Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki

Pokrycie Dachowe

Zwieńczenie, każdego budynku. Bez pokrycia dachu nie zaczyna się żaden etap prac wykończeniowych.

Do pokryć dachowych zaliczamy  dachówka ceramiczna i betonowa, blachodachówka, rynny dachowe, obróbki blacharskie, blacha dachowa, papa oraz gont.

Pokrycia Dachowe

Papa asfaltowa W/K W400 Jarbit Papa asfaltowa W/K W400 Jarbit
Producent: Jarocin
Cena:

142,95 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Papa podkładowa S30 V60 Jarbit Papa podkładowa S30 V60 Jarbit
Producent: Jarocin
Cena:

109,40 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Papa podkładowa samoprzylepna S25 V100 Werner Papa podkładowa samoprzylepna S25 V100 Werner
Producent: Werner
Cena:

320,00 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Papa W/K S52 PV250 EKO PYE Jarbit Papa W/K S52 PV250 EKO PYE Jarbit
Producent: Jarocin
Cena:

121,20 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Papa zgrzewalna W/K S52 PV250 PYE  COMBO Jarbit Papa zgrzewalna W/K S52 PV250 PYE COMBO Jarbit
Producent: Jarocin
Cena:

137,15 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej

Rodzaje pokryć dachowych i asortyment akcesorii dachowych

Dachówka bitumiczna, a popularnie nazywana Gont

Gont charakteryzuje się wysoką elastycznością, swobodnym montażem na połaciach dachowych które mają wstępnie krytą powierzchnie np. są odeskowane a częściej wyłożone płytą OSB-3. Gont jest lekki, łatwy w montażu także na kalenicy.  
Montaż polega na usunięciu foli z części bitumicznej i przybiciu go do odeskowanego wcześniej dachu. Gdy nadejdzie wysoka temperatura to bitumiczna masa się wulkanizuje i skleja tworząc nie przepuszczalną powłokę ochronną przeciw wodzie.

Dachówka ceramiczna - najczęściej wybierany produkt przez inwestorów.

Dachówka ceramiczna cechuje się wysoką odpornością na działanie wiatru czy korozji i jest najbardziej długowiecznym z możliwych pokryć dachu.
Estetyczna w wielu kształtach i kolorach. każdy znajdzie coś dla siebie. Umiarkowany ciężar nie wymusza specjalnie grubszych belek konstrukcji więźby.
Można ją montować na dachach, których minimalny kąt nachylenia to 25 stopni i więcej. Przed montażem ceramiki dachowej wymagane jest położenie membrany dachowej nazywanej często folią dachową. Na kalenicy montuje się gąsior lub trójnik ceramiczny.
Najpopularniejszy wariant dachówki ceramicznej to karpiówka, fala oraz dachówka płaska. Bardzo odporna na uszkodzenia.
Najwięksi producenci dachówki ceramicznej to Creaton, Braas, Roben.

Blacha Trapezowa - materiał na każdy budynek gospodarczy.

Blacha trapezowa to najtańsze pokrycie dachowe stalowe i podstawowy materiał budowlany na dużych  inwestycjach. To przetłoczona blacha płaska w kształt trapezu o określonej wysokości. Jest oznaczona symbole np T18, gdzie litera T oznacza kształt pokrycia w tym przypadku trapez, a liczba 18 to wysokość skoku kształtu fali. Na budynkach o dużej powierzchni jak magazyny montuje się blachę trapezową T35, a na mniejszych budynkach jak garaż blachę T18. Występuje w szerokiej gamie kolorów , ale najczęściej jest sprzedawana w kolorze białym lub ocynku.
Istnieje technologia, która umożliwia montaż blachy trapezowej na elewacji budynku. Można montować, gdy nachylenie dachu ma przynajmniej 9 stopni.

Papa, czyli  pokrycia dachowe bitumiczne.

Pokrycia bitumiczne zaleca się kłaść przynajmniej w dwóch warstwach. Pierwsza warstwa to cieńsza i tańsza papa podkładowa, druga to grubsza papa wierzchniego krycia. Ten rodzaj pokrycia kładzie się na powierzchni betonowej lub innej powierzchni bitumicznej. 
W tym przypadku prace dekarskie wymagają użycia gazu i palnika ponieważ bitum trzeba przetopić, aby papa się przykleiła. Rzadko się je kładzie na budynkach mieszkalnych. Plusem jest długa żywotność kilkanaście do kilkadziesiąt lat przy stosunkowo niskiej cenie. 

Pokrycia PCV, czyli ozdobne dachy z poliwęglanu.

Poliwęglanowy to dachy z tworzyw sztucznych. Takie dachy możemy zobaczyć na altankach i tarasach. Są mało trwałe - maksymalnie kilka lat jeśli jest pokryta filtrem UV który powstrzymuje degradację wywołaną warunkami atmosferycznymi. Warto sprawdzić czy promowany poliwęglan w Mrówce czy Castoramie posiada takie zabezpieczenie. Arkusz składa się kilku warstw komór, im więcej komór tym połać dachu wytrzyma więcej nacisku np. śniegu.

Blachodachówka to tańsza i lżejsza wersja dachówki.

Najpopularniejszymi producentami w Polsce są Blachy Pruszyński, Budmat oraz Balex Metal.
Konstrukcja więźby dachowej może być naprawdę lekka ponieważ blachodachówka nie wiele waży. Występuje w podobnych wzorach jak trwalszy zamiennik oraz w znaczniej większej ilości kombinacji kolorystycznej.  Układa się ją arkuszami o długości maksymalnie 6 metrów. 
Nowocześniejsza, ale już nie tania wersja blachodachówka modułowa znacznie uprościła montaż budowlany i ograniczyła odpady powstałe w wyniku docinania blachy do konstrukcji dachu. Blachodachówka modułowa prezentuje się wyśmienicie ponieważ designerzy zadbali o jej unikatowy i estetyczny wygląd i dostępna jest w formie arkuszy w wymiarach około 1m na 1m.
Blachodachówkę układa się na dachu na przekładkę.

Płyta Warstwowa bez tego nie buduje się budynków inwentarskich.

To dwie warstwy blachy trapezowej z oddzielającym ich rdzeniem poliuretanowym. jest to pokrycie dachowe z najlepszym współczynnikiem izolacji termicznej krycia pomieszczeń gospodarczych jak kurnik, chlew, obora czy stodoła. Lekka ,długowieczna i najdroższa z pokryć.
Wymaga sporo obróbek wykończających.
największym producentem jest Balex Metal z jego marką Thermano, która jest rozpoznawalna w całej Europie.


Akcesoria i obróbki wykonane z blachy.

Łupek dachowy, często jest nim wykańczany komin oraz pasy podrynnowe. Montuje się go na zakładkę. Trudny w transporcie ponieważ jest kruchy.

Pas nadrynnowy jest wykańczany obróbką o doprecyzowanym kształcie, który daje możliwość dopasowania jednej blachy w drugą. Jest montowany po systemie rynien.

Obróbka komina jest wykonana z różnych materiałów, a mianowicie falowanej taśmy kominowej wykonanej z aluminium i bitumu oraz dwóch warstw obróbki blachą. Co stanowi przeciwwodną ochronę.

Wiatrownica to  boczna obróbka z blachy montowana na krawędzi od szczytu budynku, Podstawowe wykończenie każdego dachu.

Blachy stalowe powlekane płaskie są wykorzystywane do gięcia różnego rodzaju obróbek z blachy.

Membrana dachowa to materiał montowany pod pokryciem dachu, który ma za zadanie wypuszczać wilgoć i odprowadzać go do rynny. Czarny kolor sprawia, że szybko degraduje od słońca, więc powinna być przykryta nie później niż 2-3 miesiące od jej montażu na dachu.

 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl