Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki
Jaki wałek do malowania – co wybrać, z jakiego włosia i cena. 0
Jaki wałek do malowania – co wybrać, z jakiego włosia i cena.

JAKI WAŁEK DO MALOWANIA - CO WYBRAĆ, Z JAKIEGO WŁOSIA I CENA.

 

Dostępność przeróżnych wałków na rynku jest naprawdę ogromna. Tańsze, droższe, większe, mniejsze, specjalistyczne czy do użytku domowego. Zróżnicowanie zastosowań oraz właściwości jest bardzo duże przez co tak zwany „niedzielny fachowiec” może poczuć się trochę zagubiony w tym wszystkim.

Ale nie ma się o co martwić. Właśnie dlatego jesteśmy tutaj teraz.

Przedstawiamy profesjonalny poradnik, który powie wam jakie wałki najlepiej wybrać do konkretnych sytuacji. W blogu uwzględnimy takie aspekty jak jakimi farbami wykonujemy pracę, na jakim podłożu oraz czy malujemy powierzchnię pionową (np. ścianę) czy poziomą (np. sufit).

 

SPIS TREŚCI BLOGA

1. Jakiego wałka użyć do sufitu a jakiego do podłogi?

2. Dostosowanie wałka do podłoża.

3. Jaki wałek do jakiej farby?

4. Jaki wałek do malowania farbą lateksową?

5. Rodzaje poszycie wałka?

6. „Wałki do zadań specjalnych.”

7. Wałki profesjonalne i dlaczego są coraz mniej popularne.

9. Linki do produktów.

 

 

1.JAKIEGO WAŁKA UŻYĆ DO SUFITU A JAKIEGO DO PODŁOGI?

Cóż zapewne nie wiele osób zadaje sobie to pytanie przed rozpoczęciem pracy i nieświadomie decyduje się na malowanie sufitu za pomocą wałka do ścian. A szkoda. Stosując dedykowane do powierzchni wałki można w znaczącym stopniu ułatwić sobie pracę.

W ten sposób będzie ona prostsza, przyjemniejsza i mniej czasochłonna. No dobra ale czym się różni wałek do sufitu od wałka do ściany? Już spieszymy z wyjaśnieniem.

 

Wałki do ścian

Tutaj nie ma w sumie zbyt dużej filozofii. Wałki do ścian to te, z którymi się najczęściej spotykamy. I na jakie aspekty należy spojrzeć? W pierwszej kolejności na rozmiar. Jeśli mamy do pomalowania sporą powierzchnię ściany logiczne, że najlepiej sprawdzi się w tym zadaniu większy wałek. Najlepiej jeśli jego szerokość będzie mieściła się w przedziale od 12 do 25 cm.

Jeśli natomiast musimy pomalować miejsca trudno dostępne wymagające od nas precyzji najlepszym rozwiązaniem będzie wałek wąski. Jego szerokość mieści się w przedziale od 5 do 12 cm.

 

Wałki do sufitu

Tutaj mamy dokładnie taką samą regułę jak w przypadku wałków do ścian. Jeśli malujemy większą powierzchnię to najlepszy będzie wałek o szerokości od 12 do 25 cm.

Jeśli jednak są miejsca, które wymagają od nas większej precyzji i dokładności to wałek o szerokości z przedziału od 5 do 12 cm. Jednak jest pewna zasadnicza różnica. Malując sufit powinniśmy skorzystać z wałka niekapiącego.

Podczas wykonywania pracy farba nie skapuje nam w dół tylko do tzw. okapnika. Takie rozwiązanie przynosi przynajmniej kilka korzyści.

Na pewno pozwala uniknąć bałaganu podczas pracy, a po drugie farba, która spływa do okapnika zostaje ponownie wykorzystana. Unikamy w ten sposób sytuacji gdzie farba się po prostu marnuje.

 

 

2. DOSTOSOWANIE WAŁKA DO PODŁOŻA

Cóż jest pewna niepisana zasada, która już od wielu wielu lat nie ulega zmianie, a mianowicie. Im powierzchnia ma gładszą strukturę tym krótsze powinno być włosie wałka. Natomiast w przypadku chropowatych powierzchni sprawdzi się najlepiej wałek z długim włosiem.

Zatem jaki wałek wybrać do ścian w pokojach, jaki na elewacje a jaki do malowania mebli?! Już wyjaśniamy.

 

Wałki sznurkowe z krótkim i cienkim włosiem (ok. 10 – 12 mm.)

Można powiedzieć, że są to standardowe wałki do malowania ścian. Za ich pomocą pomalujemy powierzchnie lekko chropowate (żadna ściana nie jest idealnie i zawsze posiada lekko chropowatą strukturę).

Jeśli struktura ściany przypomina w dotyku mniej więcej skórkę pomarańczy albo ziarenka piasku to ten wałek jak najbardziej się do niej nadaje. Można go stosować zarówno w warunkach zewnętrznych jak i wewnętrznych.

 

Wałki futrzane, są to inaczej wałki sznurkowe z długim włosiem (ok. 19 – 30 mm.)

Wałki te znajdują swoje główne zastosowanie podczas malowania powierzchni mocno chropowatych. Nie powinno stosować się ich do zwykłych ścian pokojowych bo efekt może okazać się niesatysfakcjonujący.

Za ich pomocą najlepiej malować powierzchnie takie jak między innymi chropowate tynki, nieobrobiony beton itp. Zapewnią najlepszy efekt podczas wykonywanych prac.

 

Wałki gąbkowe, wałki welurowe (ok. 5 – 8 mm.)

Są to wałki, które wyraźnie odstają od tych pozostałych, które przedstawiliśmy. Są wykorzystywane do malowania, można by powiedzieć, idealnie gładkich powierzchni. Za ich pomocą pomalujemy takie obiekty jak meble czy np. gipsowe ściany.

Za ich pomocą możemy zostawić na ścianie równie gładką strukturę jaka była wcześniej. Nie cieszą się one zbyt dużą popularnością ze względu na to, że dość rzadko mamy do czynienia z aż tak gładkimi powierzchniami. Najczęściej wykorzystywane są wałki sznurkowe.

 

 

3. JAKI WAŁEK DO JAKIEJ FARBY?

W zależności od tego jaką farbą będziemy wykonywać pracę dobór wałka może się zasadniczo różnić. Farby mają różne konsystencje oraz właściwości, które jest lepiej poznać przed wyborem odpowiedniego narzędzia pracy.

Jednak jeśli nie chce wam się tego robić, nie ma problemu. Od czego macie nas. Poniżej przygotowaliśmy dla was prosty spis jakiego wałka powinniśmy użyć do malowania konkretną farbą.

 

Farby olejne – nie biorąc pod uwagę ich zastosowania artystycznego są głównie wykorzystywane do malowania ochronnych lamperii. Znajdują się one najczęściej w miejscach użytku publicznego np. szpitalach, szkołach, przychodniach itp.

Tego typu farby nanosi się najlepiej za pomocą wałków gąbkowych (flokowych). Dość rzadko wykorzystuje się te farby dlatego są małe szanse, że będziecie musieli brać je pod uwagę.

 

Farby akrylowe – tutaj w przeciwieństwie do poprzednich mamy do czynienia już z bardzo popularnymi farbami. Farby akrylowe są powszechnie stosowane zarówno do malowania ścian jak i sufitów.

Jednymi z ich najlepszych cech jest łatwość w rozprowadzaniu oraz bardzo dobra siła krycia. Do ich malowania wystarczy zwykły wałek sznurkowy wykonany z mikrofibry.

Pozostawia na ścianie trwałą i równomierną powłokę, a jeśli będziemy o niego dbać będzie można użyć go jeszcze wiele razy.

Jednak nie jest on jedyną możliwą opcją. Bardzo dobrze sprawdzi się jeszcze wałki z poszyciem poliamidowym, poliestrowym oraz poliakrylowym.

 

Farby rozpuszczalnikowe – stosuje się je najczęściej do malowania elementów, które są wykonane z drewna bądź metalu. Do takich elementów zaliczamy między innymi drzwi, balustrady czy też grzejniki.

Podczas malowania takich elementów trzeba sięgać po narzędzi za pomocą, których pozostawimy cienką warstwę farby o stosunkowo gładkiej strukturze.

Do tego zadania najlepiej sprawdzą się wałki moherowe z krótkim włosiem, welurowe oraz gąbkowe posiadające drobne pora.

 

 

4. JAKI WAŁEK DO MALOWANIA FARBĄ LATEKSOWĄ

Postanowiliśmy zrobić z tego osobny punkt ponieważ jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań jeśli chodzi o wałki. Dostajemy mnóstwo zapytań w tej kwestii, podobnie zresztą pokazują wyszukiwania w Google.

„Jaki wałek do malowania farbą lateksową” jest jednym z najczęściej zadawanych pytań w ogóle w tej kwestii.

Dlatego postaramy się w wyczerpujący sposób odpowiedzieć na to pytanie. W przypadku farb lateksowych na dobrą sprawę musimy spełnić takie same warunki jak przy farbach akrylowych.

Należy zadbać o to aby pokrycie wałka było wykonane z włókien syntetycznych i odpowiednio dostosowane do jego powierzchni.

 

Wałki z krótkim włosiem (9 - 12 mm.)

Stosujemy wtedy kiedy chcemy pomalować gładkie ściany wykonane z suchej zabudowy. W najlepszy sposób rozprowadzą farbę po powierzchni nie zostawiając żadnych smug czy innych zacieków.

 

Wałki ze średnim włosiem (od 13 do 16 mm.)

Sprawdzą się w przypadku większości ścian wewnętrznych. Matowe farby na gładziach dobrze rozkładają się i fakturują wałkami o runie 12-14mm, zaś runo 14-16 lepiej sprawdzi się do malowania tapet tłoczonych czy wewnętrznego tynku cementowo-wapiennego.

 

Wałki z długim włosiem (powyżej 16 mm.)

Najlepiej stosuje się je na powierzchniach strukturalnych między innymi chropowatych oraz ścianach wykonanych np. z surowej cegły oraz betonu. Wałki o długim włosi w dokładny sposób szczegółowo rozprowadzą farbę po strukturze ściany czy też sufitu.

 

 

5. RODZAJE POSZYCIA WAŁKA

Tutaj panuje dość prosty i jasny podział, który nie powinien nikogo dziwić. Poszycie wałków dzielimy ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Mamy wałki z poszyciem naturalnym oraz poszyciem sztucznym.

Proste co nie? A teraz dokładniej, w jaki sposób to wpływa na prace nimi i nie tylko.

 

Wałki z poszyciem naturalnym

Są to wałki wykonane z wysokiej jakości materiałów i w dodatku ekologiczne. Ich poszycie najczęściej jest wykonane z tkanego weluru czy też wełny. Jedną z ich cech charakterystycznych jest bardzo dokładna siła krycia.

Ale również wyższa cena. Jednak mimo tych zalet nie polecamy zakupu tych wałków. Bardzo szybko się zużywają a ich pielęgnacja nie jest najprostsza.

Pomimo tego, że możemy osiągnąć zadowalający efekt nie jest to zbyt opłacalny zakup. Dlaczego? Najlepiej podać to na przykładzie. Kupując wałek z naturalnego włosia za przykładową ceną 100 zł osiągniemy bardzo dobry efekt naszej pracy.

Jednak będziemy mogli użyć go jeszcze maksymalnie do 5 różnych prac jeśli będziemy o niego bardzo skrupulatnie dbać. Zatem zamiast tego bardziej opłaca nam się kupić wałek z wysokiej jakości mikrofibry za 110 – 120 zł i móc go wykorzystać jeszcze nie do 5 a do 20 prac.

 

Wałki z włosiem sztucznym

Wałki z włosiem sztucznym są wykonane z takich materiałów jak poliamid (nylon), gąbka poliestrowa, poliakryle oraz mikrofaza. Można dopasować je do każdego rodzaju farby od epoksydowych przez olejna na akrylowych kończąc.

Są również bardzo dokładne, posiadają szereg właściwości, które ustawiają je ponad wałkami naturalnymi.

Jednak, żeby nie było tak kolorowo. Wałki wykonane z tworzyw sztucznych są dostępne zarówno za 20 oraz 200 zł. Należy mieć świadomość, że najtańsze wałki będą miały bardzo słabą siłę krycia oraz mogą gubić włosie podczas malowania.

 

 

6. WAŁKI DO ZADŃ SPECJALNYCH

Różnych sposobów malowania jest tak dużo jak świat długi i szeroki. Dlatego nie powinno też nikogo dziwić, że powstały specjalne wałki do konkretnych prac.

Czasem są w stanie ułatwić nam życie a czasem są po prostu już typowo specjalistycznym narzędziem, z którego „niedzielni fachowcy” nie będą mieli żadnego użytku.

 

Wałek do malowania narożników – Cóż wydaje mi się, że nazwa odkrywa przed nami już na starcie wszystkie tajemnice tego wałka. Posiada on okrągłą główkę o średnicy 3-8 cm. Pozwala wygodnie i szybko pomalować narożniki ścian.

 

Wałek malarski dekoracyjny – Jest wykorzystywany bardziej w celach artystycznych. Za jego pomocą można malować różnego rodzaju wzory na ścianach. Korzystanie z niego wymaga niemałej precyzji oraz wprawy.

W sklepach znajdziemy wałki dekoracyjne z różnych materiałów, m.in. z gąbki czy gumy (pokrytej wypukłym wzorem).

 

Wałek do odcinania – jest to bardzo przydatny wałek nawet dla „niedzielnych fachowców”. Można by nawet powiedzieć, że szczególnie dla nich. Pozwala nam skutecznie odcinać kolory na krawędziach dwóch ścian oraz ściany i sufitu.

Jest wyposażony w odchylaną tarczę, która chroni przed zabrudzeniem powierzchni w innym odcieniu.

 

Wałek ze zbiornikiem na farbę – w szczególności sprawdza się podczas malowania większych powierzchni. Jest wyposażony w pojemnik na farbę oraz pompkę, która umożliwia jej wygodne dozowanie.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba co chwilę przerywać pracy, żeby sięgnąć wałkiem do kuwety.

 

Wałek do malowania rur i grzejników – tutaj również nazwa mówi nam już wszystko. Wałki do malowania grzejników są bardzo wąskie oraz osadzone na długim uchwycie. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć do każdej szczeliny.

 

 

7. WAŁKI PROFESJONALNE I DLACZEGO SĄ CORAZ MNIEJ POPULARNE?

Niektóre profesjonalne wałki malarskie są liczone w setkach złotych. I w sumie to absolutnie nic dziwnego. Pozwalają one na wykonywanie bardzo dużej ilości pracy w stosunkowo krótkim czasie.

Dlatego są bardzo często wykorzystywane przy tak zwanej deweloperce. Jednak ich popularność maleje z dnia na dzień. Dzieje się tak za sprawą natryskowej metody malowania powierzchni.

Zamiast kupować regularnie bardzo drogie i trudne w dbaniu wałki profesjonalne firmy decydują się na alternatywę.

Agregaty za pomocą, których dużo szybciej wykonają swoją pracę. Do tego inwestycja w jeden droższy agregat dość szybki się zwróci. Regularne kupowanie kosztownych wałków jest znacznie droższą opcją.

 

 

8. WYCENA WAŁKÓW

Cóż zaznaczmy to na samym starcie jest to bardzo orientacyjna wycena. Cena konkretnego wałka będzie się różniła w zależności od tego wyrobem jakiej firmy jest i jak dokładnie został wykonany.

Jeśli chcemy poznać dokładne koszty wałków powinniśmy szukać konkretnego modelu od konkretnego producenta. Wtedy wycena będzie najdokładniejsza. Dlatego nasza wycena będzie odnosiła się do kilku konkretnych podziałów wałków.

 

Wałki z naturalnym poszyciem

Ceny tych wałków zaczynają się mniej więcej w granicach 100 zł za sztukę i rosną w górę. Nie ma w sumie co się dziwić. Materiał, z których je wykonano charakteryzują się najwyższą jakością.

W dodatku są to wałki w pełni ekologiczne. Jednak należy dokładnie wczytać się w opis produktu aby przypadkiem nie kupić wałków „naturalno podobnych”. Ich cena jak już wcześniej powiedzieliśmy nie jest za niska. Proszę nie dać się nabrać najtańsze dobrej jakości wałki naturalne oscylują w granicach 100 zł i w górę.

 

Wałki z włosiem sztucznym

Tutaj sytuacja jest już trochę bardziej złożona. Ich ceny mogą zacząć się od 10 zł a kończyć 200 zł i więcej. Dlatego najlepszym sposobem aby upewnić się, że wałek, który chcemy kupić jest dobrej jakości to skorzystać z wyrobów rekomendowanego producenta i tyle.

Jeśli postawimy na popularną markę nie będziemy mieli wątpliwości co do jakości wybranego przez nas wałka.

 

 

9. LINKI DO PRODUKTÓW

Sprzedawane przez nas produkty charakteryzują dwie rzeczy. Wysoka jakość i uczciwa cena. Współpracujemy z największymi polskimi producentami takimi jak Magnat, Beckers czy Śnieżka oraz z europejskimi markami takimi jak Pigio do, których produktów w Polsce mamy dostęp wyłącznie my i jeszcze jedna hurtownia w kraju. Farby Strukturalne i Dekoracyjne  Znajdziecie tam całą dekoracji ściennych pasujących do przeróżnych stylów oraz aranżacji wnętrz.

 

W naszej ofercie znajdują się również wałki. Zarówno te standardowe jak i specjalne, które są w stanie znacznie ułatwić pracę wykonawcom. Prowadzimy współpracę tylko z najlepszymi producentami o czym sami możecie się przekonać wchodząc na stronę i weryfikując nasze produkty Walki i Pędzle znajdziecie tam wszystko co jest wam potrzebne do wykonania prac malarskich na wysokim poziomie.

 

 

Autor – Cyprian Kozłowski

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl