Materiały Budowlane I Farby i Tynki

nasze paczki są mrozoodporne

Tynk strukturalny- ILE!!? Jaka cena i dlaczego tak drogo? 2
Tynk strukturalny- ILE!!? Jaka cena i dlaczego tak drogo?

 TYNK STRUKTURALNY - ILE?!! JAKA CENA I DLACZEGO TAK DROGO?

 

Niejedną osobę zaboli serce kiedy postanowi sprawdzić cenę tynku strukturalnego. I nie jest to nic dziwnego. Ceny nie tylko tynków ale i żywic, stali itp. rosną z dnia na dzień przez trwającą jeszcze w 2021 jak i 2022 roku, jak na złość pandemię COVID – 19.

Każdy kogo czeka remont albo jakaś inna praca budowlana pewnie pomyśli sobie „Na złość mi ta pandemia wyskoczyła, specjalnie bo się budować właśnie zacząłem”.

Dla tych co planują wykończenia, czy remont i dla tych co nie planują, a lubią wiedzieć postanowiliśmy przygotować wycenę najpopularniejszych tynków strukturalnych.

 

 

bogata oferta tynków strukturalnych

 

SPIS TREŚCI

1. TYNK STRUKTURALNY O EFEKCIE BETONU ARCHITEKTONICZNEGO - NAJPOPULARNIEJSZY TYNK NA RYNKU

2. TYNK STRUKTURALNY O EFEKCIE PIASKOWCA

3. TYNK STRUKTURALNY - GRANIT

4. KLASYK - DEKORACYJNY TYNK IMITUJĄCY TRAWERTYN

5. CENA I CZYNNIKI NA NIĄ WPŁYWAJĄCE NA PRZESTRZENI LAT

 

TYNK STRUKTURALNY O EFEKCIE BETONU ARCHITEKTONICZNEGO

tynk strukturalny wewnętrzny o efekcie betonu architektonicznego w salonie

 

Jest to na ten moment najpopularniejszy efekt tynku strukturalnego. Niejedna osoba już go sobie wypatrzyła, ale szybko zmienia zdanie co do dekoracji wnętrz po tym jak zobaczy tą cenę. Aż chce się na głos powiedzieć „ILE?!”.

Ponad 200 zł za jedno 10 kg wiaderko? To co ze złota ten tynk? Choć cena na to wskazuje, to nie.

 

Wyjaśnię to na podstawie konkretnego produktu, np. Masa dekoracyjna dla kreatywnych w kolorze imitującej beton o nazwie Creativo od włoskiego producenta Pigio.

Wytrzymała, plastyczna i nie za droga jak by porównać produkty na bazie żywic (nie mylić z suchymi na bazie cementu).

Koszt wiaderka 7 kg na początku roku 2021 wynosił 99 zł. Jak producent deklaruje wydajność to nawet 1 kg na m2 (jak wszyscy podają za niską wydajność aby produkt wyglądał apetycznie).

 

Koszt m2 tynku o efekcie betonu na przykładzie praktycznym

Wole jednak przyjąć praktyczne dane, które podał mi kolega z pracy nadal praktykujący ex budowlaniec Adam Chaczka, czyli:

 • Totalne minimum 1,5 kg na m2 jeśli chcesz mieć ładny jednolity efekt,

 • 2,0 kg na m2 to górna granica dla średnio-zaawansowanych technik.

 • plus do tego podkład, najlepiej preparat gruntujące zamiast zwykłego gruntu, ponieważ czyni pracę łatwiejszą.

Podsumuje cenę materiału na m2 przy uśrednionym praktycznym zużyciu:

 • tynk dekoracyjny - 24,75 zł

 • preparat gruntujący - 12,00 zł

 • lakieru nie liczę ponieważ są to tynki na bazie żywicy.

Razem mamy 36,75 zł  za sam materiał. Czy to dużo? Być może... Zaraz przejdziemy do cen robocizny.

 

Aktualizacja na 2022 rok!

Do powyższych cen należy dodać minimum 20% aktualnych stawek, ceny poszły znacząco w górę co jest odczuwalny podczas remontów i innych prac budowlanych. 

O tym dlaczego tak jest opowiemy dużo szczegółowiej w dalszej części artykułu.

 

Od czego zależy cena m2 wykonania tynku strukturalnego?

Jednak to jeszcze nie koniec kosztów. Tynk o efekcie betonu architektonicznego nie jest najłatwiejszą dekoracją. Dlatego osoby niedoświadczone będą zmuszone zatrudnić fachowca, ponieważ niestety tym razem pomoc szwagra może okazać się niewystarczająca.

Aktualnie cena robocizny waha się między totalnym minimum 25 zł do zawrotnej kwoty 150 zł za metr kwadratowy. Tak to nie żart. 150 zł to nie jest górna granica ceny wykonania tynków strukturalnych.

Cena tak naprawdę jest mocno uwarunkowana od wyobraźni klienta oraz "płótna" na którym będzie pracował nasz "artysta" fachowiec. Warunki pracy jakie panują przy wykonywaniu zlecenia też są składową kalkulacji.

Inaczej zostanie policzone za prostą ścianę telewizyjną, a inaczej za ściany przy schodach. Czasami te ściany schodowe mają 6m wysokości plus do tego nie ma jak rozstawić rusztowania na stopniach schodowych.

Co prawda są specjalne podesty i drabiny do pracy na schodach, ale takowy sprzęt fachowiec musi posiadać. Jeśli posiada to na pewno nie po to żeby zarobić na takiej pracy 400 - 500 zł. 

 

Mamy to!!

Średnia cena samego tynku strukturalnego o efekcie betonu za m2 to 24,75 zł. 

Usługa położenia tynku o efekcie betonu średnio wyniesie około 60 zł / m2.

Czyli trzeba się przygotować na koszt minimum 85 zł / m2, jeśli chcesz zlecić wykonanie tynku strukturalnego typu beton fachowcowi lub 40 zł za m2 jeśli zrobisz to sam.

 

 

UWAGA! BARDZO WAŻNE

A co z innymi rodzajami tynków strukturalnych...?

Mamy ich pod dostatkiem, wykraczają one znacząca poza kilka najpopularniejszych przykładów, które tutaj zaprezentowaliśmy, pełna oferta oraz aktualne ceny znajdziecie pod tym linkiem sprawdź aktualną cenę tynku strukturalnego. Wśród naszej oferty znajdziecie prawdziwe klasyki wnętrz jak i modernistyczne podejście do prac elewacyjnych. To, która z tych rzeczy bardziej do was przemawia zdecydujcie już sami.

 

TYNK STRUKTURALNY O EFEKCIE PIASKOWCA

tynk strukturalny o imitacji piaskowca

 

Tutaj możemy na chwilę odsapnąć bo zaczęliśmy bloga z grubej rury. Cena piaskowca oscyluje w granicach 150 – 200 zł za 10 kg wiaderko. Jest więc niższa od wcześniejszego tynku zatem portfel pozostaje nieco grubszy.

Sama aplikacja też jest znacznie prostsza niż w przypadku tynku o efekcie betonu architektonicznego. Tym razem pomoc szwagra może okazać się nieoceniona i mniej kosztowna niż zatrudnienie fachowca.

Bo tak pomiędzy Panem Bogiem a prawdą gratis to uczciwa cena. Reasumując otrzymujemy przyzwoitą dekorację za w miarę uczciwą cenę. 

Natomiast jeśli cierpisz na tymczasowy brak szwagra to standardowa stawka wykonawców to 25 zł za metr kwadratowy i jeśli się ma się wahać to w górę na kwotę 35 - 40 zł za m2. 

Tynk piaskowiec świetnie imituje Tynk kwarcowy z Guardi w szczególności kolory Kam 19 i Kam20.

 

TYNK STRUKTURALNY - GRANIT

granit dekoracyjny

 

Jest to pozycja w naszym zestawieniu, na którą bez wątpienia najwięcej osób zawiesi oko. Może i jest najtańsza ze wszystkich ale daje jeden z najlepszych efektów jakie może uzyskać tynk strukturalny.

Granit to efekt surowego kamienia bardzo popularnego w Polsce ponieważ jest łatwo dostępny bo wydobywa go się na dolnym śląsku.

Tynk o efekcie granitu jest bardzo elegancki i wyważony. Posiada cały wzornik kolorów w którym bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. A cena i tutaj UWAGA, jest bardzo przystępna.

W zależności od producenta może wynosić ona mniej więcej 240 zł ale za 20 KG!!!

Wykonanie jest stosunkowo łatwe i nie drogie. Można go wykonać ręcznie i natryskowo. Ta dowolność sprawia, że wśród wykonawców jest wielu chętnych którzy potrafią wykonać ten tynk co przekłada się na  sporą konkurencyjność.

Średnia stawka robocizny mieści się między 25 - 35 zł. 

Tynk Granitowy również świetnie imituje Tynk Kwarcowy z Guardi. Zainteresowani niech zwrócą uwagę na kolory kam 02, kam 03, kam 04, mój ulubiony kam 05, kam 06 i kam, 07. Polecam dodatek miki brązowej, który świetnie oddaje ciemniejsze plamki charakterystyczne dla prawdziwego granitu.

 

KLASYK - DEKORACYJNY TYNK IMITUJĄCY TRAWERTYN

Trawertyn w salonie

 

Nie można zapomnieć o tynku który jest z nami od 1998 roku, czyli Trawertynie. Tynk w kolorze jasno beżowym, którego wygląd można upiększać laserunkami.

Koszt wiadra 7,5 kg to jakieś 129 zł i wystarcza na około 5 m2 przy ładnej grubej strukturze.


Natomiast w tym przypadku jest mowa o tynku na bazie spoiw naturalnych, więc konieczne jest lakierowanie. Dlatego przedstawię obliczenia na podstawie kompletnego zestawu po który klienci najchętniej sięgają.

 • Trawertyn 15 kg
 • podkład kwarcowy 5L
 • lakier typu laserunek 2L

Ten zestaw kosztuje 350 zł i wystarcza na 10 m2 może więcej jakby nałożyć dekoracje cienkowarstwowo, ale my chcemy klasyczny trawertyn z ładnymi wżerami.

Daje nam to koszt 35 zł za m2 i jest to niewiele w porównaniu z kosztami wykonawcy które wahają się od totalnego minimum 50 zł do kwoty 120 zł, a jak jest to mała robótka typu kominek to stawka jest wówczas indywidualna i przeważnie waha się między 1200 zł a 2500 tyś.

Dlaczego tak jest? Po pierwsze brak konkurencji na rynku ponieważ dekoracja nie należy do łatwych ponieważ ma krótki czas wstępnego schnięcia co wymusza od wykonawcy konkretnego tempa pracy.

"Panie mam 50 m2 kwadratowych ścian do zrobienia w tynku typu trawertyn". 

To nie jest argument do zbicia ceny tylko do podniesienia, ponieważ prawdopodobnie będzie potrzeba dwóch wykonawców do takiej fuchy, więc i stawka może być razy 2.

 

 

CO WPŁYWA NA CENĘ MATERIAŁU I ROBOCIZNY?

 

W przypadku materiału to proste:

Cena zależy od renomy marki oraz od dostępności surowców na rynku. W 2021 roku można zaobserwować potężny wzrost cen nie tylko w branży budowlanej.

Są to następstwa pandemii COVID-19, światowy zaopatrzeniowiec komponentów do produkcji materiałów budowlanych nie nadąża wysyłać swoich produktów i mam tu na myśli Chiny.

Częste i drastyczny wzrosty cen bardzo utrudniały handel. Nie wspomnę o tym że czasami produkty były po prostu niedostępne.

 

Cena robocizny na 2022 rok

Na ten moment zarówno ani wojna na wschodzie Europy ani pandemia pozytywnie nie wpływają na ceny robocizny, szybująca w górę inflacja zmusiła wykonawców do podniesienia cen za swoje usługi.

Na ten moment za usługę prawdziwego fachowca przyjdzie nam zapłacić od 50 do 250zł za m2 wykonanej pracy. Oczywiście jest to wycena poglądowa, na którą wpływa wiele czynników. 

Należy do nich między innymi lokalizacja (w Warszawie zapłacimy odczuwalnie więcej niż np. w Poznaniu) oraz to na jak wymagającą dekorację się zdecydujemy, tynki, które możemy szybko i łatwo nakładać będą nas kosztowały odczuwalnie mniej. Co z resztą jest widoczne przy tym przedziale cenowym.

Natomiast tynki imitacyjne np. o imitacji cegły lub deski będą droższe ze względu na specyfikę wykonania. 

 

Cena robocizny na 2021 rok

Koszty robocizny są zależne od regionu, ale nie mamy nawet co liczyć, że zapłacimy mniej niż 15 zł za m2. Takie ceny odeszły do lamusa po kryzysie budowlanym który zaczął się w 2009 roku, a skończył 6 lat później.

Aktualnie w 2021 roku cena robocizny waha się między totalnym minimum 25 zł do zawrotnej kwoty 150 zł za metr kwadratowy. Tak to nie żart. 
Głównym czynnikiem wpływającym na cenę robocizny jest oczywiście region. Drożej jest w większych miastach i na całym pomorzu.

Drugi czynnik to skomplikowanie techniki, można nałożyć tynk pacą i zatrzeć, lub też można się napocić nad efektem płyt architektonicznych lub stworzyć prawdziwe dzieło sztuki przeplatane listwami ledowymi i upiększone metalizerami. To właśnie dzieła sztuki są blisko górnej stawki.

Trzeci najmniej znaczący to prestiż fachowca. Są panowie którzy naginają z dekoracjami już 15 - 20 lat. W swoim portfolio mają nawet celebrytów. Ci ludzie nie pracują za 25 zł za m2.

 

Cena robocizny na 2020 rok

W 2020 roku za wykonanie m2 tynku strukturalnego zapłacimy od około 20 do nawet 135zł. Jest to bardzo duży skok cen usług w porównaniu do zeszłego roku ze względu na niespodziewaną pandemię, która w znacznym stopniu utrudniła nam dostęp do surowców poprzez poważne ograniczenia w transporcie a dokładniej w imporcie surowców zagranicznych.

Większe ceny materiału zazwyczaj przekładają się również na ceny usług, które z powodu pandemii są coraz trudniej dostępne. "Złapanie" fachowca na ten moment w wielu miejscach w Polsce graniczy prawie, że z cudem. Z czasem z powodu ograniczeń pandemicznych coraz większa ilość fachowców zacznie działać na czarno a z racji, że ich usługi staną się praktycznie rzadkością ceny cały czas będą wysokie i będą rosły z roku na rok.

Na ten moment niestety nie wiemy czego się spodziewać w następnych latach oprócz kolejnych podwyżek. Jak wysokich? Ciężko powiedzieć ale nie napawalibyśmy się na waszym miejscu jakimkolwiek optymizmem. Jeśli pandemia nie wystopuje to będziemy zmuszeni przyzwyczaić się do nowych standardów cenowych lub każdy będziemy musiał zostać po prostu domowym fachowcem.

 

Cena robocizny na 2019 rok

Teraz za m2 tynku strukturalnego zapłacimy od 15 do około 100zł. Skąd tak wysoka rozbieżność cenowa? Odpowiedź jest prosta, wszystko jest po prostu zależne od tego na jaki konkretnie tynk się zdecydujemy itp. Jeśli mamy do wyłożenia np. klasyczny gładki tynk silikonowy to przyjdzie nam zapłacić robociznę w tej dolnej granicy. Nie ma tam wielkiej filozofii oraz wyrafinowanych technik. 

Jeśli natomiast chcielibyśmy coś bardziej wyrazistego np. tynki imitacyjne czy ze specjalnymi metalizerami czy nawet stiuki to musimy być mentalnie przygotowani na to, że cena za m2 może faktycznie oscylować w okolicach 80 - 100zł. 

Cóż czyli w wielkim skrócie im bardziej złożony jest proces wykonywania danej dekoracji tym więcej będziemy musieli za nią zapłacić. Do tego oczywiście może być jeszcze wiele innych czynników, które mogą wpłynąć ma podniesienie ceny produktu. Można zaliczyć do nich chociażby nieodpowiednio przygotowaną ścianę itp.

 


Rzuć okiem na inne artykuły na temat tynku strukturalnego

Jeśli nie wiecie dokładnie na jaki tynk się zdecydować, który będzie najbardziej pasował do waszego wnętrza oraz aranżacji to polecamy wam ten przewodnik, w którym dokładnie omówiliśmy najczęściej i najchętniej kupowane tynki dekoracyjne w naszym sklepie https://www.budujto.pl/pl/blog/Wielki-przewodnik-po-dekoracjach-Tynk-strukturalny/108 Znajdziecie tutaj również całą masę wskazówek dotyczących aranżacji, tego w jakim stylu dana dekoracja się najlepiej sprawdzi i nie tylko. 

Jest to najprościej rzecz ujmując wielki przewodnik zarówno dla tych, którzy nie mieli doświadczenia z tynkami jak i dla tych, którzy wiedzą z czym to wszystko się je ale chcieliby dowiedzieć się więcej lub po prostu znaleźć inspirację.

 

Jeśli natomiast chodziły wam po głowie pytania pokroju "dlaczego powinienem wybrać tynk strukturalny" to polecamy ten artykuł. Wyjaśniamy w nim w bardzo dokładny sposób dlaczego warto zainteresować się akurat tynkami strukturalnymi. Co jest w nich takiego wyjątkowego, że w tak krótkim czasie stały się takim fenomenem i dlaczego powinniśmy przynajmniej zastanowić się nad ich kupnem https://www.budujto.pl/pl/blog/Dekoracyjne-tynki-strukturalne-co-w-nich-takiego-wyjatkowego/18 Znajdzeicie tam odpowiedzi na powyższe oraz najczęściej zadawane pytania odnośnie tynków strukturalnych. Ten blog powinien rozwiać wątpliwości wszystkich niezdecydowanych. Po przeczytaniu całości będziecie już mieli pewność czy jest to coś dla was czy może raczej wolicie sobie odpuścić te dekoracje.

 

Był już wielki przewodnik po tynkach dla niewtajemniczonych oraz odpowiedzi na to dlaczego warto zainteresować się nimi zainteresować. Teraz czas na najważniejszy blog ze wszystkich czyli ten, z którego dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji odnośnie tynków strukturalnych, tego jak się z nimi obchodzić. Możesz potraktować go jako niezbędnik, który powinieneś przeczytać https://www.budujto.pl/pl/blog/Tynki-strukturalne%2C-najwazniejsze-rzeczy%2C-ktore-musisz-wiedziec/17. Znajdziesz tam odpowiedzi na pytania takie jak, którą dekorację najlepiej wybrać, na co zwracać uwagę przy zakupie i nie tylko. Życzymy miłej lektury.

 

Pisał Dla Ciebie

Adam Chaczka

Komentarze do wpisu (2)

7 sierpnia 2021

Jestem ciekawa ile wasi wykonawcy liczą sobie za stiuk? W styczniu zrobiłam stiuk w korytarzu i nie mogę złego słowa powiedzieć na fachowca. Stiuk gładki jak szyba tak jak chciałam. Po przeczytaniu pana wpisu, stawka wydaje mi się trochę wysoka bo wziął za dwie ściany 4500 zł. Co pan sądzi?

13 października 2022

Nie napisała pani ile mają metrów mają te 2 ściany Zakładam że w sumie mają 30 m2, czyli wziął standardową cenę. Ja biorę za stiuk 200-250 zł za metr z woskowaniem i polerką mechaniczną na efekt lustra, 150 zł jeśli ma być po prostu gładko. Artykuł jest o tynkach strukturalnych stiuk słabo pasuje do tego określenia. Szkoda że nie mogę załączyć zdjęć swojej pracy. Wrzuciłbym dekorację ścienną za którą wziąłem 25 tyś, czyli mniej więcej 400 zł za metr.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl