Tynki elewacyjne i fasadowe
Tynki elewacyjne stosowane od wielu lat zabezpieczania ścian domów przed warunkami atmosferycznymi. Pełnią także rolę dekoracyjną. Tynki fasadowe dzielą się na tynki na bazie żywic silikonowych i akrylowych. Drugi rodzaj tynku elewacyjnego to tynk mineralny z worka oparty o cement i wapno.
196,60 zł
177,90 zł
Cena regularna:
210,00 zł
175,00 zł
Cena regularna:
210,00 zł
269,00 zł
Cena regularna:
289,00 zł
225,90 zł
182,00 zł
457,96 zł
190,80 zł
Cena regularna:
212,00 zł
441,67 zł
168,00 zł
188,50 zł
Tynk elewacyjny nazywany tez tynkiem fasadowym w wiadrach jest gotową do użycia masą. Wystarczy tylko przemieszać tynk fasadowy przed aplikacją. Tynk fasadowy w wiadrach domyślnie występują w odcieniu bieli coś pomiędzy białym a ecru. Wynika to z obecności żywic w składzie tynku. Oczywiście można uzyskać kolor biały, ale wymaga to dobarwienia pigmentami, co wiąże się z kosztami.
Podział tynków ze względu na typ o raz skład chemiczny chemiczny.
Tynk Mineralny.
Tynk mineralny to najprostszy z oferowanych tynków. Nie posiada żadnej ochrony przeciw mchom i porostom. Występuje w kolorze białym i szarym. Tynk mineralny jest wybierany ze względów ekonomicznych, gdyż jest najtańszy. Zwykle jest malowany farbą elewacyjną, aby fasada domu nabrała bardziej dekoracyjnego charakteru i oczywiście, aby stworzyć powłokę ochronną.
Tynk mineralny jak zalecają producenci powinno się malować po 28 dniach. jednak w praktyce nie przestrzega się tej zasady i fasada domu jest malowana już po kilku dniach najczęściej farbą silikonową ponieważ w pewnym stopniu oddycha. Należy jednak wiedzieć, że zbyt szybkie malowanie tynku mineralnego może spowodować powstanie plam.
Tynk Akrylowy.
Tynk akrylowy jest to pierwszy gotowy tynk do użycia jaki powstał w Polsce przed 2000 rokiem. Tynk akrylowy jest sprzedawany do dziś. Posiada w składzie środki ochronny przed porostami. Ceni się go za to, że dobrze utrzymuje kolor. Tynk akrylowy jest odporniejszy na blaknięcie niż pozostałe tynki. Można go barwić na tysiące rożnych kolorów.
Tynk Silikatowy i siloksanowy.
Tynk silikatowy i siloksanowy najlepiej "oddychają" ze wszystkich tynków i są znacznie tańszy od tynku silikonowego. Mają sporo cech, które nie pasują klientom. Przede wszystkim można je barwić tylko w jasnych i pastelowych kolorach, do tego zatarciu wydaje się jakby był dwubarwny. Jaśniejszy na powierzchni ziarna i lekko ciemniejszy pod ziarnem. Ta cecha może, ale nie musi powstać podczas zacierania tynku i jest ona często pożądaną cechą, ponieważ nadaje budynkowi nietypowy charakter wizualny.
Tynk Silikonowy.
Tyn silikonowy jest najchętniej wybieranym tynkiem. Wykonawcom dobrze się na nim pracuje co przekłada się na estetykę wykonania tynku. Jest to tynk oddychający, nie mniej jednak jeśli dom został ocieplony styropianem to oddychanie tynku nie ma znaczenia. Producenci chętnie go reklamują tynki silikonowe jako samoczyszczące. To nie oznacza, że np. kusz nie przylgnie do ściany.
Lepiej jest założyć, tynk umyję się za pomocą deszczu. Bogata gama kolorystyczna. Tynk można barwić w każdym kolorze, jednak producenci nie polecają bardzo intensywnych kolorów jak np. czarny, czerwony itd. Istnieje ryzyko że tynk będzie płowiał w szybszym tempie.
Tynk Silikonowo-Silikatowy.
Tynk silikonowo-silikatowy to hybryda tynku silikonowego i silikatowego. Połączenie tych dwóch tynków ma za zadanie otrzymać właściwości użytkowe tynku silikonowego, przy zachowaniu niższej ceny tynku silikatowego. W rzeczywistości otrzymano uśrednienie właściwości obu tynków. Najczęściej wybierany jako tynk natryskowy.
Tynk Mozaikowy.
Tynk mozaikowy jest to tynk wszystkim znany. Najczęściej wykańcza się nim cokoły budynków jedno i wielorodzinnych, klatki schodowe i korytarze w budynkach o dużej ruchliwości. Jego szklista powłoka sprawia, że bardzo łatwo jest go utrzymać w czystości. Składa się z różnobarwnych kuleczek, które można dowolnie miksować, aby uzyskać nie powtarzalne efekty. Tynk mozaikowy to mniej więcej synonim tynku żywicznego.
Tynk Hydrofilowy.
Tynk Hydrofilowy jest najnowsze osiągniecie technologiczne wśród tynków elewacyjnych (w 2021 roku). Ten innowacyjny został wykonany w technologii AquaBalance. Tynk Hydrofilowy wprowadził na rynek jako pierwszy uznany producent chemii budowlanej Weber, czyli Saint-Gobain. Producent deklaruje że tynk hydrofilowy jest całkowicie odporny na porastanie glonami, jest elastyczny, odporny na działanie zanieczyszczeń z powietrza.
Producent deklaruje, że zużycie jest o 20% mniejsze niż w przypadku tynków silikonowych co częściowo zrekompensuje wysoką cenę.
Warto zajrzeć do artykułu o tynku hydrofilowym, który znajdziecie TUTAJ