Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki

Dlaczego warto się rejestrować

Montaż kotew chemicznych i stalowych 0
Montaż kotew chemicznych i stalowych

 MONTAŻ KOTWY CHEMICZNEJ ORAZ STALOWEJ

 

Montaż kotew chemicznych czy stalowych podczas różnych prac konstrukcyjnych jest dość powszechny. Zwłaszcza jeśli mówimy o remontach starych budynków czy też stawianiu nowych. Stają się one wtedy niezwykle przydatne.

Pozwalają nam one na mocowanie bardzo wymagających elementów konstrukcyjnych. Pomimo, że sam proces montowania kotwy nie wydaje się zbyt trudny to wymaga od wykonawcy pewnej wprawy i doświadczenia. W tym blogu przybliżymy to jak powinien wyglądać poprawny montaż kotew chemicznych oraz stalowych.

 

TUTAJ ZNAJDZIESZ PRODUKT! a Jeśli interesują wasz też konkretne produkty to jak najbardziej zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, znajdziecie tutaj kotwy od najpopularniejszych i znanych producentów.

Pod tym linkiem znajduje się oferta z aktualnymi cenami kotew chemicznych https://www.budujto.pl/pl/c/Kotwy-Chemiczne-i-Akcesoria/208, są to produkty, które mogą wywołać uszkodzenia na naszym ciele bez odpowiedniego zabezpieczenia, więc zalecamy zapoznać się z wytycznymi BHP producentów.

Tutaj natomiast znajdziecie klasyczne kotwy stalowe i mosiężne https://www.budujto.pl/pl/c/Kotwy-Stalowe-i-Mosiezne/170, jeśli macie jakieś pytania odnośnie produktów to zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi pod numerem telefonu dostępnym na stronie.

 

  1. Kotwy chemiczne i stalowe najważniejsze informacje.

  2. Kotwy chemiczne – instrukcja montażu.

  3. Kotwy stalowe – instrukcja montażu.

  4. Ekipa czy samodzielna praca?



1. KOTWY CHEMICZNE I STALOWE NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE I ODPOWIEDŹ NA PYTANIE - JAKIE SĄ RODZAJE KOTEW?

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat kotwy chemicznej i jej rodzajów takich jak np. kotwy epoksydowe czy kotwy poliestrowe oraz na temat kotew stalowych to przeczytajcie tego bloga https://www.budujto.pl/pl/blog/Kotwa-chemiczna-i-stalowa-stalowa-kiedy-i-jakie-wybrac/22. Doradzamy w nim, którą kotwę lepiej wybrać, w jakiej sytuacji i ogólnie jak kotwa chemiczna działa.

Stosowanie kotew chemicznych i stalowych nie jest tak oczywiste jak, niektórym może się wydawać. Kotwienie chemiczne w wielu przypadkach to proces dość niebezpieczny i zaniedbywany przez wiele osób, czego skutkiem mogą być później poważne problemy zdrowotne.

W przypadku kotew mechanicznych nie musimy się tego, aż tak obawiać, ale i tutaj warto zastosować odpowiednie środki ostrożności takie jak np. okulary ochronne i maseczka przeciwpyłowa.

 

2. KOTWA CHEMICZNA

Samych rodzajów kotew chemicznych jest kilka. Różnią się one swoim swoimi właściwości i czasami zastosowaniem. Głównie jednak należy stosować kotwy chemiczne w betonowych podłożach (to określają również rodzaje kotew).

Aby poprawnie wykonać ten proces trzeba zastosować się do następujących kroków i wiedzieć jak działa kotwa chemiczna.

 

Wiercenie otworu pod kotwy chemiczne.


wiercenie otworu pod kotwy chemiczne

 

 

Na początku trzeba wybrać odpowiednie miejsce, w którym ma powstać otwór. Następnie je zaznaczamy i go wiercimy. Robimy to za pomocą wiertarki. Jego długość jest określona na samej kotwie.

Zawsze należy wykonać go o 2 cm dłuższy niż się zaleca. Dzięki temu pył którego nie udało się oczyścić (po wywierceniu otworu ZAWSZE należy go jak najdokładniej oczyścić z pyłu) osiada na samym dnie i nie wpływa negatywnie na właściwości kotwy.

Zachęcamy stosować się do zasad BHP i przynajmniej założyć okulary podczas wiercenia. Ochronią one oczy przed możliwymi odłamkami i pyłem.

Należy pamiętać, że otwór musi być odpowiednio oczyszczony

 

Określenie struktury otworu.

Jest to istotny element ponieważ decyduje on bezpośrednio o obciążeniu jakie może przyjąć kotwa. W przypadku struktur otwartych obciążenie, które może przyjąć kotwa powinno być ograniczone do max 200 kg.

Jeśli natomiast podłoże ma charakter pełny to beż żadnych obaw możemy stosować się do limitu określonego przez producenta.

 

Wprowadzenie masy kotwiącej do otworu.


kotwa chemiczna i wprowadzenie masy kotwiącej do otowru

 

 

 

Przed wprowadzeniem masy w podłoże, w którym znajdują się puste przestrzenie (np. pustak) będzie trzeba zainstalować specjalną siatkę ograniczającą wypływ masy kotwy. Jeżeli struktura podłoża ma pełny charaktery nie trzeba montować siatki. Wystarczy od razu wprowadzić masę kotwiącą.

Później do masy wkładamy trzpień, który będzie podstawą całej mocującej konstrukcji. Nie zapominajmy, że jego włożenie do otworu powinno się odbywać z pomocą specjalnej nakładki centrującej. Umożliwia ona proste i stabilne umiejscowienie pręta w otworze.

Przy wkładaniu pręta musimy również uwzględnić czas, jaki mamy na przeprowadzenie korekt. Zwykle jest to kilka minut, jednak zalecamy się do czasu podanego przez producenta.

Pamiętajmy też o tym, by kotwę chemiczną wprowadzać do otworu od samego końca. W przeciwnym razie nie utworzy się jednolita powłoki mocująca. W przypadku pojawienia się bąbli chemiczne łączenie będzie znacznie mniej odporne na obciążenia.

Kotwę chemiczną do otworu można wprowadzać również za pomocą specjalnych, dedykowanych kapsułek. Ich największą zaletą jest to, że łatwo ulegają zniszczeniu w otworze, który w tej metodzie nie wymaga dodatkowego oczyszczania z ich pozostałości.

 

Schnięcie kotwy.

Czas schnięcia jest bezpośrednio podany przez producenta. Jednak wynosi on w większości przypadków około 30 minut. W zależności od zagęszczenia żywicy może on być krótszy lub też dłuższy.

 

3. KOTWA STALOWA. 

Tak samo jak w przypadku kotew chemicznych, kotew stalowych jest całkiem sporo rodzajów. W zależności od tego jaką pracę należy wykonać należy dobrać odpowiednią kotwę. My przedstawiamy instruktarz montowania kotwy stalowej w betonie.

Jest ona szczególnie przydatna kiedy mówimy o mocowaniu ciężkich przedmiotów. Stalowe sprawdzają się świetnie w takich pracach ze względu na bardzo wysoką wytrzymałość kotwy.

 

Wiercenie otworu (prawie identyczne jak przy kotach chemicznych).


wiercenie otworu pod kotwę

 

 

 

Na początku trzeba wybrać odpowiednie miejsce, w którym ma powstać otwór. Następnie je zaznaczamy i go wiercimy (otwór nie powinien znajdować się zbyt blisko krawędzi podłoża). Robimy to za pomocą wiertarki.

Jego długość jest określona na samej kotwie. Zachęcamy stosować się do zasad BHP i przynajmniej założyć okulary podczas wiercenia. Ochronią one oczy przed możliwymi odłamkami i pyłem.

 

Oczyszczanie otworu.


w sytuacji gdzie zostanie zrobione to niedokładnie w otworze nośność połączenia zostanie znac

 

 

 

Należy go dokładnie oczyścić z pyłu. Można zrobić to za pomocą specjalnej dyszy. W sytuacji gdzie zostanie zrobione to niedokładnie w otworze nośność połączenia zostanie znacznie osłabiona.

 

Montowanie kotwy.


kotwy stalowe pod względem montażu przypominają trochę pręty gwintowane

 

 

 

W już oczyszczonym otworze montujemy kotwę. Wbijamy ją do środka za pomocą młotka lub sprzętu mechanicznego. Następnie dokręcamy ją za pomocą klucza dynamometrycznego. Na dobrą sprawę jest to już cały proces montażu jednej i drugiej kotwy.

Mówimy oczywiście o podłożu betonowym. W zależności od powierzchni proces może się różnić. Trzeba również zwrócić uwagę a wręcz kierować się wszelkimi zaleceniami producentów. Bo na dobrą sprawę to oni przecież wiedzą najlepiej jak działa ich wyrób.

 

4. EKIPA CZY SAMODZIELNA PRACA PRZY MONTAŻU KOTEW CHEMICZNYCH??

Tajemnicą nie jest fakt, że większość wykonywanych prac budowlanych wymaga większego bądź mniejszego doświadczenia. Co prawda nic nie stoi na przeszkodzie by samemu zabrać się za mniejsze prace. Jednak trzeba mieć świadomość, że one również wymagają precyzji.

Dobrym przykładem jest montaż kotew chemicznych. Może i sama praca wydaje się dość prosta ale naprawdę łatwo o popełnienie drobnych błędów, które ostatecznie rzutują na cały efekt pracy. Nieumiejętne wiercenie otworu albo nie zamontowanie siatki w podłożu w niepełnej powierzchni to tylko dwa z wielu błędów popełnianych przez wykonawców amatorów.

Jednakże to właśnie dla takich osób powstał ten blog. Jeśli zastosują się do naszych instrukcji wszystko powinno pójść bezproblemowo, ale jeśli nie czujecie się na siłach to zrezygnujcie.

Przy pracach gdzie jesteśmy bliscy narażenia zdrowia lepiej nie ryzykować jeśli nie jesteśmy pewni co robimy i lepiej zadzwonić po obeznanego z tematem fachowca.

Najpopularniejsi producenci kotew to Sika, Fisher oraz Arvex. Sika jest bez wątpienia najdroższą ze podanych opcji. I to nie bez powodu.



Autor - Cyprian Kozłowski

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl