Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki
Wielki przewodnik po stylach wnętrzarskich 0
Wielki przewodnik po stylach wnętrzarskich

WIELKI PRZEWODNIK PO STYLACH WNĘTRZARSKICH

 

Witamy w wielkim przewodniku po stylach wnętrzarskich. Zawierają się w nim opisy oraz najważniejsze cechy i informacje wszystkich popularnych, najbardziej znanych i stosowanych dzisiaj przez wiele osób stylów wnętrz.

Od trendów przez oryginalność na prawdziwej klasyce kończąc. Każdy znajdzie tutaj odpowiedzi na swoje pytania i zagwostki. Jednak to nie wszystko poza przewodnikiem po stylach napisaliśmy również wielki przewodnik po dekoracjach wewnętrznych i zewnętrznych.

 

Dlaczego o tym wspominamy? Z prostego powodu. Każda wymieniona przez nas czy po prostu wspomniana dekoracja jest dopasowana do konkretnego stylu bądź stylów, jeśli można ją zastosować w obu przypadkach.

Jeśli zainteresował was konkretny styl i chcielibyście go wcielić w życie w swoim domu to znajdziecie tam nie tylko opisy czy informacje na temat samych dekoracji, które do niego pasują, ale i linki do konkretnych produktów oraz galerii ze zdjęciami i wizualizacjami.

Zatem serdecznie zapraszamy do zapoznania się z oboma artykułami.

 

 

STYL MINIMALISTYCZNY- CZY ON ISTNIEJE? 

Wspominamy o tym w ramach wyjaśnienia. Coś takiego jak styl minimalistyczny jest nie jest żadnym oficjalnym stylem. Odnosi się on ogólnie do wszystkich wystrojów wnętrz charakteryzujących się stonowaniem i nie wykorzystujących dużej ilości rzucających się w oczy dodatków.

Minimalizm jest stosowany w bardzo wielu stylach wnętrzarskich np. w lofcie i jest jedną z ich cech a nie samodzielnym stylem. Zwrot „styl minimalistyczny” jest potoczny i nie odnosi się do konkretnego wystroju wnętrzarskiego.

 

 

STYL LOFTOWY – PRZESTRZEŃ I MINIMALIZM

To co charakteryzuje loftowe wnętrza to przede wszystkim wysokie sufity i otwarte przestrzenie ze zredukowaną ilością ścianek oraz drzwi. Styl loftowy to styl bardzo surowy i minimalistyczny.

Nawiązuje on swoim designem do starych amerykańskich opustoszałych podczas kryzysu ekonomicznego w latach 60 fabryk i hal produkcyjnych. Cegła, widoczne rury czy elementy instalacji elektrycznych są tutaj na porządku dziennym.

W całość idealnie wpasowuje się również klasyczna czerwona cegła albo chociażby jej imitacje w postaci specjalnych tynków dekoracyjnych czy paneli ściennych 3D. Jest to styl, do którego sięgają często osoby z ograniczonym budżetem. Dlaczego? Bo nie wymaga on sporych inwestycji i jest stosunkowo łatwy do uzyskania.

 

Jakie kolory najbardziej pasują do loftu?

Z racji, że styl ten charakteryzuje się poczuciem przestronności oraz sterylności najlepiej sprawdzą się w nim barwy neutralne takie jak biel i jej odcienie oraz różne odmiany betonowej szarości.

Mile widziane są również drewniane wstawki w postaci chociażby belek. Jednak surowość to nie wszystko, loft zyska naprawdę dużo charakteru jeśli zimne i minimalistyczne ściany zostaną przełamane takimi kolorami jak zielenie i turkusy.

Wytworzy to niebanalny kontrast w całym pomieszczeniu. Jednak te przełamania kolorów powinny dotyczyć głównie dodatków czy elementów, które będą się po prostu wyróżniać na zdominowanym przez biele i szarości tle.

 

Jakie dodatki?

Skoro loft jest surowy i minimalistyczny to się bez nich obchodzimy prawda? Nic bardziej mylnego. Powiedziałabym nawet, że aby podkreślić loftowy styl należy użyć dodatków, jednak są one bardzo subtelne, stonowane i najczęściej połączone z praktycznością.

Jeśli mamy tylko okazję warto wyeksponować drewniane belki oraz filary, które mogą nam posłużyć m.in. za wieszaki. Świetnym dodatkiem są również lustra w prostych i nierzucających się w oczy ramach.

Jeśli mowa już o użyteczności świetnie sprawdzą się również ażurowe i rattanowe kosze szuflad. Bardzo dobrze sprawdzą się jako pojemniki na różne drobne dodatki czy koce.

 

Mieszkania w loftowym stylu są przestronne, zimne i minimalistyczne. Przyozdabiają je akcenty drewna, rdzy czy też cegły. W takich pomieszczeniach zdecydowanie dominują kolory jasne w akompaniamencie dużej ilości światła naturalnego.

Aby uzyskać styl loftowy nie trzeba posiadać zasobnego portfela. Wystarczy trochę kreatywności i chęci a pozornie ponure i brzydkie mieszkanie zmieni się w małą stolicę twojego własnego stylu i gustu. Dzięki temu industrialne wnętrza są wprost na wyciągnięcie ręki.

 

Jeśli chcesz zapoznać się bliżej z dekoracjami, które pomogą ci w odpowiedni sposób przygotować swoje pomieszczenie w powyższym stylu to zapraszam do przeczytania tego artykułu Tynk silikonowy Weber.pas Modelino-C. Na naszej stronie znajdziesz oczywiście dużo więcej wyjątkowych produktów. Zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

STYL INDUSTRIALNY – OPUSZCZONA FABRYKA INSPIRACJĄ

Kiedy mówimy o stylu industrialnym od razu możemy sobie skojarzyć styl loft, który dla wielu będzie bliźniaczo podobny a nawet taki sam, jednak występują tutaj subtelne różnice, które czujne oko dostrzeże.

Geneza obu stylów jest dokładnie taka sama. Inspiracją były opustoszałe przez kryzys ekonomiczny amerykańskie fabryki z lat 60tych. Były one inspiracją dla dwóch bardzo podobnych, ale mimo wszystko odmiennych stylów wnętrzarskich. Industrialnego oraz loft.

 

Jeden i drugi cechuje się wspólnymi elementami takimi jak przestrzeń, wysokie sufity, surowość oraz połączenie dekoracji z praktycznością. W obu potrzebne są duże okna i naświetlenie.

Meble oraz dodatki są praktycznie takie same z wyjątkiem bazy kolorów i ogólnego wystroju, o którym więcej powiemy za chwilę. Jeśli zainteresował was styl industrialny koniecznie poczytajcie o stylu loft bo podobieństw między nimi jest naprawdę wiele. Teraz jednak skupię się na różnicach między nimi, żeby się zbędnie nie powtarzać.

 

To co odróżnia styl loft od industrialnego?

Pomimo bliźniaczych elementów jest kilka istotnych różnic. Styl industrialny dużo bardziej nawiązuje do opustoszałych fabryk. W przypadku loft są one po prostu bazą, na której opiera się styl.

Pojawia się tam cegła i okazjonalnie beton architektoniczny, ale nie dominuje on całego pomieszczenia. Industrialne wnętrze natomiast bezpośrednio z niego czerpie.

Dominuje tutaj wcześniej wspomniany beton, który przyozdabia ściany bądź pojawia się zastępczo cegła. Poza tym sama paleta barw jest obfitsza o ciemniejsze kolory takie jak czarny, bordowy, granat czy wyrazista żółć.

 

Są one eksponowane m.in. poprzez meble czy dodatki. Nie znajduje się tutaj też zbyt wiele roślin. Są one ograniczane do minimum a jako dodatki dominują industrialne dekoracje w prostych formach, np. proste drewniane półki czy małe minimalistyczne stoliki do kawy.

Trudniej jest również takie pomieszczenie rozjaśnić ze względu na tą tonację barw.

 

Jak widać styl loft i industrialny nie stoją od siebie za daleko. Należy tylko pamiętać, że decydując się na industrialny wybieramy przestrzenne i zimne pomieszczenia, ciemniejszą tonację barw, wśród, których dominują szarości, beton lub cegła oraz jaskrawe żółcie, bordo czy granaty.

Kładzie on również jeszcze większy nacisk na podkreślenie charakteru starej amerykańskiej opustoszałej fabryki, gdzie loft tylko subtelnie z niej czerpie.

 

Jeśli chcesz zapoznać się bliżej z dekoracjami, które pomogą ci w odpowiedni sposób przygotować swoje pomieszczenie w powyższym stylu to zapraszam do przeczytania tego artykułu Tynk silikonowy Weber.pas Modelino-C Na naszej stronie znajdziesz oczywiście dużo więcej wyjątkowych produktów. Zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

STYL BOHO / BOHEMIAN – DEFINICJA ARTYSTYCZNEGO NIEŁADU

Czym jest tak naprawdę styl bohemian? Swoją nazwą oraz podejściem nawiązuje do artystycznej bohemy sprzed wielu dekad, która kierowała się głównie całkowitą swobodą artystyczną i nieograniczania się żadną formą rutyny.

Styl boho jest bez wątpienia na ten moment jednym z najpopularniejszych. Jest on wielką kompilacją buntu zaczerpniętego od „dzieci kwiatów” oraz malowniczością charakterystyczną dla cygańskiego taboru.

 

Czym jest tak naprawdę styl bohemian? Styl boho jest świetnym wyborem dla wszystkich, którzy nie przepadają za pustką, zatem miłośnicy minimalistycznego podejścia nie mają tutaj czego szukać, bo mamy do czynienia z zupełnym przeciwieństwem minimalizmu.

Jeśli lubicie łączyć ze sobą pozornie nie pasujące do siebie rzeczy np. meble to trafiliście w dziesiątkę. Niegrające ze sobą kolory, połączenie starego z nowym i masa przeróżnych dodatków. To jest właśnie boho. Nie ma tu miejsca na minimalizm oraz pedantyzm.

 

Jakie kolory najbardziej pasują do boho?

Jasne brązy są najbardziej rozpoznawalnymi barwami dla stylu boho jednak nie ogranicza się wyłącznie do nich. Tak jak powiedzieliśmy. Całkowita swoboda artystyczna.

Teraz najmodniejszymi kolorami kojarzonymi z boho jest szeroka paleta „barw ziemi”, zalicza się do nich między innymi terakota, ochra, ugier czy sjena palona.

 

Jakie dodatki?

Tutaj mamy całą masę możliwości. Wśród dodatków możemy znaleźć na dobrą sprawę wszystko. Jednak na czym warto zawiesić moim zdaniem oko? Kosze z trawy morskiej łączą wizualną ucztę z praktycznością.

Mogą służyć do przechowywania różnych przedmiotów, jak i być osłonkami na doniczki itp. Już od kilku sezonów jest to bardzo modny dodatek, i to nie tylko we wnętrzach Bohemian. Świetnym wyborem będą też lustra sunlight, wyplatane z liści palmowych abażury czy lampiony i latarenki o ażurowym splocie.

 

Boho to naprawdę popularny i modny styl, który znajduje odbiorców wśród osób, które lubią gdy wokół coś się dzieje.

Żywe i jasne kolory, cała masa najróżniejszych dodatków, bardzo ciepła i przyjazna atmosfera i przede wszystkim ten artystyczny nieład i brak solidnie utartych schematów, których należy się trzymać. Styl boho to po prostu twoja nieograniczona przez nic wizja.

 

 

STYL BOHO – LOFT – OKIEŁZNANY NIEŁAD?

Cóż na podstawie samej nazwy można wywnioskować, że jest to wariacja dwóch osobnych stylów bohemian i loft. Brzmi to dla was dziwnie? Spokojnie, jest to jak najbardziej normalna reakcja, bo jak niby połączyć artystyczny nieład i przepych z wyważonym, przestrzennym i minimalistycznym loftem?

Otóż jak się okazuje, da się. Nie jest to specjalnie trudne. Na sam pomysł połączenia tych dwóch na dobrą sprawę zupełnie odmiennych stylów wnętrzarskich ktoś już wpadł dawno temu, tworząc idealne rozwiązanie dla miłośników przestrzeni i minimalizmu połączonego z ciepłem oraz artystyczną dozą nieładu.

Owocem tego jest właśnie boho – loft.

 

Zatem jak osiągnąć styl boho - loft?

Nic trudnego. Najprościej rzecz ujmując bierzemy pomieszczenie w stylu loft i dodajemu mu kilka cech od boho dla przykładu. Ze stylu loft zostawiamy przestrzeń oraz minimalizm i akcenty nawiązujące do opustoszałych fabryk np. wstawki z cegieł albo ścianę wykonaną z betonu architektonicznego.

Nie naruszamy również charakterystycznych dla loft lamp (żarówek zawieszonych na kablach) i nie zakrywamy drewnianych belek ani stropów. Od boho dodajemy m.in. dodatki takie jak barwne obrazy, poduszki, wiklinowe koszyki, koce czy ekstrawaganckie rzeźby takie jak np. duży kolorowy ptak.

Podobnie czynimy z meblami, loftowe opanowanie podmieniamy na jasne, energiczne i ciepłe meble w stylu bohemian.

 

W sumie na dobrą sprawę to tyle. Tworząc taką kombinację otrzymujemy coś dla miłośników przestrzeni i minimalizmu z artystyczną duszą.

Duże przestrzenne pokoje wolne od przepychu z dominującym minimalizmem wzbogacone o ciepłe oryginalne i przede wszystkim wyróżniające się na tle całości dodatki oraz meble. W ten sposób otrzymujemy boho – loft w jego najczystszej postaci.

 

 

STYL RUSTYKALNY – CZYLI COŚ DLA MIŁOŚNIKÓW NATURY

Styl rustykalny nawiązuje do wiejskich chatek z końcówki XIX wieku. Stawia na bardzo przytulne i przyjazne wnętrza wykonane głównie z naturalnych materiałów. Najlepiej sprawdza się w przypadku właścicieli drewnianych domów o sporym metrażu.

Jednak równie dobrze może być wykorzystany w mieszkaniach wystarczy tylko odpowiednio zaplanować wystrój i nic nie stoi na przeszkodzie. Styl rustykalny jest wskazany dla osób ceniących sobie przestrzeń oraz bliski kontakt z naturą.

 

Jak już możecie się domyślić w rustykalnych aranżacjach najważniejsze są nawiązania do natury. Najłatwiej osiąga się je za sprawą naturalnych materiałów, zatem króluje tutaj drewno (najlepiej surowe z widocznymi słojami) oraz okazjonalnie kamień.

Drewniany parkiet można dopasować wszędzie jednak w wystroju rustykalnym pasuje wyjątkowo dobrze. Drewniane słupy czy stropowe belki są tutaj również bardzo mile widziane.

Jednak drewno to nie wszystko, świetnie pasuje do niego ceramika czy metaliczne ozdoby. Ciekawym dodatkiem, może być również pomalowana na biało lub beżowo cegła.

 

Jakie barwy dominują w stylu rustykalnym?

W wystrojach rustykalnych spotykamy się najczęściej z kolorami neutralnymi. Największą dominację stanowią tutaj biele oraz beże. Kolory ciepłe są tutaj najmilej widziane.

Z racji, że jest to styl nawiązujący bezpośrednio do natury to nie może zabraknąć również kolorów ziemi takich jak zielenie czy różne odcienie brązu. Żeby utrzymać styl rustykalny unikamy jakichkolwiek jaskrawych kolorów. Brzmi to dla was nudno? To od czego mamy dodatki.

 

Jakie dodatki wybrać?

Tak jak już powiedzieliśmy na początku styl rustykalny jest ściśle połączony z naturą, ale i w bezpośredni sposób nawiązuje do ludowości oraz wiejskich klimatów. W roli dodatków strzałem w dziesiątkę będą tkaniny z ludowymi wzorami, obrazy takich malarzy jak Chełmoński i przede wszystkim roślinność taka jak kolorowe kwiaty.

Bo jak możemy mówić o powiązaniu z naturą bez jej „dzieci”. Paprocie, storczyki, lilie i wiele wiele innych. Warto zaopatrzyć się w drewniane kwietniki, które świetnie wyeksponują nasze rośliny.

 

Masz dużo przestrzeni? Lubisz przytulne wnętrza? Uwielbisz kontakt z naturą, kwiaty i ludowe klimaty? To voila, jesteś właśnie u siebie. Styl rustykalny jest wręcz idealny dla ciebie.

Przestrzeń, poczucie domowego ogniska i bliskość natury, tego właśnie tutaj doświadczysz. Stonowane i harmonijne barwy bez zbędnego przepychu czy nadmiaru dodatków. Subtelny minimalizm oraz praktyczność, elegancja i klasa. To jest właśnie ten styl.

 

 

STYL VINTAGE – PRAWDZIWA PODRÓŻ W CZASIE

Styl Vintage to jedna wielka pocztówka minionych dekad. W swoim wystroju nawiązuje on w oczywisty sposób do lat 20 oraz 60. Należy pamiętać, że Vintage to nie jest odtwarzanie stylu sprzed lat.

Jest to jego nowoczesna wariacja, która do nich nawiązuje. Tamtejszy wystrój jest odnawiany i przeplatany z nowoczesnymi akcentami, jest tam miejsce dla nutki barokowej estetyki i własnej kreatywności.

 

Sam styl jest jednak troszkę inny od pozostałych pod względem urządzenia. Cała magia Vintage tkwi tutaj nie w kolorystyce, która jest bardzo umowna czy ogólnym rozplanowaniu przestrzeni ale w ponadczasowych i oryginalnych meblach oraz dodatkach.

To one decydują o tym jak mocny będzie duch vintage w naszym domu.

 

To co z tymi kolorami?

Nie ma co do nich konkretnej reguły jednak najczęściej spotykane to bardzo modne już jakiś czas biele, beże, jasne odcienie brązów itp. Ciepłe i stonowane barwy takie jak w stylu rustykalnym.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by użyć zupełnie innych kolorów np. zieleni, różnych odcieni niebieskiego i innych barw które po prostu odpowiednio dopasujemy do mebli i dodatków.

 

Meble i dodatki

Vintage stoi nimi. Jeśli chodzi o meble wystarczy, że zaopatrzymy się w te, które były modne we wspomnianych już wcześniej latach 20 i 60. Komody na nóżkach, meblościanki, szafy, stoliczki kawowe czy krzesła, wszystko oczywiście wykonane z drewna.

Wystarczy wybrać te, które nam wpadły w oko i dopasować kolorystycznie do reszty pomieszczeń.

Jako dodatki świetnie sprawdzą się płyty winylowe, gramofony i już ikoniczne porcelanowe figurki z Ćmielowa a na ścianach genialnie będą prezentować się obramowane plakaty filmowe nawiązujące do klasyków kinematografii np. Obywatela Kanea, Jamesa Bonda czy westernów z Clintem Eastwoodem.

 

Same ściany nie muszą się również ograniczać tylko do farby. Drewniane, wyszlifowane deski w jasnych kolorach rodem z amerykańskich filmów czy ich imitacje w postaci paneli ściennych. 

W łazienkach świetnie zaprezentują się wanny na nóżkach czy umywalki nablatowe przypominające dawne balie lub misy. Dodatki natomiast oczywiście te ze złotym akcentem np. mydelniczki, obramowane na złoto lustra i ozdobne uchwyty na ręczniki.

Całość można ładnie spiąć podłogowym lub ściennym marmurem, który uzupełni cały wystrój.

 

Uwielbiasz myślami podróżować w czasie? Minione dekady to coś co wpadło ci w oko? Nie przeszkadza ci oryginalność i brak minimalizmu w domu? To Vintage jest czymś czego właśnie potrzebujesz.

Dzięki niemu wskrzesisz w swoim domu ducha dawnych czasów, które zostanie z tobą na długie lata i się nie zestarzeje. W końcu przetrwał prawie 100 lat, więc czemu nie miałby być z nami przez następne 100.

 

 

STYL GLAMOUR – PROSTO Z HOLYWOOD

Styl glamour zaczął funkcjonować w latach 30 i najpopularniejszy był wśród gwiazd filmowych srebrnego ekranu. Bogactwo, przepych, blask i poczucie wyjątkowości.

Te słowa najlepiej oddają wnętrza w stylu glamour. Całkowite odejście od minimalizmu, którym Amerykanie byli już zmęczeni. Styl stał się prawdziwym fenomenem w całych USA.

Był wyznacznikiem prestiżu i bogactwa, dlatego tak chętnie urządzano w nim wille. Jak można się domyślić galmour bardzo obficie i widocznie czerpie ze stylów takich jak barok.

 

Jednak nie jest to jego współczesny powrót tylko zaczerpnięcie niektórych elementów. Barok charakteryzował się przepychem ocierającym się już o granice przesady, w glamour tego nie uświadczymy.

Przykładem tego jest łączenie prostych i klasycznych mebli z typowo barokowymi, prosty i minimalistyczny okrągły stolik kawowy z barokowym fotelem lub kanapą. Wspominaliśmy również o blasku, którego tutaj nie brakuje.

Ściany, na których wyłożone są farby oraz tynki z brokatem idealnie uzupełniają całość i podkreślają charakter wnętrza.

 

Kolory oddające charakter glamour

Tutaj mamy bardzo wyważoną i stonowaną paletę barw. Dominują głównie kremowe biele, ciepłe beże, pastelowe odcienie błękitu czy zieleni oraz czerń. Obecne są również akcenty złota, srebra i diamentowego połysku.

Wszystko to wytwarza nam spójne kolorystycznie wrażenie elegancji i klasy, które przecież głównie cechują ten styl.

 

Dodatki czyli prawdziwy pokaz bogactwa

Skoro glamour zaczynał jako to styl dla wyższych klas to wśród dodatków oraz materiałów dominują metale szlachetne, drogie tkaniny czy egzotyczne gatunki drewna.

Aksamit, welur czy tafta są tutaj na porządku dziennym. Wśród dekoracji najczęściej eksponowane są kryształowe bibeloty takie jak wystawne karafki czy żyrandole. Nie brakuje również miejsca na złote czy srebrne świeczniki, dekoracyjne oświetlenie czy porcelanową zastawę.

Mile widziane będą również lustra czy fotografie w wystawnym obramowaniu.

 

Lubisz, przepych, eksponowanie bogactwa czy po prostu chciałabyś, aby w twoim domu zawiało nutką ekstrawaganckiego baroku? Pomyśl nad wystrojem wnętrza w stylu glamour.

Stonowane kremowe i pastelowe barwy panujące w twoim domu w akompaniamencie stylowych i wystawnych mebli łączących klasykę ze współczesnością dającą obraz spójnej całości.

 

Linki do produktów

Jeśli chcesz zapoznać się bliżej z dekoracjami, które pomogą ci w odpowiedni sposób przygotować swoje pomieszczenie w powyższym stylu to zapraszam do przeczytania tego artykułu Farba o efekcie gwiezdnej nocy Guardi Na naszej stronie znajdziesz oczywiście dużo więcej wyjątkowych produktów. Zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Warto także zwrócić uwagę na tę pozycję Farba o efekcie śniegu Guardi. Przemówi do każdego kto ceni sobie dozę subtelności.

 

 

STYL ART DECO – LUKSUS I PRZEPYCH

Styl art deco pojawił się podczas 20lecia międzywojennego. Charakteryzował się luksusem oraz przepychem godnym najbogatszych. Jednak miarą luksusu nie były w tym przypadku ceny mebli a ich najwyższa jakość i wykonanie.

Nie ma tam miejsca na grę pozorów czy pozerstwo. Były to najwyższej jakości wyroby znanych i cenionych rzemieślników i projektantów. Tutaj liczył się każdy nawet najmniejszy detal, i to podejście pozostało z tym stylem aż do dzisiaj.

 

Ekspozycja antyków, owalne i opływowe kształty modne do dzisiaj. Całkowity przeciwnik minimalizmu i wolnej przestrzeni, nie ma tutaj miejsca na tego typu rzeczy. Wielka mieszanka ekspozycji dawnych epok z nowoczesnymi elementami.

Materiały używane tutaj do wykonywania mebli i innych elementów aranżacji to najwyższa półka. Drogie drewno pokryte błyszczącym forninrem, szkło czy szlachetny kamień taki jak marmur.

Jednak to nie wszystko, art deco obfituje w luksusowe tkaniny takie jak satyna czy aksamit wykończone zdobioną nitką oraz nierzadko ozdobione pikowaniami lub ornamentami. Ściana natomiast to jest przestrzeń, na której obowiązkowo musi pojawić się lustro a najlepiej lustra, oczywiście w złotej bądź srebrnej ramie.


Jakimi kolorami stoi art deco?

Jeśli chodzi o kolory samych pomieszczeń to są one bardzo stonowane i spokojne. Dominują tutaj ciepłe i jasne barwy czyli biele, beże, jasne odcienie brązów itp. Mogą one występować w formie pastelowej oraz kremowej.

 

Jednak stanowczo unikamy tutaj jaskrawych i wręcz bijących po oczach kolorów takich jak słoneczna żółć, na nie nie ma miejsca w stylu art deco, może poza obrazami. Nie brakuje tutaj również ciekawych przełamań na tym tle kolorystycznym.

Same wnętrza są zdobione dodatkami wykonanymi z metali szlachetnych takich jak złoto czy srebro. Meble natomiast są obite tkaninami w najróżniejszych kolorach, od ciemnych fioletów przez turkusy na pudrowych różach kończąc.

To samo tyczy się dodatkowych np. wazonów. Skoro przy dodatkach już jesteśmy to może trochę więcej o nich?

 

Dodatki (nie) na każdą kieszeń

Cóż przygotujmy się, że styl, który w dużej mierze opiera się na luksusie i bogactwie będzie obcował również z dość prestiżowymi dodatkami. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, lustra to obowiązkowy element art deco.

Wielkie szklane lustra w ozdobione w pozłacane lub posrebrzane ramy. Bardzo istotnym elementem jest także oświetlenie. Oryginalne, kryształowe żyrandole idealnie oddają charakter tych wnętrz.

Kryształowy żyrandol przyozdobiony złotymi wstawkami to coś zupełnie standardowego kiedy mówimy o art deco. Na ścianach natomiast zamiast luster lądują również obrazy z okresu dwudziestolecia międzywojennego np. działa Tamary Łempickiej.

 

Na ławach i stolikach natomiast świetnie będą prezentowały się wazony o nieregularnych kształtach w najróżniejszej kolorystyce. Od barwionej ceramiki, przez szkło na złocie i srebrze kończąc.

 

Art deco to nie tylko luksus i drogie dodatki ale to również prawdziwy obraz na przeszłość, przeszłość nie tak odległą, ale na pewno ciekawą. Prawdziwy charakter lat 20 międzywojennej Polski.

Pozwala on nam spojrzeć na to jak wtedy żyła prawdziwa arystokracja. Atmosfera tych lat jest zachowana z dokładnością prawie, że idealną. Ściany, meble, dodatki, kolorystyka i jeszcze raz, ta prawdziwie salonowa atmosfera.

 

 

STYL EKO – CZYLI PO PROSTU MAGIA NATURY

Styl eko jest stosunkowo nowym tworem. Opiera on swoje istnienie na dekoracjach i materiałach wykonanych całkowicie z surowców naturalnych, albo nawet odpadków.

Jest to świetny sposób by zaimplementować rozwiązania zero waste czyli całkowitego ograniczania odpadków i nie marnowania surwców. Dlaczego ten styl powstał?

 

Jest to bardzo ekologiczny zamysł, który ma budować eko świadomość ludzi by uświadomić im, że możemy urządzić swoje wnętrze w zgodzie z naturą nie szkodząc jej.

Eko czerpie garściami ze stylu rustykalnego, który również ogromny nacisk kładł na kontakt z naturą i na jej bliskość. Można powiedzieć, że styl eko jest pewną formą wariacji na temat stylu rustykalnego.

Czerpie on garściami jeśli chodzi o wystrój wnętrz, dekoracje czy kolorystykę, dlatego nie będę się zbędnie powtarzać i zamiast tego polecam poczytać opis stylu rustykalnego. Tutaj skupię się raczej na tym co styl eko dodaje od siebie i czym się różni od rustykalnego.

 

Pierwsza różnica to założenie. Pomimo, że styl rustykalny mówimy wprost o kontakcie i powiązaniu z natura to jest to przede wszystkim styl dekoracyjny, który ma dobrze wyglądać.

Eko natomiast powstał po to by żyć jak najbardziej ekologicznie i w sposób nieszkodzący naturze, dlatego estetyka czy założenia aranżacyjne w jego przypadku schodzą na boczny tor.

Nie ma tutaj problemu z chodzeniem na kompromisy na tle estetyki i dekoracji jeśli tylko dzięki nim będziemy mogli być bardziej ekologiczniJedną z najbardziej charakterystycznych cech stylu eko jest bardzo duża ilość roślinności w mieszkaniu.

 

Czy to coś złego? Absolutnie nie, powiedziałabym nawet, że wręcz przeciwnie. Obecność roślin dodaje wnętrzom życia i charakteru, jednak ze wszystkim trzeba znać umiar. Nie zaleca się umieszczać dużej ilości roślin w pomieszczeniu, w którym najczęściej śpimy.

Rośliny zabierają nam tlen przez co mogą występować poważne problemy z oddychaniem podczas snu, co jest bardzo niebezpieczne.

 

Dla kogo jest styl eko?

To jest właśnie najważniejsze pytanie. Jeśli nie jesteście zagorzałymi ekologami i nie stoi dla was na pierwszym miejscu dobro planety i chcecie, że wasz dom przede wszystkim dobrze wyglądał to zrezygnujcie z eko.

Zamiast tego zwróćcie wzrok w stronę stylu rustykalnego. Również bazuje na mocnej więzi z naturą jednak nie wymaga od domowników na chodzenie na kompromisy kosztem dekoracji czy wystroju tylko po to by być bardziej ekologicznym.

 

 

STYL POP ART – WNĘTRZA PEŁNE ENERGII

Styl pop art jest bardzo nowoczesnym stylem wnętrzarskim, na który może sobie pozwolić prawie każdy. Nie jest kosztowny i można go bardzo łatwo i szybko urządzić.

Jest tak między innymi, dlatego że wyparł on w większości naturalne materiały na rzecz plastiku i innych tworzyw sztucznych. Pop art posiada kilka bardzo charakterystycznych cech, które odróżniają go na tle innych stylów.

Cechuje się między innymi bardzo intensywnymi i kontrastującymi ze sobą kolorami. Poza tym duże geometryczne wzory wkomponowane w otoczenie są można powiedzieć wizytówką pop artu. Są one najczęściej ukryte pod postacią dodatków takich jak dywany, obrazy, wazony itp. albo po prostu pojawiają się jako wzory.

 

Kolory, które tworzą pop art

Tak jak już wspomnieliśmy powyżej styl pop art cechuje się bardzo intensywnymi i kontrastującymi ze sobą kolorami. Jaskrawe żółcie, róże, fiolety czy odcienie niebieskiego są jak najdosadniejszym oddaniem charakteru pop artu.

Jednak nie brakuje tam miejsca dla ich pastelowych wariacji. Pomimo, że są to flagowe kolory tego stylu nie jest on ograniczony wyłącznie do tej palety barw.

Bez problemu można stworzyć pop artowe wnętrze, w którym mimo wszystko dominują chociażby industrialne szarości przełamywane przez kontrastujące z nimi np. fiolety lub róże. Najczęstszą bazą, na której buduje się wystrój wnętrza jest białe tło, ponieważ najlepiej wybijają się na nim nasze kolorowe akcenty.

 

Jakie dodatki sprawdzą się tutaj najlepiej?

Cóż pop art posiada w sobie bez wątpienia nutkę artyzmu, i to nawet całkiem sporą bym powiedział, więc nikogo nie powinno dziwić to, że wśród dodatków znajdą się obrazy i plakaty związane z kulturą popularną.

Najczęściej są wieszane w pewnej ilości obok siebie by stworzyć mini galerię na ścianie. Do tego cienkie i można by powiedzieć „wyszczuplające” meble wykonane z plastikowych albo metalowych/aluminiowych materiałów.

W tle bardzo dobrze sprawdzą się również winyle czy „fikuśne” wazony w kolorowych i jaskrawych barwach. Nie obce temu stylowi są również graffiti, którymi można przyozdobić ścianę.

Aby nadać jej więcej cech kultury współczesnej może być wykonana na powierzchni z cegły albo betonu architektonicznego. Wcześniej wspominaliśmy, że dla pop artu bardzo charakterystyczne są różne kształty, trójkąty, kwadraty, prostokąty

 

Pop art jest bez wątpienia bardzo ciekawym pod względem wizualnym stylem. Nie jest drogi, daje ogromną swobodę kreacji, można go łatwo przekształcić w inny styl.

Jeśli jesteś osobą lubującą się w pewnej formie minimalizmu w bardzo kolorowym i zjawiskowym wydaniu to właśnie tutaj powinien paść twój wybór. Osoby interesujące się albo po prostu lubiące kulturę współczesną będą zachwycone.

Licznie odniesienia do popkultury np. filmów, gier czy muzyki na przeróżne sposoby od plakatów, przez gadżety po graffiti itp.

 

 

STYL MODERNISTYCZNY – MIJAJĄ DEKADY A ON BEZ ZMIAN

Styl modernistyczny jest bez najmniejszych wątpliwości naprawdę ciekawym przypadkiem i powiedziałbym, że jedynym w swoim rodzaju. Został zapoczątkowany już w okolicach 1910 roku, rozwijał się do 1980 a teraz jest wciąż jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych.

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl