Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki
Jaki klej do płytek wybrać? | BudujTo.PL 0
Jaki klej do płytek wybrać? | BudujTo.PL

Jaki klej do płytek wybrać? | BudujTo.PL

 

To, który klej do płytek wybrać nie jest najłatwiejszą decyzją. I nie, nie mówimy tego ironicznie. Wybór kleju do płytek jest zależny od naprawdę bardzo wielu czynników na podstawie, których będziemy mogli kupić odpowiedni produkt.

Przede wszystkim musi być odpowiednio dostosowany do panujących warunków. Chodzi oczywiście o podział na warunki zewnętrzne jak i wewnętrzne.

Kleje do płytek przeznaczone do wnętrz budynków nie nadają się do stosowania na zewnątrz ze względu na brak dostosowania do warunków atmosferycznych takich między innymi jak deszcz, wiatr itp.

Kolejną istotną kwestią jest to czy płytki mają być wykładane na powierzchniach pionowych czy poziomych.

Stąd właśnie podział na płytki podłogowe oraz ścienne. Czynników jest jednak więcej i należą do nich jeszcze m.in. rodzaj podłoża, to z czego płytka jest wykonana oraz jak dużą posiada powierzchnię.

 

 

Jaki klej do płytek ściennych?

Klej do płytek ściennych wewnętrznych?

Kiedy ktoś decyduje się na płytki ścienne w 90% przypadków kupuje glazurę. Nie ma co się zresztą dziwić.

Jest to najpopularniejszy materiał, z którego wykonuje się płytki ścienne oraz jeden z tańszych. Jednak nie zrozummy się teraz źle. To, że są najtańsze nie oznacza, że są słabej jakości.

Płytki z glazury mogą być zarówno bardzo wysokiej jak i niskiej jakości. Jednak nie o tym jest ten artykuł. Blog o płytkach pojawi się osobno. Teraz skupmy się na tym czym je powinniśmy kleić.

Do montażu glazury na klasycznych murowanych ścianach najlepiej jest wybrać podstawowe kleje klasy C1T lub C1TE. Są odporne na spływanie i świetnie sprawdzają się na powierzchniach pionowych.

Jeśli jednak mamy do czynienia z płytą OSB lub lamperią to zaleca się stosować kleje o klasie C2 lub D2, które charakteryzują się zwiększoną przyczepnością do podłoża.

Płyty OSB i lamperia jest dużo mniej czepna niż klasyczne murowane ściany. Dobrym wyborem będą też wszelkie zaprawy klejące z cementem oraz dypresyjne.

Wymienione kleje mogą być również spokojnie stosowane w pomieszczeniach o wilgotnym otoczeniu takim jak łazienka.

 

Płytki szklane

Jeśli chodzi o szklane płytki to są one jednymi z najbardziej ekskluzywnych i dostępnych na rynku. Stosuje się je praktycznie wyłącznie na ścianach a do klejenia ich są potrzebne specjalne zaprawy klejące na bazie żywic reaktywnych bądź zaprawy dyspersyjne z dużą ilością polimerów.

Zapewnią one rekomendowaną wytrzymałość połączenia na rozciąganie oraz pozwalają wykluczyć wszystkie niepożądane efekty. Należą do nich m.in. refleksy świetlne, przebarwienia czy cienie spowodowane nagromadzeniem wody kondensacyjnej pod płytkami.

 

Klej do płytek ściennych zewnętrznych?

Jeśli chodzi o płytki czy kafelki zewnętrzne to najczęściej stosuje się tam wyroby klinkierowe. Klinkier jest odporny na warunki atmosferyczne, łatwo się go czyści oraz może być swobodnie stosowany zarówno jako materiał na płytki podłogowe oraz ścienne co zresztą faktycznie ma miejsce.

Do jego klejenia stosuje się specjalne zaprawy klejące albo po prostu kleje do klinkierów. Mogą służyć zarówno do przyklejania kafelków na powierzchnie pionowe czyli ściany oraz powierzchnie poziome czyli podłogi, schodki itp.

 

 

Jaki klej do płytek podłogowych?

Klej do płytek podłogowych

Kleje upłynnione – jest to świetny wybór dla płytek wielkoformatowych. W przypadku [płytek wielkoformatowych zaleca się stosować te konkretne kleje ponieważ bardzo dokładnie wypełniają przestrzeń pod płytką przez co prawie całkowicie minimalizują szanse na powstanie różnych pustych przestrzeni pod ich powierzchnią.

Jest to o tyle istotne ponieważ często dochodzi do sytuacji gdzie taka wolna przestrzeń powstaje gdzieś w narożniku czego ostatecznym efektem jest pęknięcie płytki jeśli niefortunnie stanie w newralgicznym dla niej miejscu.

Kleje szybkowiążące – przyklejanie płytek na kleje szybkowiążące jest rozwiązaniem dla osób, które gonią terminy i chcą mieć położone płytki od teraz na zaraz. W przypadki większości klasycznych klejów do musimy uzbroić się w cierpliwości i odczekać nawet od 24 do 48h do całkowitego wyschnięcia kleju czyli do momentu aż będziemy mogli po nich chodzić.

Tutaj zazwyczaj wystarczy max kilka godzin i płytki są już gotowe do eksploatacji. UWAGA! Tej zaprawy powinni się tykać wyłącznie doświadczeni fachowcy. Nie ma tutaj miejsca na błędy ani poprawki.

Zaprawy o podwyższonej przyczepności – stosuje się je na nieodpowiednio oczyszczonych podłożach posiadających wiele pozostałości np. resztki po starych klejach, wykładzinach itp.

UWAGA! Nie oznacza to, że nie trzeba przygotowywać powierzchni pod klej. Te konkretne kleje stosuje się w sytuacjach kiedy nie da się już po prostu doprowadzić powierzchni do lepszego stanu. Trzeba też być przygotowanym na to, że nie zawsze dają 100% gwarancji.

Kleje elastyczne –świetnie radzą sobie w wysokich temperaturach, dlatego jeśli macie zamontowane ogrzewanie podłogowe wasz pierwszy wybór powinien paść właśnie na nie. Wiele klasycznych klejów do płytek nie posiada tak wysokiej tolerancji na temperatury przez co mogą z czasem pękać lub się kruszyć. Tutaj tego nie doświadczymy.

Jest to również niezwykle przydatne w sytuacji kiedy podłoże jest ruchome. W takiej sytuacji klej się do niego dostosowuje i "chodzi" razem z nim tworząc świetną symbiozę gdzie ani płytki ani klej nie ulegają uszkodzeniu.

Białe kleje – wykorzystuje się je do przyklejania pod nasiąkliwe kamienie takie jak klasyczne białe płyty marmurowe. To właśnie białe kleje najczęściej wykorzystuje się do płytek z kamienia naturalnego, które są bardzo specyficzne ze względu na swoją unikalną strukturę.

 

 

Jakie płytki na taras, balkon itp.?

Jeśli mamy do wykonania płytki na zewnątrz (i nie jest to klinkier, o którym wspominaliśmy wyżej) to powinniśmy wybrać kleje, które bardzo dobrze radzą sobie w warunkach zewnętrznych tzn.

Są odporna na ciężkie warunki atmosferyczne, wilgoć, opady oraz intensywne zmiany temperatur.

Najlepszym wyborem w takich sytuacjach są kleje wysoko elastyczne mrozoodporne. Dzięki bardzo wysokiej elastyczności są w stanie niwelować naprężenia pomiędzy podłożem a płytkami, spowodowane zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Takie właśnie zaprawy będą najlepszym rozwiązaniem zarówno na tarasy jak i balkony.

 

 

Ile kosztuje klej do płytek?

Na ten moment w 2022 roku za 25kg worek kleju do płytek przyjdzie nam zapłacić od około 20 do nawet 65zł w zależności od tego jaka jest to dokładnie zaprawa.

Rozbieżność cenowa bierze się z różnych właściwości poszczególnych klejów. Dla przykładu za kleje zewnętrzne zapłacimy już znacznie więcej niż klasyczne wewnętrzne.

W poprzednich latach ceny kleju były znacznie niższe niż teraz, jednak pandemia, inflacja oraz inne mało sprzyjające rozwojowi gospodarczemu sytuacje sprawiły, że niestety będziemy zmuszeni do życie w przekonaniu o ciągle rosnących cenach. 

  • Cena za klej do płytek w 2022 roku - około od 20 do 65 zł.
  • Cena za klej do płytek w 2021 roku - około od 17 do 55zł.
  • Cena za klej do płytek w 2020 roku - około od 15 do 50 zł.
  • Cena za klej do płytek w 2019 roku - około od 10 do 40zł.

 

 

Gdzie kupić klej do płytek ceramicznych i nie tylko?

Jeśli chodzi o klej do płytek ceramicznych itp. to polecamy zapoznać się z pełną ofertą naszego sklepu.

Znajdziecie tam całą masą klejów i bez większych problemów będziecie w stanie dopasować odpowiedni z nich do waszych indywidualnych potrzeb Kleje do glazury i terakoty W razie jakichkolwiek wątpliwości albo w poszukiwaniu rady bądź wskazówki zachęcamy do dzwonienia do naszego biura obsługi gdzie otrzymacie profesjonalne porady od doświadczonych fachowców.

 

 

Nie popełniaj tych błędów przy rozrabianiu kleju

Skoro wiadomo już jaki klej do płytek jest wam potrzebny i jak powinniście go używać to warto jeszcze abyście zdawali sobie sprawę z tego jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas jego przygotowania.

Oczywiście najważniejszym oraz najczęściej popełnianym głównie przez początkujące osoby błędem jest konsystencja samego kleju, który często jest albo zbyt rzadki albo zbyt suchy co uniemożliwia skuteczne wykładanie płytek.

Idealna konsystencja kleju powinna przypominać mniej więcej pastę do zębów. Masa powinna być lekko wilgotna ale wciąż na tyle stała by nie spływała z płytek. Można nazwać to złotym środkiem.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl