Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki

baner nowgo sklepu budowlanego

Taśma Amerykańska - Tuff Tape taśma 11/10 0
Taśma Amerykańska - Tuff Tape taśma 11/10

Taśma Amerykańska - Tuff Tape taśma 11/10

 

Taśma amerykańska to produkt, który można uznać za jeden ze światowych ewenementów.

Jest to najpopularniejsza taśma na świecie i chyba jednocześnie najbardziej ikoniczna.

Dlaczego?

Nie dlatego, że tak wiele osób z niej korzysta, ale dlatego, że jest najbardziej stereotypową taśmą na świcie.

Każdy z pewnością kojarzy czy to z filmów czy może starych amerykańskich kreskówek sceny jak bohaterowie naprawiają taśmą nawet najbardziej absurdalne rzeczy takie jak węże ogrodowe czy jakieś narzędzia.

 

Jednak czy w dzisiejszych czasach jest to aby na pewno fikcja? Otóż nie. Kto by się spodziewał, że stare filmy będą w stanie przewidzieć z taką dokładnością w jaką stronę pójdzie taśma amerykańska nazywana dzisiaj Tuff Tape.

 

No dobra ale do jakich prac faktycznie warto wykorzystać Tuff Tape, jaką z nich wybrać, ile kosztuje i w ogóle gdzie można to kupić? Odpowiedzi na te i inne pytania dostaniecie już teraz!

 

 

Do czego służy Tuff Tape? Jakie zastosowanie ma Taśma Amerykańska?

 

Jest wykorzystywana do wzmacniania łączeń między płytami, ale też może zostać użyta w narożnikach np. do połączeń sufit ściana zastosowaniem lub do wewnętrznych narożników między płytami.

I nie ma co się dziwić, ta taśma potrafi zdziałać prawdziwe cuda i bije na głowę niejeden klej w akrylu, czy gips zbrojony (co do tego nie ma akurat żadnych wątpliwości).

 

Co wyróżnia amerykańską taśmę od konkurencji?

 

 

Przede wszystkim grubość taśmy jest na plus. Najcieńsza ma grubość 0,3 mm jakby porównywać taśmy francuskie z amerykańską to francuska tama jest 2 razy cieńsza, ale francuz ma inny sposób montażu i mechanicznie też daje rade.

 

Nie zawija się i nie puchnie. Ta cecha także wynika z grubości przeważnie fachowcy nie widzą tak istotnej zalety ponieważ pracowali tylko na tuff tapie i fliselinie.
Cienkie taśmy przy montażu manualnym chłoną wodę z gipsu i wyniku tego robią się pęcherze, które trzeba po wyschnięciu naciąć i poprawić gipsem.

Dzieje się tak ponieważ przy ręcznej pracy nakłada się dużo gipsu. W przypadku maszyny taśma jest tylko delikatnie posmarowana gładzią. Poza tym taśmy papierowe do maszyny nie są mają dziurek a tuff tape przepuszcza wilgoć z schnącego gipsu.

 

Ma maleńkie włoski, które świetnie wtapiają się w gips. Te ledwo zauważalne włoski na jednej z stron taśmy amerykańskiej to doskonały patent który uniemożliwia odparzenie się taśmy od podłoża. Taka sytuacja miała już kiedyś miejsce, ale tuff tape odpadł razem z gipsem, który miał go przykleić. 

Winę miał fachowiec ponieważ użył gips budowlany i a płyta była brudna. Nalot wyglądał jak sadza.

 

Można ją montować na miękką gładź gipsową, czyli na materiał którym wykańczasz połączenie. Jest to ogromny plus. Ponieważ wykańczałeś i zbroiłeś połączenie tym samym gipsem. Polecam gładzie polimerowe, łatwe w obróbce przez pierwsze 7 dni, a później nabierają odporności.

W odpowiedzi na pytanie klienta: Omega nie jest gładzią polimerową, tylko zawiera ślady polimerów, tak jak klej do siatki elewacyjnej (dlaczego nie nazywają go klejem polimerowym?)

W przypadku siatki z włókna szklanego czy fliseliny stosowało się gips zbrojony np uniflot. Był to bardzo twardy gips, który był solą w oku nieuważnego fachowca - gips zbrojony jest tragiczny w obróbce papierem ściernym.

Oznaczenia na taśmie które pokazują jak właściwie ciąć ją np. do montażu w roku, gdzie spotykają się 3 krawędzie, czyli sufit-ściana-sufit.

Wykorzystasz ją do ostatniego centymetra - jeśli masz na to ochotę. Gdy zbroisz łączenie płyt gipsowo-kartonowych właśnie skończyła się ci taśma. Otwierasz nową rolkę i nie kontynuujesz montażu na zasadzie zakładki, tylko dokładasz równo do miejsca w którym poprzednia się skończyła.

To wyśmienita zaleta ponieważ nie generujesz niepotrzebnego odpadu.

 

 

Jakie rodzaje ma Taśma Amerykańska? Tuff Tape w praktyce

 

Jeśli chodzi o rodzaje to nie ma żadnego ogólnego i oficjalnego podziału. 

Co prawda taśmy, są podzielone na kolory co ma pomóc w odróżnieniu najważniejszej ich cechy, czyli grubości.

Czerwona taśma amerykańska Tuff Tape o grubości 0,30 mm jest uznawana za podstawową taśmę do połączeń tych samych materiałów np. płyta g-k z płytą g-k. Praktycznie stanowi 95% całej sprzedaży wszystkich taśm amerykańskich.

Taśma zielona Tuff Tape jest minimum jakie powinniśmy zastosować do połączeń ściana murowana - sufit z płyt kartonowo gipsowych. Ma grubość 0,54 mm

Niebieska  jest to najgrubsza i najbardziej wytrzymała taśma w zestawieniu. Jej grubość wynosi 0,65 mm. Jest również jednocześnie najdroższa i najmniej kupowana.

Pomarańczowa - jej grubość wynosi 0,64 i jest drugą najodporniejszą taśmą. Jednak również nie cieszy się wielką popularnością wśród kupujących. Wiadomo cena

 

 

Ile kosztuje Taśma Amerykańska w 2023r?

 

Taśma amerykańska jest bez wątpienia jedną z droższych taśm dostępnych na rynku. Jednak nie ma co się temu dziwić.

Na ten moment nie ma lepszej taśmy niż Tuff Tape a jej cena jest całkowicie zależna od długości oraz grubości taśmy i producenta na jakiego się zdecydujemy.

 

W zależności od tego na jaki konkretnie rodzaj się zdecydowaliśmy za 30m Tuff Tape zapłacimy od 100 do nawet 150zł i więcej.

 

Dokładną rozpiskę rodzajów Tuff Tape i ich ceny na 2023 macie poniżej:

Niebieska (0,65 mm) - około 159 zł za 20m.

 

Pomarańczowa (0,64 mm) - około 165 zł za 30m.

 

Zielona (0,54 mm) - około 139 zł z 30m.

 

Czerwona (0,31) - około 109zł za 30m.

Jednak patrząc na wahania cen na rynku najlepiej jest sprawdzić aktualną cenę taśmy w sklepie internetowym np. ==>> TUTAJ

 

Gdzie można ją kupić?

 

Jeśli szukasz najlepszej ceny to najlepiej jest kupić taśmę poza allegro. Unikniesz marży Allegro, którą sprzedawca musi wliczyć w towar zwykle to 10%.

Najlepiej sprzedający się produkt producenta Centerflex znajdziesz ==>> TUTAJ

Sądzę, że będzie też w najlepszej cenie. Wysyłka jest możliwa do każdego kraju w Europie.

  

No dobra a jakie są wady?

 

Jest ich mimo wszystko kilka i należy mieć je na uwadze.

Po pierwsze te taśmy nie nadają się do stosowania na zewnątrz budynku. Jest papierowa i źle znosi zamrażanie i rozmrażanie.

Po drugie są bardzo drogie - Cena. Za zwykłą rolke fliseliny zapłacilibyśmy może 4-8 zł złotych. Za tą zapłacimy ponad 100 zł.

Pytanie czy warto na tym oszczędzać? Wyobraź sobie że zaoszczędziłeś 600 zł na całym poddaszu ponieważ nie użyłeś taśmy amerykańskiej tylko tradycyjnie gips zbrojony i siatka lub fliselina. 

Jak po 4 latach połączenia skosu i sufitu zaczną się rysować na całej długości to będzie ci to przeszkadzać? Jeśli nie to zrobiłeś świetny interes.

Mnie osobiście by szlak trafił i po kilku miesiącach robienia krzywych min, wziąłbym się do roboty i poprawił jak trzeba. Tylko, gdzie tu oszczędności,

 

Przypomina mi się słowa profesora z politechniki, które idealnie pasują do tego przykładu.

Pamiętajcie, tanio też znaczy drogo.

 

Są rzeczy na których można zaoszczędzić. Elementy konstrukcyjne do nich nie należą ponieważ będziesz wiecznie remontował swoje cztery kąty, zamiast tylko odświeżać kolory na ścianach i wymieniać poduszki na kanapie bo kolor już jest nie modny.

 

Pisał dla Ciebie

Tynkarz, malarz Akrobata

Adam Chaczka

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl