Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki
Perłowa farba strukturalna deserto Pigio - jak nakładać 0
Perłowa farba strukturalna deserto Pigio - jak nakładać

PERŁOWA FARBA STRUKTURALNA DESERTO PIGIO - JAK NAKŁADAĆ?

 

Jest to jedna z ciekawszych farb strukturalnych dostępnych na rynku. Jest to oczywiście spowodowane jej efektem wizualnym, który jest bardzo estetyczny i stonowany. Najważniejsze jest to, że ta farba strukturalna jest banalnie prosta w malowaniu i każdy ja położy na ścianie bez większych trudności.

Nadaje pomieszczeniom taktu i wręcz kobiecej delikatności i finezji. Jednak najbardziej charakterystyczną rzeczą jest jej struktura. Przez nią wiele osób myli Perłową farbę strukturalną od Pigio z tynkiem dekoracyjnym, ale wciąż jest to farba. O niesamowitym efekcie i strukturze. No dobra ale jak ją wykonać? Już mówimy...

Jednak jeszcze jedna ważna rzecz. Już ostatnia. Jeśli chciałbyś zapoznać się także z innymi interesującymi dekoracjami ściennymi to koniecznie zajrzyj tutaj Farby Strukturalne i Dekoracyjne. Jest to jeden z największych zbiorów unikalnych dekoracji ściennych o niepowtarzalnych efektach wizualnych.

Niezależnie od tego czy jesteś miłośnikiem rzucającego się w oczy stylu Glamour czy może raczej preferujesz zimne oraz stonowane wystroje utrzymane w stylu industrialnym powinieneś znaleźć tutaj coś dla siebie.

Uwielbiasz dekoracje z brokatem? Proszę bardzo, znajdziesz tutaj niejeden ich wariant. A może coś w stylu betonowym? Jasne, albo może imitacja drewna czy deski? Nie ma problemu? Efekt rdzy i miedzy? A może perłowy lub metaliczny połysk.

Te i wiele wiele więcej wyjątkowych farb znajdziesz pod powyższym linkiem. Można powiedzieć, że dla każdego znajdzie się coś miłego ;)

 

Spis Treści Artykułu

1. Oczyszczenie podłoża.

2. Gruntowanie powierzchni.

3. Przygotowanie farby do użycia.

4. Warstwowe nanoszenie farby.

5. Perłowa farba strukturalna deserto Pigio. 

 

 

1. OCZYSZCZENIE PODŁOŻA

Powierzchnia ściany musi być czysta i wolna od wszelkich zabrudzeń w postaci kurzu, resztek starych farb lub tynków itp. Nie mogą na niej również występować żadne tłuste plamy np. po oleju czy innych tłuszczach.

Ściany powinna być gładka, nie musi być prosta, ale za to wolna od wszelkich ubytków jak np dziury czy rysy. Jeśli takowe są to trzeba je zatynkować. Przede wszystkim jednak ściana musi być sucha. Jeśli ewentualne wyprawki zostały zrobione przystępujemy do pracy.

 

 

2. GRUNTOWANIE POWIERZCHNI

W pierwszej kolejności nanosimy preparat gruntujący. Teraz wyjaśnienie kiedy malujemy farbą podkładową, a kiedy gruntem.

Gruntu używamy na ścianach chłonnych, czyli po gipsowaniu i tynkowaniu. Proponuje nie używać koncentratów ponieważ może wytworzyć się efekt szklanki na ścianie.  Koncentraty jak Unigrunt z atlasa używa się pod tynki lub kleje. Pod farby powinno się go rozcieńczyć 1:1.  W skrócie gruntujemy:

  • ściany po gipsach i gładziach gipsowych,
  • otynkowane ściany na gładko,
  • surowe płyty kartonowo -gipsowe (chociaż tutaj można użyć farby gruntującej).

Na pozostałe powierzchnie używamy farb gruntujących typu śnieżka grunt, czy Latex grunt Lakma. Szczególnie polecane są, gdy kolor ściany wyraźnie różni się od koloru naszej przyszłej dekoracji. Farba gruntująca po wyschnięciu ładnie odcina stary kolor nawet jeśli jest bardzo intensywny.

 

Farbę jak i preparat gruntujący przed aplikacją należy dokładnie rozmieszać. Nakładamy je w taki sposób aby zostawiały po sobie jak najmniejszą strukturę. Polecamy do tego wałek z krótkim włosiem np około 10 mm lub zaawansowane wałki z mikrofibry, które mimo długiego włosia zostawiają gładką ścianę, polecane są Microline Pro z shullera.

 

 

3. PRZYGOTOWANIE FARBY DO UŻYCIA

Przed rozpoczęcie aplikacji farbę należy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musimy ją odpowiednio wymieszać aby jej struktura była jednolita. Farby nie trzeba rozcieńczać z wodą jest substancją od razu gotową do użycia.

Jednak jeśli ktoś mimo wszystko chcielibyśmy to zrobić to ilość wody nie może przekroczyć 5% objętości całej farby. Do wymieszania farby podkładowej Primer jak i farby strukturalnej  można użyć mieszadełka do struktur.

Należy pamiętać, aby je umyć przed wymieszaniem drugiej farby. Mieszadło znajduje się w zestawie razem z innymi narzędziami - jeśli zakupisz zestaw. Uwaga mamy też aukcje z samymi farbami bez narzędzi. 

 

 

4. MALOWANIE FARBĄ PODKŁADOWĄ I FARBĄ STRUKTURALNĄ

Zaczynamy od farby podkładowej, którą nakładamy wałkiem. Poręczne są małe wałki o szerokości 10 cm, ponieważ masz dobrą kontrolę na równomiernym dozowaniem farby i co więcej wałek mieści się z kwadratowym wiaderku Primera co umożliwia malowanie bezpośrednio z wiaderka. W jednej ręce wiaderko trzymane od spodu w drugiej mały wałek i prace wre. 

Primera nanosimy ruchem jednostajnym, mokre na mokre. Czyli póki warstwa farby nie wyschnie można wałkować farbę bez obawy że będą różnice w kolorze farby na ścianie. Jeśli nałożysz farbę na wyschniętą już warstwę farby, wówczas nałożyłeś drugą warstwę farby i w tym miejscu kolor może być intensywniejszy. 

Przypomina mi się częsty błąd malarzy samouków, gdzie malują w pierwszej kolejności małym wałkiem ramkę po obrysie ściany, następnie malują dużym wałkiem środek. Efekt jest taki że zanim chwycą za duży wałek to ramka zdąży wyschnąć i dużym wałkiem nakładają w pewnych miejscach drugą warstwę.

Jak całość wyschnie to oczom ukazuje się kolarz na ścianie tu jaśniejszy kolor tam bardziej intensywniejszy, o co chodzi? Widocznie farba do d..py.

Nie mówię, że metoda jest zła. Korzystam z niej na każdej "fuszce", z tą różnicą, że zagęszczam ruchy i nie pozwalam ramce wyschnąć.

Producent zaleca nakładać dwie warstwy Primera. Ja myślę to zależy. Jeśli ściana ma bardzo zbliżony kolor do podkładu to jedna warstwa ZWYKLE wystarcza, nie mniej nie zawsze. Oceń sam, czy widać prześwity.

Gdy wybierasz kolor mający cokolwiek wspólnego z żółtym to czasami nawet 3 razy trzeba malować Primerem, aby ściana była jednolita i to nie ma znaczenia jakiej marki jest farba. Żółto podobne kolory w praktyce mają słabsze krycie niż pozostałe barwy np. szarości.

Proponuje nanosić kolejną warstwę Primera po około 3h (po wstępnym wyschnięciu) lub jeśli dobrze zadbasz o warunki sprzyjające schnięciu farby (przeciąg, wyższa temperatura w pomieszczeniu lub jedno i drugie na zmianę.

Jeśli farba nie będzie odpowiednio sucha to może zawijać się na wałek podczas malowania drugiej warstwy, więc najlepiej odczekaj to kilka h.

 

Po kolejnych 4 h, a najlepiej 10-12 h możemy malować farbę strukturalną Deserto, czyli ostatnią warstwę. 

Farbę strukturalna Deserto możemy malować wałkiem, natryskiem, gąbką, ale najciekawsze efekty otrzymamy pędzlem dekoracyjnym- zwykle też jest zestawie.

Metod jest kilka:

  • Nieład artystyczny - czyli losowa malujesz pędzlem w różne strony.
  • Po skosie - bardzo popularny i widowiskowy efekt końcowy. Nie mniej nie zawsze wychodzi idealnie prosto, ponieważ stojąc blisko przy ścianie tracisz perspektywę.
  • Poziomo lub pionowo.
  • W jodełkę.

Etap malowania farbą strukturalną jest tak prosty, że trudno jest go opisać bardziej niż w 4 zdaniach. Opakowanie Deserto jest najlepsze z wszystkich z jakimi pracowałem.

Można malować bezpośrednio z wiaderka plus do tego dostęp do farby nie jest w żaden sposób ograniczony, więc można wykorzystać ją do ostatniej kropli. Do brzegu Adam...
Proces nakładania farby strukturalnej w 4 zdaniach

  • Chwytamy wiaderko od spodu w jedną rękę w drugą pędzel. 
  • Zamaczamy pędzel w wiaderku i malujemy farbą strukturalną po ścianie w ustalonym przez siebie wzorze. Na początek zalecam krzyżowo misz-masz.
  • Po pomalowaniu około 1 m2 ściany wracamy do początku i wygładzamy farbę delikatnie prawie suchym pędzlem (dobrze jak jest drugi i jest całkowicie suchy jest po prostu łatwiej) 
  • Farbę można nakładać wielokrotnie na siebie, mokre na mokre lub mokre na suche bez obawy że będzie widać przejścia czy zmiany w intensywności koloru.

To wszystko.

Jeśli chodzi o 3 podpunkt to jest to dobra praktyka. Niweluje ślad mokrego pędzla. Jeśli ktoś malował farbą do metalu to wie, że pędzel zostawia charakterystyczne ślady. Dlatego osobiście nie toleruje wyprawek i odcięć robionych pędzlem.

Jeszcze jedna uwaga odnośnie lakierowania. Polscy producenci przyzwyczajają inwestorów do zabezpieczania wszystkiego lakierem 

 

 

5. PERŁOWA FARBA STRUKTURALNA DESERTO PIGIO

Jeśli jesteś zainteresowany farbą strukturalną, którą właśnie omówiliśmy to znajdziesz ją tutaj Perlowa farba strukturalna Deserto Pigio, wszystkie szczegóły na jej temat oraz wszelkie dane technicznie znajdziesz właśnie tam.

 

 

Autor - Cyprian Kozłowski

 

Sprawdź aktualne ceny naszych tynków silikonowych i elewacyjnych

Podobne artykuły z filmami z działu poradników Jak wykonać?

  1. Podoba Ci się efekt betonu architektonicznego? Nie masz doświadczenia, ani wprawy?  Zobacz jak łatwo zrobić beton na ścianie przy pomocy farby betonowej. Farba - efekt betonu, jak nakładać? Ten poradnik jest dla Ciebie, zawiera filmy instruktorskie.

  2. Chcesz się dowiedzieć jak samodzielnie zrobić perłowy efekt rosy na ścianie przy pomocy włoskich farb? Chcesz wiedzieć jak uniknąć błędów podczas malowania? Ten poradnik jest dla Ciebie: Jak wykonać farbę strukturalną na ścianie?

  3. Podoba ci się efekt rdzy na ścianie? Przeczytaj nasz poradnik i obejrzyj film instruktażowy, aby posiąść wiedzę fachowca i zrobić efekt rdzy na ścianie całkowicie samodzielnie. Jak malować efekt rdzy na ścianie?

  4. Lubisz połączenie matu z błyszczącymi drobinkami brokatu? Z naszym poradnikiem zrobisz sobie na ścianie efekt gwiezdnej nocy całkowicie samodzielnie. Jak zrobić efekt gwiezdnej nocy na ścianie?

  5. Lubisz gładkie dekoracje na ścianie? Podoba ci się jak jest kompromis między matem, a połyskiem? Powinnaś poznać farbę o efekcie aksamitu. Przeczytaj nasz poradnik jak ja nakładać na ścianę: Farba o efekcie aksamitu - jak nakładać?

  6. Jeden z najpopularniejszych farb strukturalnych w Polsce. Oto poradnik jak zrobić efekt rosy na ścianie: Farba o efekcie rosy - Jak malować?

  7. Podobają ci się ściany w metalicznych kolorach? Przeczytaj nasz poradnik: Jak wymalowć na ścianie efekt miedzi?

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl