Impregnaty i Lakiery
Impregnaty służą do zabezpieczania nie odpornych podłoży, tworząc na ich wierzchu warstwę odporną na wielokrotne zmywanie.
Lakiery pełnią tą samą funkcje co impregnaty oraz dodatkowo nadają powierzchni efekt, najczęściej dekoracyjny.







Impregnat do drewna
Impregnaty do drewna są najpopularniejszą formą zabezpieczania tych powierzchni, ponieważ nie tracą one swojego oryginalnego koloru.
Istnieją oczywiście wyjątki od tej reguły, niektóre impregnaty celowo nadają np. efekt mokrego drewna w celach estetycznych.
Impregnat jest wchłaniany przez drewno dzięki czemu znacząco je wzmacnia i uodparnia na wiele czynników zewnętrznych.
Po zaimpregnowaniu drewnianego elementu jest on wytrzymalszy oraz mniej podatny np. na wodę, wilgoć i wiele innych warunków atmosferycznych.
Impregnat do tynku
Impregnaty są wykorzystywane nie tylko do drewna ale i do innych powierzchni takich jak np. tynki mineralne itp.
Wzmacniają je oraz zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi na bardzo podobnych zasadach działania co w przypadku drewna.
Najczęściej stosuje się do impregnacji tynków mozaikowych ze względu na bardzo specyficzną strukturę tej dekoracji.
Istotne jest również, to że tynki mozaikowe są stosowane głównie na elewacjach budynków albo w korytarzach czy przedpokojach.
Lakier poliuretanowy
Lakier poliuretanowy może być stosowany na różnych powierzchniach, jednak najczęstsze z nich to te o dużym metrażu, dlatego często jest wykorzystywany na posadzkach np. w halach i magazynach.
Jest tam używany ponieważ zapewnia odporność przed dużymi obciążeniami np. maszyn takich jak wózki widłowe czy pojazdy transportowe.
Zabezpieczają one powierzchnie również przed stałym ruchem pieszym, który jest bardzo szkodliwy dla niezabezpieczonych przestrzeni.
Lakier bezbarwny
Lakier bezbarwny jest bardzo często stosowany do zabezpieczenia mebli czy innych elementów wewnątrz pomieszczeń.
Jednak pomimo, że jest to lakier bezbarwny to obiekty nim pomalowane lekko błyszczą się pod wpływem padającego światła.
Lakier w przeciwieństwie do impregnatu nie wnika w strukturę obiektu.
Tworzy on na przedmiocie np. meblu specjalną ochronną powierzchnię. Chroni ona go przed deszczem czy promieniami UV.
Impregnaty do kostki brukowej
Impregnacja kostki brukowej to coś z czego nie powinniśmy rezygnować w szczególności, że po czasie kostka zacznie tracić nie tylko swój kolor ale i wytrzymałość.
Impregnaty zapewniają ochronę przed częścią uszkodzeń mechanicznych, trudnymi warunkami atmosferycznymi, utratą kolor, promieniami UV i wieloma innymi rzeczami zagrożeniami.
Na obecna chwilę na rynku istnieje wiele impregnatów, jednak nie zalecamy kupowania tych najtańszych ponieważ mogą one nie dość, że nie pomóc to jeszcze zaszkodzić impregnowanej kostce.

