/* pixel homebook */

Plastyfikatory

Plastyfikatory to dodatki zwiększające mechaniczne parametry danych substancji. Znajdują one swoje zastosowanie głównie podczas produkcji tworzyw sztucznych. Jednak najbardziej rozpoznawalne są one w branży budowlanej gdzie wykorzystuje się je jako domieszki. Najczęściej domieszki do betonu. Zazwyczaj nie przekraczają one mniej więcej 5% masy całego cementu. Poprawiają one w znaczący sposób właściwości betonu i znacznie ułatwiają one prace. Najstarszym budowlanym plastyfikatorem jest tradycyjne wapno. Dzisiaj w budowlance występuje pod nazwą wapno hydratyzowane.

Najpopularniejszym plastyfikatorem jest plastyfikator do zapraw murarskich. Zyskał nawet branżową nazwę, czyli wapno w płynie. Jest to zamiennik pylącego tradycyjnego wapna. podobnie jak wapno hydratyzowane nadaje zaprawie plastyczności i poprawia lepkość. 

Oczywiście jest wiele innych plastyfikatorów, które w znaczący sposób zmieniają właściwości betonu czy zaprawy. najbardziej pożądane cechy to zmniejszenie skurczów które powodują pęknięcia w betonach posadzkowych, zwiększenie czasu pracy przy betonach towarowych, szybsze wiązanie podczas prac zimowych czy hydrofobowość przy pracach przy szambach czy zbiornikach na wodę.

 

Czyścik - preparat do czyszczenia kostki brukowej, chodników Czyścik - preparat do czyszczenia kostki brukowej, chodników
Producent: SPECTRUM
Cena: 29,00 zł (netto: 23,58 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Preparat czyszcząco-odtłuszczający Hydro Cleaner  1l Lakma Preparat czyszcząco-odtłuszczający Hydro Cleaner 1l Lakma
Cena: 20,00 zł (netto: 16,26 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Preparat do usuwania plam, pleśni i grzybów Biotox Total 5l Lakma Preparat do usuwania plam, pleśni i grzybów Biotox Total 5l Lakma
Cena: 75,60 zł (netto: 61,46 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Przyspieszacz wiązania tynków i farb Przyspieszacz wiązania tynków i farb
Cena: 25,00 zł (netto: 20,33 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Rozpuszczalnik ekstrakcyjny Rozpuszczalnik ekstrakcyjny
Cena: 5,00 zł (netto: 4,07 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Zimowy plastyfokator do zapraw do -8 st C Zimowy plastyfokator do zapraw do -8 st C
Producent: DMB
Cena: 21,45 zł (netto: 17,44 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Zmywacz plam olejowych Odtłuszczacz uniwersalny Zmywacz plam olejowych Odtłuszczacz uniwersalny
Producent: Jurga
Cena: 27,00 zł (netto: 21,95 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej

Generalny podział plastyfikatorów jest oparty o cechę jaką mają nadać mieszance betonu. I tak mamy.

  • Superplastyfikatory – od zwykłych plastyfikatorów różnią się głównie składem chemicznym oraz właściwościami jakie nadają betonowi. Superplastyfikatory pozwalają uzyskać betonowi bardzo wysoką mrozoodporność oraz wodoszczelność. Jest to niezwykle przydatne podczas transportu na duże odległości. Zmieniają one bardzo wiele cech betonu i dostosowują go do naszych konkretnych potrzeb ale przede wszystkim do potrzeb podłoża.

  • Plastyfikatory zagęszczające – tak jak sama nazwa wskazuje plastyfikatory zagęszczające mają hmm... no cóż zagęszczać. Używa się je tak jak pozostałych, jako domieszki do betonu w niewielkiej ilości by nadały swój konkretny efekt w tym przypadku zmieniają one jego gęstość. Dzięki temu jest on lepiej przygotowany do funkcji, którą ma pełnić.

  • Plastyfikatory zwiększające ilość wody – można by powiedzieć, że są one przeciwieństwem plastyfikatorów zagęszczający. Ich zadaniem jest jak sama nazwa wskazuje zwiększenie ilości wody w betonie czyli po prostu rozwodnienie go. Dzięki temu jest on mniej gęsty i dużo rzadszy. W konkretnej sytuacji jest to cecha, która w znacznym stopniu potrafi ułatwić prace budowlane.

  • Plastyfikatory zwiększające ciekłość jej mieszanki bez znacznej modyfikacji jej składu – są to niezwykle przydatne i w znacznym stopniu zmieniające właściwości cementu plastyfikatory. Potrafią one między innymi upłynnić oraz uplastycznić mieszankę. Niwelują również w znacznym stopniu zużycie cementu bez jego większej utraty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl