





Kategorie
Producent
Cena
-
od
do
Promocja
Zaprawy betonowe i cementowo wapienne
Zaprawy betonowe to nic innego jak mieszanka betonu z innymi składnikami. Wykorzystuje się ją do prac budowlanych i wykończeniowych. Jednak nie są one ograniczone wyłącznie do tego. Ich uniwersalność sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Chociażby przy pracach remontowych, renowacyjnych lub też przy kształtowaniu publicznych przestrzeni oraz przy budowie obiektów jedno rodzinnych i wielorodzinnych. Te konkretne zaprawy charakteryzują się również dużą wytrzymałością jak i trwałością.
Zaprawą betonowym można nadać każdą cechę poprzez dodatek określonego plastyfikatora. Dla przykładu dodając wapno w płynie lub hydratyzowane otrzymamy zaprawę o bardzo wysokim współczynniku lepkości. Gdy dodamy plastyfikatora opóźniającego wiązanie możemy beton transportować na bardzo duże odległości bez obawy że zwiąże. Jest to przydatne przy transporcie betonu towarowego np. gruszką z pompą.




Zastosowanie zapraw betonowych na co dzień:
-
Podkłady betonowe nazywane też jastrychem – zaprawy betonowe można stosować jako podkład i to w dodatku bardzo dobry. Świetnie sprawdzi się on chociażby przy wykładaniu płytek wewnętrznych jak i zewnętrznych. Fakt ten świadczy o ich wysokiej odporności na ciężkie warunki atmosferyczne. Jest to dowód ich trwałości oraz wytrzymałości w praktyce.
- Zaprawy samopoziomujące. Są to zaprawy, które po dokładnym wymieszaniu i rozprowadzeniu po zagruntowanej już posadzce potrafią się wypoziomować bez większego problemu. Dobrze jest jednak użyć wałka typu jeż, aby odpowietrzyć zaprawę samopoziomującą.
- zaprawy izolujące. Są to zaprawy przeważnie dwuskładnikowe, które stosuje się do izolowania strategicznych miejsc np. tarasów i balkonów, fundamentów budynków czy zbiorników retencyjnych lub basenów
- zaprawy wyrównawcze - zaprawy betonowe sprawdzają się również świetnie jako materiał służący do profilowania różnego rodzaju powierzchni a w szczególności spadków lub gdy trzeba posadzkę po prostu wyrównać np. pod płytki ceramiczne czy gres techniczny.
- zaprawy naprawcze czy renowacyjne - można za pomocą tego rodzaju zaprawy wykonywać również różnego rodzaju naprawy. UWAGA! Powinny to być niekonstrukcyjne naprawy, które nie spełniają nośnych funkcji. Zaprawy renowacyjne natomiast potrafią wyciągać z podłoży wilgoć. Są użyteczne przy walce z wilgocią starych budynków jak np. kamienice.
- Gotowość do pracy. To ważna cecha dzisiejszych zapraw. Suche mieszanki zapraw są pakowane w worki po 25 kg, wystarczy dodać wody i dobrze wymieszać, aby otrzymać gotowy produkt do pracy. Nie trzeba samemu mieszać żwiru, cementu i plastyfikatorów, aby otrzymać zaprawę o określonych parametrach i przeznaczeniu.