Opcje przeglądania
Kategorie
Promocja

 Fugi do płytek

Fugi są materiałem uzupełniającym szczeliny między innymi pomiędzy płytkami. Są one bardzo istotnym elementem podczas prac budowlanych. W zależności od tego jakie płytki posiadamy oraz na jakim podłożu je zastosowaliśmy dobór fugi będzie inny. Warto również zwrócić uwagę na dobór koloru fugi na jaki się zdecydujemy. Warto również podkreślić iż sama fuga ma bardzo duży wpływ na użytkowe właściwości pomieszczenia, w którym ją zastosowano. 

Dla przykładu nie warto kupować fugi mineralnej do fugowania prysznica z odpływem liniowym, gdyż fuga cementowa zostanie wypłukana przez wodę w ciągu roku. Do takich zadań należy zastosować fugę epoksydową. Jest ona całkowicie wodoodporna oraz dobrze sobie radzi w przemyśle z nisko stężonymi kwasami. 

Należy pamiętać, że każda fuga brudzi się tak samo, niezależnie ile się za nią zapłaciło. Różnica powstaje dopiero w momencie mycia. Im gładsza fuga tym łatwiej jest ją wyczyścić podczas mycia podłogi.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Fugi najczęściej dzieli się w składu chemicznego, rzadziej według przeznaczenia. Nie znajdziesz fugi która nazywałaby się fuga na tarasy i balkony, a na balkony i tarasy potrzebna jest fuga ceramiczna.

Możemy wyszczególnić następujące fugi:

  • fuga cementowa nazywana też mineralną. jest jednym z najpopularniejszych wyborów jest fuga cementowa (CG2). Nie powinno stosować się jej w miejscach mających stały kontakt z wodą oraz nie powinno się je traktować silnymi środkami czyszczącymi. Można za jej pomocą fugować płytki ceramiczne oraz wapienne wyłączając marmur. Same fugi są również dostępne w wielu różnych kolorach. Jest to fuga tania, najczęściej używana na dużych halach magazynowych gdzie jakość i estetyka odgrywa drugorzędne znaczenie.

Najważniejsze właściwości fugi cementowej to:

- Jest ona cementowa oraz elastyczna.

- Szybkowiążąca zaprawa fugowa

- Charakteryzuje się trwałą barwą.

- Niska nasiąkliwość wodą do pewnego etapu wilgotności. (Ta cecha jest zależna od konkretnego produktu oferowanego przez producentów.)

  • Fuga ceramiczna. Jest to następca fugi mineralnej. Posiada lepsze właściwości użytkowe, jak np. jest bardziej odporna na wodę, przez co można ją śmiało stosować na balkonach i tarasach w miejscach nie zadaszonych. Mało wykonawców wie, że fugę ceramiczną należy dłużej mieszać. Jeśli tego się nie zrobi fuga będzie szybko wiązała. Producent załącza na etykiecie takie informację jednak Polak czyta instrukcję dopiero po fakcie, czyli jak już jest za późno.
  • Fuga epoksydowa. Jest to najbardziej odporna fuga na rynku polskim rynku. Cechuję ja praktycznie całkowita odporność na wodę oraz stosunkowa tolerancja na nisko stężone kwasy więc można śmiałą ja czyścić nawet agresywną chemią. Znienawidzona przez starsze pokolenie wykonawców, które nie lubi się dokształcać w nowinkach technicznych. nie doświadczony wykonawca który nie wie jak zmywać fugę epoksydową pozostawia na płytkach tak zwany film. Jest to poprostu pozostałość do żywicy epoksydowej, którą można usunąć mechanicznie np. żyletką lub szpachlą japońską lub za pomocą specjalnej chemii polecanej przez producenta fugi epoksydowej. 

Najważniejsze cechy fugi epoksydowej:

- praktycznie jedyna pewna fuga, którą można stosować w prysznicach z odpływem liniowym

- Można ją stosować zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynków.

 

- Można stosować ja na kuchennych blatach.

 

- Nie wchłaniają pary wodnej.

 

- Są odporne na wchłanianie zabrudzeń np. tłuszczu czy kurzu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl