Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki
Kotwa chemiczna i stalowa stalowa kiedy i jakie wybrać? 0
Kotwa chemiczna i stalowa stalowa kiedy i jakie wybrać?

Kotwy chemiczne i kotwy stalowe. Kiedy, które wybrać?

 

Kotwy nie przez przypadek noszą taką nazwę. Części osób przywodzi ona bez wątpienia na myśl kotwicę. I jest to jak najbardziej trafne skojarzenie. Dlaczego? Ponieważ zastosowanie kotwy chemicznej czy też kotwy stalowej jest z zasady jedno. Zapewnić trwałe, mocne i niezawodne łączenie lub mocowanie. Oczywiście wszystko jest zależne od wielu innych czynników np. warunków pogodowych lub podłoża. Pomimo tego, że zastosowanie wydaje się być oczywiste należy się chwilę zastanowić i dobrać odpowiednią kotwę do naszej pracy.

 

  1. Kotwy chemiczne.

  2. Zastosowanie kotwy chemicznej.

  3. Właściwości kotwy chemicznej i cena.

  4. Kotwy stalowe.

  5. Zastosowanie kotew stalowych.

  6. Właściwości kotew stalowych.

  7. Gdzie nie używać kotwy stalowej.

  8. Kotwy stalowe cena.

 

1. Kotwy chemiczne.

Kotwy chemiczne można stosować przy remontach starych domów lub podczas budowy nowych. Są zazwyczaj sprzedawane w specjalnych pojemnikach z otworem, do którego wstrzykuje się żywicę. Między innymi z tego powodu kotwy chemiczne nazywane są łącznikami wklejanymi. Tutaj warto podkreślić, że dana kotwa chemiczna jest ściśle przeznaczona do konkretnego podłoża. Przykładem tego sąkotwy chemiczne do betonu albo kotwy chemiczne do gazbetonu. Należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, do jakiego typu podłoża możemy użyć danej kotwy.

 

2. Zastosowanie kotwy chemicznej.

Służy ona głównie do mocowania w różnego rodzaju podłożach różnych elementów. Są nimi najczęściej pręty. Gwintowane bądź też stalowe. Kotwy chemiczne dzielą się na 3 główne rodzaje.

  • Kotwy winylowe – nadają się do użytku zewnętrznego, wewnętrznego i tego narażonego na wibracje. Czyli można ja montować w przypadku bram albo furtek.

  • Kotwy poliestrowe (bez styrenu)- również nadają się do użytku wewnątrz i na zewnątrz. Jednak nie zaleca się stosowania ich w miejscach narażonych na wibracje

  • Kotwy poliestrowe (ze styrenem) – są to bardzo chemiczne i niebezpieczne kotwy. Według wielu ich produkcja powinna być zakazana. Styren jest rakotwórczym związkiem, który powstaje podczas twardnienia kotwy. W takim przypadku definitywnie odradzamy korzystać z nich wewnątrz budynków.

 

3. Właściwości kotwy chemicznej.

  • Wypełnia szczelnie wszelkie nierówności, zagłębienia oraz zarysowania.

  • Szybko zastyga.

  • Pozostawia bardzo trwałe łączenie.

  • Stosuje się ją najczęściej z prętami gwintowanymi.

  • Nie wytwarzają naprężeń w podłożu. (Nie niszczą materiału, w który zostały wstrzyknięte).

  • Dzielą się na trzy główne rodzaje (wymienione w zastosowaniach).

 

Kotwy chemiczne cena?” jedno z najczęstszych pytań. Powiedzmy sobie wprost. Są znacznie droższe od stalowych. Jednak wszystko zależy od producenta. Cena za kotwę chemiczną może wahać się już od ok. 23 zł do nawet ok. 52 zł.

 

4. Kotwy stalowe.

Są to kotwy o bardzo szerokim zastosowaniu. Od mocowania barierek czy regałów po mocowanie w podłożach betonowych i konstrukcjach bram przemysłowych. Oczywiście, aby kotwa stalowa spełniła swoje zastosowanie musi być odpowiednio dobrana. Kotwy stalowe mają kilka rodzajów wariantów. Dwa najpopularniejsze z nich to tulejowe oraz pierścieniowe. Oczywiście jest ich dużo więcej. Polecamy przed zastosowaniem zapoznać się dokładnie z zaleceniami producenta.

 

5. Zastosowanie kotew stalowych.

  • Kotwy pierścieniowe – bardzo dobrze sprawdzają się przy mocowaniach seryjnych. Z tego powodu ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Od montowania barierek po regały. A nawet do instalacji wodociągowych,

  • Kotwy tulejowe – można je stosować przy małych oraz wysokich obciążeniach. Pierwsze z nich są wykorzystywane przy drobnych instalacjach domowych jak montaż okiennic czy drzwi garażowych. Drugie natomiast to kotwy do betonu. Można mocować je w zbrojeniowym i spękanym betonie.

 

6. Właściwości kotew stalowych.

  • Odznaczają się bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną.

  • Ich montaż jest bardzo szybki oraz bezproblemowy.

  • Posiadają bardzo szeroką gamę zastosowań (powyżej nagłówek, zastosowanie).

  • Można je wykorzystywać do dużych obciążeń bez ryzyka ścięcia czy też rozciągnięcia.

Kotwy stalowe do betonu. Tutaj należy również podkreślić, że sam beton odgrywa tutaj istotną rolę. Powinien on spełniać wymogi zalecane przez producenta, by móc poprawnie zastosować kotwę.

 

7. Gdzie nie używać kotwy stalowej?

Nie nadaje się do stosowaniach w kruchych podłożach ani do mocowania na krawędziach. Na skutek tego powstają mikropęknięcia. Są one problematyczne np. podczas gdy kotwa jest zamocowana na balkonie czy tarasie. Wtedy na skutek opadów atmosferycznych dostaje się do nich m.in. wilgoć. Skutkuje to urywaniem się kawałków materiału.

 

8. Kotwy stalowe cena?

Ich cena jest znacznie niższa niż w przypadku kotew chemicznych. Jednak ponownie wszystko zależy od producenta. Jednak stanowczo odradzamy brać te z najniższej półki cenowej. Jedne z najbardziej docenianych i prestiżowych kotew na rynku (jak najbardziej słusznie) to te od marki Sika. Polecamy zapoznać się z ich ofertą. Jednak od samego początku zaznaczamy. Nie są one najtańszym wyborem. W ich przypadku płaci się również za samą markę, nad którą firma pracowała latami. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić również dobre kotwy w niższych cenach. Kotwy chemiczne fisher są również bardzo dobrym wyborem. Tak samo, jak wyroby od firmy Arvex. Posiadają naprawdę szeroki asortyment w jak najbardziej uczciwych cenach.

 

Autor - Cyprian Kozłowski 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl