/* pixel homebook */ /*klaviyo*/
Ile kosztuje m2 tynku mozaikowego? 0
Ile kosztuje m2 tynku mozaikowego?

ILE KOSZTUJE m2 TYNKU MOZAIKOWEGO?

Tynk Dekoracyjny Mozaikowy, czyli polska klasyka. Śmiało można stwierdzić, że do 2019 roku 95% domków jedno i wielorodzinnych były w jakimś stopniu otynkowane tynkiem mozajkowym. Mimo upływu lat jest przodującym materiałem wykańczającym klatki schodowe w blokach, czy cokoły domów.

Tynk mozaikowy cena, tak właśnie trafiają do nas nasi klienci. Szukają przede wszystkim ceny. To jest oczywiste nikt nie lubi przepłacać. Szukają najlepszej ceny za wiadro tynku mozaikowego, ponieważ brakuje im wiedzy którą producenci nie podają. W tym artykule informację, z których sobie nie zdawałeś sprawy.

 

Tynki Dekoracyjne zyskują na popularności. Hurtownie i salony dekoracji wnętrz prześcigają się w importowaniu coraz to bardziej wyszukanych tynków dekoracyjnych. W Polsce są dwa tynki, którego nie trzeba nikomu przedstawiać - efekt betonu architektonicznego oraz tynk mozaikowy, nazywany też tynkiem żywicznym czy marmolitem.

 

W tym wpisie skupimy się na najpopularniejszym tynkiem dekoracyjnym. Z powodzeniem używany wewnątrz pomieszczań jak i na zewnątrz. Mowa tu o tynku mozaikowym nazywany też tynkiem żywicznym oraz w niektórych regionach marmolitem.

 

Spis treści tematów artykułu:

1. Czym jest tynk mozaikowy?

2. Jak wykonać tynk mozaikowy?

3. Od czego zależy cena tynku mozaikowego?

4. Ile kosztuje m2 tynku mozaikowego w latach 2018-2021?

5. Ile kosztuje wykonanie tynku mozaikowego przez fachowca w latach 2018-2021?

6. Coś innego niż tynk mozaikowy, czyli zgrabna alternatywa.

 

CZYM JEST TYNK MOZAIKOWY?

 

To mieszanina żywic akrylowych z barwionym kruszywem. Kruszywo zawarte w tynku występuje w granulacji 1,0 - 1,5 mm. Jest to najpopularniejsza granulacja tynku żywicznego. Mało kto wie, że jest to jeden z nielicznych tynków, którego kolorystykę można dowolnie modyfikować. Tysiące kombinacji kolorystycznych zadowoli każdego inwestora. Zwykle mieszalnie tynków oferują tylko podstawowe palety producentów tynków, aby nie wprowadzać chaosu w głowie potencjalnego klienta. Ilość możliwości może go przytłoczyć.

 

Internet jest zawalony ofertami tzw. tynku mozaikowego. Jak wybrać między rozsądną ceną a jakością i nie dać się nabrać na przekoloryzowane hasła reklamowe. Ile tak właściwie kosztuje tynk dekoracyjny, a ile kosztuje jego wykonanie wykonanie?

Na te i wszystkie inne pytania jakie zadacie w komentarzach odpowie nasz zespół praktyków.

 

I. Tynk Mozaikowy o pseudonimie marmolit.

Tynk jest już tak długo na rynku, że zdaje się że jest od zawsze. Kojarzy go każdy, zaczynając od młodego adepta budowlanego kończąc na seniorach na emeryturze, którzy chcą zrobić sobie jakąś dekoracje w korytarzu, ale nie mają pomysłu i często pieniędzy.

 

JAK WYKONAĆ TYNK MOZAIKOWY?

 

W przypadku tego tynku nie ma filozofii. Wystarczy pamiętać o:

 1. Przed tynkowaniem zagruntuj ścianę preparatem gruntującym z "kamyczkiem" tzw kwarcem. Dzięki temu tynk będzie miał opór w postaci tarcia. To ważne jeśli chcesz ograniczyć tzw. prześwity. Do aplikacji preparatu gruntującego najlepiej jest użyć większego pędzla tapetowego.

 2. Preparat powinien schnąć przynajmniej 4h. Najlepiej dobę, wtedy uzyska pełną przyczepność.

 3. Dobrze jakby preparat był zbliżony kolorem do dominującego koloru kamienia w tynku mozaikowym. Jeśli powstanie prześwit będzie niemalże niewidoczny.

 4. Obowiązkowo PRZEMIESZAJ tynk jak i preparat gruntujący. Należy to zrobić w celu ujednorodnienia masy tynkarskiej. To bardzo ważne. Stosuj tą zasadę w przypadku każdej zawiesiny a nie będziesz żałował. Oczywiście farby też podlegają tej zasadzie.

 5. Tynk mozaikowy nakładamy pacą nierdzewną, gładką tak jakbyśmy gipsowali ścianę. Z tą różnicą, że tynku mozaikowego nie zacieramy. Wygładzamy sumienie nałożony tynk nierdzewną pacą, zanim żywica zacznie wysychać. Robimy to po to, aby powierzchnia po przeszkleniu się żywicy była płaska i bez zadziorów.

 

Porada: Nie polecam prostować ścian samym tynkiem. Ludzie z powodu lenistwa często popełniają ten błąd. To zbyt kosztowny zabieg. Lepiej użyć jakiegoś elastycznego kleju do styropianu i siatki jak np. Syntekol. Wewnątrz domu może to być dowolny gips szpachlowy czy nawet gładź. Ewentualnie dopuściłbym się tynkowania jeśli ściana miałaby drobne ubytki, takie jak małe dziurki czy delikatne fale. Jednak najpierw podłoże powinien ocenić fachowiec.

 

wycena materiałów budowlanych    piana poliuretanowa z pistoletem i czyścikiem w zestawie

 

OD CZEGO ZALEŻY CENA TYNKU MOZAIKOWEGO?

 

Cena zależy od dwóch czynników i ma niewiele wspólnego z tym ile kosztuje sam tynk żywiczny.

 1. Jakość "budyniu". Mam na myśli sam żel akrylowy, który jest lepiszczem dla kolorowych kuleczek. On stanowi lwią cześć ceny wiadra gotowego tynku. Dlatego producenci chętnie na nim oszczędzają. To jakość żelu decyduje ile tynku fachowcowi spadnie w piach oraz czy tynk będzie dostatecznie plastyczny, aby fachowiec zdołał ułożyć kamień obok kamienia bez prześwitów.

 2. Ilość żywicy w tynku. Co ma wiele wspólnego z jego jakością. Tynk mozaikowy, żeby się trzymał ściany i był wygodny w aplikacji musi zawierać odpowiednią ilość żelu.

 • Mała ilość żelu lub jego niska jakość sprawi, że tynk będzie "tępy" w nałożeniu. Skutkiem tego będą duże spady tynku z pacy na ziemię i nie estetyczne prześwity.

 • Za duża ilość żelu powoduje że na tynk wpłynie mocno grawitacja i będzie po prostu zsuwał się ze ściany. Efekt można zaobserwować już po 5 min od aplikacji. W moim kręgu nazywamy to zjawisko prześmiewnie, że "ściana płacze". 

 • W każdym razie w obu przypadkach chodzi o wartość współczynnika o nazwie "chwyt początkowy".

 

Dlatego producenci wciąż szukają tej idealnej proporcji żelu. Nieliczni opracowali tak swoje receptury, że mimo że żelu jest mniej w porównaniu do konkurencji to plastyczność i chwyt początkowy stoją na wysokim poziomie.

Z drugiej strony większa ilość żelu oznacza dla klienta finalnego mniejszą wydajność tynku. To nie żel kryje ścianę, robi to kruszywo. Dlatego warto żeby udział kruszywa w tynku był jak największy.

 

Wyjaśnię to na przykładzie:

Weźmy znany każdemu tynk mozaikowy marki Atlas. Ten tynk na każde 25 kg, ma 7,2 kg żelu jeśli się nie mylę. Co oznacza, że wrzucimy do niego 17,8 kg kruszywa, czyli o jakiś kilogram mniej niż w przypadku Tynku żywicznego z Lakmy. Już dużo nie trzeba dużo kombinować, aby wysunąć wniosek, że mniej kruszywa oznacza mniejszy metraż pokryty tynkiem. Pomijam fakt, który drażni każdego fachowca. Tynk, który ma słabszą żywicę wydaje się "tępy", co oznacza, że nie będzie dość plastyczny przy rozciąganiu. Krótko mówiąc oznacza to, że może go więcej spadać na ziemię oraz zwiększy się szansa, że kamienie nie ułożą się tak estetycznie jakbyśmy chciał tego fachowiec (prześwity).

 

W przypadku Tynk mozaikowy Lakma, który na każde 25 kg zawiera 6,2 kg żelu i 1 kg więcej kruszywa niż konkurencja. Producent tynków Lakma woli walczyć jakością niż ilością. Finalnie każdy zyskuje. Dlatego sądzę, że należy walczyć jakością, a nie ceną. Jednak firma Lakma nie jest święta :). Jak każdy duży producent głodny jeszcze większych zysków, wypuszcza swoje tynki do marketów w uboższej wersji. Przez to opinia na temat Lakmy jest podzielona. Zależy czy osoba oceniająca kupiła tynk w marketowej "promocji"czy tez nie.

 

ILE KOSZTUJE m2 TYNKU MOZAIKOWEGO W 2021r?

 

Obliczenia przedstawię na przykładzie ceny tynku Tynku mozaikowego Lakma 25kg, który jeszcze 10.04.2019 kosztował 139 zł za 25 kg. 

Producenci deklarują dla własnego bezpieczeństwa wydajność na poziomie 3,0-4,5 kg dla kruszywa o grubości 1,0 - 1,6 mm. Sprzedawcy zachęcają soczystymi hasłami "tynk mozaikowy 10m2 z wiadra". Jednak muszę być z wami szczery musicie przyjąć sobie przynajmniej 3 kg na m2. Jeśli nie możecie rozczarować się jak już żywica się przeszkli.

 

Teraz w liczbach.

Przyjmuję średnią wydajność dla Tynku mozaikowego z Lakmy 8m2 z wiadra 25 kg. Takie wyniki osiągają wykonawcy średnio w naszej okolicy. Chociaż temat wydajności jest dyskusyjny, gdyż zależy w dużej mierze od wykonawcy i jego założeń, ale o tym za chwilę.

 

Do końca 2020 roku udało nam się utrzymać bardzo atrakcyjną cenę dla tynku mozaikowego 149 zł. Na tej podstawie przeprowadzę obliczenia.

149 zł : 8 m2 = 17,38 zł za metr kwadratowy tynku mozaikowego. Tyle średnio kosztuje metr kwadratowy samego tynku mozaikowego.

Niektórzy fachowcy maja wydajność 6 m2 z wiadra tynku. Nie potępiam tego wyniku. Jest to skutek podejścia fachowca do zadania. Już tłumacze.

Głównym problemem jest ryzyko wystąpienie małych prześwitów. Wykonawcy starają się eliminować to ryzyko podkładami pod tynk barwionymi pod kolor tynku lub najprościej mówiąc nakładają grubszą warstwę. Najczęściej jest to półtora grubości ziarna.

Stąd ta różnica w wydajności i dlatego uważam że wydajność 6 m2 z wiadra 25 kg to też dobry wynik.

 

Natomiast w 2021 roku możemy zaobserwować drastyczny deficyt surowców do produkcji nie tylko tynku mozaikowego, ale i wszystkich materiałów z branży budowlanej. Przełożyło się to na serię podwyżek i od połowy 2021 roku cena m2 tynku mozaikowego wygląda następująco.

Cena wiadra 25 kg z końcem czerwca 2021r wynosiła 169 zł.

169 zł : 8m2 = 21,15 zł za m2 tynku mozaikowego

powinniśmy jeszcze doliczyć podkład pod tynki, gdzie cena wiadra 12 kg wynosiła 85 zł, które wystarcza do zagruntowania około 40 m2, a średnie zużycie to 35 m2.

85 zł : 35 m2 = 2,45 zł za m2 zagruntowanej powierzchni pod tynk mozaikowy.

Razem koszt materiału potrzebnego do otynkowania ściany w tynkiem mozaikowym wynosi w 2021 roku 23,60

 

Cena tynku mozaikowego

 

ILE KOSZTUJE WYKONANIE TYNKU MOZAIKOWEGO PRZEZ FACHOWCA W 2021 ROKU?

 

Oczywiście ta wartość będzie bardzo poglądowa. Zależy przede wszystkim od regionu oraz od wielkości zlecenia.

W Wielkopolsce, średnia stawka za wykonanie m2 tynku mozaikowego wynosi 30-35 zł za metr kwadratowy w 2018 roku. Jeśli jest do zrobienia cienka "opaska" wokół domu to cena jest indywidualna. Wiadomo, że jeśli masz do położenia 3 metry kwadratowe tynku żywicznego to majster nie weźmie 90 zł za robotę, bo mu się zwykle nie opłaca przyjeżdżać. Zwyczajnie poda ci indywidualną stawkę za całe zlecenie. 

 

Podobnie jest jeśli masz bardzo duży metraż i dodatkowo tynk ma być położony do 6 metrów wysokości. Tak, tak... są takie zlecenia w dzisiejszych czasach. Ba... Były już klika naście lat temu, gdy dorabiałem sobie na studiach w budowlance. Tutaj potrzebna jest ekipa. Pojedynczy fachowiec nie zdąży wyciągnąć tynku na takim metrażu. Będzie widać każde połączenie. Cena takich zleceń idzie do góry, czasami nawet o 100%. Tynk na takim metrażu jest trudniejszy od tynku zacieranego.

 

Poniżej rozpiszę jak wyglądał przedział cenowy za usługę położenia tynku mozaikowego w poszczególnych latach.

2018 rok - 30-35 zł. Jest to średnia stawka, która obowiązywała w całej Polsce.

2019 rok - 25-38 zł. Takie dostaliśmy dane od naszych klientów po przeprowadzeniu ankiety

2020 rok - 30-40 zł. Początek pandemii sprawił, że statystyczny Kowalski, praktykował fach budowlany częściej niż najmował fachowca, dlatego cena nie rosła.

2021 rok - 35-50 zł. Obecnie ceny wykonania podniosły się dość mocno. Spowodowane jest to brakiem fachowców co więcej wszystko jest znacznie droższe więc i panowie wołają, więcej za swoje usługi.

 

Idealnym rozwiązaniem dla takich zleceń jest Tynk Kwarcowy producenta Guardi wykonany metodą natryskową. Wykona są jedna osoba. Jest to przyszłość dla tynków mozaikowych. Piękna współczesna struktura ubrana w tradycyjny wygląd naturalnego kamienia jak np granit, marmur czy piaskowiec. 

Łatwa aplikacja - cały dom otynkuje jeden człowiek i dlaczego nie miał to być inwestor we własnej osobie. Metr tynku wychodzi drożej niż tradycyjny tynk, ale to nie ma znaczenia, gdyż zaoszczędzasz na ekipie fachowców, a konkretnie na ich braku.

 

Zachęcam do przeczytania wpisu na temat tynków natryskowych. Porównuje oba sposoby aplikacji tynków: tradycyjny ręczny, zwany przez budowlańców metodą zacieraną lub na pacę oraz metodę natryskową lekceważoną przez polski rynek od kilku lat.

Poniżej wrzucę klika linków, które mogą cię zainteresować, kliknij w nie a zostaniesz przeniesiony do konkretnego artykułu lub towaru.

 

Nie chcesz tynku mozaikowego? Wypróbuj poniższe alternatywy dostępne na Polskim rynku.

 

tynk kwarcowy na fasadę          Farba o efekcie Granitu Multilan

 

 

 SPRAWDŹ TEŻ INNE NASZE ARTYKUŁY

 • WIELKI PRZEWODNIK PO DEKORACJACH - TYNK STRUKTURALNY

https://www.budujto.pl/pl/blog/Wielki-przewodnik-po-dekoracjach-Tynk-strukturalny/108

 

 • JAK NAKŁADAĆ TYNK MOZAIKOWY?

https://www.budujto.pl/pl/blog/Jak-nakladac-tynk-mozaikowy/24

 

Sprawdź poniższe linki - mogą cię zainteresować.

 

Macie pytania? Piszcie pod postem w komentarzach, jeśli chcecie otrzymać indywidualną wycenę zachęcam do kontaktu z działem obsługi klienta.

email: sklep@budujto.pl

email: wycena@budujto.pl

tel: 501 209 331

 

Tynkarz, Malarz, Akrobata i Pasjonata

Adam Chaczka

D42626

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów
Spis treści
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl