Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki

Dlaczego warto się rejestrować

Nigdy nie popełniaj tych błędów przy wykonywaniu mikrocementu 0
Nigdy nie popełniaj tych błędów przy wykonywaniu mikrocementu

 NIGDY NIE POPEŁNIAJ TYCH BŁĘDÓW PRZY WYKONYWANIU MIKROBETONU

 

Mikrocement to całkiem niezła opcja jeśli chodzi o dekoracje wnętrz. Oczywiście jeśli lubimy wystrój betonu architektonicznego. Jest on dość surowy i „zimny” jednak bardzo dobrze sprawdzi się w modernistycznych jak i klasycznych wnętrzach.

Cóż pomimo że nie jest to dekoracja dla wszystkich to cieszy się ogromna popularnością, szczególnie w naszym kraju. W Polsce wszelkie dekoracje o efekcie betonu architektonicznego są jednymi z najchętniej kupowanych.

Dotyczy to zarówno farb strukturalnych jak i tynków dekoracyjnych. Jednak bardzo łatwo idzie je popsuć poprzez nieodpowiednie wykonanie. Oto 5 najczęściej popełnianych błędów podczas wykonywania mikrocementu. 

Jeśli chcielibyście poznać dokładne koszty i wycenę wykonania mikrocementu z uwzględnieniem robocizny, regionu i kilku innych aspektów, które znacznie wpływają na jego cenę to przeczytajcie ten artykuł Mikrocement-cena Skupiliśmy się w nim na każdym z wymienionych wcześniej aspektów i do tego paru innych 

 

SPIS TREŚCI BLOGA

1. Niepoprawne zabezpieczenie miejsca pracy.

2. Dokładanie materiału na już wyschniętą warstwę.

3. Nieodpowiednia temperatura (zbyt wysoka lub zbyt niska).

4. Niedokładne wymieszanie barwnika.

5. Wykonywanie mieszanki w „ratach”.

6. Przydatne linki. 

 

 

1. NIEPOPRAWNE ZABEPIECZENIE MIEJSCA PRACY

Nie jest to co prawda błąd, który rzutuje na finalny efekt pracy , jednak zamiast tego komplikuje to co nastąpi później. Już wyjaśniamy o co chodzi. Podczas pracy z mikrocementem jak i każdą inną dekoracją należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce, w którym pracujemy.

Dzięki temu zaoszczędzamy sporo czasu podczas sprzątania i nie ryzykujemy uszkodzeniem innych elementów pomieszczenia. Jeśli jednak zdarzy się, że grunt czy farba ochlapią nam np. podłogę czy szyby i nie zauważymy tego to jesteśmy w stanie później pozbyć się zabrudzeń.

W przypadku mikrocementu natomiast nie jest już tak kolorowo. Po tym jak wyschnie jego usunięcie jest bardzo problematyczne. Można się go pozbyć wtedy już tylko za pomocą szlifierki.

 

 

2. DOKŁADANIE MATERIAŁU NA JUŻ WYSCHNIĘTĄ WARSTWĘ

Ten błąd bardzo dobrze świadczy o tym, że prace z mikrocementem muszą być dobrze zaplanowane. Nie możemy pozwolić sobie na robienie ich „z buta”. Praca musi być wykonywana bardzo sprawnie i z pomyślunkiem.

Mikrocement można nakładać tylko metodą mokre na mokre. Mokry tynk nie połączy się razem z suchym i zamiast tego otrzymamy efekt „krowich placków”. Jest to bardzo nieestetyczny efekt a poza tym będziemy zmuszeni wykonywać pracę ponownie razem z usunięciem złej warstwy. Czyli tracimy bardzo dużo czasu jak i jesteśmy zmuszeni ponieść dodatkowe koszty.

 

 

3. NIEODPOWIEDNIA TEMPERATURA OTOCZENIA

Jest to bardzo istotna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Wpływa ona znacząco na wykonywaną przez nas pracę. Najbardziej optymalne temperatury do pracy z mikorcementem to od około 15 do około 25 stopni C.

Dlatego odradzamy wykonywać go w bardzo skrajnych warunkach np. w lato kiedy temperatura dochodzi do 30 stopni, wtedy tynk może za szybko wyschnąć i nie zdążymy go wykonać. Albo zimą gdzie mamy do czynienia z ujemnymi temperaturami.

Jest jednak kilka bardzo prostych trików, które mogą nam pomóc i w takich sytuacjach.

  • Latem pomieszczenia można schładzać za pomocą przenośnego klimatyzatora. Zimą natomiast można ocieplić farelką.
  • Latem prace można zaczynać wcześnie rano zanim temperatura zacznie osiągać wysokie stopnie.
  • Opakowania z tynkiem można przechowywać w chłodnych pomieszczeniach np. piwnicach by mieć pewność, że nic się z nim nie stanie.
  • W skrajnych sytuacjach można również używać opóźniacza wiązania. Jednak odradzamy a jak już to należy stosować go w ostateczności.

 

 

4. NIEDOKŁADNE WYMIESZANIE BARWNIKA

Mikrocement składa się z kilku składników. Żywicy poliuretanowej oraz barwnika i suchej masy. Aby uzyskać satysfakcjonujący i estetyczny efekt należy bardzo dokładnie wymieszać ze sobą żywicę oraz barwnik i dopiero później dodać suchą masę.

W przeciwnym wypadku będziemy mogli być „trochę” zawiedzeni finalnym efektem. Mianowicie jeśli nie wymieszamy masy odpowiednio starannie pojawią się na ścianie ciemne smugi, które w widoczny sposób będą oszpecać tynk.

 

 

5. WYKONYWANIE MIESZANKI W "RATACH"

W skrócie. Musimy zrobić od razu tyle tynku aby starczył on na całą wykonywaną powierzchnię. Jeśli będziemy wyrabiać tynk na „raty” ryzykujemy, że będzie miał trochę inny odcień niż ten zrobiony wcześniej.

Skutkuje to ostatecznie niejednolitą kolorystycznie masą, której nie da się już w żaden sposób odbarwić. Ostatecznie będziemy mogli ją po prostu zostawić w takich kolorach albo zdecydować się na usuwanie tynku poprzez szlif. W ten sposób tracimy czas i przede wszystkim pieniądze.

 

 

6. PRZYDATNE LINKI

Blog o tym jak poprawnie wykonać mikrocement Mikrocement jak wykonac znajdziecie pod tym linkiem. Znajduje się tam szczegółowa instrukcja jak krok po kroku wykonać tę dekorację.

 

Polecany przez nas mikrocement i inne produkty o efekcie betonu architektonicznego znajdziecie tutaj Dekoracje o efekcie betonu. Jest to oferta wielu popularnych dekoracji o imitacji betonu oraz omawianego przez nas tutaj mikrocementu.

 

JAKIE WNIOSK NA TEMAT MIKROCEMENTU?

Błędów może i nie jest dużo ale za to nie wszystkie są takie oczywiste. Lepiej nie ryzykować i starać się unikać tych pomyłek.

Chyba, że nie przeszkadza nam długi i żmudny proces usuwania, źle wykonywanych prac. I oczywiście dodatkowe i nie takie małe koszty tych właśnie poprawek.

 

 

Autor – Cyprian Kozłowski.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl