Materiały Budowlane  I  Farby i Tynki

Styropian

Styropian to materiał wyprodukowany z tworzywa sztucznego nazywanego styrenem. Styropian jest najpopularniejszym produktem wybieranym do dociepleń domów. Od rodzaju styropianu i jego EPS zależy ile ciepła pozostanie w domu. Aktualnie według najnowszych badań najcieplejszym styropianem jest styropian grafitowy.

Styropian

Fundamentowy Styropian Grafitowy AQUA Fundamentowy Styropian Grafitowy AQUA
Producent: Yetico
Cena:

352,00 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
( 1 m3 = 1 173,33 zł )
paczka 0,3 m3
zobacz więcej
Styropian Fasadowy Biały Yetico Styropian Fasadowy Biały Yetico
Producent: Yetico
Cena:

98,00 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
( 1 m3 = 326,67 zł )
paczka 0,3 m3
zobacz więcej
Styropian Fasadowy Elewacyjny Izolbet Styropian Fasadowy Elewacyjny Izolbet
Producent: Izolbet
Cena:

95,50 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
paczka 0,3 m3
zobacz więcej
Styropian Fasadowy Grafitowy Yetico Styropian Fasadowy Grafitowy Yetico
Producent: Yetico
Cena:

138,00 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
( 1 m3 = 460,00 zł )
paczka 0,3 m3
zobacz więcej
Styropian Podłogowy Yetico Styropian Podłogowy Yetico
Producent: Yetico
Cena:

162,00 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
( 1 m3 = 540,00 zł )
paczka 0,3 m3
zobacz więcej

Od 2021 roku w projektach domów będzie musiał wpisany styropian 20 cm. Będzie to minimalna grubość izolacji ścian zewnętrznych. Do izolacji podłóg stosuje się styropian twardy, który ma przynajmniej współczynnik EPS 100.

Do ocieplenia ścian fundamentowych stosuje się styropian twardy o współczynniku EPS 100 oraz styropian ekstrudowany w skrócie XPS. Ławy fundamentowe obowiązkowo są izolowane styropianem XPS, czyli ekstrudowanym ponieważ tylko on może utrzymać ciężar zbrojonego betonu towarowego.

W programie rządowym Czyste Powietrze bierze udział styropian, który posiada współczynnik lambda przynajmniej na poziomie 0,035. Najlepszy biały styropian elewacyjny ma lambdę na poziomie 0,038 z tego wynika, że można było skorzystać z rządowej dotacji do termomodernizacji należy kupić styropian grafitowy. Najtańsza wersja styropianu grafitowego ma współczynnik lambda na poziomie 0,033.

Styropian ekstrudowany, nazywany styropianem XPS.

Styropian XPS jest to styropian najtwardsza odmiana styropianu. Najważniejszym etapem podczas produkcji styropianu XPS jest moment produkcji granulki polistyrenu. Polistyren jest układany w specjalnych formach o docelowych wymiarach bloków z obliczeniem wymiaru płyt. W tych formach właśnie następuje spalanie granulatu. To właśnie dzięki temu sposobowi produkcji tego konkretnego styropianu nabywa on wielu bardzo przydatnych właściwości. Do najważniejszych z nich należą następujące:

  • Styropian XPS jest niebywale twardy.

  • Styropian ekstrudowany ma świetny współczynnik oporu cieplnego przy małych grubościach.

  • Płyty styropianu XPS nie są porowate.

  • Styropian ekstrudowany wykazuje dużą odporność na nasiąkliwość wilgocią.

Styropian fasadowy grafitowy EPS.

Styropian grafitowy fasadowy jest aktualnie najcieplejszym styropianem elewacyjnym. Jego współczynnik lambda rotuje w zakresie 0,033 - 0,031. Jak dotąd jest to najtańsza opcja ocieplenia domu, która może wziąć udział w programie rządowym Czyste Powietrze. Styropian grafitowy trzeba osłaniać siatką do rusztowań podczas montażu, gdyż przez ciemną barwę bardzo się nagrzewa od słońca. Przez to może ulec odkształceniu. Przy pracach elewacyjnych wymagane jest stosowanie siatek osłonowych na rusztowanie lub praca w pochmurny dzień.

Styropian elewacyjny EPS biały.

Styropian fasadowy biały jest najtańszą wersją styropianu. Im mniejszy EPS tym styropian jest tańszy. Współczynnik EPS można wyjaśnić najprościej jednym zdaniem oznacza "Ilość styropianu w styropianie". Im styropian ma wyższy EPS tym jest bardziej zbity i twardszy. Zwykle styropian elewacyjny ma EPS 50, lepsze odmiany mają EPS 70.

Styropian biały EPS na posadzki i fundament.

Ten rodzaj styropianu EPS jest twardsza odmianą styropianu EPS. W praktyce na podłogę powinno używać się styropianu minimum EPS 100. Jednak klienci często sięgają po niższy EPS kierując się tylko ceną. Ważne jest, że na opakowaniu jest napisane styropian podłogowy lub posadzkowy. Oszczędzania na jakości styropianu posadzkowego niesie ze sobą ryzyko że posadzka po prostu siądzie. Zwykle inwestorzy zauważają siadanie posadzki po wykończeniu łazienki. Wtedy widać bardzo charakterystyczną szparę między ścianą a posadzką. Zaleca się stosować pod wylewki betonowe styropian nie słabszy niż EPS 100.

Wiodący producenci styropianu w Polsce to: Termoorganika, Swisspor, Austrotherm, Yetico, Genderka.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
BOK - Biuro Obsługi Klienta 501 209 331
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl