Rusztowanie

Rusztowanie budowlane to tymczasowa konstrukcja wykorzystywana do tymczasowych prac budowlanych na dużych wysokościach. Standardowy zasięg rąk człowieka to 2,2 m, natomiast komfortowo pracuje się w zasięgu do 2 wysokości. Dlatego już przy pracach remontowych wewnątrz budynku potrzebne jest rusztowanie o wysokości przynajmniej 60 cm.

Jakie są rodzaje rusztowań?

Rusztowania dzielą się ze względu na funkcję jaką pełnią oraz na materiał z którego są zrobione.

Rusztowania aluminiowe

Z dwóch powodów jest to najbardziej pożądany typ rusztowania.
Pierwszy powód - jest lekkie co czyni je bardzo wygodnym w montażu. Na ziemi łatwo się je składa , ale gdy stoisz na 12 wysokości i zaczynasz składać kolejną kondygnację rusztowania to masz poczucie dyskomfortu ponieważ na razie brakuje ramek i nie masz się czego chwycić. Widziałem monterów rusztowań, którzy chodzą na czworaka aż się przyzwyczają do kolejnego piętra.
W takich przypadkach waga ramki rusztowania jest istotna im mniejsza tym lepiej. To samo dotyczy innego elementu rusztowania aluminiowego czyli podestu. Budowlańcy chcą pracować tylko na podestach aluminiowych.

Drugi powód to bezpieczeństwo, nie mówię o stabilności rusztowania to zależy od montażystów aluminium nie przewodzi prądu w związu z tym jest bezpieczne podczas prac w kiepskiej pogodzie jak burza. Co nie zmienia faktu że w takiej pogodzie praca na wysokościach jest zakazana.

Właśnie z tego dugiego powodu tańszych stalowych rusztowań już nie kupisz chyba że używane rusztowania od ekipy która zaostała zmuszona do inwestycji w rusztowanie aluminiowe.

Rusztowanie stalowe

Jest to rusztowanie bardzo mocne, znacznie cięższe niż aluminiowe, ale przez to stabilniejsze do pwenych wysokości np 9m nie trzeba ich kotwić do ściany i stoi stabilnie. Oczywiście przepisy BHP mówią co innego.

Minusem jest, że doskonale przewodzi prąd mimo drewnianych podestów zagrożenie porażeniem prądem jest ogromne. Wystarczy że złapiesz się ramki rusztowania a to wszystko jest w zasięgu ręki. Jedyne nowe stalowe rusztowania jakie widziałem to rusztowanie warszawskie i w Castoramie.

Rusztowanie elewacyjne lub rusztowanie fasadowe

Jest to rusztowanie które generuje największą sprzedaż mimo iż nie sprzedaje się najczęściej.

Zakup rusztowania elewacyjnego do obstawienia jednej średniej ściany domu to koszt około 8 tyś złoty. Dobrze zaopatrzona ekipa budowlana ma rusztowania fasadowego za jakieś 35 tyś zł Wówczas może zbudować tymczasową konstrukcję wokół całego budynku co usprawnia proces prac.

Firmy budowlane kupują już tylko aluminiowe rusztowanie elewacyjne, jest to wymóg BHP, a inspekcja pracy uwielbia wlepiać mandaty za stalowe rusztowanie i kabel od betoniarki leżacy na ziemi, a jak będzie to jeszcze kabel od siły...

Aluminiowe rusztowanie elewacyjne zwykle ma podest o szerokości 70 cm i to wystarcza do komfortowej pracy.

Stalowe rusztowanie elewacyjne miało podesty o szerokości 1m co umożliwiało składowanie towaru za plecami fachowca i swobodne przemieszczenie się ekipy budowlanej po rusztowaniu

Szerokość rusztowania stalowego jest bardzo wygodna, ale często była problemem ponieważ nie można było ich rozstawić wokół budynku ponieważ schody były za wąskie, lub ścieżka była szeroka na 80cm itd.

Fachowcy cenią sobie łatwość składania rusztowania i niechętnie kupują skręcane rusztowania elewacyjne, wolą jak podesty są wczepiane na podobnej zasadzie jak pióro wpust. To ogromne usprawnienie przy montażu co daje większe bezpieczeństwo montażyście rusztowania.

Rusztowanie Warszawskie

Niegdyś najpopularniejsze rusztowanie budowlane w Polsce. Grube ścianki sprawiały że jest ciężkie, a z czasem stawało się jeszcze cieższe ponieważ zaprawa utykała w otworach montażowych plus do tego ekipy rzadko czyściły te rusztowania z zaprawy.

Aby złożyć rusztowanie warszawskie potrzebujesz przynajmniej 4 ramek wówczas otrzymasz podest roboczy na wysokoci około 65 cm o wymiarach przeważnie 1,2m x 1,2m.
Jest to mało wygodny układ który nie zmieści się w wąskich przejściach i na schodach.

Za podesty służą najczęściej deski o grubości przynajmniej 3 cm.

Na rynku są nie tylko rusztowania stalowe ale też i aluminiowe. Ten rodzaj rusztowania jest wciąż poszukiwany po jest tani, ale nie można zbudować bezpiecznej konstrukcji na wysokość 6 m ponieważ ten system nie uwzględnia stężeń co prawda nic nie przeszkadza przykotwić go do ściany.

Trzeba zwrócić uwagę że konstrukcja rusztowania warszawskiego wygląda jak wieża, a budowa takiego rusztowania wzdłuż ściany polega na budowaniu kilku wież w niewielkich odstępach które łączy się podestem z desek. Mało bezpieczna konstrukcja.

Rusztowanie jezdne

Nazywane też często rusztowaniem przejezdnym. Aktualnie jest to najczęściej kupowane rusztowanie aluminiowe ze względu na dużą funkcjonalność.

Podstawowe aluminiowe rusztowanie jezdne Levvel 290 rotuje na rynku najczęściej nawet jako rusztowanie używane.

Sam osobiście je kupiłem do zrobienia podwieszanego sufitu o raz do malowania. Kupiłem aluminiowe rusztowanie easygate 290 za 2,4 tyś po zrobieniu wszystkich prac 3-4 miesiąca sprzedałem je za promocyjną cenę 1999 zł w ciągu tygodnia od wystawienia ogłoszenia. 4 miesiące użytkowania wyczyszczonego rusztowania to był cukierek dla budowlańca typu fuchowicz.
Rusztowania jezdne to wygodna rzecz ponieważ możesz się na nich przemieszczać bez schodzenia z podestu wystarczy wziąć przykład z wioślarza gondoli z Włoch.

Jakbym miał się męczyć na warszawskim chyba bym oszalał.

U mnie teleskop malarski był wiosłem i wcale go nie przyczepiałem do wałka, efekt takiej pracy to precyzyjne odcięcia sufit-ściana.

Rusztowania jezdne mają konstrukcję wieży, którą można łatwo przestawiać ponieważ jest usadowiona na kołach. Konstrukcję można zbudować na wysokość 8,3 m co wg założeń daje możliwość pracy do 9m wysokości. Wynika to z zasięgu rąk użytkownika.

Rusztowanie

Rusztowanie LEVVEL Easygate 290 Rusztowanie LEVVEL Easygate 290
Producent: Levvel
Cena: 2 300,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Rusztowanie jezdne SOLID 290 Rusztowanie jezdne SOLID 290
Producent: Levvel
Cena: 2 600,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Rusztowanie LEVVEL Easygate 380 Rusztowanie LEVVEL Easygate 380
Producent: Levvel
Cena: 5 500,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Rusztowanie LEVVEL Solid 380 Rusztowanie LEVVEL Solid 380
Producent: Levvel
Cena: 5 800,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Rusztowanie LEVVEL Easygate 550 Rusztowanie LEVVEL Easygate 550
Producent: Levvel
Cena: 9 900,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Rusztowanie LEVVEL Solid 550 Rusztowanie LEVVEL Solid 550
Producent: Levvel
Cena: 9 950,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Rusztowanie LEVVEL Easygate 730 Rusztowanie LEVVEL Easygate 730
Producent: Levvel
Cena: 13 900,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Rusztowanie LEVVEL Solid 730 Rusztowanie LEVVEL Solid 730
Producent: Levvel
Cena: 14 100,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Rusztowanie LEVVEL Easygate 900 Rusztowanie LEVVEL Easygate 900
Producent: Levvel
Cena: 17 250,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Rusztowanie LEVVEL Solid 900 Rusztowanie LEVVEL Solid 900
Producent: Levvel
Cena: 17 350,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej

Podział rusztowań jezdnych aluminiowych

Podział rusztowań jezdnych jest zależny od zasięgu pracy użytkownika oraz od sposobu rozwiązań montażowych.

Rusztowanie jezdne 290, gdzie użytkownik może wykonać pracę na wysokości do 2,9m od ziemi.
Wystarczające do prostych prac remontowo budowlanych wewnątrz standardowych budynków.

Podest rusztowania znajduje się na wysokośći 0,9m, barierka na wysokości 1,9m od ziemi

Rusztowanie jezdne typu 380 użytkownik tego rusztowania może wykonać pracę na wysokości do 3,8 m liczać od ziemi. Podest znajduej się na wysokosći 1,8m a barierka na wysokości 3m od ziemi

Rusztowanie typu 550 to rusztowanie daje użytkownikowi zasięg do 5,9 m od ziemi. Podest rusztowania znajduje się na wysokości 3,54 m a barierka na wysokości 4,8 liczac od powiezchni gruntu

Rusztowanie typu 730 analogicznie zasięg to 7,3 m. Najwyższy podest jest na wysokości 5,3 m, drugi na wysokości 3,54 i pierwszy na 0,9m licząc od ziemi. Górna baierka jest na wysokośći 6,57m

Rusztowanie typo 900 daje użytkownikowi możliwość pracy na wysokosći do 9m licząc od ziemi.

Można pracować na 3 wysokościach. Podesty znajduja się na wysokości 3,54 m, 5,3m i 7,06 metra od ziemi. Górna barierka jest na wysokości 8,3 m.

Dodatkowy podział rusztowań na kołach można zrobić ze względu na funkcjonalność:

Rusztowanie Solid to tradycyjna wieża na kołach, natomiast rusztowanie typu easygate posada skadaną bramkę która ułatwia wchodzenie na podest rusztowania.

Wiadomo że elementy rusztowania mogą ulec zniszczeniu lub zgubieniu dlatego często szuka się pojedynczych elementów jak kółka do rusztowania, czy nawet całe zestawy kołowe do rusztowania jezdnego, stężenie rusztowania, zestaw naprawczy klapy podestu, krawężniki do podestu, łączniki do drabin rusztowania, uchwyt do kotwienia rusztowania do ściany, stabilizator rusztowania oraz nawet sam podest aluminiowy.

Rusztowanie Modułowe

Rusztowanie modułowe to pełna nazwa rusztowania składanego, czyli praktycznie każdego rusztowania jakie istnieje.
Przyjeło się, że operuje się samym określeniem rusztowanie, a fachowa nazwa rusztowanie modułowe jest używane przez producentów rusztowań budowlanych.
Swoją nazwę zawdzięczan sposobowi montażu, które polega na złożeniu według powtarzalnego schematu kilku modołów które posiadją swoją wlasną nazwę jak np. Ramka, podest, drabina, stężenie, uchwyt do kotwienia itd.

Jak odpowiednio złożyć rusztowanie?

Ich złożenie nie należy do najtrudniejszych na świecie. W przypadku wielu produktów jest możliwe nawet zrobienie tego całkowicie samemu bez pomocy drugiej osoby.

Natomiast w przypadku większych konstrukcji takich jak rusztowania elewacyjne, niestety niemożliwe jest poradzenie sobie z tą pracą w pojedynkę i niezbędna jest asysta jednej lub wielu osób.

W przypadku zakupu nowego rusztowania do zestawu zawsze powinna być dodawana instrukcja, która w szczegółowy sposób instruuje jak poprawnie złożyć w całość konstrukcję.

Ile kosztuje rusztowanie aluminiowe?

Wszystko jest zależne od tego jaki konkretnie rodzaj kupimy oraz tego jak wielkie ono jest. Jesteśmy w stanie dostać na rynku rusztowania już za 80 zł w przypadku ramki rusztowania warszawskiego, ale są i takie, które będą nasz kosztować grubo ponad 15 tysięcy zł jak rusztowania jezdne o wysokości 9 m.

Do najtańszych możemy zaliczyć rusztowania warszawskie, za pełen zestaw o wysokości około 3m przyjdzie nam zapłacić nieco mniej niż 1000 zł.

Również dokupienie osobnych segmentów nie będzie problematyczne, jeden powinien kosztować od 80 do 120 zł.

Warto zanazczyć że należy kupować ramki rusztowania warszawskiego tego samego producenta. Unikniemy w ten sposób trudności podczas montowania ramek. Czasami 1-2 mm róznicy mogą spowodować, że rusztowanie nie będzie można ze sobą złożyć ponieważ rozstaw otworów nie pasuje.

Pomijam fakt że rusztowanie warszawskie jest małobezpiecznym rozwiazaniem i jak stawiać kontrukcję z rusztowania warszawszkiego to na mała wysokość.

To konstrukcja, która ma ochraniać fachowców, a nie klocki LEGO, które można swobodnie łączyć, zatem wszelkie niezalecane modyfikacje narażają życie i zdrowie pracujących.

Gdzie kupić rusztowanie klinowe?

Bez problemu będziemy w stanie znaleźć całą masę ofert w internecie, na stronach takich jak nasza. Jednak dostawa do dalszych regionów kraju może być dla, niektórych problematyczna i może wynieść znacznie więcej niż standardowe przesyłki. Nie tyczy się to nas ponieważ u nas dostawa na rusztowania jest całkowicie za darmo i do każdego regionu Polski (darmowa dostawa jest objęta promocją do odwołania).

Rusztowanie klinowe również powinniśmy być w stanie kupić w sklepach stacjonarnych takich jak hurtownie budowlane.

Można też sprawdzić dyskonty takie jak Obi, Leroy Merlin czy Castorama.

Ile kosztuje wynajem używanego rusztowania aluminiowego?

Zależy, wszystko jest zależne od metrażu oraz wielkości rusztowania, które nas interesuje. Należy uwzględnić również kwestie transportowe.

Niektórzy wynajmujący liczą sobie koszty od jednego metra rusztowania na dobę a inni podają od razu całą sumę za dobę.

Koszty wynajmu używanego rusztowania aluminiowego są dość skomplikowane oraz wypełnione kilkoma mało uczciwymi chwytami wynajmujących.

Dokładnie przedstawiamy całość w tym artykule poświęconym dokładnie temu zagadnieniu.

Rusztowania, czyli niezbędnik każdej pracy budowlanej która dzieje się na wysokościach. Są potrzebne do prac przeznaczonych na wysokościach nieosiągalnych dla człowieka, w znacznym stopniu ułatwiają i przyspieszają pracę . Można je podzielić na wiele różnych grup oraz rodzajów, dzięki czemu możemy odpowiednio dobrać je do swojej pracy.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl