadanie ponieważ stanowi ono fundamenty pod prace wykończeniowe.

Czego będziemy potrzebować? Niezbędny będzie preparat gruntujący (polecamy unigrunt) oraz specjalna tarka do płyt g-k. Jest to dość tanie narzędzie, które bez większych problemów powinniście dostać w większości sklepów o tematyce budowlanej.

 

Przy pomocy tarnika pozbywamy się wszelkich zgrubień na płytach gk. Staramy się także aby nie pozostały tam żadne mniejsze ani większe wypustki.

Jednocześnie jednak nie martwcie się, nie mają być to żadne super gładkie powierzchnie, po prostu niech będą w miarę równe. Dokładnym wygładzaniem zajmiemy się trochę później przy okazji nakładania specjalnego kleju oraz gipsu.

 

Kiedy już skończyliśmy to cały powstały w wyniku prac pył ściągamy zmiotką. Mimo wszystko najlepiej byłoby gdybyśmy użyli odkurzacza. Zbyt duża ilość pyłu możne znacznie wpłynąć na przyczepność.



4. Aplikacja kleju oraz gipsu

Kiedy cały proces przygotowawczy już za nami to czas umieszać trochę kleju. Dobrze sprawdzi się klej do płytek gresowych. Pewnie część z was zastanawia się teraz dlaczego najpierw używamu kleju a dopiero później samego gipsu?

Odpowiedź jest dość prosta. Ościeżnica składa się z metalowych elementów, które po czasie zaczną rdzewieć.

Jeśli pierwszą warstwą masy będzie gips to zajdzie między nim a rdzą reakcja chemiczna, która zaskutkuje pojawieniem się rudych i intensywnych przebarwień.

Jednak jeśli pierwszą warstwą będzie klasyczny klej do gresu to nic takiego nie będzie mieć miejsca.

 

Rozrabiamy klej z wodą w odpowiednich proporcjach, powinien mieć konsystencję lekko gumową.

Nanosimy go przy pomocy szpachelki a następnie pacą wygładzamy by powstała jednolita i gładka powierzchnia.

 

Dla osób, które chcą mieć dodatkową pewność, że ich praca nie pójdzie na marne i całość się np. nie pokruszy mogą na łączeniach wtopić siatkę lub flizelinę. Jak to zrobić?

Bardzo łatwo. Kiedy już nałożyliśmy klej wstrzymujemy się z wygładzaniem i na łączeniem wtapiamy w niego wcześniej wspomnianą siatkę lub flizelinę.

Następnie przy pomocy pacy zakrywamy ją warstwą kleju tak by nasze dodatkowe wzmocnienie nie było specjalnie widoczne. Następnie czekamy aż całość wyschnie.

 

Po wyschnięciu pozostało nam teraz jeszcze tylko nałożenie masy gipsowego bądź samego gipsu, wtopienie narożników aluminiowych i wyrównanie całości.

Gips nanosimy przynajmniej na dwa razy jednocześnie przy pomocy poziomicy czy wszystko trzyma pion oraz poziom.

W razie potrzeby prostujemy i na koniec wszystko wyrównujemy przy pomocy szpachelki i czekamy aż wyschnie.

 

UWAGA! Jeśli wiecie, że ściana nie będzie malowana tylko będzie wykonywać na niej tynk to możecie pominąć wtapianie siatki czy flizeliny. Zamiast tego kupcie narożniki z od razu zamontowaną siatką.

Przyspieszy to ogólny czas pracy. To rozwiązanie ma jednak swoje minusy. Nawet po wygładzeniu gipsem z narożnika będą odstawać nitki siatki i będzie to mało estetyczne w przypadku malowania.



5. Wykończenie ościeżnicy

Zwieńczeniem naszej całej pracy jest teraz wyszlifowanie ościeżnicy przy pomocy papieru ściernego albo specjalnej kostki. Staramy się szlifować tak by pozbyć się wszelkich garbów oraz nierówności ale jednocześnie nie narobić dołów.

Po tym gruntujemy, nanosimy gładź, wyrównujemy oraz nanosimy tynk lub farbę. To na co się zdecydujecie jest już sprawą waszego gustu.

 

 

6. Ile wynosi robocizna za takie zadanie?

Jeśli sami nie podejmiemy się tego wyzwania a zamiast tego zlecimy je wykonawcy to musimy oczywiście liczyć się z potencjalnym wydatkiem jakim będzie oczywiście robocizna, która w 2023 nie jest taka mała.

Za zakrycie ościeżnicy sposobem jaki został opisany powyżej będziemy musieli zapłacić mniej więcej od 200 do 450zł w zależności od regiony w jakim się znajdujemy oraz od samego wykonawcy.

Widełki cenowe są dość szerokie ponieważ nie każda ościeżnica jest w tym samym stanie i czasem wymagane jest przeprowadzenie jakiś dodatkowych prac naprawczych. 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl