/* pixel homebook */ /*klaviyo*/

Farby strukturalne i dekoracyjne

Farba strukturalna to wyjątkowy rodzaj farb ściennych. W Polsce najpopularniejszy jest typ skierowany do wewnątrz. Farba strukturalna nie musi nadawać ścianie efektu dekoracyjnego, chociaż w większości przypadków tak jest. Natomiast farba dekoracyjna ma za zadanie przede wszystkim nadać ścianie efekt WOW. Dzisiaj trudno jest rozróżnić farbę strukturalne od dekoracyjnej ponieważ dzisiejsze farby posiadają obie cechy jednocześnie.

Farby Strukturalne i Dekoracyjne

Farba strukturalna Deserto Pigio  / Zestaw Farba strukturalna Deserto Pigio / Zestaw
Cena: 164,00 zł (netto: 133,33 zł )
( 1 m2 = 16,40 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
zestaw
zobacz więcej
Farba dekoracyjna Metalico od Pigio Farba dekoracyjna Metalico od Pigio
Cena: 199,00 zł (netto: 161,79 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Perłowa farba strukturalna Deserto Pigio Perłowa farba strukturalna Deserto Pigio
Cena: 112,00 zł (netto: 91,06 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
zestaw
zobacz więcej
Farba dekoracyjna Klondike Light Valpaint Farba dekoracyjna Klondike Light Valpaint
Producent: Valpaint
Cena: 295,00 zł (netto: 239,84 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Farba dekoracyjna Klondike Valpaint Farba dekoracyjna Klondike Valpaint
Producent: Valpaint
Cena: 364,00 zł (netto: 295,93 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
 Farba o Efekcie Rosy Guardi zestaw Farba o Efekcie Rosy Guardi zestaw
Producent: Guardi
Cena: 155,00 zł 169,00 zł (netto: 126,02 zł 137,40 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Farba o efekcie aksamitu Guardi Farba o efekcie aksamitu Guardi
Producent: Guardi
Cena: 236,00 zł (netto: 191,87 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Farba o efekcie Rdzy Guardi Farba o efekcie Rdzy Guardi
Producent: Guardi
Cena: 145,00 zł (netto: 117,89 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
Farba o efekcie rosy Guardi Farba o efekcie rosy Guardi
Producent: Guardi
Cena: 116,00 zł (netto: 94,31 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
Farba dekoracyjna brokatowa Polistof Valpaint zestaw Farba dekoracyjna brokatowa Polistof Valpaint zestaw
Producent: Valpaint
Cena: 515,00 zł (netto: 418,70 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Farba dekoracyjna do metalu Patyna Farba dekoracyjna do metalu Patyna
Cena: 27,00 zł (netto: 21,95 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Farba dekoracyjna Efekt Fali Morskiej Mavericks Valpaint Farba dekoracyjna Efekt Fali Morskiej Mavericks Valpaint
Producent: Valpaint
Cena: 329,00 zł (netto: 267,48 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej

Farby strukturalne są bardziej popularne od tynków strukturalnych, ponieważ nabywca takich dekoracji może je wykonać samodzielnie. Na pewno nie wszystkie, ale 80% dostępnych na rynku produktów nie sprawi nikomu trudności. Pod warunkiem, że przeczyta przynajmniej jeden artykuł na blogu z praktycznymi poradami i obejrzy jeden lub dwa filmiki instruktorskie na Youtubie. Najprostszą farbą strukturalną jest efekt baranka, który nie nadaje ścianie specjalnego efektu. Jej zadaniem jest stworzyć chropowaty efekt na powierzchni ściany, który następnie wykańcza się jakąś dobrą lateksowa farbą lub farbami dekoracyjnymi jak np. metalizery.

Farby strukturalne dzielą się typ efektu jaki chcemy uzyskać i tak możemy wyróżnić główne grupy farb strukturalnych z nazwami efektów.

FARBA STRUKTURALNA O EFEKCIE ROSY.

Jest to typ farb, które są ulepszoną wersją efektu baranka. Nadają ścianie perłowego lub metalicznego połysku, a kryształy zawarte w farbię elegancko rozpraszają światło. Jest znacznie drobniejsza od standardowego efektu baranka.

FARBY STRUKTURALNE O EFEKCIE AKSAMITU LUB SATYNY.

Są to farby, które jednocześnie matują ścianę i nadają jej połysk. Wszystko zależy od sposobu wykonania dekoracji. Dodatkowo ten typ farb można nakładać przy pomocy każdego narzędzia czyli wałka, pacy, pędzla, pistoletu natryskowego, jednak najpopularniejsza jest gąbka. Wydajność tych farb to 8-25 m2 z jednego litra. Ten rozrzut w wydajności jest uzależniony od sposobu wykonania i efektu jaki chcemy uzyskać. Ten typ farby można zaliczyć także do farb dekoracyjnych ponieważ struktura jest tak gładka, że ledwo ją można wyczuć.

EFEKT RDZY.

Jest to farba strukturalna, która zyskuje na popularności u klientów którzy chcą wyraźnie skontrastować dekorację na ścianie z resztą otoczenia. Jak pozostałe bardzo łatwa w wykonaniu. Farby strukturalne o efekcie rdzy maluje się za pomocą gąbki do farb strukturalnych.

FARBA STRUKTURALNA O EFEKCIE BETONU ARCHITEKTONICZNEGO.

Farba strukturalna beton to chyba najpopularniejszy rodzaj farb wśród klientów. Jest ulepszoną wersją tynku dekoracyjnego o efekcie betonu. Najważniejszą zaleta farby o efekcie betonu jest fakt że można ją malować wałkiem. Dzięki można wykonać dekorację samodzielnie i do tego bardzo szybko. Wielkim plusem jest fakt że farba strukturalna o efekcie betonu jest na bazie żywic akrylowych, a już nawet i silikonowych. Dzięki temu nie trzeba jej lakierować. Chyba że chce się nadać dodatkowy efekt wykonanej strukturze. Mineralne wersje tynku o efekcie betonu niestety nie mogą się tym pochwalić i w ich przypadku lakierowanie jest konieczne.

W większości przypadków farby strukturalne są odporne na wielokrotne zmywanie same w sobie. Nie wymagają, aby je lakierować. Wyjątkiem są produkty znanego producenta dekoracji Magnat. On zaleca, aby lakierować praktycznie każdą dekorację. Oczywiście nie zastrzeżeń, aby położyć warstwę lakieru na farbach strukturalnych dobrej jakości.

Do mniej odpornych na zmywanie należą farby o efekcie baranka oraz Raufaza, czyli farba z trocinom. Do tej grupy można zaliczyć, ale nie koniecznie trzeba farby o efekcie brokatu. 90% produktów tego typu wyamga lakierowania, ponieważ przy intensywnym szorowaniu można dosłownie zetrzeć brokat ze ściany.

Farba o efekcie brokatu - Jest to bardzo popularna i prosta w wykonaniu, jest zarówno farbą dekoracyjna i strukturalną. Maluje się ja po prostu wałkiem, tak jak zwykłą farbę. Oczywiście włoscy producenci wymyślili już znacznie ciekawsze efekty które nawiązują do błyszczących ścian, jak np. tynk dekoracyjny Cristalli od Pigio.

Farba o efekcie fali morskiej - Jest to zmodyfikowana farba strukturalna o efekcie rosy, która nadaje dwie trzy poświaty ścianie. Odpowiednie jej wykonanie nadaje ścianie efekt przypominający spienioną falę morską. Ten efekt można uzyskać przy pomocy farb Maverick od Valpaint oraz Deserto Spectrum od Pigio.

Efekt Klondike - Jest to efekt który, trudno jest opisać słowami. Ten efekt trzeba porostu zobaczyć. Ten bardzo oryginalny efekt można wykonać farbą strukturalną o tej samej nazwie Klondike od Valpaint.

Farba dekoracyjna to farba która nadaję piękny i elegancki efekt bez nadawania struktury. Do wykonania farb dekoracyjnych nie koniecznie używa się wała czy pędzla. Wykonawcy raczej używają gąbek do dekoracji oraz pac weneckich. W tej grupie farb można znaleźć głównie metalizery czyli farby nadający bardzo intensywny połysk. Oczywiście wśród farb dekoracyjnych występują farby o perłowym połysku a nawet matowe.

*Do najpopularniejszych typów farb dekoracyjnych należą.

EFEKT STIUKU.

Ciekawy rodzaj farb, przypominający stiuk. Jednak wykonanie jest znacznie łatwiejsze ponieważ nie trzeba jej wykonywać 3 dni. Efekt stiuku można szybko wykonać i już w 2-3 godziny cieszyć się gotowym efektem. Wykonawcy mówią potocznie na te farby dekoracyjne jednodniowy stiuk. Najczęściej wybierane farby dekoracyjne tego typu to Welur z Luxmala oraz Gelosia z Pigio.

FARBA O EFEKCIE AKSAMITU LUB SATYNY.

Jest to farba o tak delikatnej strukturze, że aż można ją zaliczyć do farb dekoracyjnych. Klienci indywidualni nazywają często ten efekt efektem chmur. Cechują się wysoka wydajnością i raczej matowo perłowym efektem. Maluje się ją przy pomocy gąbki, pacy lub natrysku.

LASERUNKI.

Są to barwione lakiery. Są głównie używane do nadania dodatkowych właściwości dekoracyjnych i użytkowych tynkom strukturalnym. Aplikuje się je gąbką lub wałkiem z krótkim włosiem.

FARBA Z BROKATEM.

Jest to bardzo popularna farba dekoracyjna, która nadaje ścianie punktowego błysku. Często występuje w formie przeźroczystego lakieru, który można nanosić na każdą farbę i tynk.

*Farba dekoracyjna nie jest skierowana tylko do upiększania ścian wewnątrz budynków. Istnieje wąska grupa farb dekoracyjnych, która coraz częściej zastępują tradycyjne tynki fasadowe. Należy też wspomnieć o farbach dekoracyjnych, które można malować na metalowych czy betonowych płotach.

PATYNA.

Jest to farba skierowana na metal. Jest stosowana głównie do upiększania elementów kutych. Jest to metalizer odporny na warunki atmosferyczne. Występuje w kolorach srebrnym, złotym i miedzianym. Patynę maluje się pędzlem.

FARBA NATRYSKOWA O EFEKCIE GRANITU.

Jest to specyficzny rodzaj farby dekoracyjnej. Wypiera ona tynki mozaikowe w ciągach komunikacyjnych jak korytarze i klatki schodowe. Jest bardzo wygodna i łatwa w aplikacji, gdyż maluje się ją poręcznym pistoletem natryskowym. Klienci często decydują się na wykonanie elewacji swoich domów ponieważ koszt towaru dla standardowego domu jednorodzinnego wynosi około 2 tyś złoty, a łatwość wykonania zachęca do samodzielnej pracy bez pomocy ekip budowlanych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl