Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Tynk kwarcowy – czego nie robić przy nakładaniu? 0

 TYNK KWARCOWY - BŁĘDY KTÓRYCH MOŻESZ UNIKNĄĆ

Tynk kwarcowy jest bardzo popularną dekoracją już od jakiegoś czasu. Można nazwać go następcą wciąż modnego tynku mozaikowego.

Z czasem coraz więcej osób przychodzi do nas z zapytaniami dlaczego efekt ich prac nie jest taki jak powinien.

To właśnie z tego powodu, postanowiliśmy napisać bloga z najczęstszymi błędami popełnianymi podczas wykonywanej pracy.

Unikanie tych błędów bez wątpienia pozwoli wam uzyskać satysfakcjonujący efekt.

 

SPIS TREŚCI ARTYKUŁU

1. Nie nakładać w pełnym słońcu.

2. Lepiej korzystać z mieszadła a nie wiertarki.

3. Korzystać z czystego mieszadła.

4. Nie zacierać!!!

5. Kilka użytecznych porad praktyka

6. Przydatne linki. 

 

 

1.TYNKU KWARCOWEGO NIE MOŻNA NAKŁADAĆ W PEŁNYM SŁOŃCU

 

Podczas nakładania tynku kwarcowego jedną z pierwszych rzeczy, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest oczywiście pogoda.

Tynku nie wolno nakładać w pełnym słońcu ani podczas opadów. Najlepiej wykonywać to w pochmurny dzień. Dlaczego tak? Cóż odpowiedź jest bardzo prosta.

Żywice zawarte w tynku za szybko wyschną i nie zdążą się odpowiednio zeszklić. Następstwem tego jest nieestetycznie wyglądający efekt tynku.

 


Rada na słońce - zastosuj siatkę cieniującą na rusztowanie. W 95% przypadków bezbłędnie się sprawdza.

Pozostałem 5% to źle założona siatka cieniująca lub niemiłosiernie panujący skwar, czyli wybitnie gorąco, nawet w cieniu.

 

Rada na deszcz - Jeśli naprawdę trzeba pracować bo terminy gonią to możesz zamontować drobno oczkową siatkę cieniującą lub plandekę na rusztowanie.

Plus do tego wykonaj zadaszenie z litej (nie plecionej) plandeki wychodzące z rynny już rynny. Plus ewentualnie nagrzewnica. Jest to "patent zimowy" dla doświadczonych.

Uwaga! Patrz jak stawiasz nagrzewnice, żeby nie spalić struktury tynku za wysoką temperaturą w dolnych partiach budynku.

 

Mimo to odradzam pracować w deszczu z trzech przyczyn:

  • Najważniejsza - jeśli wilgotność powietrza wyniesie ponad 50%, tynk zwyczajnie nie schnie. Jeśli tynk nie schnie istnieje prawdopodobieństwo że, w wyniku chłonięcia wilgoci z otoczenia struktura zrobi się lejące i popłynie, ale to mało prawdopodobne.

  • Dopóki tynk nie wyschnie chociażby powierzchniowo, jest narażony na działanie wody. Jeśli woda przedostanie się do środka w postaci nawet ciągle kapiących kropel, to krople kapiące na pomost rusztowania będą odbijały się na ścianę i z czasem nazbiera się tej wody tyle, że woda zacznie płynąć po ścianie tworząc zacieki, które trudno będzie zamaskować.

 

dekoracyjny tynk kwarcowy Guardi

 

 

2. ŻYWICE ZALECA SIĘ MIESZAĆ ZA POMOCĄ MIESZADŁA A NIE WIERTARKI? 

 

Jest to spowodowane tym, że wiertarka wchodzi na zbyt wysokie obroty. Wtedy masa zaczyna się napowietrzać i podczas odparowywania pęcherzyki powietrza utykają pod powłoką.

Efektem tego jest to, że w takiej sytuacji tynk zacznie matowieć a jego efekt tak jak w poprzedniej sytuacji będzie mało estetyczny.

 

Czyli nie można w ogóle mieszać za pomocą wiertarki? Oczywiście, że można tylko należy robić to z odpowiednim wyczuciem oraz dokładnością. Trzeba pamiętać, że tutaj szybciej nie oznacza wcale lepiej.

 

Dodatkowe info.

Wiertarka wchodzi na zbyt wysokie obroty powodując napowietrzanie się żywicy. Podobne zjawisko można zaobserwować przy ubijaniu białka z jajek z tą różnicą, że żywica nie zwiększa swojej objętości.

Tynk z napowietrzoną żywicą podczas wysychania uwięzi te maleńkie pęcherzyki powietrza, dając wizualny efekt matowej powłoki.

 

Rada: Jeśli masz możliwość przełącz wiertarkę na wolniejsze obroty. Jeśli nie to kontroluj spust wiertarki, aby obroty były wolniejsze. Najlepiej będzie jak użyjesz mieszadła elektrycznego do tynków, ponieważ nawet największe obroty mieszadła są mniejsze niż średnie obroty wiertarki.

 

 

3. CZYSTE MIESZADŁO TO PODSTAWA

Tynk kwarcowy jest „wrażliwą” masą. Jest bardzo podatny na różnego rodzaju zabarwienia i zabrudzenia na etapie przygotowywania go do użycia.

Dlatego właśnie należy się odpowiednio przygotować czyli zakupić nowe mieszadło. Jego koszt to około 20 zł. Przy inwestycji jaką jest np. przygotowanie elewacji jest to znikomy wydatek.

Poza tym jeśli użyjemy zabrudzonego mieszadła nie dość, że robota zostanie spartolona to będzie trzeba również na nowo kupować i nakładać całość. Co oznacza oczywiście kolejny wydatek.

 

Tutaj też wtrącę swoje 3 grosze.

Każdy tynk zmieni barwę bez wyjątku, jeśli śmigło od mieszadła będzie brudne. Jak jadę na budowę przeszkolić wykonawców na żywym organizmie (czytaj budynku który mają otynkować) to często widzę że wyciągają mieszadło z nie do końca czystym ale już wyschniętym śmigłem po np. podkładzie, farbie czy gładzi.

Zaraz jest stop i tłumaczę dlaczego jutro będą chcieli złożyć reklamację z tekstem: Adam ten tynk jest za jasny i wydaje się jakby był "mleczny".

Śmigło mieszając tynk jest dosłownie czyszczone w środku na zasadzie delikatnego szlifowania papierem ściernym i wersja dla kobiet - niczym twarz podczas pilingu.

Dlatego ważne jest, aby śmigło było czyste bo inaczej tarcie wyczyści je za ciebie i całe to zabrudzenie wkomponuje się w strukturę tynku.

Niby to oczywiste że śmigło ma być czyste, a mimo to nadal można zaobserwować takie błędy.

 

4. NIE ZACIERAĆ!!!

Jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez wykonawców. Tynku kwarcowego nie wolno zacierać. Powodów jest naprawdę cała masa.

Od osłabienia jego właściwości wiążących po znaczne obniżenie odporności. Jednakże tym najważniejszym jest to jak ostatecznie tynk będzie się prezentował.

Używając terminologii budowlanej jest na to jedno określenie ch****o.

 

 

Rozpiszę troszkę bardziej myśl kolegi.

Do nakładania tynku kwarcowego używamy dobrej jakości pac weneckich. Stosowanie tańszych odpowiedników nie jest zalecane.

Posiadają one bardzo słabą powłokę ochronną, która podczas nakładania może zacząć odpadać i zanieczyścić tynk. Nie musimy chyba mówić dalej co się stanie.

Dokładnie tak, nie zacieramy, a wygładzamy i rozciągamy. Ten tynk należy aplikować jak tynk mozaikowy.

Fajnie jak powierzchnia jest płaska, wówczas jest łatwiej. Do pracy używamy pacy która kosztuje przynajmniej to 25 zł.

Polecam pacę wenecką - na prawdę robi robotę. Wenecka nie robi "batów" dzięki czemu łatwo jest uzyskać gładką jednolitą strukturę nie gubi też tej srebrnej powłoki, która po wytarciu wkomponuje się w strukturę tynku, tworząc srebrne naloty w postaci plam po wyschnięciu tynku kwarcowego.

Jeśli jest możliwość proponuje natrysk. Osobiście uważam, że jest łatwiejszy, ale strukturę ma znacznie bardziej chropowatą.

 

 

5. DODATKOWE INFO OD PRAKTYKA

Koniecznie kup tester albo dwa zanim zdecydujesz się na inwestycję w tynk kwarcowy - To absolutne MUST HAVE. 

  • Po pierwsze zobaczysz kolor na żywo.

  • Po drugie zobaczysz czy dasz sobie rade z aplikacją. Niby jest to łatwe, ale nawet wykonawcy miewali problemy.

  • Po trzecie decydując się na wersję na pacę z dodatkami. Sprawdzisz czy podołasz położyć tynk bez problemów. Tynk z dodatkami to już poziom średnio zaawansowany.

Nie wygładzaj na "ostro"

Przez "nie wygładzaj na ostro" to znaczy, że nie można tynku rozciągać siłowo i zbyt ekonomicznie tynk na grubość ziarna, szczególnie gdy w tynku są jeszcze dodatki.

Należy wyczuć sytuację i położyć odrobinkę grubsza warstwę. W praktyce mówi się że warstwa tynku powinna być grubsza o 25% niż grubość granulacji kruszywa.

Czyli przy ziarnie 1 mm powinno się nałożyć tak tynk, aby struktura miała grubość 1,25 mm. To jest teoria...

 

W praktyce jak to zmierzyć..? Teoria teorią, a praktyka, praktyką. W tym przypadku nie umiem dać lepszej rady niż - musisz to wyczuć.

Najlepiej troszkę poćwicz na formatkach z płyty karton-gips zanim weźmiesz się za wielką ścianę. 

 

Tynk Kwarcowy jest tynkiem o ziarnie nieregularnym, czyli są tam mniejsze i większe ziarna. przedział jest 0,2-06 mm.

Jednak jeśli dojdzie dodatek taki jak węglik krzemu (około 1mm), wówczas gładząc powierzchnię zaobserwujesz, że paca wam "podskakuje" właśnie w tych miejscach powstaną tzw "baty", czyli małe fale tynku.

Nie wiem jak mam to inaczej opisać wole pokazać :)

 

To samo się dzieje jeśli podczas aplikacji wpadnie wam jakieś zabrudzenie o większej granulacji niż tynk. Moje ulubione to latające wszędzie granulki styropianu powstałe podczas tarowania fasady. 

Jak już jesteśmy przy wolnych granulkach styropianu, to często lubią się pokazać podczas robienia warstwy zbrojącej i utykają pod warstwą kleju i do tego jeszcze pod siatką.

Tego upierdliwca należy wyciąć robiąc jak najmniejsze uszkodzenia w fasadzie i najlepiej to dziurkę uzupełnić klejem.

Czasami można iść na skróty i od razu kłaść klej, ale to wymaga oceny kogoś z doświadczeniem. Jednak zalecam zrobić wyprawkę.

 

Rada I - Nie kupuje tynku z dodatkiem jeśli nie masz doświadczenia z tynkami dekoracyjnymi - wiem to głupia rada, ale to potwierdzony fakt, że bez dodatku jest znacznie łatwiej położyć tynk kwarcowy.

Rada II - Aplikuj tynk na grubość najgrubszego ziarna. Z wiadra tynku będzie mniej wychodziło niż podaje producent (może o jakieś 2 m2), ale ściana będzie wyglądała estetycznie. 

Rada III - Wykonaj aplikacje natryskiem, tutaj dodatki nie wpływają na trudność wykonania. Tylko powierzchnia będzie bardziej chropowata. Poza tym pozwoli ci to pokryć 2 razy więcej powierzchni niż w przypadku nanoszenia ręcznego.

 

 

6. PRZYDATNE LINKI

Jeden z najbardziej polecanych (w tym przez nas) tynków kwarcowych https://www.budujto.pl/Tynk-kwarcowy-Guardi-20-Kg.

 

Tester musisz kupić. W myśl starego powiedzenia "Chytry dwa razy tracihttps://www.budujto.pl/Tester-1kg-Tynku-Kwarcowego-Guardi.

 

Ciekawy może też wydać ci się temat "Porównanie tynku zacieranego z natryskowym" https://www.budujto.pl/Porownanie-tynku-zacieranego-z-natryskowym.

 

Autor – Cyprian Kozłowski

Praktycznych rad udzielił - Adam Chaczka 
Czekam na komentarze i uwagi z waszej strony (opcja tylko dla zalogowanych)

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl