Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki
Prąd budowlany co to? Czym różni się od zwykłego? 0
Prąd budowlany co to? Czym różni się od zwykłego?

PRĄD BUDOWLANY, CO TO? CZYM SIĘ RÓŻNI OD ZWYKŁEGO?

 

Prąd budowlany to coś o co pyta bardzo wiele osób. Czym się różni prąd budowlany od tego zwykłe? Jak i skąd można dostać prąd budowlany. Do czego i kiedy się go stosuje? Czy warto się nim zainteresować? Są to jedne z najczęściej pojawiających się pytań, na które odpowiemy sobie w tym artykule.

 

 

CZYM JEST PRĄD BUDOWLANY?

Nie jest to wbrew pozorom proste pytanie. Dlaczego? Ponieważ prąd budowlany nie posiada swojej prawnej definicji. Można powiedzieć, że tak jak wskazywałaby na to nazwa jest to prąd dostarczany na plac budowy. Jednak nie jest to pełne i w 100% poprawne wyjaśnienie tego. Prąd budowlany to energia elektryczna tymczasowo dostarczana do konkretnego miejsca. Nazwa wzięła się właśnie od tego, że jest ona najczęściej dostarczana na place budowy w celu wykonania zadań wymagających dostępu do energii elektrycznej. Może być ona jednak również dostarczana do miejsc takich jak np. działki, jeśli nie zdecydujemy się na alternatywne pozyskiwanie prądy. Np z alternatora.

 

 

ILE KOSZTUJE PRĄD BUDOWLANY?

Z racji, że prąd budowlany jest tylko chwilową inwestycją, logicznym będzie, że jego ceny są stosunkowo większe niż w przypadku zwykłego prądu. Dla porównania przedstawiamy ofertę firmy ENEA na rok 2021 dotyczącą dostaw prądu zwykłego oraz budowlanego.

  • Enea - taryfa G11 0,3583 zł/kWh (prąd zwykły).
  • Enea - taryfa C11 0,4659 zł/kWh (prąd budowlany).

 

 

CZYM RÓŻNI SIĘ PRĄD BUDOWLANY OD ZWYKŁEGO?

Jego dwie największe różnice przedstawiliśmy już powyżej.

  • Po pierwsze, prąd budowlany jest droższy od prądu zwykłego (powodem tego jest druga różnica).
  • Po drugie, prąd budowlany jest tylko tymczasową instalacją, która zostaje zdemontowana po zakończeniu np. prac budowlanych.

 

 

JAK UZYSKAĆ PRĄD BUDOWLANY?

Powiemy szczerze. Jeśli potrzebujecie prądu na np. wcześniej wspomnianą działkę to zrezygnujcie z prądu budowlanego. Jest on droższy niż zorganizowanie alternatywy w postaci agregatu, to pierwszy powód. Drugim jest bardzo duża i odstraszająca wręcz ilość formalności, które trzeba w związku z nim załatwić. Mowa tutaj oczywiście o wszelkich pozwoleniach budowlanych. Poza tym dostarczenie go zajmuje dużo czasu. Trzeba zacząć załatwiać to już miesiąc lub dwa przed rozpoczęciem prac. Poza tym trzeba uzgodnić wszystkie szczegóły z dostawcą energii np. zapotrzebowanie.

Uwaga! Czas dostarczenia prądy budowlanego na plac budowy będzie się różnił w zależności od sytuacji. 1 – 2 miesiące to szacowany czas oczekiwania.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl