Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki

Dlaczego warto się rejestrować

Porównanie tynków elewacyjnych / fasadowych 0
Porównanie tynków elewacyjnych / fasadowych

  Porównanie tynków elewacyjnych / fasadowych

 

Jeśli chodzi o tynki elewacyjne to nie można narzekać na brak wyboru. Najpopularniejszymi z nich i jednocześnie najłatwiej dostępnymi na rynku są tynki akrylowe, silikonowe, silikatowe oraz silikonowo – silikatowe.

Każdy z nich posiada unikalny zestaw cech i właściwości, które sprawiają, że ich zastosowanie zawsze różni się w mniej bądź większym stopniu od siebie. I właśnie dlatego powstał ten blog, aby wyjaśnić czym dokładnie się różnią.

Istotnym jest to aby odpowiednio dobrać tynk do otoczenia, w którym mieszkamy. Inaczej może dojść do wielu różnych komplikacji. Mogą być one większe lub mniejsze ale zawsze będą wymagały od nas pewnych prac naprawczych czy korekcyjnych. Nie trzeba chyba wspominać, że takowe pochłaniają czas oraz pieniądze.

 

Jeśli chcesz kupić tynk silikonowy lub inny tynk elewacyjny w dobrej cenie to sprawdź

ofertę tynków elewacyjnych na budujto.pl klikając TUTAJ

 

SPIS TREŚCI BLOGA

1. Tynk silikonowy.

2. Tynk silikatowy.

3. Tynk silikonowo – silikatowy.

4. Tynki akrylowe.

5. Sprzedaż tynków w poprzednich latach, udział procentowy sprzedaży.

6. Przydatne linki.

 

 

1. TYNK SILIKONOWY

Tynki silikonowe to jedne z najchętniej wybieranych tynków elewacyjnych / fasadowych. I nie ma co się dziwić. Są bardzo wydajne i posiadają szereg wielu bardzo przydatnych właściwości. Są między innymi,

  • Wodoodporne - woda nie wsiąka w strukturę tynku.

  • Samoczyszczące - pyły i inne zabrudzenia nie wnikają w strukturę tynku tylko na niej osiadają i są zmywane wraz z deszczem.

  • Wysoka odporność mechaniczna - są bardzo wytrzymałe na różne uszkodzenia np. obicia, obtarcia itp.

  • Odporne na porosty, grzyby pleśni itp. - nie wszystkie tynki posiadają tą właściwość, zazwyczaj te wysokiej jakości. W ich składzie aplikuje się związki chemiczne, które blokują powstawanie m.in. wcześniej wymienionych porostów.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o samych tynkach silikonowych zachęcamy do przeczytania bloga na ich temat Tynk silikonowy wszystko co musisz wiedzieć poznacie tam wszystkie niezbędne szczegóły, które pomogą wam zrozumieć sposób działania tych farb i nie tylko.

 

Same tynki silikonowe najlepiej sprawdzają się w środowisku miejskim. Można je również swobodnie stosować na wsiach jeśli domy nie znajdują się w pobliżu podmokłych terenów albo środowiska, w którym panuje ciągła wilgoć. Do takich miejsc tynk silikonowy się nie nadaje.

 

 

2. TYNK SILIKATOWY

Tynki silikatowe nie są najpopularniejszymi tynkami. I nie ma co się dziwić. Nie każdy fachowiec czy wykonawca jest w stanie je poprawnie wykonać. Wiąże się to z tym, że są naprawdę wymagające jeśli chodzi o panujące warunki.

Zbyt mocny wiatr czy zbyt intensywne padanie światła na fragment otynkowanej ściany może negatywnie wpłynąć na całość i np. odbarwić tynk albo nawet go w pewnym stopniu uszkodzić. Poza tym ma bardzo ograniczoną w porównaniu do innych tynków paletę kolorów.

Teraz pewnie sporo osób zadaje sobie pytanie, to po kiego grzyba komuś coś takiego? Otóż sam tynk silikatowy jest bardzo odporny, wydajny, wytrzymały i nie tylko. Jest dużo bardziej wytrzymały niż silikonowy. Tylko problem tkwi w tym że jest trudny do wykonania.

I jego docelowym środowiskiem są kraje o innym klimacie. Jednak jeśli się uprzeć dobrze jest zastosować je w następujących miejscach. 

  • Domy wybudowane w lasach lub w ich pobliżu – ze względu na podmokły teren i wilgotne środowisko tynki silikatowe nadają się tam najlepiej. Są całkowicie odporne na takie warunki i zapewniają tamtejszym budynkom bardzo dobrą ochronę.

  • Budynki znajdujące się blisko jezior bądź stawów – sytuacja jesr dokładanie taka sama jak w przypadku domów w lasach lub w ich pobliżu.

  • Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej to zachęcamy do przeczytania bloga poświęconego tylko tynkom silikatowym.

Jednak mimo wszystko odradzamy stosowanie go i wykorzystanie innej alternatywy. Tynki silikatowe dobrze się sprawdzają ale nie w naszym klimacie. Są dobrym rozwiązaniem w krajach takich jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia, do których klimatu były przystosowywane.

U nas na dobrą sprawę nigdzie nie da się wykorzystać ich pełnego potencjału. Widać to chociażby po jego udziale sprzedaży w całym kraju.  Tynki silikatowe co z nimi nie tak tutaj dokładnie wyjaśniamy i omawiamy dlaczego nie warto kupować tynków silikonowych w Polsce i jak to się ostatecznie skończy.

 

 

3. TYNK SILIKONOWO – SILIKATOWY

Cóż po jego nazwie można w sumie już troszkę się domyślić jakie będą jego niektóre właściwości. Powiedzmy sobie wprost. Tynki silikonowo – silikatiowe to na dobrą sprawę tynki do wszystkiego i jednocześnie niczego.

Tak jak nazwa wskazuje są one połączeniem tynków silikonowych i silikatowych. A dokładniej połączeniem ich najlepszych cech (przynajmniej w teorii). Posiadają zalety ich obu i w dodatku nie są tak wymagające w wykonaniu jak tynki silikatowe ale wciąż bardziej niż np. silikonowe czy akrylowe.

Można je dowolnie stosować zarówno w aglomeracjach miejskich jak i na terenach podmokłych i bardzo wilgotnych takich jak lasy, jeziora oraz ich okolice.

 

Pomimo swojego bez wątpienia szerokiego zastosowania tynk nie cieszy się zbytnią popularnością wśród klientów.

Nie jest co prawda najrzadziej wybieranym tynkiem tylko ludzie wciąż wolą korzystać z tynków silikonowych. I tak naprawdę nie ma co się dziwić. Tynk silikonowy jest tylko nieznacznie droższy a da dużo lepszy efekt. Jest bardziej wydajny, wytrzymały itp. 

 

 

4. TYNKI AKRYLOWE

Tynki akrylowe są jednymi z najstarszych jeśli nie najstarszymi tynkami z naszego małego zestawienia. Korzysta się z nich już bardzo bardzo dawna i do teraz wielu fachowców pracujących już od nawet 40 lat uważa je za najlepsze tynki. Jednak czy to prawda?

Odpowiedź jak zwykle nie jest jednoznaczna ponieważ, zależy. Jeśli zostaną wykorzystane w odpowiednim miejscu to jak najbardziej nie można im w sumie nic zarzucić. Jednak nie zmienia to faktu, że są to już najrzadziej wybierane tynki z naszej listy. I ma to swój powód i to bardzo dobry ale o nim za chwilkę.

Tynki akrylowe swoimi właściwościami są przyrównywane do tynków silikonowo – silikatowych. I nie jest to w sumie nic dziwnego. Posiadają wręcz identyczne właściwości oraz pawie takie samo zastosowanie, właśnie prawie.

Tynki akrylowe mają jedną bardzo niepożądaną cechę, przyciągają kurz. Jest to w szczególności widoczne w następujących miejscach.

 

Centra dużych miast – w dużych miastach gdzie panuje spory ruch samochodowy lepiej zrezygnować z tego typu tynków. Pył, kurz i inne drobne zabrudzenia unoszące się w powietrzu będą przyciągane przez tynki i widoczny sposób będą na nich osiadać.

 

Wsie oraz mniejsze miejscowości otoczone polami – nie trzeba tutaj chyba wyjaśniać skąd pył i kurz mogą się wziąć. To raczej dość oczywiste. To zalecenie tyczy się nie tylko domów znajdujących się w pobliżu tych pól ale i tych będących nawet w znacznej odległości.

Wiatr bez problemu rozprowadza nawet pozornie niewidoczne drobinki kurzu.

 

Domy w pobliżu polnych dróg – tutaj należy wręcz unikać tynku akrylowego jak ognia. Chyba, że odpowiada nam budynek oblepiony grubą warstwą kurzu, pyłu oraz piachu.

 

Przyciąganie kurzu to bez wątpienia największy mankament tynków akrylowych, który deklasuje je na tle innych, które nie posiadają takiego problemu.

Tynk akrylowy nie jest zły. Znajdzie zastosowanie w wielu miejscach tylko ludzie ostatecznie jak pokazują to wyniki sprzedaży wolą dopłacić te 15 czy 20 zł i nie musieć martwić się o takie rzeczy

 

 

5. SPRZEDARZ TYNKÓW W POPRZEDNICH LATACH, UDZIAŁ PROCENTOWY SPRZEDAŻY. 

2019 rok

  • Tynki silikonowe – 35%

  • Tynki silikatowe – 2%

  • Tynki silikonowo - silikatowe – 40%

  • Tynki akrylowe – 23%

 

2020 rok

  • Tynki silikonowe – 45%

  • Tynki silikatowe – 1%

  • Tynki silikonowo - silikatowe – 35%

  • Tynki akrylowe – 19%

 

2021 rok

  • Tynki silikonowe – 80%.

  • Tynki silikatowe – 0%.

  • Tynki silikonowo silikatowe – 10%.

  • Tynki akrylowe – 5%.

  • * Tynki hydrofilowe – 5%.

 

2022 rok

  • Tynki silikonowe – 82%.

  • Tynki silikatowe – 0%.

  • Tynki silikonowo silikatowe – 8%.

  • Tynki akrylowe – 6%.

  • * Tynki hydrofilowe – 4%.

 

6. PRZYDATNE LINKI

Zachęcamy zapoznać się z ofertami przeróżnych tynków elewacyjnych / fasadowych na naszej stronie. Znajdziecie tam przeróżne tynki fasadowe, silikonowe, silikonowo – silikatowe i nie tylko. Zostawiamy dla was link poniżej. Tynki fasadowe zewnętrzne, znajdziecie tutaj pełną listę wysokiej jakości artykułów budowlanych, które świetnie sprawdzą się na elewacji budynków.

 

 

Autor – Cyprian Kozłowski

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl