Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki
Jak usunąć farbę strukturalną ze ściany? 0
Jak usunąć farbę strukturalną ze ściany?

JAK USUNĄĆ FARBĘ STRUKTURALNĄ ZE ŚCIANY?

 

Usunięcie farby strukturalnej ze ściany jest dość problematyczną kwestią. Siła jej przywiązana do powierzchni jest prawie tak mocna jak tynku. Nie da się jej przez to zmyć żadnymi konwencjonalnymi metodami.

Sam proces usuwania farby jest również dość długi, pracochłonny i najczęściej wymagający w dodatku pomocy fachowca lub wykonawcy. Ewentualnie pomoc szwagra może być bezcenna jeśli też zna się na robocie.

 

Często siedzę przy telefonie na dziale obsługi klienta. Nie ukrywam, że to lubię.

Po pierwsze fajnie jest usłyszeć w słuchawce "dziękuje za pomoc takiego rozwiązania szukałem".

Po drugie uczę się razem z klientami, a raczej to oni uczą mnie. Klienci są już po przejściach, zdobyli już jakieś doświadczenie, przeważnie nieciekawe i szukają pomocy lub tacy którzy zajmują się wykonywaniem czegoś w budowlance i chcą poznać więcej szczegółów na dany temat. Oba typy klientów to dla mnie skarbnica wiedzy praktycznej, a ja lubię wiedzieć. Nawet kieruję się powiedzeniem "ucz się na czyiś błędach"- od siebie dodałem "bo tak jest taniej". 

 

Ciekawa jest zależność, że klienci którzy chcą usunąć farbę strukturalną to zwykle klienci którzy zakupili najprostsze farby strukturalne o efekcie Baranka czy Raufazy. Co więcej złapali się na marketingowe hasła producentów/sprzedawców typu:

  • "kup farbę strukturalną i wyprostuj ścianę bez gipsowania", 
  •  lub "farba która niweluje nierówności ściany".

Niestety klienci traktują to zbyt dosłownie i oczekują, że jakimś magicznym sposobem krzywą ścianę z licznymi dziurami uda się przeobrazić w ścianę modelową prosto z żurnala. No nie za bardzo...

 

Co prawda farby strukturalne potrafią zrobić ścianie korektę estetyczną, ale w małym zakresie. Na pewno nie tak cudownie jak wskazują na to te soczyste marketingowe hasła.

Ciekawe również, że 99% klientów którzy są niezadowoleni z efektu, który jest na ścianie to nabywcy zwykłych prosty farb typu:

  • Efekt baranka - można ją skwitować jako farba z piaskiem ;)
  • Raufaza - w skrócie farba z trocinom. 

Nie ma się co dziwić. Polak lubi kupić tanio. Chociaż młodsze pokolenie chce kupić dobrze, więc szuka i kształci się zanim wyda pieniądze. Zapewne dlatego trafiłeś/aś na naszą bazę wiedzy.

Na koniec pozostaje ten 1% ludzi chcących zmienić wygląd ściany ponieważ, po tych 4 latach stało się to już nudne i szukają czegoś nowego, ale jak się pozbyć tego starego? 

 

DLACZEGO TRUDNO USUNĄĆ FARBĘ STRUKTURALNĄ ZE ŚCIAN?

Odpowiedź jest prosta, ponieważ takie są oczekiwania klienta wobec farby - ma być odporna. Farby strukturalne oparte na żywicach są znacznie mocniejsze od zwykłej najprostszej farby strukturalnej typu efekt Baranka czy też Raufaza. Nowoczesna farba strukturalna ma być przede wszystkim trwała, aby splamiona tłuszczem ze smażenia dała się bez śladu wyczyścić.

Tutaj można przytoczyć farbę strukturalną DIY od Włochów - Farba Deserto z Pigio.

Objaśnię na szybko skrót DIY, nie każdy zna ten skrót i jego znaczenie. DIY => Do It Yourself =>  "Zrób to sam", czyli łatwe w wykonaniu czynności które można wykonać bez fachowca.  

 

Wróćmy jednak do tematu. Co prawda usunięcie farb strukturalnych niskiej jakości np. tych zakupionych w dyskontach nie jest aż tak problematyczne jak w przypadku tych wyższej jakości. Wiąże się to z tym, że ich siła wiązania oraz struktura jest znacznie słabsza i mniej odporna na uszkodzenia. Dzięki temu usuwanie ich jest znacznie mniej czasochłonne.

Natomiast w przypadku farb o wysokiej jakości powody są dokładnie takie same tylko na odwrót. Ich struktura jest solidna, twarda, wytrzymała a siła wiązania do powierzchni większa. Do tego stopnia, że mogą być w ograniczony sposób używane na zewnątrz budynku.

 

 NAJCZĘSTSZE SPOSOBY NA USUWANIE FARBY STRUKTURALNEJ, ALE CZY NAJLEPSZE?

 

1. Próba skrobania lub szlifowania farby

Jest to w sumie najczęstszy i najpopularniejszy sposób usuwanie farby strukturalnej. Ale czy skuteczny? Jak najbardziej. Przyniesie zamierzony efekt tylko będzie to niezwykle czasochłonne, pracochłonne, kosztowne i męczące. Dlaczego?

 

Ścianę skrobiemy za pomocą kątówki, twardej szpachelki albo nawet tarki do styropianu zatem podczas pracy pojawi się mnóstwo pyłu przed którym trzeba zabezpieczyć całe pomieszczenie łącznie z wyposażeniem. 

Podczas usuwania farby strukturalnej mamy ogromne szanse na to, że na ścianie narobimy dołów, rys albo uszkodzimy ją w jakiś inny sposób. Wtedy musimy ją naprawić poprzez gipsowanie czyli mamy kolejną pracę do wykonania i kolejne koszty. A istnieje dużo lepsze rozwiązanie, do którego niedługo przejdziemy.

Żeby nie kurzyć podczas mieszania gładzi na wyprawki i nie brudzić za bardzo można użyć gotowych gładzi polimerowych. Są droższe od workowanych, ale czystość pracy jest bez porównania. Poza tym gładź której nie zużyjemy może zostać przechowana na później, wystarczy szczelnie zamknąć wiadro. Jeśli chodzi o workowaną gładź niestety resztę należy wyrzucić razem z wiaderkiem.

 

2. Środki do usuwania farby ze ścian

Może w przypadku zwykłych i tanich farb ściennych w jakimś stopniu te specyfiki się sprawdzają. Ale na pewno nie w przypadku farb strukturalnych. Jedyne co mogą ewentualnie zrobić to uszkodzić powierzchnię ściany. Osobiście odradzam ten sposób.

 

Są dwa rodzaje specyfików

Pierwszy rozpuszcza farbę po czym można ją zmyć ze ściany. Niby mało inwazyjny sposób. Jest jednak małe, ale... Istnieje mała możliwość, że to grafitii co płynie po ścianie nie zostanie dobrze zmyte i cześć środka wniknie w ścianę podczas schnięcia.

Wówczas mogą, ale nie muszą powstawać bąble farby. Podobny efekt można zaobserwować, gdy przez pomalowaną ścianę chce wyjść wilgoć.

 

Drugi to środek przypominający kwas o małym stężeniu. Gdy spryska się farbę odpowiednią ilością środka to farba dosłownie pęka i łuszczy się ze ściany. Ta zależność jest używana przy zaawansowanych technikach dekoracji.

Pękająca farba a pod spodem metalizer to ciekawy i niebanalny. Ze względu na małą ilość wykonawców, którzy potrafią to dobrze zrobić efekt należy do tych unikatowych.

 

3. Mydło malarskie... Czy na pewno?

Jest jeszcze trzeci sposób... Świetnie sprawdzał się w czasach gdy farby były robione na talku, wapnie i naturalnych spoiwach typu żelatyna czy klej z z kości zwierząt. Chodzi o mydło malarskie.

Jest najmniej inwazyjne co więcej nadal jest używane do czyszczenia ścian i sufitów przed malowaniem, np. w pokojach w których naprawdę dużo się paliło papierosów.  Malowanie takiego sufitu bez odpowiednich przygotowań to może by nawet i 9 warstw farby zanim zamaluje się żółte plamy.

 

Osobiście nie próbowałem zmywać farb strukturalnych czy lateksowych tą metodą, ale w moim odczuciu nie poradzi sobie z farbami na żywicach. Nie mniej jednak jeśli ktoś ma doświadczenie w tym temacie niech się nim podzieli w komentarzu.

 

CZY JEST SPOSÓB NA SKRÓTY ŻEBY POZBĆ SIĘ FARBY STRUKTURALNEJ?

Zamiast skrobać, szlifować polecam zakupić gotową gładź polimerową o dobrym chwycie i położyć ją bezpośrednio na farbę strukturalną. Przeszlifować powierzchnię gąbką do gładzi z papierem ściernym lub bez szlifowania przegładzić na wilgotno pacą z gąbką z małymi okami.

Efekt ten sam jak po tylko pomijamy tą irytująca część skrobania czy jak kto woli szlifowania. Mając gładką biała ścianę wystarczy ją zagruntować i możemy na niej zrobić co tylko chcemy.

 

UWAGA! Ta metoda za skróty nie działa w przypadku tapet. Nie można gipsować po tapecie ponieważ ciężar gładzi przyśpiesza degradację kleju na który tapeta została przyklejona co prowadzi do szybszego odspojenia się tapety od ściany. Tapetę póki co należy tradycyjnie zedrzeć ze ściany i wykonać szpachlowanie ściany.

Wiem, że to nijak ma się do tematu, ale jak znam życie czytelnicy zaraz chwycą za telefon i zaczną pytać panie Adamie a co w przypadku tapety?

 

CIEKAWA ALTERNATYWA NA METAMORFOZĘ FARBY STRUKTURALNEJ

Jak można było zauważyć, nie jestem fanem finalnego wykończenia farbą o efekcie baranka czy Raufazy. Dla mnie to są półśrodki do finalnego efektu dekoracyjnego. 

Nie ma co ukrywać największą zaletą farby strukturalnej o efekcie baranka jest jej cena. 60-80 zł za wiaderko farby 5 kg i do tego w kolorze - to piękna cena. Jednak zwykle jak nie zawsze są to farby produkowane na bazie tanich farb lateksowych.

Dlatego proponuje najprostszą z znanych mi metod nadania ścianie nowego efektu.  

Chodzi o nałożenie na starą strukturę nową warstwę farby z rodziny farb dekoracyjnych. Co farba to inny efekt. Wykonanie takiej dekoracyjnej warstwy jest banalnie proste i większości przypadków kończy się na "stemplowaniu" gąbką dekoracyjną. Większość z nich można aplikować bezpośrednio na starą strukturę, chociaż zalecam trzymać się systemu (podkład + dekoracja)

 

Niechcianą strukturę można zamalować nie tylko farbą dekoracyjną, ale i dobrej jakości farbą ceramiczną, czy farbą lateksową i nie tylko. Do wyboru mamy inne farby strukturalne i masy dekoracyjne jak np. masy o efekcie betonu architektonicznego, który każdy kojarzy.

Należy wspomnieć, że ten typ tynku dekoracyjnego nie musi być w odcieni szarości - może być w każdym kolorze.  Co więcej można je samodzielnie we własnym zakresie barwić zwykłymi pigmentami do farb wewnętrznych. Co daje możliwość stworzenia własnego niepowtarzalnego efektu.

 

Nie zdajecie sobie sprawy ile macie sposobów na metamorfozę swojej ściany z niechcianą strukturą. Podam kilka przykładów i nazw produktów


Możecie ścianę pokryć w całości Metalizeram przy pomocy zwykłej gąbki:

Przykład produktu:  Gelosia od włoskiego producenta Pigio

 

Perłowe farby dekoracyjne - tak, aplikacja gąbką

Na przykład Metalico czy Aksamitna - to są bliźniacze produkty. Odmienisz nimi nieciekawą strukturę zmieniając kolor i barwę ściany.

 

Masy kryształowe nakładane pacą i rolowane wałkiem. Ja je nazywam tynkiem brokatowym.

Na przykład efekt kryształu Guardi lub Crystali - jak wyżej podobny efekt jak nie taki sam.

 

 

Masy i tynki dekoracyjne - tak, ale tylko na bazie żywic. Mineralne często odpadają od ściany albo się kruszą, osobiście nie lubię na nich pracować, ponieważ bardzo długo nabierają twardości właściwej i mega chłoną zabrudzenia w płynie. Bez lakierowania 2 warstw nie ma szans na spokojne użytkowanie. 

  

A i jeszcze ostatnia bezcenna rada, nie ważne w jaki sposób zdecydujecie się usuwać farbę strukturalną ze swojej ściany, czy to poprzez zamalowanie, zeszlifowanie etc. pamiętajcie o zabezpieczeniu.

Folia ochronna nie będzie dużym wydatkiem, dajemy sobie tutaj rękę uciąć, możecie nawet sprawdzić to tutaj https://www.budujto.pl/pl/c/Narzedzia-Budowlane/228 razem z innymi popularnymi narzędziami.

Wyobraźcie sobie, że decydujecie zamalować starą farbę strukturalną nową i nagle chlapie ona na wasze meble, podłogę czy też inne elementy w pomieszczeniu, zaręczamy, że czyszczenie tego nie będzie zaliczało się ani do łatwych ani do przyjemnych.

 

 

EKSTREMALNY SPOSÓB NA POZBYCIE SIĘ FARBY STRUKTURALNEJ

UWAGA! Nie polecam stosować tej metody, no chyba, że już wszystkie powyżej wymienione opcji zawiodły. Tutaj mamy do czynienia z formą ostateczną. Jśśli nie jesteście w stanie pozbyć się farby nawet poprzez nałożenie gładzi.

W takim razie co to jest? Jest to w pewnym sensie stworzenie zupełnie nowej ściany. A dokładniej rzecz ujmując nadanie jej całkowicie nowej struktury przy pomocy płyt gipsowych.

W jaki sposób to działa? Bierzemy płyty gk i montujemy je na całej ścianie gdzie znajduje się farba.

Nie będę teraz zagłębiał się w szczegóły ponieważ jest to wykonanie typowej zabudowy z płyty gipsowej na co jest potrzebny zupełnie oddzielny blog.

Kiedy płyta już leży to pozostaje nam wykonać fazowanie, gruntowanie, nałożenie gładzi, równe rozprowadzenie jej, wyszlifowanie i na końcu pomalowanie tak jak nam odpowiada.

Jest to bardzo długi i żmudny proces, który powinien być ostatecznością. Na szczęście w 99% wypadków nikt z was nie będzie zmuszony bawić się w Boba Budowniczego aż w takim stopniu.

 

 

Pozdrawia Was serdecznie

TYNKarz MALarz AKRObata

Adam Chaczka

 

Sprawdź aktualne ceny naszych tynków silikonowych i elewacyjnych

Artykuły powiązane:

  1. Z naszych artykułów już dowiedziałeś się że farby dekoracyjne nie są odporne na działanie światła UV. Jakie farby dekoracyjne można użyć na zewnątrz? Jak je dodatkowo zabezpieczyć? Te i inne odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziesz w artykule: Jaką farbą dekoracyjną można malować elewację?.

  2. Jesteś ciekawy ile kosztują farby dekoracyjne? Dlaczego jeden litr farby dekoracyjnej może kosztować  tyle co puszka 5 litrowej farby ściennej? Te i inne ciekawe informacje znajdziesz w artykule: Farba dekoracyjna - Dlaczego tak drogo?.

  3. Jak zdecydować się na zakup farb jeśli nie wiesz jak wygląda efekt finalny? Jakie obecnie są dostępne dekoracje ścienne? Znajdź odpowiedzi na dręczące cię pytania w artykule: Wielki przewodnik po dekoracjach wewnętrznych.

  4. Najpopularniejsza farba brokatowa w Polsce. Ile kosztuje? jak nią malować? Jeśli chcesz to wiedzieć musisz przeczytać nasz poradnik: Brokatowa farba o efekcie diamentowego pyłu.

 

D42626

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl