





Kategorie
Producent
Ocena
Cena
-
od
do
Promocja
Kleje do glazury i terakoty
Podczas ich produkcji wykorzystywany jest cement szary. Same kleje jak pierwszy człon nazwy tych produktów wskazuje służą do mocowania płytek glazurowych oraz teraktowychych. Można za ich pomocą przyklejać zarówno płytki ścienne jak i podłogowe. Warto wspomnieć, że te materiały wiążące są jednymi z najtańszych dostępnych na rynku. Nadają się one głównie na podłoża nieodkształcalne. Warto również wspomnieć, że mogą posłużyć również jako spoiwo łączące do mozaiki porcelanowej.
Zastosowanie
Cóż tak jak zostało wspomniane powyżej głównym zastosowaniem klejów do glazury i terakoty jest no hmmm... klejenie jak nie trudno się domyślić. W szczególności wykleja się nim płytki, które mogą być mocowane na ścianie oraz podłodze. Za pomocą kleju można również mocować mozaiki porcelanowe i szklane z równie dobrym efektem końcowym.
Podział klejów do glazury, czyli jakie mamy typy klejów do płytek od najlepszego.
-
C2TE S2 – klej wysoko elastyczny odkształcalny, do przyklejania trudnych materiałów. Najczęściej stosowany do przyklejania mat izolacyjnych w łazienkach.
-
C2TE S1 – klej wysoko elastyczny odkształcalny odporny na minusowe temperatury. Stosowany do przyklejania płytek na niezadaszonych taras i płytach osb. Najczęstszy wybór dobrego glazurnika. Obowiązkowy przy klejeniu płytek wielkich formatów. Polecany do ogrzewania podłogowego.
-
C2 TE – klej wysoko elastyczny. Kompromis między ceną a jakością. Dopuszczalny przy klejeniu płytek na zewnątrz. Sądzę że jest to najniższa dopuszczona klasa kleju do klejenia płytek przy ogrzewaniu podłogowym. Przeznaczony do małych i średnich formatów płytek.
-
C1TE – Jest to klej uelastyczniony. Do małych formatów płytek ceramicznych. Klejenie płytek na ogrzewanie podłogowe może, ale nie musi skutkować pęknięciami fug. Dobrze spisuje się przy przyklejaniu małych i średnich formatów na ścianie metodą od dołu.
-
C1E lub C1T – Są to jedne z najtańszych klei do płytek ceramicznych. Nie polecałbym ich do przyklejania płytek gresowych. Jeśli chodzi o kleje to wg mnie jest to najniższa jakość klejów jaka powinna być stosowana do przyklejania płytek.
-
C1 – Najniższa klasa klejów produkowanych na rynku polskim. Ta klasa praktycznie nie jest objęta normą, ale za to ma najniższą cenę. Najczęściej można go spotkać. Złośliwi żartują o tych klejach że jest to po prostu tania zaprawa cementowo wapienna.







Najważniejsze cechy klejów do płytek oraz ich przyporządkowanie do klasy kleju:
-
Układanie płytek od góry - C2TE S2, C2TE S1, niektóre C2TE oraz niektóre C1TE, ale to raczej to tylko chwyt reklamowy.
-
Posiada bardzo dobrą przyczepność do trudnego podłoża, np. płytka do płytki czy płyta OSB - C2TE S2, C2TE S1, większość C2TE
-
Dzięki niemu płytki się nie osuwają i są na stałe przymocowane do powierzchni - C2TE S2, C2TE S1, C2TE niektóre C1TE i C1T (zależy od ciężaru płytki)
-
Zalecana grubość warstwy: powinna ona wynosić około od 2 do 10 mm w zależności od powierzchni na jakiej ją stosujemy - cecha dla każdej klasy kleju do płytek.
-
Temperatura stosowania: mniej więcej przyjętą średnią temperaturą jest od około +5 do +25 stopni - cecha dla każdej klasy kleju do płytek.
-
Czas gotowości do pracy: jest on zależny już od konkretnego produktu konkretnej marki ale zazwyczaj jest to czas około od 4 do 6 godzin - cecha dla każdej klasy kleju do płytek.
-
Spoinowanie: ten proces następuje dopiero po 24h - cecha dla każdej klasy kleju do płytek.
-
Przechowywanie: jeśli o to chodzi nie ma co do tego specjalnych wymogów. Powinno być to suche miejsce z temperaturą pokojową wolne od wilgoci i zbyt dużego nasłonecznienia. Wymogi można by powiedzieć klasyczne - cecha dla każdej klasy kleju do płytek.