Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki

Dlaczego warto się rejestrować

NIGDY NIE POPEŁNIAJ tych błędów podczas impregnacji kostki brukowej 0
NIGDY NIE POPEŁNIAJ tych błędów podczas impregnacji kostki brukowej

TOP 5 BŁĘDÓW POPEŁNIANYCH PRZY IMPREGNACJI KOSTKI BRUKOWEJ

Impregnacja kostki brukowej może wydawać się czymś prostym. Przecież to tylko rozsmarowanie impregnatu po powierzchni. Co może pójść nie tak, prawda? Jak się okazuje całkiem sporo. Średnio co trzecia osoba wykonująca impregnację składa reklamację impregnatu. Wiąże się to z tym, że finalny efekt jest inny niż ten oczekiwany. A spowodowane jest to albo złym przygotowaniem się do wykonywanego zabiegu albo nie stosowaniem się do zaleceń producenta. W takich sytuacjach winę ponosi tylko i wyłącznie wykonawca. W tym blogu przedstawimy 4 najczęstsze błędy popełniane podczas impregnacji kostki brukowej.

 

1. Niedokładne wymieszanie impregnatu.

2. Impregnacja na nagrzanej powierzchni, w pełnym słońcu i wysokiej temperaturze.

3. Impregnacja na mokrej lub wilgotnej powierzchni.

4. Niechłonna powierzchnia.

5. Impregnacja brudnej i porośniętej zielonym kostki - NIE jest dobra. 

 

1. NIEDOKLADNE WYMIESZANIE IMPREGNATU.

Jest to najczęstszy błąd popełniany przez osoby zabierające się do impregnacji. Impregnat składa się głównie rozcieńczalnika lub wody, wypełniaczy hydrofobowych jak np. silikon oraz specjalnych pigmentów. Wypełniacze i pigmenty są znacznie cięższe i osadzają się na dnie pojemnika. Dlatego bardzo dokładne wymieszanie jest OBOWIĄZKOWE. Należy zrobić to przed rozpoczęciem prac oraz w trakcie. I nie ma to być mieszanie za pomocą patyczka czy plastikowego mieszadełka. Musi być to mieszanie mechaniczne za pomocą elektrycznego mieszadła lub wiertarki. I musi być ono bardzo dokładne. W przeciwnym wypadku większość powierzchni będzie pokryta wodą ze śladowymi ilościami pigmentu a druga gęstą psuedo pigmentową „masą”. Drugi efekt to białe plamy. Są one widoczne po wyschnięciu impregnatu, są to nie rozmieszane drobinki żywicy. Po czymś takim impregnacja będzie nie udana a impregnat będzie musiał być szybko usuwany.

Skutek: niejednolita barwa zaimpregnowanego podłoża, białe matowe plamy.

Wniosek: dokładnie wymieszaj impregnat przy użyciu elektronarzędzi np. mieszadła lub wiertarki.

 

2. IMPREGNACJA NA NAGRZANEJ POWIERZCHNI, W PEŁNYM SŁOŃCU I WYSOKIEJ TEMPERATURZE.

Jest to kolejny poważny błąd i to popełniany bardzo często. Warunki pogodowe są niezwykle istotne przy remontowych pracach zewnętrznych, a szczególnie takich jak impregnacja kostki brukowej. Jeśli jest wykonywana podczas upalnego dnia, w pełnym słońcu i na rozgrzanym podłożu impregnat szybko odparuje. Następnie się złuszczy i zmatowieje. Efektem tego będą mało estetyczne przebarwienia powierzchni. Aby impregnacja przeszła pomyślnie dzień powinien być chłodny i pochmurny. Pracę najlepiej zacząć przed południem. Jednak należy upewnić się, że podłoże NIE JEST WILGOTNE. Jest to kolejny często popełniany błąd.

Skutek: łuszczenie się impregnatu.

Wniosek: należy impregnować kostkę w niesłoneczny, suchy dzień. Najlepiej w temp 18 - 25 st C

 

oferta impregnatów do kostki brukowej 

3. IMPREGNACJA NA MOKREJ LUB WILGOTNEJ POWIERZCHNI.

Jest to kolejny poważny błąd. Ponownie, WARUNKI POGODOWE są najistotniejszym aspektem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli podłoże będzie wilgotne albo jeszcze gorzej, zamoczone to impregnacja również się nie powiedzie. Dlaczego? Woda i wilgoć podczas odparowywania zostawia po sobie plamy. Efektem ponownie jest mało estetyczny efekt wizualny. Ciężko się go pozbyć i jest bardzo widoczny. W szczególności jeśli powierzchnia, którą gruntowaliśmy jest wykonana z ciemnego materiału. W tym przypadku białe plamy powstają ponieważ pod wpływem słońca woda chce wyparować z niewyschniętego podłoża przez co w nie wyschniętym jeszcze impregnacie utykają cząstki parującej wody tworząc mikropęcherzyki co wygląda jakby powierzchnia była pokryta matową powłoką często w białym kolorze.

Skutek: Biała matowa powłoka na impregnowanej powierzchni.

Wniosek: Nie impregnujemy kostki zaraz po czyszczeniu i podlewaniu trawnika oraz w wilgotne, deszczowe dni. 

 

4.NIECHŁONA POWIERZCHNIA.

Przed podjęciem decyzji o impregnacji należy upewnić się, że nasza powierzchnia jest chłonna lub nie była już impregnowana fabrycznie. Pozwoli to zaoszczędzić nam sporo czasu, pracy oraz pieniędzy. W przypadku niechłonnej powierzchni lub materiału, który był zaimpregnowany fabrycznie może dojść do powstania utwardzonej powłoki, którą będzie trzeba następnie usuwać. Istnieje również szansa, że może (ale nie musi) pozostawić na powierzchni jakieś odbarwienia. 

Są wybitnie rzadkie sytuację. Naszym klientom jeszcze się zdarzyły od kiedy sprzedajemy impregnaty (6 lat), ale postanowiłem o nich wspomnieć. 

 

5. IMPREGNACJA BRUDNEJ I POROŚNIĘTEJ "ZIELONYM" - NIE JEST DOBRA.

Przed rozpoczęciem impregnacji zaleca się aby z kostki zostały usunięte wszelkie chwasty czy roślinność. Nie jest to obowiązkowe ani wymagane. Jednak jeśli ktoś nie ma ochoty na wykonywanie może liczyć się z tym że impregnat zwiąże się z porostem, a nie z kostką. Większość dobrej jakości impregnatów posiada w swoim składzie biocydy. Odpowiadają one za usunięcie drobnej roślinności.

Przed impregnacją koniecznie usuń lub tłuste plamy lub chociaż odtłuść zabrudzoną powierzchnię odpowiednimi środkami. Tłustych powierzchni nie chwyta się nawet 95% produktów budowlanych. Poniżej wkleję link do grupy produktów które mogą pomóc w pracach dodatkowych

https://www.budujto.pl/pl/c/Plastyfikatory-i-Preparaty-Czyszczace/199

 

Wymienione powyżej błędy to zmory wszystkich osób zabierających się za impregnację. Należy na nie zwrócić obowiązkowo uwagę. W innym przypadku cała impregnacja pójdzie na marne. W większości przypadków nie udana impregnacja to wina producenta i jego wyrobu. Ale wykonawcy, który nie zwrócił szczególnej uwagi na najważniejsze rzeczy.

Autor
Cyprian Kozłowski

Przy praktycznych radach Adama Chaczki.

 

Sprawdź nasze inne artykuły o impregnacji kostki brukowej:

1. Jak wykonać impregnację kostki brukowej?

https://www.budujto.pl/pl/blog/Jak-wykonac-impregnacje-kostki-brukowej/15

 

2. Impregnacja kostki brukowej.

https://www.budujto.pl/pl/blog/NIGDY-NIE-POPELNIAJ-tych-bledow-podczas-impregnacji-kostki-brukowej/14#4.NIECH%C5%81ONA%20POWIERZCHNIA.

 

3. 7 mitów o impregnacji kostki brukowej.

https://www.budujto.pl/pl/blog/7-mitow-impregnacji-kostki-brukowej/16

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl