Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki

baner nowgo sklepu budowlanego

Nowoczesne farby - Poznaj nowinki budowlane 0
Nowoczesne farby - Poznaj nowinki budowlane

Nowoczesne farby - piękny efekt na ścianie to nie wszystko

 

Nowoczesne farby dekoracyjne nie są już tylko ładnym efektem na ścianie. Od dzisiejszych farb oczekuję się coraz więcej. Skoro czytasz ten wpis to znaczy że jesteś jednym z tych inwestorów którzy kupują świadomie. Ten wpis będzie ciągle rozwijany razem z technologią budowlaną.

Będziemy w nim informować o najnowszych farbach na rynku polskim.

 

Dzisiejsze farby nie oferują tylko efektu wizualnego. Producenci rozwijają swoje produkty razem z rynkiem szukając inspiracji w pozostałych dziedzinach życia codziennego. 

Dzisiaj produkt musi rozwiązywać jakiś problem, który cię trapi. Kupowanie dla idei kupowania kończy się w erze świadomego klienta. Podobnie jest z kupowaniem tanich bubli.

Z naszych statystyk klienci są w stanie więcej zapłacić za produkty, jeśli uznają, że wniesie więcej niż jego tańszy odpowiednik mimo iż nie potrzebują tej dodatkowej funkcji.

Ale kto wie, może w przyszłości może się przydać.

 

oferta farb dekoracyjnych

 

 

Spis Treści

1. Jakie funkcje pełnią dzisiaj farby dostępne na Polskim rynku?

2. Podział farb według najważniejszej funkcji jaką pełnią

 

 

Jakie funkcje pełnią dzisiaj farby dekoracyjne dostępne na Polskim rynku?

 

Farby do ścian pełnią kilka ważnych funkcji, które wpływają na jakość i wygląd przestrzeni wewnętrznej. Posiadają też szereg cech, o których mogłeś nie wiedzieć. Oto kilka oczywistych funkcji i kilka które mogą cię zaciekawić:

  1. Ochrona: Jedną z podstawowych funkcji farby jest ochrona ścian przed zanieczyszczeniami, wilgocią, grzybami i pleśnią. Dobrze dobrana farba może zapobiegać uszkodzeniom i wydłużać żywotność powierzchni ścian.

  2. Estetyka i dekoracja: Farba wpływa na wygląd pomieszczenia poprzez kolor i wykończenie. Możliwość wyboru z szerokiej gamy kolorów i efektów pozwala na dostosowanie wnętrza do indywidualnych preferencji i stylu.

  3. Poprawa jakości powietrza: Niektóre farby są zaprojektowane tak, aby poprawiać jakość powietrza w pomieszczeniu. Na przykład farby fotokatalityczne mogą pomóc w redukcji zanieczyszczeń. Eko farby minimalizują emisję szkodliwych substancji. Farby formaldehydowe wciągają związki formaldehydu z wszystkich elementów w pomieszczeniu dywany, panele, meble. Potocznie ten zapach określa się zapachem nowości.

  4. Odbicie światła: Farba może wpłynąć na odbicie światła w pomieszczeniu. Jasne kolory odbijają więcej światła, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i jaśniejsze, podczas gdy ciemne kolory absorbują światło i mogą dodać pomieszczeniu przytulności.

  5. Maskowanie niedoskonałości: Specjalne farby strukturalne mogą być używane do maskowania niedoskonałości na ścianach, takich jak pęknięcia, dziury lub nierówności. Na przykład, matowe wykończenie może pomóc w ukryciu drobnych defektów krzywizny ścian i sufitu.

  6. Izolacja termiczna i akustyczna: Niektóre farby zawierają specjalne składniki, które mogą pomóc w izolacji termicznej, zmniejszając straty ciepła przez ściany, lub w izolacji akustycznej, redukując przenikanie dźwięków. te właściwości są udokumentowane badaniami i certyfikatami. Chciałbym im poświęcić więcej czasu w osobnym wpisie bo jest o czym pisać.

  7. Łatwość czyszczenia: Farby o wykończeniu satynowym lub półbłyszczącym są często bardziej odporne na plamy i łatwiejsze do czyszczenia, co jest przydatne w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia, takich jak kuchnie czy łazienki. Wynika to z zamkniętej struktury komórkowej farby, w którą nie wnika brud, przez co łatwo się ją czyści.

  8. Interaktywność: Nowoczesne farby mogą oferować funkcje interaktywne. Na przykład farby magnetyczne, które pozwalają na przyklejanie magnesów do ściany, lub farby tablicowe, na których można pisać kredą wielokrotnie i zmywać ją jak zwykłą tablicę.

 

 

Podział farb według najważniejszej funkcji jaką pełnią

 

Nowoczesne farby są wykorzystywane do malowania ścian i sufitów, które oprócz pełnienia podstawowej funkcji, jaką jest ochrona i odświeżanie powierzchni, oferują również szereg funkcji. Technologia farb ciągle się rozwija, a producenci starają się wprowadzać na rynek coraz to nowsze rozwiązania. Oto kilka przykładów nowoczesnych farb, które mogą być dostępne na rynku:

Farby z dekoracyjnym efektem tynku weneckiego - tynk wenecki to technika malowania, która naśladuje wygląd marmuru. Farby te często mają grubszą konsystencję i pozwalają uzyskać wyjątkowe efekty na ścianie.

 

Farby magnetyczne - zawierają cząsteczki żelaza, dzięki czemu ściana malowana taką farbą może być używana jako tablica magnetyczna. Pomysł na ścianę w biurze, działach sprzedaży itd. 

 

Farby tablicowe - po wyschnięciu umożliwiają pisanie kredą na powierzchni. Świetny pomysł na ścianę w pokoju dziecka i kuchni. Dla dziecka będzie to frajda dla rezydującego w kuchni ściana ku pamięci na której znajdą się bieżące informację w łatwo dostępnym i widocznym miejscu. Na przykład "kochany mężu obiad jest w piekarniku"

 

Farby z efektem betonu architektonicznego - naśladują wygląd surowego betonu, co jest popularne w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach. Plusem jest, że ten efekt w postaci farby jest banalnie prosty w wykonaniu. Dwa filmy na Youtubie i wiesz wszystko, aby zrobić efekt betonu na ścianie bez pomocy fachowca.

 

Farby metaliczne i perłowe - zawierają drobinki metalu lub pigmenty perłowe, które odbijają światło, nadając powierzchni wygląd metalu lub połysk. Większość tych farb cechuje wysoka odporność na szorowanie. Można je łatwo zmywać bez obawy że uszkodzisz dekorację na ścianie.

 

Farby z efektem rdzy - naśladują wygląd naturalnie zardzewiałego metalu i często używane są do nadania wnętrzom charakteru loftowego. Jest to materiał maksymalnie na jedną główną ścianę w pomieszczeniu. 

 

Farby termochromowe - zmieniają kolor w zależności od temperatury, co pozwala na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Jest to wciąż mało popularna farba w domach. Jednak bardzo popularne wykończenie w klubach nocnych. Osobiście uważam że jest to fajna atrakcja o pokoju dziecka lub placów zabaw. 

 

Farby z efektem 3D - pozwalają na tworzenie wzorów i tekstur, które wydają się wychodzić poza powierzchnię ściany. Produkty mało znane na polskim rynku. Niestety trudne w aplikacji. Wymagane jest przeszkolenie na zasadzie warsztatów praktycznych, a nie zwykłego pokazu robionego przez specjalistę. 

 

Eko farby - produkowane z naturalnych składników, bez szkodliwych substancji. Są one bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia. Wracają do łask z racji tego że bycie eco i prowadzenie zdrowego trybu życia stało się bardzo modne. Poza tym co jest złego przebywać w pomieszczeniu w którym panuje atmosfera świeżości.

 

Farby fotokatalityczne - posiadają właściwości oczyszczające powietrze, dzięki czemu pomagają w redukcji zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Popularność na nie wzrosła zimą 2022 roku, kiedy opał był drogi, a nocne powietrze w miastach było nie do zniesienia.

Poza tym jest to już standardowa farba używana w instytucjach zdrowia jak szpitale i przychodnie. Powstrzymuje także pleśnie.  Poświęcę tej farbie osobny wpis na blogu. Nie wiem czy ktoś kojarzy głośny artykuł o grzybie (boczniaku) który wyrósł na jednej z sal szpitalnych?

 

Farby fluorescencyjne - świecą w ciemności po naświetleniu światłem, co może być wykorzystane w celach dekoracyjnych, szczególnie w pokojach dziecięcych. W okresie przed pandemią było to standardowe wykończenie ciemnych korytarzy w klubach nocnych.

Kto nie widział takiej ściany w klubie z parkietem do tańca ten jeszcze nie był w prawdziwym imprezowym lokalu.

 

Autor:
Adam Chaczka

Artykuły na Podobny temat:

1. Zapraszam do artykułu, który rozwinie świadomość o możliwościach urządzenia Twojej sypialni.
    Farby strukturalne jako środek do zmiany nastroju w sypialni

2. Poradnik o nowościach w branży farb dekoracyjnych, aktualizowany regularnie:
    Farba dekoracyjna, tapeta, czy panele ścienne — które wybrać?

3. Interesuje Cię efekt rdzy? Zobacz jak wiele efektów rdzy możesz zrobić na ścianie?
    Farba dekoracyjna - efekt rdzy wszystko co musisz wiedzieć

Najchętniej czytane Poradniki:

1. Artykuł ujawniający triki wykonawców Jak malować perłową farbą strukturalną na ścianie? Artykuł zawiera film instruktażowy.
Jak wykonać perłową farbę strukturalną i dekoracyjną?.

2. Podoba Ci się efekt betonu architektonicznego? Nie masz doświadczenia, ani wprawy?  Zobacz jak łatwo zrobić beton na ścianie przy pomocy farby betonowej. Farba - efekt betonu, jak nakładać? Ten poradnik jest dla Ciebie, zawiera filmy instruktorskie.

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl