Wiertła do metalu.
Wiertło do metalu tak jak sama nazwa sugeruje jest wykorzystywane do pracy podczas obróbki materiałów metalowych. Stosuje się je do pracy związanej ze stalą, metalami kolorowymi, utwardzanymi tworzywami sztucznymi czy też żeliwem. Bardzo dużą popularnością cieszą się stożkowe wiertła do metalu. Są one dostępne w wielu różnych rozmiarach. Mogą być również wykonane z różnego rodzaju tworzyw jednak najczęstszym z nich jest mimo wszystko stal.
Wiertła do drewna.
W przypadku wiertła do drewna wykonawca ma pewną swobodę. Jaką? Bo nie musi go kupować. Wiertła do drewna są głównie przeznaczone dla stolarzy i innych wykonawców zajmujących się profesjonalną obróbką drewna. Zapewniają one większą dokładność i się nie ślizgają po powierzchni. Różnią się również geometrią ostrza. Jednak do prostych prac nie są absolutnie wymagane. Wiertła do drewna mają kilka rodzajów.
Wiertła kręte - są najpopularniejszymi wiertłami do drewna. Mogą wykonać otwór o maksymalnej średnicy 3 cm. Są wykonywane ze stali nierdzewnej i charakteryzują się wysoką odpornością.
Wiertła spiralne - w odróżnieniu od krętego, umożliwia wiercenie na jeszcze większą głębokość i średnicę, zachowując przy tym ogromną precyzję. Stożek centrujący, w jaki jest wyposażone, chowa się w drewnie tak jak śruba. Każde takie wiertło posiada również wielokątny uchwyt, uniemożliwiający jego obracanie, kiedy trafi na twardy kawałek drewna.
Wiertła do betonu.
Są to jedne z najwytrzymalszych wierteł dostępnych na rynku. Ponieważ beton jest bardzo twardym materiałem wiertło musi gwarantować bardzo dokładną precyzję pracy. Należy również wspomnieć, że wiertło musi być też odpowiednio dopasowane do wykorzystywanego narzędzia. Wiertła do betonu posiadają również swoje rodzaje.
Wiertło udarowe - używa się ich w połączeniu z wiertarkami udarowymi. Posiadają głowicę pokrytą węglikiem spiekanym.
Wiertło widiowe - są to zdecydowanie najczęściej stosowane wiertła do betonu. Produkuje się je z wysokiej jakości stali narzędziowej albo ze stali z domieszką kobaltu bądź tytanu. Narzędzia te wyróżniają się dosyć dużą głowicą oraz spiralą z pojedynczym rowkiem. Idealnie sprawdzają się podczas prac montażowych.