Technika zamocowań

Łatwo się domyślić, że technika zamocowań to szereg materiałów budowlanych umożliwiających montaż wszelakich produktów ze sobą oraz do różnych podłoży. Oczywiście śrubki, dyble i wkręty to wierzchołek góry lodowej. Samych wkrętów i dybli jest kilka tysięcy rodzajów. Producenci prześcigają się w pomysłowości w wymyślaniu coraz to mocniejszych, prostszych w montażu, a jednocześnie zaawansowanych produktów. Podobnie jak pozostałe kategorie produktowe w budowlance, także technika zamocowań ma swój podział. Podzieliśmy produkty nie ze względu na zastosowanie tylko na typ materiału. Do głównych typów technik zamocowań zaliczamy:

 • Wkręty, produkt łączący przeważnie dwa najpopularniejsze typy materiałów, czyli drewno i metal. W zależności jaki materiał ma łączyć tak jest projektowany ich gwint. Wkręty posiadają 3 rodzaje gwintów drobnozwojny do metalu, grubozwojny do drewna lub mieszany czyli połączenie obu. Niektórzy dokładają do klasyfikacji jeszcze gwint hybrydowy, który umożliwia montaż w wielu podłożach przy użyciu jednego typu wkrętu.
 • Kotwy stalowe i mosiężne, są to produkty bardzo wyspecjalizowane w swoim przeznaczeniu. To znaczy, że są stworzono je określonym celu i nie bardzo sprawdzają się w innej roli. Np.

Kotwa pierścieniowa - służy do mocowania profili metalowych oraz drewnianych, jak np. murłata do podłoży betonowych. Montaż kotwą pierścieniową jest bardzo pewny dlatego często jest używana w budowie przemysłowej przy montażu elementów silnie obciążonych oraz ciężkich. Montaż kotwy pierścieniowej można wykonać tylko w betonie dobrej klasy. Nie sprawdzi się w podłożach typu cegła dziurawka, nie jest polecana do montażu w miękkim gazobetonie, ani też nie nadają się do podłoży typu drewno. 

- Rozporowa kotwa z gwintem wewnętrznym, która nadaje się do montażu praktycznie tylko w metalu. Wewnętrzy gwint pozwała na przymocowanie innego materiału na zasadzie połączenia śrubowego. Dzielą się na stalowe i mosiężne. Te drugie są odporne na korozję. 

 • Kotwy Chemiczne - materiał bardzo uniwersalny i prosty w aplikacji. Kotwa chemiczna składa się z dwuskładnikowej masy oraz najczęściej zatopionego w niej pręta gwintowanego przy pomocy którego montuje się dwa materiały. Połączenie na kotwie chemicznej jest tak mocje jak materiał w którym została aplikowane oraz jak pręt gwintowany który został w niej zatopiony. Kotwa chemiczna utwardza się chemicznie, co oznacza że ściągnie nawet pod wodą.
Wkręt oczkowy do mocowania rusztowań z dyblem WRK Wkręt oczkowy do mocowania rusztowań z dyblem WRK
Producent: Arvex
Cena: 2,45 zł (netto: 1,99 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Bit do wkrętarki typu TORX Bit do wkrętarki typu TORX
Cena: 2,00 zł (netto: 1,63 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
Dybel do lekkich zamocowń IZI Dybel do lekkich zamocowń IZI
Producent: Inne
Cena: 25,00 zł (netto: 20,33 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Dybel ramowo elewacyjny do murów otworowych AST Arvex Dybel ramowo elewacyjny do murów otworowych AST Arvex
Producent: Arvex
Cena: 0,61 zł (netto: 0,50 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
Klej w sprayu Foil Klej Klej w sprayu Foil Klej
Producent: Spary kon
Cena: 39,00 zł (netto: 31,71 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Kotwa chemiczna na bazie żywicy poliestrowej CPS 300 Kotwa chemiczna na bazie żywicy poliestrowej CPS 300
Producent: Arvex
Cena: 20,90 zł (netto: 16,99 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Kotwa chemiczna na bazie żywicy poliestrowej bez styrenu CP 300 Kotwa chemiczna na bazie żywicy poliestrowej bez styrenu CP 300
Producent: Arvex
Cena: 22,00 zł (netto: 17,89 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Kotwa chemiczna na bazie żywicy winyloestrowej bez styrenu CV300 Arvex Kotwa chemiczna na bazie żywicy winyloestrowej bez styrenu CV300 Arvex
Producent: Arvex
Cena: 31,00 zł (netto: 25,20 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Kotwa metalowa ekspresowa klips nierdzewna KMC A2 Kotwa metalowa ekspresowa klips nierdzewna KMC A2
Producent: Arvex
Cena: 219,00 zł (netto: 178,05 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Kotwa metalowa ekspresowa klips nierdzewna KMC A4 Kotwa metalowa ekspresowa klips nierdzewna KMC A4
Producent: Arvex
Cena: 285,00 zł (netto: 231,71 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Kotwa metalowa ekspresowa trzpień pojedynczy klips KMC Kotwa metalowa ekspresowa trzpień pojedynczy klips KMC
Producent: Arvex
Cena: 56,00 zł (netto: 45,53 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Kotwa rozporowa z wewnętrznym gwintem z mosiądzu KMS Kotwa rozporowa z wewnętrznym gwintem z mosiądzu KMS
Producent: Arvex
Cena: 0,16 zł (netto: 0,13 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej

Potrzeba matką wynalazku. Od wieków człowiek "kombinował jak połączyć dynks z wichajstrem". Tu wchodzi na scenę naukowo brzmiąca Technika Zamocowań którą można podzielić na tyle sposobów ile jest samych sposobów zamocowań i samych produktów. Oprócz wspomnianych wyżej:

 • Wkrętów - produktów do mocowania materiałów do drewna i metalu.
 • Kotew Chemicznych, czyli uniwersalnych dwuskładnikowych mas, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród wielkich wykonawców ze względu na prostotę i pewność połączenia.
 • Kotwy stalowe i mosiężne. Bardzo wyspecjalizowane produkty stosowane głównie w przemyśle metalowym. 

Mamy też:

 • Dyble do termomodernizacji. Potocznie mówiąc są to plastikowe kołki, którymi mocuje się materiał izolacyjny do podłoży mineralnych takich jak cegła, suporeks czy beton. Przez materiał izolacyjny należy rozumieć zwykle styropian, wełnę lub styropian ekstrudowany, czyli XPS.
 • Dyble montażowe powszechnego stosowania. Jest szereg uniwersalnych oraz wyspecjalizowanych w montaży produktów, które dobrze dobrane do zadania, tworzą trwałe i pewne połączenie. Składają się z plastikowego elementu nazywanego koszulką o raz z rdzenia który jest zwykle metalowy i jest pewnego rodzaju wkrętem.
 • Wkręty konstrukcyjne to bardziej wyspecjalizowane i "odpowiedzialne" produkty z rodziny wkrętów. Jednym z najpopularniejszych wkrętów konstrukcyjnych są wkręty ciesielskie, które używa się do budowania więźby dachowej. Nie trzeba mówić jak ważne jest to zadanie. Wkręty ciesielskie wyprały proste i wadliwe gwoździe. Warto wspomnieć o wkrętach konstrukcyjnych do metalu, które zyskują na popularności ponieważ coraz częściej konstrukcja magazynów czy nawet hal sprzedażowych są zrobione z konstrukcji stalowej. 
 • Kątowniki i blachy perforowane. Są to materiały pomocnicze, które stosuje się głównie w ciesielstwie przy budowie więźby dachowej domu, czy nawet całych domów budowanych w stylu kanadyjskim, czyli w pełni z drewna. Dla przykładu perforowane blachy z pazurkami, są niezbędnym materiałem przy budowie wiązarów dachowych. 
 • Gwoździe to materiał z zamierzchłych czasów, który jest wciąż używany w prostych pracach budowlanych i stolarskich przy połączeniach materiałów z drewna. Na przestrzeni lat gwoździe ewoluowały, aby jak najbardziej zniwelować ich największą wadę. Drewno "pracuje" co znaczy, że połączenie wykonane przy pomocy gwoździ będzie się stale poluźniało. Gwoździe można podzielić na surowe (czarne) oraz ocynkowane. Natomiast ewolucja gwoździa budowlanego stworzyła różne jego odmiany, czyli tapicerskie, papowe, skrętne, pierścieniowe.
 • Kleje wysikane oraz kleje w spayu. Czy jak woli Polak klej w spraju. Są to połączenia bardzo popularne ze względu na prostotę używania. Producenci cały czas pracują nad ulepszeniem tej dziedziny technik zamocowania. W wyniku tych prac powstały np. kleje do wszystkiego czyli klej poliuretanowy w kiełbasie oraz wspomniane kleje w spraju. Kleje w sprayu wyprały np. taśmę dwustronną stosowaną przy montażu foli paroizolacyjnej na poddaszach. 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl