/* pixel homebook */ /*klaviyo*/
Opcje przeglądania
Producent
Cena
 • od
  do
Promocja

Systemy kominowe

System kominowy to zespół produktów umożliwiający zbudowanie szczelnego i wytrzymałego komina. Współczesne kominy sa tak zaprojektowane, aby każdy budowlany laik mógł je poprawnie złożyć. Do dziś muruje się kominy w klasycznym stylu, czyli pełna cegła budowlana murowana przy pomocy zaprawy cementowo wapiennej. Komin w klasycznym stylu ma wiele wad, ale jeden plus niską cenę. Natomiast system kominowy niweluje prawie wszystkie wady komina murowanego z cegły budowlanej. Sercem systemu kominowego jest kanał dymny wykonany z gładkiej ceramiki łączony kitem żaroodpornym, który jest także odporny na działanie siarki zawartej w węglu. Większość producentów do swojego systemu dołącza instrukcję jak poprawnie złożyć komin systemowy co zachęca prywatnych inwestorów do samodzielnego montażu komina. 

System kominowy uniwersalny fi 200 System kominowy uniwersalny fi 200
Producent: Erfe
Cena: 1 480,00 zł (netto: 1 203,25 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej

Jak już wspomniano systemy kominowe z instrukcją montażu to duże klocki lego dla dużych chłopców. Warto też wiedzieć z czego składa się kompletny system kominowy, aby mieć pewność, że oferowany system ma wszystko czego potrzebuje dobry komin.

 • Skraplacz to jest najniżej położony element ceramicznego przewodu dymnego. Do niego spada skroplona para lub śladowe ilości wody opadowej. Skraplacz odprowadza wodę na zewnątrz komina przez mały otwór. Niezbędny element każdego systemu kominowego
 • Rura ceramiczna z wyczystką to jest ceramiczna rura z otworem przystosowanym do montażu metalowych drzwiczek, dzięki którym będziemy mogli usunąć sadzę która spadnie na dno przewodu dymnego np. po czyszczeniu komina. Musi być w każdym systemie kominowym.
 • Trójnik ceramiczny to trzeci najważniejszy element systemu kominowego. Umożliwia podłączenie pieca do systemu kominowego. jest to pierwszy element który ma kontakt ze spalinami. Trójnik może być usytuowany pod kątem 90 stopni lub 45 stopni.  Domyślnie założone jest że trójnik w zestawie ma 90 stopni.
 • Rura ceramiczna przewodu kominowego to jest podstawowy element przewodu dymnego. Ich ilość w systemie kominowym jest uzależniona od wysokości na jaką komin ma być zbudowany. 
 • Wełna ocieplającą stosuje się do stabilizacji przewodu komina ma dodatkowo jeszcze powstrzymywać tworzenia się frontów wewnątrz komina. Fronty powietrza powstają gdy lodowate powietrze spotyka się z gorącym i tworzy się swoisty czop który tłumi cug w kominie. Dzieję się to podczas rozpalania pieca w niecieplonych kominach których konstrukcja przylega do domu, a nie znajduje się wewnątrz budynku. Nieocieplone systemy kominowe mają tylko wełnę stabilizacyjną która ma wspomagać stabilność ceramicznego kanału dymnego. Wełna jest niezbędna
 • kit żaroodporny jest to materiał pomocniczy, mimo to niezbędny. Ma za zadanie uszczelniać połączenie rur i kształtek ceramicznych. Radzę nie zastępować go silikon żaroodpornym ponieważ silikon nie jest odporny na szkodliwe działania siarki.
 • Drzwiczki do wyczystki to metalowe małe drzwi montowane u dołu kanału dymnego w przystosowanej do tego kształtce ceramicznej. Do montażu warto użyć kitu uszczelniającego który pozostanie z montażu rur ceramicznych. Powstrzyma to przedostawanie się dymu do pomieszczenia. Niezbędne.
 • Pustak betonowy to jest obudowa ceramicznego wkładu komina. Ma za zadanie stabilizować cały przewód dymny oraz chronić go przed działaniem warunków atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Dostępna jest lżejsza wersja zrobiona z keramzytu, która posiada wszystkie pozostałe cechy swojego cięższego odpowiednika. Niezbędny.
 • Kratka wentylacyjna jest montowana u góry systemu kominowego w otworze wyciętym w pustaku betonowym. Ma za zadanie wentylować wełnę, na wypadek gdyby powstała wilgoć która przedostaje się kapilarnie na zewnątrz przewodu ceramicznego. Wg mnie obowiązkowa, ale według niektórych producentów jest to element opcjonalny.
 • Sznur dylatacyjny  uszczelnia połączenie pieca z przewodem dymnym. Powstrzymuje przedostawanie się dymu do pomieszczenia kotłowni. Opcjonalne. Jeśli ubezpieczasz dom przed pożarem to obowiązkowe. Szkodnik najpierw idzie do kotłowni sprawdzić. 
 • Płyta przykrywająca jest to płyta przykrywająca komin. Chroni wełnę przed wilgocią pochodzącej z opadów deszczu i śniegu. Zrobiona jest z betonu lub wygięta z blachy. 
 • Deflektor to zwieńczeniem komina. Budowa deflektora pozwala ukierunkować wyrzut spalin z komina. Zwężająca się budowa zwykłego deflektora pozwala na wyrzut spalin znacznie wyżej niż podczas swobodnego wyjścia spalin przez zwykły otwór. Deflektor może być ozdobny i może nawet wskazywać kierunek wiania wiatru.
 • Zaprawa murarska to jest zaprawa cementowa wapienna, która jest niezbędna do wymurowania pustaków betonowych. Należy pamiętać, aby ją kupić osobno ponieważ żaden producent nie daje jej do zestawu.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl